Futbol ve bb

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Emrn tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Emrn

Emrn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar.Futbolcuyum ve salı-perşembe ve cumartesi akşamı antremanlarım var.Haftada 3 gün olmak üzere pazartesi,çarşamba ve cuma akşamları da spor salonunda bb yaparak Kilo almayı düşünüyorum.Zayıf bir yapım var ve futbolda fizik önemli.178 boyum var ve 55 kiloyum anlayacağınız kilo almam gerekiyor.Sizce böyle bir program uygularsam faydalı olur mu ?

2. awesome

awesome Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    beslenmene uyku duzenıne baktıktan sonra neden olmasın. ki bence her spor dalında kondisyon için bb yapılması gerektiğini düşünmekteyim..saygılar

3. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Futbol antrenmalarında o gün hangi kas grupları çalıştırılıyorsa öncesi ya da sonraki gün o kas grubu çalıştırılmayarak uygulanabilinir. Tabii böylesi bir çalışmayı her vücut kaldırmaz. Kimi vücut vardır altı gün antrenman yapıp geri bildigim verebilecek iken kimi vücut için üç güne kadar düşebilir. Bir deneyip gör bakalım, umarım iyi sonuç alabilirsin. Beslenmeni de günlük alman gereken oranın yüzde 10 ve hatta yüzde 20 fazlası kadar almaya bakarsan vurduğun topun sesi dahi değişir. Bu arada yaş kaç???

Son düzenleme: 4 Nisan 2010
  4. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    11 yıl lisanslı olarak futbol oynamış birisi olarak şunu söylemek isterim; bodybuilding ve futbol birbirine ters orantılı sporlardır ! ben şu an futbolu bıraktım ve bodybuilding yapıyorum ve gerçekten çok seviyorum, futboldan sonra ikinci aşkım oldu diyebilirim.Neyse lafı uzatmadan asıl noktaya gelelim, güçlenmek için bodybuilding yapmak önemlidir, fakat bodybuilding yaparken vucudumuz ağırlaşır,kütlemiz artar, kütlemizin artması demek hızımızdan kayıp vermemiz anlamına gelir ki futbol da hız herşeydir, sizden daha kabiliyetli veya daha güçlü bir futbolcu karşısında hızınızın yardımıyla daha üstün olursunuz, futbolun temeli hızdır, sayın emm,siz şimdi fizik güç nerde o zaman diyeceksiniz ki bunu demekte haklısınız şöyle açıklıyım, futboldaki fizik güç önermesinin %70 i hız ve kondisyondur, geri kalan %30 da vucut dengesi,gücüdür.Bir futbolcu vucudunun güçlenmesi için asla ve de asla ağırlık altına girmemelidir, kendi vucut ağırlığını kullanarak gücunu arttırmaya yönelik idmanlar yapmalıdır, aksi taktirde kas kütlesinde artış olur, vucut ağırlaşır, hız azalır.Eğer ki futbolcu ciddi anlamda oynuyorsan bb yapmaktan şiddetle kaçınman gerektiği kaanatindeyim ki bu evrensel bir bilgidir, futbol ile bb ters orantılı sporlardır,bir futbolcunun güçlenmesi için en doğru yol kendi vucut ağırlığını kullanarak güçlenmeye gitmesidir, ve tabiki her sporda olduğu gibi en doğru şekilde beslenmesidir.

Saygılar&sporla dolu günler

5. Emrn

Emrn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yaş 17.speedtouch peki kendi vücut ağırlığımı kullanarak güçlenmenin yolu nedir ?

6. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    BB değil, Ağirlik çalişması uygulamak gerekiyor.

Ancak arkadaşımız futbolcu olduğu için bir futbolcu gibi çalişmasi gerekir.

Gelelim futbolcu calismalarina.

Patlayıcı kuvvet, kuvvette devamlılık, kuvette dayanıklılık, hız, mukavemet ve birazda kas gelişimi sağlarsna yeterli olur.

Bunlar özel tekniklerdir ve mutlaka sağlaam bir hoca tarafından uygulayınız.

Futbol hız ve kuvvet uzerine kurulu bir spor oldugu için asla hantallaşmamalısınız.

O yuzden hem gücünüzü ve kuvvetinizi arttirirken hızınızıda korumak zorundasınız hatta arttirmak zorundasiniz.. Yağlardan sıyrılırken, eklem ve tendonları kuvvetlendirerek, özellikle dizlerde bulunan çapraz bağlar, bir miktarda adale artışı sağlarsanız ve söylediğim idman tekniklerini uygularsanız, performansınızda yükseliş olur ve ayrıca, gucunuz ve kuvvetınız artar cok dayanıklı hale gelirsiniz.

7. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    sayın coyote oldukça güzel açıklamışsınız ve mutlaka sağlaam bir hoca tarafından uygulayınız diye de belirtmişsiniz, fakat bir futbolcunun ağırlık altına girmemesi gerekir, çünkü ağırlık altına girerek güçlenme yoluna giderse , gözle görülür bir biçimde olmasa bile mutlak surette uzun vadede kas kütlesinde artış olur bu durumda hız ve çeviklikten kayıb vermesine sebep verir, o sebeple kendi vucut ağırlığını kullarak güçlenme yoluna gitmesini önerdim, çok tekrarlı setlerle hem güç hem kondisyon olarak güzel aşama kaydedilebilir, 11 yıl boyunca 'Gençlerbirliği' klübünde futbol oynadım , Gençlerbirliği klübü avrupa standartlarında bir alt yapı organizasyonuna sahiptir ve eğitim kalitesi en üst düzeydir, bunca yıl öğrendiğim bir şey var ise bir futbolcu asla ağırlık altına girmemelidir, emrn arkadaşım sana önerdiğim kum torbalarını mutlak sürette edinmen gerekmektedir, seninle bire bir yüz yüze görüşmediğimizden ötürü sana şöyle bir tavsiye verebilirm, mesela youtube e girip ordan kendi vucut ağırlığınla ne gibi idmanlar yapıp vucudunun hangi bölgelerini güçlendirebileceğini öğrenebilirsin, o haraketleri 3 set olarak uygula, her set yapabildiğin kadar maksimum tekrar yap.Vucut ağırlığında yapabileceğin idmanlardan kasıt; örnek :Şınav, mekik, barfix....vs

saygılar&sporla dolu günler dilerim

8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bakın bu konuda biraz yanılmaktasınız. Bir futbolcu ağirlik altina girmelidir ancak bu, gücünün yüzde 30 arasında kullanılan ağirliklar olmalidir.

Özellikle hafif kilolarla 10-15kg ile 50-60 tekrarlı squat idmanları yapılmalıdır.

ve özellikle sizin bahsettiğiniz gibi kendi vücut ağirliği ile çalişmalar yapmalidir.

Ağirlik çalıştık diye kas kütlesi artacak diye bir kural yok.

Özellikle kas kütlesini arttirmadan kuvvet kazanmamız gerekeceği için, çok fazla tekrarlı çalışmalar uygulayacağiz.

Bu sebeple, vücudumuzun dayanıklıgını arttirmiş olacağiz. ayrıca kas kütlesi artışı yaşanmayacaği için, hızda dusus gerçekleşmeyecektir. Aksine kas içi yağları kullanılmaya baslanacaği için, hızımızda bariz bir artış meydana gelecektir.

haftada 2-3 gün çok hafif ağirliklarla 40-50 tekrarlı idmanlar yapmak yeterlidir.

Ancak özel bir hocaya iihtiyacınız var, hızınızı ve çevikliğinizi arttirip sizin hantallaşmanızı engelleyecek bir hoca.

Böylece sürat arttırılırken, dayanıklılıkta arttırılacak ve vücudun laktik asit karşisinda toleransı artarken, maç yada idman boyunca kuvvette dusus yaşanmayacaktir.

speedtouch bunu beğendi.
  9. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara

sayın coyote bu konudaki bilgi birikiminiz gerçekten taktiri hak ediyor, squat idmanları yapması gerekir demişsiniz mesela kesinlikle gerekir, biz de yapardık zaten, ki futbolcular squat çalışır, leg extension, leg curl çalışır.Ağırlık idmanlarımdan kastım bunlar değildi tabiki,sadece üst gövdeyi bilinçsiz bir şekilde ağırlık altına sokmamasını önlemek adına söylemiştim ki , bunca yıl futbol oynamış birisi olarak hiç bir futbol antrenörü öğrencisinin eline bir dumbell bile almasını tasnif etmez.Arkadaşımızın bir spor salonuna yazılma imkanı olmayacağını düşündüm her nedense ve o sebeple kum torbası kullanmasını tavsiye ettim, tabiki sizin de dediğiniz gibi düzgün bir hoca ile nezih bir spor salonunda çalışmalarını yapma imkanı olursa kendisi için daha iyi olur

Coyote bunu beğendi.
  10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bunlar özel çalışmalardır ve bodoslama çalışmalar tekniğe aykırıdır.

Bodybuilding zaten ayrı bir şey biz bunu göruntu için yapıyoruz.

girdiğim, 70 kg full squat sonrası merdiven cıkamıyorum.

