Fazla Supplement Kullanımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Heisenberg_ tarafından 2 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Low carb diyetiyle birlikte su sekilde bi kür yaptim ama bobreklere ve karacigere fazla mi yuklenirim bilemedim, gunde 6 litre su iciyorum.
    Hardline form 4 kombinasyonu (cla, burner, l-carnitine, multivitamin)
    Arjinin
    Glutamin
    Bcaa
    Omega 3
    Whey protein
    Beslenmem baya sıkı, o konuda da bi eksigim yok

2. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Simdiye kadar ne sorduysam cevabini alamadim nasil forum bu boyle

3. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Beslenmenizin bayagi siki oldugunu ve eksiginizin olmadigini soylemissiniz. O zaman neden besin takviyesi aliyorsunuz? Almayin.

Insanlarin ne demesini bekliyorsunuz ki.

Cesitli karaciger fonksiyon testleri var. Supheleniyorsaniz test yaptirabilirsiniz. Ama bu testlerle kullandiginiz butun supplementleri olcebiliyor musunuz ondan emin degilim.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

respect2us.23 bunu beğendi.
  4. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Beslenmem sıkı ancak idman sonrası kas yıkımını en aza indirmek ve yag yakimini arttirmak icin kullaniyorum. Sadece disardan bakildiginda supplement sayisi fazla mi onu sordum

5. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    O supplementlerin hepsini kullanıyorum artı (Ekstradan alfa lipoik asit,Enginar hapı-karaciğer için-, Pycnogenol,pre-workout ürünler vs. de alıyorum). Yani senin yaklaşık 2 katın kadar fazla supplement alıyorum. Antremanlarım çok ağır geçtiği için çoğunu antreman esnasında kullanıyorum. Antreman başlamadan önce içmeye başlıyorum, antreman bittikten sonra birkaç yudumla noktayı koyuyorum. 2 shake i aynı anda kullanıyorum.
    Antremanlarım yaklaşık 2 saat sürüyor. Powerlifting ile başlayıp, kick boks ve karate ile bitiriyorum. Bu yüzden antreman esnasında yakıta ihtiyacım oluyor.

Eğer antremanların ağır değilse, bence beslenme düzenin iyi ise,supplemente gerek yok. Çok ağır idmanlar yapıyorsan, beslenme programına destek amacı ile kullanılabilir.

Son düzenleme: 3 Ağustos 2016
  6. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Antremanlarım seninki kadar agir degil helal olsun bu arada :)
    Ben aralari cok kisa tuttugum halde 1 saat 15 dakikayi gecmiyor. Baya zorluyorum kendimi ama karacigeri koruyan bi urun alsam iyi olur herhalde. Fazla su icerek yukunu biraz indirmis olabilir miyiz ?

7. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Bunlar ek besin , beslenmesi çok iyi olsada belli mglarda bu içerikleri ek besinden tedarik edebilir.En ufağından şöyle anlatayım daha geçen Prof. Müftüoğlu'nun gazetede vitaminlerle ilgili bir açıklaması vardı , bir portakal 60mg c vitamini veriyor ama insanın günlük alması gereken 1000mg bunu beslenerek alması gerçekten zor.Supplementlerin bazılarıda böyle bilassa
    Arjinin
    Glutamin
    Bcaa
    Omega 3
    Multivit
    Bu seriyi doğal karşılaması imkansız gibi bir durum.
    Benim tahminim insanlardan karaciğer ve sağlığı ile ilgili durumun zarar olup olmayacağı hakkında bilgi istiyor ama bunun yerine karaciğer sağlığı için doğal yollara başvursa , haftada 1-2 gün bir öğününe enginar eklese ve milk thistle kullanmaya başlasa dozajı düşükte olsa ne güzel olur.
    Test işine gelince , bu ürünlerden önce bir test yaptırsa ve ürünler sonrası ve ürünler bittikten 1 ay sonra test yaptırsa bunuda bir doktorla paylaşsa gönlü rahat olucak arkadaşın...
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Ağustos 2016 ---
    Yoo dostum fazla değil.Aslında olması gereken bu kombinlerin tam olması , bunlara esktra olarak alıntı yaptığım yorumdaki enginara başlarsan gönlün çok rahat olur.

