FFMI ölçeğinin ve Covert Bailey yağ oranı hesabının geçerliliği ne ölçüde?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve varoşfakir tarafından 22 Ekim 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba.

Body building'den ziyade evde şınav ve arada mekik yapıyorum birkaç aydır. Ara ara bıraktığım günler oldu ama çoğu gün 50 de olsa çekmeye çalıştım.
    Ama bazı günler imkanım olunca 50-60'lık setler halinde günde 250-300 civarı şınav çekiyorum.

Sormak istediğim soru ise şu.

Boyum kısa, 1 62 cm, kilom ise 73. Vücudum ciddi şekilde kaslı görünüyor.

İngilizce siteleri araştırıyorum bayağı. FFMI diye bir skala varmış. Ama yağ oranını da bilmek gerekiyor skalada ölçüm yapmak için.

Onun için de Covert Bailey isimli bir adamın metodunu buldum. Bel bilek dirsek boy ölçülerine göre yağ oranı hesaplıyor ve birçok İngilizce site en güvenilir ölçüm olduğunu söylüyor.

Bu metotları birleştirip ölçüm yaptığımda 24.7 civarı çıkıyor FFMI skorum. Bazı İngilizce siteler ve makaleler 25'ten yukarısı için steroid kullanmadan sonuç almanın imkansıza yakın olduğunu söylüyor.

Gerçekten öyleyse bundan sonrası için zorlamayayım mı? Bu şekilde rölantide mi gideyim?

Bir diğer sorum ise ağırlık kaldırarak vs. vücudun kendi ağırlığını kullanmadan yapılan kas gelişiminin mutlak surette eriyip söneceği iddiası.
    Bu ne ölçüde doğru? Zaten nick'imden de anlaşılacağı üzere spor salonuna gidecek protein tozu steroid vs. alacak param da yok gerçi zaten.

2. 42-cm-kol-istiyorum

42-cm-kol-istiyorum Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    vücudunun fotoğrafını atarsan daha doğru bir yorum yapabilirim

3. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Telefonun kamerası da bozuk fotolar çok kötü çıkıyor. Zaten 8-9 senelik çürük telefon :)

Ama ölçüleri yazayım.

Omuz - 127

Göğüs - 110

Bel (En ince yeri) - 89

Biceps - 37

Kalça - 98

Basen (En kalın yeri) - 60

Kalf - 40

Bilek - 16.7

Ön Kol - 27.7

Son düzenleme: 26 Ekim 2020
  4. 42-cm-kol-istiyorum

42-cm-kol-istiyorum Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    kardeş sen olmuşsun zaten :)

5. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Utandım şimdi öyle deyince :).

Dediğim gibi bu FFMI ölçeğinde bu kadar yüksek çıkmam çok tuhaf oldu. Çünkü toplamda 2-3 ay şınav mekik çektim sadece. Ama daha önceden de abim vs. vücudun yapılı diyordu onun da gazıyla sardım bu işlere.

Zaten 25'ten yukarı FFMI steroidsiz imkansız deniyor. Ancak çok çok nadir (yüzde 1'in yüzde 1'i) genetik varsa mümkünmüş. Ben de formda kalayım yeter diyorum bir yerde de.

Ama tabi daha da gelişme olabilirse niye olmasın.

6. 42-cm-kol-istiyorum

42-cm-kol-istiyorum Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    o boyda zaten 37 cm kol 40 üstü gözükür omuzlarında iyi baya boyuna göre, dediğin testi bende yaptım superiour çıktı 23.30 gibi bişey çıkmıştı

7. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Sağ olasın yorumlar için. Bu FFMI tıpçıların da kullandığı bilimsel vs bir ölçekmiş zaten onun için ciddiye aldım bayağı.

Son bir sorum da şu olsa. Postürüm biraz öne eğik kendimi rahat bırakınca. Ergenlikten beri öyle yürüyordum çünkü.

Sırt korsesi aldım 2-3 günde bir 1-2 saat takıyorum yine de düzelmedi.

Ama şunu da fark ettim. Pederin sırtı fazlasıyla yapılı ve aşırı kas çıkıntı yapıyor hafif kambur gibi görünüyor başı dik olsa da.

Bende de öyle bir durum var tam göremesem de. Acaba bu korseyi boşuna mı takıyorum o zaman bilmiyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Ekim 2020 ---
    Bu arada imkanı olan birisi görürse diye yazayım. Sınırları zorlayarak yüzmek sırtı göğsü kolları İnanılmaz geliştiriyor.

Hele hele ergenlikte.

İmkanı olan devamlı yüzsün derim çok iyi sonuçlar alır diye düşünüyorum.