Yani bir futbolcu böyle bir idman yapabilirmi yapmalımıdır?

Vücut geliştirme, ayrı bir dunyadır, ağirlik calismalarindaki hedef ayrıdır.

speedtouch bunu beğendi.
  11. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    kesinlikle haklısınız sayın coyote, ben de şu and body building yapıyorum ve şu an yaptığım bacak çalışmaları futbol oynadığım zamanki bacak çalışmalarımla kıyaslanamıyacak kadar ağır ki normal olan da budur,bir futbolcu bacak idmanları olmasına rağmen o kadar ağır çalışmamalıdır, çünkü ertesi güne bacakları tekrar koşmak için lazım olacaktır, zaten siz de çok doğru bir biçimde açıklamışsınız ki ''gücünün yüzde 30 arasında kullanılan ağirliklar olmalidir''.
    ''Özellikle hafif kilolarla 10-15kg ile 50-60 tekrarlı squat idmanları yapılmalıdır'' olarak belirtmişsiniz bu sizin dediğiniz son derece doğru bir çalışma biçimidir.

Son olarakta belirttiğiniz gibi vucut geliştirme çok ayrı bir dünyadır.

12. Emrn

Emrn Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar birşey belirteyim ben spor salonuna kayıt oldum ve salı günü ilk kez gittim.Kilo almak için hardline 4.5 kg gainerim var.Salı günü bench press,kelebek,sırta çekiş,mideye çekiş hareketlerini yaptım sizce doğru mu ve gaineri en faydalı şekilde nasıl kullanırım ?

Edit : Arkadaşlar birşey daha.Şöyle söyliyim benim vücudum ince bir vücut yani en olarak inceyim.Kalınlaşmak için nasıl bir program izlemeyeliyim ne tür hareketler, ne tür bir beslenme programı vb. uygulamalıyım ?

Son düzenleme: 8 Nisan 2010
  13. okankut

okankut Üye

Beğenileri:
    312
    Ödül Puanları:
    73
    tabii ki futbolda hız çok önemli ama bir çok profesyonel klüpte ağırlık çalışması da yapılıyor.özellikle günümüzde futbol daha çok mücadeleye dayalı bir oyun oldu.omuz omuza, göğüs göğüse mücadelelerde ayakta kalmak gerekiyor..sadece bacak değil üst vücut çalışmaları da yapılmalı..hatta bir belgeselde gördüğüm kadarıyla bir stoper bench press çalışması yapıyordu..

14. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  15. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    sayın okankut, bu konuda çok büyük yanılgınız var , 10 yıl profosyonel bir klubün alt yapısında lisanslı olarak forma terlettim, klübümüzün fitness salonunda bacak haraketleri hariç, üst gövdeyi ağırlık altına sokan bir tan futbolcu bile yoktu, yapanlara hocalar yakaladıkları ya da anladıkları taktirde ceza keserlerdi,bir futbol antrenörünün ; öğrencisinin üst gövdeyi ağırlık altına sokmasına asla tolaransı yoktur, bu futbolda temel bilgidir.

Mantıken düşündüğümüz zaman güçlenmek için ağırlık çalışmalıyız haklısınız, fakat bu mantık futbolun felsefesine ters bir durum.Futbolda sadece bacaklar ağırlık idmanlarına girer, bu idmanlarda ''coyote'' arkadaşımızın açıkladığı şekilde cereyen eder.

Emrn arkadaşımız zaten bodybuilding e girmiş, bence de profosyonel olarak futbol oynamıyorsa kişi ,bodybuilding son derece faydalı olucaktır

16. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    ''10 yıl profosyonel bir klubün alt yapısında lisanslı olarak forma terlettim, klübümüzün fitness salonunda bacak haraketleri hariç, üst gövdeyi ağırlık altına sokan bir tan futbolcu bile yoktu ''

omuz omuza mücadelede sadece bacak gücü yeterli oluyormu ?

Coyote bunu beğendi.
  17. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    yok o kadar da değil yani hiç girmiyorlar filan bu laflar biraz fazla iddialı... öyle bir şey yok! ben üniversite okul takımında amatör de olsa 1 yıl geçirdim takımla kaleci antremanı olarak ve güçsüz olanların ağırlık yapmasını(ben de dahil) takım antrenörü istemişti gayet net biliyorum, hatta gençlerbirliği PAF takımıyla maç yapmıştık bu ağırlık mevzusu sonrası 4-5 ay sonra... ayrıca ankaragücünden şu an başka takıma giden bir oyuncu var burak diye onun da resimlerini gördüm ağırlık salonunda ağırlık çalışırken üst gövde...

lütfen hoca ceza keserdi filan diye abartmayalım, o dediğin şey muhtemelen çok feci ağırlıkların altına giren oyunculardır... ama şu var futbolcuda üst gövdenin gelişmesi pek istenmez! aynı şekilde de basketbolcuların iğrenç bacakları olur, onlarda da benzer durum söz konusu! bacağa çok yüklenmiyorlar, istisnalar hariç!

18. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    çünkü flex-point in dayısı futbol antrenörü ve iyi kluplerde antrenörlük yapan gittiği klubude mutlaka ilk 3 yada şampiyon yapan biri.luleburgazda görev yaptığında salonuma futbolcularıyla gelip sirkiut sistemde çlışma yaptırırdı. dediğin gibi maximumun %30 ile çalıştırırdı fakat mutlaka ana guruplarada yüklenirdi omuz sırt göğüs.

bu yüklenmesinin mantığı vucut sadece bacaktan ibaret değil zırh ne kadar zayıfsa sakatlıkta o kadar yüksek olur futbolcular ne kadarda teknik vuruşlar yapsada omuz omuza mücadelede gladyatör gibi savaşmakta yani ayakta kalan devam edebilmekte. fenerbahçeli değilim faka r.carlosun bir kaç omuz omuza mücadelesini izledim adamı alaşağı edeni görmedim.

Coyote bunu beğendi.
  19. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    Flexor hocam muhakkak dediklerinizde haklısınızdır fakat ben kendi tecrübelerimi ve bana öğretilmiş olan prensipleri anlatıyorum, eşinizin dayısı muhakkak iyi bir antrenördür ve onunda kendine has çalışma çalıştırma prensipleri vardır fakat ben Gençlerbilirliği gibi profosyonel ve ismi olan bir klübün formasını terlettim, avrupa standartlarında bir alt yapı eğitimine sahip bir klüp, burdaki yaşını başını almış engin tecrübelere sahip hocalarımız , sizin de zırh diye tabir ettiğiniz üst gövdemizi güçlendirmemiz için daha farklı programlar uygulatırlardı, yıllar yılı bize benimsetilen düşünce , bir futbolcu üst gövdesini ağırlık altına alarak geliştirmeye gitmemelidir oldu, sizin ne kadar tecrübeli bir hoca olduğunuzun bilincindeyim şu and bodybuilding yapan bir sporcu olarak sizin öğrenciniz olabilmeyi çok isterdim, fakat sayın hocam futboldaki güçlenme prensipleri çok farklıdır.
    Endomorf yapılı futbolcular güçldür genelde,r.carlos örneğinizde olduğu gib ,geniş durabilir, bir de parçalı kasları olduğu zaman ,sanki bb yapmış izlenimi verirler, ama öyle değildir tabiki vucut çalışmıştır ama üst gövdeyi ağırlık altına sokarak değil, ayrıca futbolcuların yağ oranları çok düşük olmak zorundadır, o yüzden futbolcular parçalı vucuda sahiptir.
    Sayın hocam genelde baktığımızda güçlü olan futbolcular endomorf yapılı futbolculardır Ör:R.Carlos, Carlos Tevez, Wayne Rooney
    bu tipteki oyuncular endomorf olduklarından dolayı diğer futbolculara nazaran üstün dururlar.
    sanırım lafı çok uzattım, eğer ki sürçü-lisan ettiysem kusuruma bakmayın sayın hocam
    saygılar

kerem52 arkadaşım,

abarttığım bir nokta yok tamamiyle kendi gördüklerimi tecrübe ettiklerimi paylaştım, ben bu işi üniversite takımında veyahut amatör bir klüpte yapmadım, avrupa standartlarındaki bir alt yapı ortamında profosyonel olarak yaptım ve bunları öğrendim, her antrönörün kendine göre bir çalıştırma prensibi vardır, bana öğretilen prensip buydu, ayrıca ağırlık çalışan futbolcular vardır ama profosyonel futbolda antrenörler bunu tasnif etmezler.

saygılarımı sunarım

20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam, carlos benzeri futbolcular çok azınlıkta oldugunu dusunuyorum. Roberto Carlosun bacak yapısı, bir çok futbolcuda bulunmamaktadır.

ayrıca vücudunun üst kısmı mücadele için çok uygun.

Nasıl bir idman stratejisi olabilir?

Carlosun bacak çalışmalarinin, diğer futbolculara nazaran, çok daha iyi oldugunu dusunuyorum ayrıca üst vücut kısmıda çok iyi drumda.

benzer nitelikte bir kaç futbolcu var.

merak ettim açıkçası

Sayfayı Paylaş