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    6 Litre su içerek karaciğerindeki hasarı azaltamazsın. Aksine böbreklere bindirdiğin yükü artırırsın. Her şeyin fazlası zarardır. Suyun da öyle. Erkek Sporcular için öneri günlük 3.7 litre şeklinde. 6-7 litre su tüketiminin nelere neden olabileceğini ve olgularda nelere neden olduğunu istersen anlatırım.
    Fazla protein tüketiminin toksik olan amonyak ve üreyi artırarak karaciğere hasar verdiğini söyleyen bir çok yazı var.
    Kullandığın suplementleri gelişigüzel kullandığını düşünüyorum çünkü araştırsaydın 1 saat 15 dk antrenman yapan birinde L-carnitine gibi tamamen ticari amaçlarla pazarlanmış bir suplementin işe yaramayacağını öğrenirdin.
    Beslenmem çok sıkı demişsin ama multivitamin kullanıyorsun. Eksiklik söz konusu değilse neden kullanıyorsun?
    Low carb ise tam bi muamma. Organlar üzerinde Uzun dönem etkilerinin bilinmediği bir diyeti ben olsam kesinlikle uygulamazdım.
    Kusra bakma mizacım biraz sert olabilir ancak bazı şeylere son vermen gerektiğini düşünüyorum ve yazmadan edemedim..Yanlış anlamazsın umarım

9. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Ben bu tip seylerin amerikan halki ve avrupa toplulugu icin uretildigini dusunuyorum. Boyle bir onyargim var gercekten.

Bir kalp doktoru vardi bizim meshur. Adini unuttum.simdi. uyduda izliyorum. Amerikada bir talk showa katilmis, seyircilere protein tozu pazarliyordu! Herkes kullanmali, biliyormusunuz gun icinde ne kadar yoruluyoruz ve yemek yemeye vaktimiz olmuyor ve daha bir suru sacmalik.

Nereye gelecegim. Siz diyince merak edip googlea yazdim. Ilk cikan yaziyi okuyorum.

Prof dr metin ozata. 2008.
    Gunluk c vitamini ihtiyaci eriskinler icin 60mg. 1000mg dan sonra yan etkiler baslar. Max doz 2000mg.

Sunu kastediyorum. Piyasada c vitamini satmak isteyen ilac sirketleri oldugu surece, c vitamininin disaridan takviye edilmesi gerektigini soyleyen akademisyenler de olacaktir.

10. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    AST, ALT, SGOT, SGPT gibi karaciğer enzim testlerinin doğruluğundan emin olunabilir mi? Siroz da AST ve ALT normal seyredebilir mesela. Siroz birine karaciğerinde problem olmadığını söyleyebilir miyiz yani? Ya da bazı böbrek rahatsızlıklarında GFR normaldir. Kalkıp da böbreğin çok sağlıklı mı diyelim? Bahsettiğin testler %100 hasarı gösterir diyemeyiz. @Emre DALGIC da söylemiş zaten.
    Ayrıca Müftüoğlu bunu nerde yazdı bilmiyorum ancak doğruyu ifade etmemiş. Alanı beslenme olmayan birinin etik kuralları hiçe sayıp beslenme profesörü gibi davranması da ayrıca çirkin ama neyse.
    Yaşa göre değişmekle birlikte bir insanın C vitamini ihtiyacı ortalama 75-90 mg.
    Burdan inceleyebilirsin:
    http://beslenme.gov.tr/content/files/yayinlar/kitaplar/diger_kitaplar/beslenme_rehberi.pdf
    Sayfa 57 de yer alıyor. Yani bir insanın C vitamini ihtiyacını karşılaması çok kolaydır. Bir portakal bile ihtiyacı karşılayabilir :)
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ağustos 2016 ---
    Tam da aynı şeylerden bahsetmişiz güzel olmuş :)
    Olaylara Objektif bakabildiğin, şüpheci yaklaşıp irdelediğin için seni takdir ediyorum :)

Barbell Training bunu beğendi.
  11. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle 6 litre suyu low carb donemine basladigimdan beri icmeye basladim fazla su icmenin de zehirledigini biliyorum kullandigim urunlerden dolayi ciddi bir ter atisi oldu normalde ben de 3-4 litre su tuketen biriyim. Protein tuketimi konusunda haklisin ama fazla tukettigimi dusunmuyorum bu diyete baslayince kilo basina 2.5 gelecek sekilde ayarladim istersen beslenme programini yazarim.
    Acikcasi l carnitine hakkindaki gorusune de katilmiyorum ben de placebo etkisi olacak diye dusunuyordum ancak ciddi ciddi ictikten 10 dakika sonra terlemeye basliyorum baska aciklamasi yok yani.
    Yesillik olarak bol miktarda tuketiyorum ama diyetten dolayi karbonhidrati ciddi kestim gunluk 1 tane muz yiyorum sadece o yuzden vitaminleri disardan almam gerek diye dusundum.
    Yazdigini yanlis anlamadim tam aksine bana bu konuda kesin bilgiler lazim yanlis bir sey yapmak istemiyorum definasyon icin biraz gec kaldim ve baya yaglandim yazi yag oranini dusuk bi sekilde kapatip duzgun bi clean bulk yapmak istiyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2016 ---
    Ben de aynen bu sekilde dusundugum icin bu gidalara basvurdum ama hala gozum biraz korkuyor en ufak bir belirti gorursem birakmayi dusunuyorum ama ne yalan soyleyeyim kisa surede su an iyi etki ettigi belirtmeliyim

