Fıstık Ezmesi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve paco_ tarafından 30 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    günlük beslenmemizde yağlarında çok büyük önemi var.Bodybuilding.com da yağlar ile ilgili bir sürü makale var.Vücut dengesi ve hormon üretimi için çok önemli.Ben eskiden yağları hep es geçerdim fakat sonradan yaptığım yanlışı anladım.Elbette pek çok besinden farkında olmadan yağ alıyoruz.Az miktarda olsa bile yulaftan ve tavuk gögsünden falan.100 gr yiyin demiyorum ama günlük 30-40 gr fıstık ezmesinin zararı değil faydası olacaktır.

2. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    Zayıf ve kilo almak isteyen bir tanıdığıma aşağıdaki kullanımla 1 ayda 6 kilo aldırdım

sabah yarım kilo muz ve yarım kavanoz fıstık ezmesi ile 1 litre süt
    gece yatmadan önce yarım kilo muz ve yarım kavanoz fıstık ezmesi ile 1 litre süt

3. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    Coleman Trebor diyetimde gerçekten yağ olmadığını bilsem bu şekilde yağ almak benim de acayip işime gelir ama olmuyor. hafta içi iş yerinde veya gittiğim şirketlerde yediğim yemeklerde kimi zaman yemekler yağlı olabiliyor; ben yine mümkün olduğu kadar sakınıyorum işe de yarıyor ancak dediğim gibi ekstradan -sağlıklı da olsa- yağ alma durumu düşündürüyor beni. yine de belirli zamanlarda aldığım fındık+bal kuvvet macununu [;)] 2-3 sefer fındık bal, 1 sefer fıstık ezmesi bal şeklinde değiştirebilirim sanıyorum.

4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kaç yaşındaydı merak ettim ama her yaşta zararlı bence yatmadan önce bunları yemek. Uzun süre buna devam etmek ise bi nevi intihar olsa gerek.

5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yatmadan önce 1 lt süt içmek kesinlikle dogru değil...vücut sabah dogrudan onu dışarı atacaktır...max 500 ml içilmeli oda nispeten arayla olmalı...muz zaten dışkı miktarını artıran bir besin, birde yarım kilo(2-3 tane muz) + yarım kavanoz fıstık ezmesi, bunlar gece kalbin yorulması ve içindeki yüksek orandaki yag miktarı nedeniyle kalbi sıkışması, kolesterol ü ciddi bir şekilde artırıp, kalp spazmına kadar gidebilir...gece bunların yenmesi asla dogru değil...farketmeden saglıgınızla oynuyorsunuz...

Son düzenleme: 21 Eylül 2008
  6. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Her gece yarım kilo süt içiyorum ve yaklaşık 3 kibrit kutusu peynir yiyorum. Belki de bunu yatmadan hemen önce yapmamak gerek. 1-2 saat önce yapılabilirse daha iyi. Ben pek beceremiyorum öyle yapmayı ama çalışıyorum

7. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    Şekeri çayda kestim... tatlı yemiyorum ancak testesteron ve kas artışı sağlayan bir besin olan fıstık ezmesinde şeker olduğu aklıma geldi... kepek ekmeğe sürüp sabahları kahvaltıda yiyorum 1 adet veya 2 adet... bunu yapmam boşuna şeker kesmiş gibi yapmama mı neden olur yoksa fıstık ezmesinden aldığım şeker zararsız mıdır? lütfen cevaplarsanız sevinirim... :) 2O gün önce 82 kgydim şimdi 8O kg yim... fıstık ezmesi de neredeyse her sabah yedim ekmekle... ama spor da yapıyorum yani bu arada...

8. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul

sabahları basıt seker alımı kesınlıkle yapılmalıdır o yuzdende fıstık ezmesını sabah zarı olmaz

bu arada bende sabahları 1er dılım fındık ezmesı-fıstık ezmesı yıyorum ve bulkta oldugumdan bayada hosuma gıdıyor

307KD bunu beğendi.
  9. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    fıstık ezmesindeki şeker sabahları tamam da benim de bir ara düştüğüm hata üzerine konuşayım, yarısı yani %50'si yağ. alanında bir rekor diyelim :) oyüzden elbet zararı vs değil ama ben kendi adıma reçel veya bal gibi kaynaklara yönelip fıstık ezmesi almıyorum. ki çok da severim başlarsam devamı gelir.

10. forbitten

forbitten Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar 3 aydır spor yapıyorum 6 ay sonra askere gidecem kas çalışmayınca kaslar geri gidiyormu bide kaç saat spor yammam gerek cevap yazarsanız büyük bir yük kalkmış olur üstümden tşk ederi şimdiden

11. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    ezmesini alıp neden okdar para veriyorsunuz anlamış değilim. kuruyemişciden tuzsuz fıstık alın ve her sabah yada 2 günde 1 , bir avuç yeyin

12. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0

bu başlık yeri değil bu başlık fıstık ezmesi... ama ben gene de söyleyeyim bildiğimi, duyduğumu... kaslar gitmez bildiğim.. formunu korursan... ama sönme denen olay bariz olur. kas fibrilleri küçülüyor o manada yani... Kaç saat spor yaparım neye göre bir soru anlamadım...

