Göğüslerin farklı büyüklükte gelişimi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve mannical tarafından 17 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. mannical

mannical Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, vg de yeni sayılırım.

Başlıktanda anlaşılacağı gibi sorunum göğüslerin farklı büyüklükle gelişimi.

Sol göğüs sağa oranla daha büyük.

Hareketleri nizami yaptığımı düşünüyorum, ağırlıkları kaldırırken bir taraf diğerinden geride kalmıyor.

Solak olmamdan sebep böyle bişey olabilirmi ?

Yaptığım hareketler: bench press, dumbbell bench press, incline bench press, incline dumbbell press, dumbbell fly. alt göğüs şuan için çalışmıyorum.

Bilgisi olan arkadaşlardan yardım ve tavsiye bekliyorum.

2. 1mmortaL

1mmortaL Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya - İzmir
    İlk olarak her ne kadar nizami olduğunu düşünsende nizami olmaya bilir normal kaldırman gereken ağırlıktan ağırlık arttırayım diye fazla ağırlık yapıp son tekrarları ıkınarak yapıyorsan vücutta dönme denge bozukluğu falan olabilir. Özellikle yeni başlayan kişilerde bu çok görülür dumbell yaparken bile güçlü koluna göre ağırlık seçer ve vücut dönmeye başlar güçlü olan tarafa doğru.

Sonrasında ne kadar zamandır yapıyorsunuz bilmiyorum ama nerden baksan 3 yıldan fazladır bu sporun içindeyim hiç bu kadar ağır göğüs antrenmanı yapmadım yapanda görmedim 4 tane press çok çok fazla. Genelde 1 bar ve 1 dumbell olmak üzere 2 press yaparım hacim antrenmanlarımda bazen 3 ü bulabiliyor press ama 4 saçma bence...

Son olarak salonda en çok gördüğüm yanlış yapılan hareketlerden bir taneside dumbell fly... Büyük bir çoğunluk baştada söylediğim gibi ağır kaldırma hırsına yenik düşüp güçlü olan koluna göre ağırlık seçip diğer kolda hareketten çalmaktalar örneğin solak olan bir kişi sol elini yan tarafa nizami açtığında sağ elindeki dumbell ağır geliyor ve sol kolu kadar açmıyor kolunu bunun sonucu göğüsün birisinin diğerinden daha dar kalıyor yani tam koltuk altına giren alt köşelere vuran göğüsü genişleten bu hareketi hafif ağırlıkta hissederk doğru yapılmasından yanayım.

Yani kendine sormalısın bence nerde yanlış yaptım diye nizami çalışan birisinde böyle bir sorun olmaz çünkü ancak yeni başlayanlarda olur oda dengelenir zaten 1-2 ay içinde adaptasyon hareketleriyle

Göğüsünün resmini önden ve yandan olarak fotoğraf koyabilirsen sana daha doğru bir program yazabilirim boş zamanımda.

Umarım sorun kalmaz yakın zamanda

mannical bunu beğendi.
  3. mannical

mannical Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yaptığım hareketleri saydım ama hepsini aynı gün yapmıyorum değişiyo. Ağırlıkları sağ koluma göre ayarlamayı deniycem. Sol kola göre aldığım doğrudur.

4. The Monument

The Monument Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Üsküp
    Barı bırak bir müddet dumbella dön.
    Flylarda dirsek açılarının aynı noktalarda eşit olmasına çok dikkat et.

Bu ikisini yaptığın zaman er yada geç gögüslerin eşitlenecektir.

5. seyfeddinali

seyfeddinali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    aynı sorun bendede var. vücudumun sol bölgesi sağa göre daha büyük.genetik

6. dkemre

dkemre Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bende genetik olduğunu düşünüyorum. Bugün Mr.Olympia olmuş Dexter Johnson'da bile sol göğüs sağa göre biraz daha küçük(gördüğüm kadarıyla) ama eşitlemeninde yolları var tabiki.

7. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Çok iyi açıklamışsın teşekkürler. bu hatayı bende yapıyordum. Ağır kaldırma ve acele etme sevdamızdan hareketide tam anlamıyla doğru yapamadığımız için boşuna kürek çekmiş oluyoruz.

Sayfayı Paylaş