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    image.jpeg Karnitin ve suplementler ile ilgili detaylı çalışma gösterecek vaktim yok şuan maalesef.
    Bazı konularda elbette farklı düşünebilirsin bu çok normal.
    Sadece 6 L su tüketimi konusunda kesin bilgi istediğin için akademik bir kitapta yer alan ifadeyi atmak istiyorum.

13. Heisenberg_

Heisenberg_ Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Zehirledigi konusunda hemfikiriz zaten buna bi sey demiyorum ama bu durumda sartlari da goz onune almaliyiz bence, cardio yaptigim gunlerde normalden fazlasiyla su ter atiyorum ve vucudum istiyor. Forumu incelemistim carnitine konusuyla ilgili bir iki yazi gordum ama supplementler etkisizdir demek de cok bastan savma degil mi ?
    Ozellikle bcaa glutamin gibi ana supplementler bence ara vererek kullanilmasi gerekenlerin basinda. Amacim zit olmak degil, su an kullandigim supplement sayisinin fazla oldugunu dusundugum icin tavsiye alayim diye basligi actim. Hangilerini ikinci plana atmali diye ikinci bir fikir almak istemistim sadece. Karacigere fazla baski yapmak kimsenin istemeyecegi bi durum.

14. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Suplementler etkisizdir demedim. Multivitamin ve protein tozu konusunda eksiklik söz konusu değilse fayda görmezsin dedim. Bunu ben demiyorum çalışmalar diyor.
    Karnitin konusuyla ilgili bir kitaba baktım ve şu ifade yer alıyor:
    "D karnitin suplemanları toksik olduğu ve L carnitin depolarını boşaltabileceği için L- carnitin suplemanının tüketiminden kaçınılmalıdır."
    Başka bir kitapta ise "Karnitin elzem bir besin değildir ve yağ asitlerinin verimli bir şekilde kullanımını sağlamak için diyetle alınması gerekli değildir. Çünkü vücutta da sentezlenenilmektedir. Bu nedenle karnitin suplemanı kullanmak gerekli değildir" şeklinde geçiyor.
    Bcaa ve glutamin hakkında yorum yapmadım. Neyse..

15. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tabi herkesin görüşü , dünyada ek besin diye geçen bir ürünü siz belli bir kitle için üretildiğini düşünebilirsiniz , ben katılmasamda herkesin görüşü bu ayrıca yapılmış reklam politikalarının yapılmasının yanısıra ünlü isimleri kullanmalarının ürünü olağanüstü göstermek olarak görebilirsiniz ve göz boyama olarak görebilirsiniz.Bu hususta sadece tanıtım.
    C vitaminini dışardan alınması gerektiğini söyleyenlerde var ama sporcuların daha fazlası alması gerektiğini söyleyenler büyük bir çoğunlukta...
    Yani bu testler birşey göstermiyor diye , supplement kullanımı hasarmı veriyor ?Bu hususta acaba bir kanıtınız var mı?Hani gerçeklik olarak konuşsak güzel olucak , yabancı ülkede adamların supplement kürleri sabah - akşam - post workout - pre workout ayrı ayrı o kadar fazla şey varken şurdaki 6 ürünün etkisini karaciğeri öldürüyor olarak gösterip adamı korkutmanın sahteliği benim gerçekten canımı sıkan bir husus.Dahası trdede bu hususta bilinen sporcu supplement kürlerini daha doğrusu kombinlerini paylaşıyor umarım onları takip eder ve önümüzdeki yıllar içerisinde karaciğer rahatsızlığı kalıtsal veyahut başkabir sorun harici supplementlerden kaynaklı olup olmayacağını gözlemlersiniz.
    C vitamini hususuna gelince gazetede okumuştum bir hafta önce civarı , onu geçtim benim evimde c vitamini efeversan kapsülellerim var 1000mg C vitamini içeriyor ve günlük bir tane kullanım ilaç prospektüsü , herhalde sizin doktorların görüşüne göre ben öldüm şuan... 2 kutu bitirdim 40tablet tablet başı 1000mg .Sporcu olan şahıslarla normal insanları eşit tutmamanızıda bi yandan sizlere öneririm...
    Yanlız , multivitamin ve protein tozu eksiklik dediğiniz nasıl bir eksiklik kgx gram = belli bir seviyemi söyliyorsunuz yoksa kalıtsal bir eksiklik mi veya hiç meyve-sebze yemeyen birindeki vitamin eksikliği mi?Eksiklik ne burda , belki 1 yıldır aralar vererek multivitamin kullanıyorum ve ekstra c-kals-magnezyum-b12-çinko kullanıyorum gerçekten grip-nezle gibi hastalıkları çok uzun süredir olmuyorum.Toplu taşıma hastalıklarınıda sık kullanan biriyim..Protein tozuna gelince , gerçekten antreman yapan kişilerin proteini karşılayamadıklarını düşünüyorum ayrıca body yapan birine kgx1.5gram protein alımını bile doğal olarak kolay karşılayamazken protein tozundan nasıl fayda görülmüyor büyük bir muammadayım bu yazınız için.

