FAZLADAN ALINAN PROTEİN

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Semih Karakuş tarafından 28 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Semih Karakuş

Semih Karakuş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaslar aylardır bu forumu takip ediyorum ve surekli ayni seyleri yazan insanlar goruyorum. Ben ki bu spora yeni baslayan birisi olarak şunu sizin de bilmenizi isterim FAZLADAN ALINAN PROTEİN ASLA VÜCUTTAN ATILMAZ. Aldiginiz proteinin fazlasi kesinlikle ama kesinlikle vucut tarafindan yag ve karbonhidrata donusturulup vucutta depo edilir. Bu yuzdendirki protein tozu kullanmaya basladiginizda otomatikmen kilo almaya baslarsiniz. Hala sunu goruyorum adam protein tozu kullaniyor atiyorum 5 kilo aliyor 1 ayda ooo 5 kilo kas yaptim diye seviniyor. Yine bu sporu uzun suredir arastiran birisi olarak soyleyebilirim ki en maximum kosullarda bile bi insan bir ayda en fazla 800 gram ila 2 kilogram arasinda kuru kas gelisimine sahip olabilir. Umarim yardimci olabilmisimdir. Yanildigim biyer varsa uyarin lutfen...

2. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Ayda 2 kg kuru kas mı? Kürle bile zor o kadar net kütle.Ayrıca fazla protein asla vücuttan atılmaz diye bir kaide yoktur.Azot dengesini bozarsan gayet de atılabilir idrarla.Son olarak vücutta depo form yağ ve glikojendir.Aminoasidin(protein değil!) de fazlası glukoneojenez reaksiyonlarıyla önce glukoza, oradan glikojen ve yağ depolarına gönderilir.

Ysf_Dnc, egemennn ve torifonta bunu beğendi.
  3. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    Toz konusunda soyledıgın dogru kılo artıyor ama hepsı kasmı hayır. Ama kas mıktarı konusunda 800 gram 2 kg fazla demıssın harbıden

4. Semih Karakuş

Semih Karakuş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Benim orda soylemek istedigim vucuda alinan fazla proteinin atildigi konusunda kesin yargi olmamasiydi zaten. Yanlis ifade etmis olabilirim. Ayrica en max. durumlarda yani ultra agir idmanlarda demistim

5. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Evet doğru haklısın tabiiki de fazladan alınan protein atılacak diye bir kaide yok.Insan vücudu mükemmel işleyen bir makine gibidir.Hiçbir şeyi boşuna ya da rastgele yapmaz.Israf etmez.Mesela dedim ya idrarla atılabilir aa diye.Önce alternatif tüm yollar denenir, sonra buna rağmen fazladan aa var ise bu vücudun azot dengesini bozacağı için böbreklerden ufak miktarlar atılabilir.Zaten fazla bir atım varsa muhtemel hastalık vardır.Bu aa, glukoz hepsinde böyledir.Ama dediğim gibi çok küçük miktarlarda atım vardır idrarla.Diğer söylediğinize gelince bu sporun cilvesi malesef anabolizan kullanmadıktan sonra günde 20 saatinizi salonda geçirseniz de, inanılmaz kilolar kaldırsanız da doğal yollardan yılda 2-3 kg kas anca kazanabiliyoruz.

6. devasa1

devasa1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle 1ayda 800g-2kg arası kas yapımı en profesyonellerde bile imkansıza yakındır
    genel olarak bizim kadar spor ile uğraşıp doğal beslenenlerde aylık 300-400gram arası kas yapımı bile iyi bir kazançtır.

ikinci olarak protein vücutdan atılmaz demişsin.Ama tamamı olmasada bir kısmı vücutdan idrar ile atılır.Hatta 1ay boyunca vücuda gereğinden fazla protein alıp ondan sonra idrar tahliline girdiğinde bunu görebilirsin ama vücut için çokda yararlı birşey değildir.

7. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Yanlis bilgiler vermemeye ozen gosterelim
    Neyseki tartistikca isin dogrusu ortaya cikmaya baslamis

8. Semih Karakuş

Semih Karakuş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet proteinin atilmasi konusunda yanlis anlasilmisim

9. escapist92

escapist92 Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    diş hekimi
    Yer:
    izmir
    günlük kaloriyi aşmamışsak proteinin fazlası neden yağa dönüşsün ki ben o kısmı anlamadım? ben almam gerekenden fazla protein alıyorum genelde oturup gram gram saymıyorum ama kalori hesabını düzgün yapınca yine de yağlanma yapar mı?

10. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    yazdiklarinin tamamina yakini yanlis,bilimsel kaynak ile destekleyebilir misin?yani bunlari onun bunun agzindan duymadigini kanitlayabilir misin?

Aykut Can bunu beğendi.
  11. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Tamamına yakını yanlış derken biraz ağır bir itham olmuş bence. Siz kendi bildiğiniz doğruları yazar mısınız?

12. antinkuntin

antinkuntin Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    ODTÜ
    Günllük kalori aşılmadığında fazladan alınan protein aminoasitlere ayrılır, o aminoasitler de glikogenesis ile glikoza dönüştürülür. Vücutta kalori açığı bulunduğu için o glikozlar yağ olarak depolanmazlar, enerji olarak kullanılırlar.

Narkoz1990 bunu beğendi.
  13. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
  14. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Proteinin idrardan atılması yani proteinüri dediğimiz olay genelde böbrek ile ilgili bir problem olduğunda ortaya çıkar. Bkz: nefrotik send. nefritik send. Normal sağlıklı bir insanda idrarda protein olmaz. başka bir arkadaşın dediği gibi fazlası yağa filan dönüşür.
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Eylül 2014 ---
    Dostum benm ingilizce çook iyi değil ama anladığım kadarıyla orada da yağa dönüştüğü yazıyor?? yoksa ben mi yanlış anlıyorum?

15. 0xhex

0xhex Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    dostum en sondaki deneyi okumadin sanirim?
    Indeed, overeating by ~1,000kcals/day for 8 weeks in combination with higher protein intakes did not amount to any additional gains in body fat compared to a lower protein,

16. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Ben de aksini iddia etmedim zaten.Mesajımı bir daha oku istersen.Ben "aminoasit" atılır dedim.Söylediğin nefrotik ve nefritik sendromlar plazma proteinlerinin idrarda görüldüğü glomerüler hastalıklar; yani patolojik durumlardır...

17. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    tmm dostum aşırı protein almanın vücut yağlanmasına katkısı önemsizdir demiş. peki fazladan alınan protein ne oluyor onu anlamadım?
    --- Mesaj birleştirildi, 28 Eylül 2014 ---
    peki hocam sizin söylemek istediğiniz ''aminoasitin fazlası mı idrardan atılır'' yoksa ben mi yanlış anladım acaba?

Son düzenleme: 28 Eylül 2014
  18. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Aynen öyle demek istedim.Atım tamamen böbreklerden geri emilimle alakalı.Fizyolojik olarak bile çok çok küçük bir atım var diye hatırlıyorum aa için.Glukoz % 100 emiliyor mesela.Ama idrarda glukoz varlığı diyabet teşhisi için kesin kriter değil.Yani sonuç olarak bu konularda kesin konuşmak mantıksız.Çünkü işin fizyolojisi hormon bağımlı çok kompleks bir mekanizmaya sahip.

Narkoz1990 bunu beğendi.
  19. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    hah evet hocam burada çok haklısınız fizyolojik olarak da idrarda aa görülür ama fizyolojik miktardan fazlası yine patolojik bir olayı düşündürür. çooook fazla protein alımına bağlı olarak idrarda aa görülebilir haklısınız ama çok extrem bi durumdur ve çoook aşırı almanız gerekir. yani anlatmak istediğim atıyorum senn ihtiyacın 200 gr protein sen aldın 250 gr. idrarda aa göremezsin görürsen patolojiktir. ama ihtiyacın 200 gr iken sen 700-800 gr alırsan idrarda aa görebilirsin (NOT: sayılar sadece örnek amaçlı )

20. Semih Karakuş

Semih Karakuş Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Evet cok dogru yanlis hatirlamiyorsam tum karaciger hastaliklarinda idrarda glikoz goruluyor

Sayfayı Paylaş