SEZER YZL sabahları alım kesinlikle gerekli demişsiniz nedeni nedir bir de size uyup o zaman sabahları almaya devam ediyorum bundan sonra :) bu arada içeriğinde yağ oranı yazmıyor... yani yağ çok çok az miktarda galiba fıstık ezmesinde...

13. letsev

letsev Üye

Beğenileri:
    1.080
    Ödül Puanları:
    123
    evt yeri burası değil ama flexor hocanın yazdığı bi şey aklımda kalmış . tekrardan çalışmaya başladığında spora verdiğin aranın yarısı sürede eski kas oranına geri dönebilirsin . buda kas hafisazından iler geliyor

kaç saat diye bir şey olmaz en fazla 1 saat.

sorularınıda yeni başlayanlar bölümüde sorabilirsin

14. balcis

balcis Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ERP Danışmanlığı
    Yer:
    İstanbul
    uzunca bir süredir yemiyorum yiyen ben değilim diğer arkadaşlar dikkat edersen. ayrıca adı fıstık ezmesi de olsa tadı, sürülebilirliği vs dolayısıyla ezmesiyle kendisi aynı şey değildir. damak tadı.

tam olarak ben de aynı hataya düştüm işte. yanlış, yağ oranı %50'ye yakındı en son. yanlış hatırlamıyorsam bonatschi uyardı o zaman beni. araştırmanı öneririm.

15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hersabah kahvaltıda 4 dilim kemekli ekmek arasına bolca fıstık ezmesi sürer, üzerine bal gezdirir yerim..
    1-2 saat sonrada whey shake içerim..

kuruyemiş olarak yemekten daha işlevsel emin olun ;)

sabahları sağlam ev kahvaltısı yapamayanlar işyerinde yapmak zorunda olanlar evde streçleyip götürebilirler..
    böyle alternatifler varken poaça vs. den uzak durun sabahları..

16. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    şeker katkısız fıstık ezmesini fırsat buldukça yiyiniz, yediriniz.

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu arada bazı mesajlardan yağdan çekinceler dile getirilmiş.
    Kuruyemiş türevi ürünlerdeki mevcut yağ son derece yararlıdır ve insan ömrünü uzatan, kansere ve diğer hastalıklara karşı koruyan birçok bileşik içerir.

Fıstık ezmesi, içerdiği yüksek orandaki doymamış yağlar ve resveratrol nedeniyle kardiyovasküler sağlık problemlerinin önüne geçilmesi açısından son derece yararlıdır.

Fıstık ezmesinin içerdiği diğer yararları besin öğeleri B3 ve E vitaminleri, magnezyum, folat, diet lifleri, arginin ve yüksek oranda bulunan antioksidan p-coumaric asittir.

Bütün bu saydığım yararları yüzde yüz doğal fıstık ezmesi için geçerlidir.
    Piyasada bulunan bazı marka fıstık ezmelerinde, ürünün ekmeğe sürülmesini kolaylaştırmak için ekstradan çeşitli yağlar ve besin öğeleri kullanılmış olabilir.
    Özellikle bazı markaların ürünlerinde kullanılan yüksek trans yağ asidi içeren hidrojenize bitkisel yağlar kalp ve kolesterol rahatsızlıklarına davetiye çıkartabilir.

Detaylı bilgi için:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Peanut_butter

18. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...ne-ve-t5341.html?t=5341&highlight=sabah+seker

burdakı baslıkta tartısılmıstı sabah ve ant sonrasında neden basıt karbonhıdrat alınması gerektıgı

kısaca soyle dıyım kortızol hormonunun sevıyesını dusurmek ıcın

bence sabah yenen 20gr lık fıstık ezmesının kımseye bır zararı olmaz ve benım gıbı diez inde yaptıgı ustune bal -recelde surulebılır

benım fıstık ezmesıne yakıstırdıgım en ıyı recel bogurtlen recelı

307KD bunu beğendi.
  19. Steve

Steve Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Moskova
    yapmayın gözünüzü seveyim. bari böyle şeyleri vücut geliştirme sporunun konu olduğu bir foruma yazmayın. vücut geliştirmenin amacı insanları obez ve sağlıksız yapmak değildir. kafa_

20. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Steve bu agresiflik niye???

firebird sadece kilo alma problemi olan bir arkadaşa kilo aldırmak için yaptıgı yöntemi yazmış ve kendine ait bir fikir. Doğru veya yanlıştır obezlik ve vg ile ne alakası var anlamadım.

Sayfayı Paylaş