Son düzenleme: 5 Ağustos 2016
  16. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Dostum , supplement kullanımında karaciğer toksitlenmesi ve kalıcı hasar yaratan sorunlar yaşanılsaydı yıllardır supplement kullanılıyor dozajlar belirtilirdi.Sen gidip bcaayı protein tozunu olağan ölçek dışında fazla almazsan herhangi bir sorunla karşılaşmazsın.Geçen fitness grubunda çocuk yazdı , ilk defa protein tozu kullanıyordum ölçek büyükmüş , sabah almayı unuttum diye idman sonrası 5 ölçek aldım yazmış , sonra acile gitmiş böbrek proteinleri tam sindirememişmi sorun yaşamış.
    Kaçımız gidip bu hatayı yapıyorda sorun yaşayacağız.
    Definisyon ve bulk için ayrı ayrı supplement öncelikleri var ama cuttingte yapsan bulkingte yapsan kütleni korumak istiyorsan protein tozu ve amino bulundurmanın olağanüstü avantajları var , o yüzden üstte bu ürünleri temel esaslı görmelisin yazdım.Definisyon yapıyorsan , fark ettiyseniz , çoğu yağ yakıcı ürünlerde yeşil çay özü var bunu ister ürünle alıcaksın ister yeşil çayını içerek , kafein dikkat ettiyseniz bütün yağ yakıcılarda bulunur.Dahası uzar gider.

17. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yediğimiz içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz şart.
    Adamın tekini tanıyorum, grenade50 calibreden her gün 2 ölçek alıyor. Üstüne her gün 2 kahve içiyor. Sonrada, günlük kafein miktarını sorduğumda 2 kahve içiyorum sadece, kafeini abartmıyorum diyor.
    E be adam, grenade50 de, fincanda aldığın kafeinden kat be kat fazla kafein var. Onu neden saymıyorsun.
    Bilinçli olmak ve farkındalık şart.
    Uzun lafın kısası, yediğimiz içtiğimiz her şeye hakim olmalıyız. Hatta kullanmadan önce geniş bir araştırma yapmalıyız.

18. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tabi ki bende daha önce hydroxycut kullanmıştım , kullanmdan önce 1 hafta kafein almadım çay-kahve 0.Ürüne başladım , kendi dozajlamasıyla 1 haftada maxa vuruyorsunuz , ondan sonraki hafta yeşilçay +1 bardak kahve ekledim , ondan sonraki hafta 2 kahve ekledim.Ve ürün bitti.Kafein belli mg sonunda doping olarak görülüyor , dozajlamasını artırmalı kullanarak definisyon yapmıştım.Ne kullandığımızı bilmeliyiz ki bilgimizlen faydalanalım , bilgimizlen sakatlanmayalım...

19. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Eger bir kisi kgx1.5gr protein ihtiyacini bile dogal yoldan karsilayamiyorsa bu sporu bilincsizce ve yanlis bir sekilde yapiyor demektir. Oglen hamburger yiyip aksam protein tozu icilirse tabii ki dogal besinlerle karsilayamaz.

20. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Paranoyak olmasak da, yediklerimize içtiklerimize özellikle ekstradan aldığımız supplementlere extra önem vermeliyiz.
    Ben yepyeni bir supplement kullanmadan önce, amerikan ve ingiliz kaynaklarını ve o alanda yapılan araştırmaları birkaç gün boyunca internette okuyup, ondan sonra sipariş ediyorum ya da etmiyorum.
    Ufak bir hata, ciddi sonuçlar doğurabilir.
    Mesela C4 kullanıp ölen olmuş. Animal Stack kullanıp da ölen olmuş. Riski düşükde olsa, bu 2 supplementi kullanmıyorum mesela.

Sayfayı Paylaş