Chuck94 bunu beğendi.
  8. Chuck94

Chuck94 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Yüzme gerçekten geliştiriyor ben fırsat buldukça haftada 2 kez yüzmeye çalışıyorum. Bu arada ölçüleriniz mükemmel gerçekten olmuşsunuz:D. Ben de merak edip hesapladım ffmi 24.47 çıktı adjusted olan da 23.86. Daha vücut geliştirmeye başlayalı 1 sene olmadı ve hiç bulka girmedim. Tamamen kalori acigiyla yağ yakıp olabildiğince kas kütlesi eklemeye çalıştım Sizce iyi mi bu ffmi değeri ? Kilom 112-113 yağ oranım 22

9. 42-cm-kol-istiyorum

42-cm-kol-istiyorum Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    bu testi çok ciddiye almamanızı tavsiye ederim ,bir bireyi yakından incelemeden böyle bir testten yola çıkarak bunun genetiği iyi bunun ki kötü demek bence saçma

10. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Aslında sağlama-feedback olsun diye bakıyorum teste. Çünkü etrafımda vücut geliştiren bu tarz sporlar yapan kimse yok. Dolayısıyla gelişiyor olup olmadığımı da anlamıyorum pek. Ölçülerimin fena olmadığını dahi siz deyince öğrenmiş oldum mesela.

Zaten dediğim gibi FFMI bu tarz sporlarda kişinin steroid testosteron vs kullanıp kullanmadığını anlamak için kullanılıyormuş. Çünkü steroid kullananlarda 28-30-32 ye kadar çıkabiliyormuş FFMI skoru ama doğal şekilde halter-body-powerlifting-güreş vs. yapanlarda birinin 25'i geçmesi binde 1 dahi değilmiş.

Bundan yola çıkarak bende de bundan sonra gelişme olmaz mı çok az mı olur diye sormak istedim.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Ekim 2020 ---
    Boyun 1 90 civarı yağ oranını yüzde 20 nin altına 16-17 ye indirirsen yükselecek.

Ben olsam kasları çok eritmeden zayıflamaya çalışırdım senin yerinde . Tabi böyle kilolu daha iyi diyorsan seni bilirsin. Ama kilo estetik anlamda da çok iyi değil ayrıca ne kadar gençken yağ oranı yüksekse yaşlandıkça artma durumu o kadar fazla oluyor hele hele spora da ilerleyen yaşlarda şimdiki gibi çok vakit ayıramayacağını düşününce kişinin.

Son düzenleme: 27 Ekim 2020
    Chuck94 bunu beğendi.
  11. Chuck94

Chuck94 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Hocam şuan yağ yakım donemindeyim 25ten 22ye düştü hedefim 15 seviyesinde 100 kg olmak. Chris Pratt var oyuncu onun gibi olmak aslında kendisi 102 kgda baya parçalıydı. Teşekürler tavsiyeleriniz için

12. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Yağ oranınızı nasıl ölçüyorsun? Birçok yöntem var ama kesin sonuç almak imkansız ve farklı yöntemlerle çok farklı sonuçlar çıkabiliyor malum.

13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Yağ ölçümü için her koşulda doğru sonuç veren tek yöntem dxa analizi onun makinesi de her hastanede yok ve olan yerlerde de kolay kolay yapılmıyor. Kemik yoğunluğunu ölçmek için kullanılan bir cihaz ama yurtdışında yağ ölçümü amacı ile de kullanılıyor. Su tankı, akım vererek ölçen tanita tarzı cihazlar, belli bölgelerin ölçüsünü alarak hesaplayan sistemler vs hepsinin çeşitli koşulları var. O yüzden yağ oranına takılmamak gerekiyor. Aynadaki görüntü yeterli.

Ffmi kısmı biraz farklı. Bende 26.51 çıktı, forumdaki bir çok kullanıcının vücut ağırlığından fazla yağsız kütlem var bu da beni ilaçlı kategorisine soktu. Hatta hedef kiloya ulaşınca 27.30 oluyor ki bilemedim ne kadar anlamlı

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Chuck94 bunu beğendi.
  14. Chuck94

Chuck94 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Aynadaki görüntü en fazla 23-24tur. US Navy'nin kullandığı bel boyun boy formülüyle ölçüyorum

15. varoşfakir

varoşfakir Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    O yöntem olduğundan bayağı yüksek çıkarıyor yağ oranını.

İngilizcen yetiyorsa bu siteden ölçersin daha doğru sonuç verir.

Zaten ilk başta da yazdığım "Covert Bailey" isimli adamın icat ettiği hesaplamayla ölçüyor bu site.

https://www.aleanlife.com/body-fat-calculator/

Sayfayı Paylaş