Fitness ve Bel Fıtığı

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve meltem.tr3 tarafından 6 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. meltem.tr3

meltem.tr3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba ben 1.5yildir fitness yapiyorum son 4aydir full body antrenman yapiyorum.Ve powerliftinge gecmeyi düşünüyordum fakat sorun su ki 1hafta once baslangic bel fıtığı oldugunu ogrendim doktorum 1ay dinlen agirlik calisma, yüz sonra yavaş yavas baslarsin dedi.Ben bu sporu cok seviyorum 1ay yapmamak bile kotu geliyor moralim bozuk ama ara vericem sizce de yapabilir miyim ara verdikten sonra formlarima dikkat ederek
    Bu konuda bilgisi tecrubesi olanlar yardımcı olursa cok sevinirim.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Birçok fizyoterapist belli bir seviyeye kadar olan fıtıkların tedavisinde squat, deadlift türevleri gösteriyor aslında, tabi ki ağırlıksız bir şekilde. Şöyle bir sıkıntı var sadece bir kere başlangıç bile olsa orda bir sorun olduysa dikkatsiz davrandığın her an bunun tekrarlama potansiyeli var. Yani ağır deadlift yaparsın bişey olmaz da yerden çorap alırken sıkıntı yaşarsın vs. Uzun lafın kısası formuna dikkat edip, egona yenik düşmediğin sürece sorun yaşamazsın.

Fırında_Sütlaç ve meltem.tr3 bunu beğendi.
  3. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    omurgayı çok oynatmadan egzersizlerinize devam edebilirsiniz leg press squat crunch gibi hareketleri yapmamanız dahaiyi olacaktırhattabench press yaparken bile beleverilen arch size zararı olabilir.
    tavsiyem 1 2 aylık dumbell egzersizleri yapmanız olacaktır ve belinizi natural pozisyonda tutmaya çalışın ne geriye doğru sıkıştırın ne öne eğilip esnetmeyin.
    hızlı iyileşme için en önemlisi core çalışmalısınız antreman öncesi cat cow bird dog side plank hareketlerini 2 set şeklinde yapın.
    gece uyurken sırt üstü uyuyun ve belinizin sol kısmı ağrıyosa sol ayağınızı kendinize çekin böylece belinizde sıkışma çukur uyurken azalacaktır.
    baya detay verdim bende daha yeni yeni toparlıyorum kendimi bendede bulging dics sorunu vardı şuan gayet iyiyim aradan 4ay geçti anca toparladım.

meltem.tr3 bunu beğendi.
  4. de517

de517 Üye

Beğenileri:
    270
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Satranç Antrenörü
    1 ay spora ara verin ve yük taşımayın. fazla yürümeyin koşmayın. 1 ay sonunda tekrar MR'a girip sonucuna göre plan yaparsınız.

meltem.tr3 bunu beğendi.
  5. meltem.tr3

meltem.tr3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba tavsiyeleriniz için teşekkür ederim dediğiniz hareketleri yapıyorum birde cardio yapıyorum kilo almıyım diye bu dönemde dik durmam gerektiğini söylemişsiniz ama ben yüksek eğimde yürüyorum ağrı olmuyor bir sakıncası olur mu sizce

6. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    antreman sırasında ve antremandan sonraki gün ağrı olmuyorsa devam edebilirsiniz.her geçen gün şiddetleniyorsa bi yerde hata vardır deneme yanılmayla 2 3 ayda üstesinden gelirsiniz.

meltem.tr3 bunu beğendi.
  7. brfnbrfn

brfnbrfn Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    Omuz günlerinde bile kesinlikle korse kullanın bence.

8. walldonthitback

walldonthitback Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Ya bu bel fıtığı olayı bu kadar niye kafaya takılıyor anlamıyorum.

Ben 2014'te ilk defa salona yazılmadan önce en az 5-6 salon dolaşıp (özellikle yaşını başını almış ve profesyönel eski müsabık birkaç hocaya sordum,isim söylemiyim)
    "Hocam yaşım 33 ve 4 yıldır bel fıtığım var,vücut geliştirmeye başlamak istiyorum. "

Bana söyledikleri özet ve ortak şey şuydu.

"Hiç korkma,bu işi yapanların birçoğunda bel fıtığı vardır.Kontrollü çalıştığın ve bilinçli olduğun sürece bir sorun yaşamazsın,anlamadığın bir şey olursa biz sana yardımcı oluruz."

İyi ki onları dinlemişim.

(Bu arada bel fıtığı haricindeki diğer fıtık türlerine değinmiyorum.Zira vücudun her bölgesi fıtığa aynı direnci gösteremeyebilir .)
    Yalnız burada tavsiye veren arkadaşların değindiği önlemleri antrenman esnasında mutlaka uygula.Böylece aynı benim gibi bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.
    Saygılarımla.

9. Fıraddi

Fıraddi Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Konya
    Dereceniz bulgin veya protrüzyon olsa bile Belfıtığı ile powerlifting yapan adam canına susamış demektir. Ötesindeki bir derecede ise hayatınızın hatası olur. hafif asla ağrıtmayan statik bel egzersizleri ile beliniz gittikçe iyileşir ortalı vasat bel idmanlarına geçebilirsiniz ama şiddetli bel idmanları hele powerliftingle başınıza gelebilecekleri söylememe gerek yok. Bel fıtığı 1 ayda değil 1 senede anca iyileşir. Doğru egzersizler iyileşmenize yardım eder yanlıs egzersizler azıtmasına sebep olur. Doğru bir tedaviyle bile 1 yılda ancak yaklasık yüzde 70 i geçer eğer protruzyon seviyesinin ilerisinde değilse. 1-2 ay asla spor yapmadıktan sonra oldukca yavas bi sekilde spora baslamanız lazım. Ve ortalı bi sekilde artırabilirsiniz. 17 senelik sporcuyum 2,5 sene once poeerlifting tarzı deadlift yaparken bel fıtığı oldum. Dikkat etmezseniz o size kendisine dikkat etmeyi zorla öğretir zaten. Allah şifa versin.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2020 ---
    Ayrıca şurda uzun uzun yazmıştım tam bu konuyla ilgili. iyileşme süreci nelere dikkat etmen gerekio vesaire https://www.bodyforumtr.com/threads/fıtık-ve-powerlifting.143624/#post-1187188

Son düzenleme: 26 Ocak 2020

Sayfayı Paylaş