Farklı metodlar, Makro (Kalori) Hesabı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CiWorld tarafından 22 Eylül 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. CiWorld

CiWorld Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba. İnternet üstünden bir çok sitede makro(kalori) hesabı için farklı yaklaşımlar mevcut. GençveFit, BodyBuilding, TDEE Calculator vb bir çok siteden baktığımda bazıları farklı sonuçlar çıkardı. 88kg, 180cm ve 36 yaşındayım. Haftada 4-5 gün ağırlık antremanı yanında 20-30dak HIIT (haftada 3-4) antremanlarım oluyor. Hedefim, yağ yakmak. Dolayısıyla protein ağırlıklı bir dağılımım var.
    Ancak, yukarıda bahsettiğim gibi, bu hesaplarda 1600 kalori çıkan da var, 2200 kalori çıkan da var. 2000 kaloriye yakın bir program izlediğimde tartı değişmese de vücudumun değiştiğini gözlemliyordum. Sizlerin yorumlarınız nelerdir? (Tüm yemeklerimi kendim hazırlıyorum.)

2. Ftr_ve_fitness

Ftr_ve_fitness Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Fizyoterapist
    Yer:
    Van-istanbul
    Aynı sorun bendede oldu vücudu izlemek en mantiklisi gibi tartı degismemesi iyi bişey kas kazanip yağ kaybettiğin için tartı degismiyordur vucudu izlemeyi tercih ediyorum ben ama yağ kaybı icin calisiyitsaniz uzun surecte tartinin illaki azalmasi lazim cunku kas kazanimi yag kaybi kadar hizli degil haftada en fazla 200 gr küsur kas kasanimi olur ama yağ kaybi daha fazla olmali kisa vadede tarti degismemesi vucudun degismesi iyi uzun vadede tartinin azalması lazim. Benim dusuncelerim boyle.

3. berkque

berkque Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    38
    Tarti degismiyor ama bel inceliyorsa dogru yoldasin. Tarti degismiyor, bel inceliyor, kol/gogus/omuz artiyorsa mukemmel gidiyorsun.
    Yanliz surekli kas/yag oranin degisecegi icin ayda 1 o hesaplamalari bastan yapman daha iyi olur. Kaloriyi arttirman gerekebilir 1-2 ay sonra.

CiWorld bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Hesaplamayı Mifflin St Jeor formülasyonuna göre yaparak bmh'ı doğru hesaplayabilirsin. Daha sonra fiziksel aktivite katsayısını(PAL) belirlemen gerekiyor. Spor yaptığın günler için de ayrıca ek lazım.

Ackres ve CiWorld bunu beğendi.
  5. CiWorld

CiWorld Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yorumlar için teşekkürler. Kendimi takip edip, ona göre düzenlemek en iyisi olacak. Tartı dışında, bel, göğüs, kol vb. ölçümleri almanın da çok daha yararlı olacağına kanaat getirdim. Sağolun.

Sayfayı Paylaş