Fıstık ezmesi ile fındık ezmesinin önemi nedir?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve thekinger tarafından 13 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Forumda bazı konularda fıstık ezmesinin önemli olduğundan bahsediliyor.
    Sonuçta şekerli ve karbonhidrat yönünden yüksek bir ürün değilmidir bu ürünler.
    neden ve nezaman yiyorsunuz? anlamak için soruyorum.

2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Sabahları 1-2 kaşık alanıbilir.
    İçerdiği kaliteli yağlar vücudun ihtiyacıdır ve besin değerleri itibariyle kalitelidir.

3. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Fıstık ezmesi çok karbo içermez ama fındık ezmelerinin içinde şeker olduğundan karbo oranları yüksektir fıstık ezmesi tüketmek iyidir ben sabahları tüketiyorum veya başka bi öğünde

4. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Fıstık ezmesi konusunda Murat Tavman' ın görüşleri arkadaşlar ;

1- Yer Fıstığı ezmesi, içerdiği proteinin yanında tekli doymamış yağ bakımından da son derece zengindir ve kalp hastalığı riskini azalttığı gibi yağ olarak depolanma ihtimalini de azaltır. Üstelik kan basıncını dengeler ve moleküler yapı itibari ile yağ yakımına destek olur.

2- İki çorba kaşığı fıstık ezmesinde, ortalama 190 kalori, 8 gram protein, 8 gram karbonhidrat ve 16 gram yağ bulunur. Alınacak kavanozun arkasındaki besin değerleri tablosunda hidrojenize edilmiş yağ olmamasına dikkat edilmelidir. Bu yağlar çoklu doymamış yağ molekülüne hidrojen atomu eklenerek elde edildiği için sağlık açısından avantajlı değildir. İçeriğinde sadece ezilmiş fıstık ve tuz olması yeterlidir.

3- Fıstık ezmesi, kas olarak kilo aldırmak suretiyle kilo alma dönemlerinde ve düşük karbonhidratlı kilo kaybı dönemlerinde büyük rol oynar. Enerji kaybını engeller. Daha uzun süre enerji verimi sağlar. Karbonhidratlara ise kalorik anlamda destek olur ve insülin seviyesini arttırmaz.

4- Light ya da az yağlı fıstık ezmesi tüketmemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu gıda, sağlıklı yağ içeriği sebebi ile tüketilir. Yağının azaltılması halinde içine eklenecek şeker hepten hedeflerimize aykırıdır.

5- Fıstık ezmesini, yatmadan önce, proteinle birlikte tüketerek içerdiği iyi yağlarla sindirimi yavaşlatıp kas kaybını engelleyen bir besin haline getirebilirsiniz. Sabah öğününüzde kepekli ekmeğin arasına süreceğiniz doğal yer fıstığı ezmesine doğrayacağınız 1 muz sayesinde gün boyu düşük grafikte fakat uzun sureli bir enerji artışı sağlayabilirsiniz. Ara öğünlerde hazırlayacağınız protein içeceklerine ilave ederek proteinlerin kas hücrelerinizde daha uzun sure kalmasını sağlayacak, enerjiyi insulin seviyenizi çıkartmadan sağlatmış olacaksınız.

14 Ekim 2012

thekinger bunu beğendi.
  5. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Hangi marka ürün alıyosunuz fiyatları nedir?
    İdmandan sonra protein tozundan önce 1-2 kaşık alınsa nasıl olur?

6. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ben sarelle fındık ezmesi kullanıyorum 9 tl civarındaydı galiba.
    2.soru olabilir.

7. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Alabilirsin , bir sakıncası yok.. Kardiyodan sonra almanı tavsiye etmem ama..

Calve yada Gold marka fıstık ezmesi alabilirsin..

Şu linki inceleyebilirsin ;

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/gold-f-st-k-ezmesi-t48354.html

8. hardtime

hardtime Üye

Beğenileri:
    649
    Ödül Puanları:
    103
    calve sürülebilir (smooth) fıstık ezmesini kullanıyorum. içinde şeker yok denecek kadar az. ama fiyatı da o derecede pahalı, 8,5-9 TL civarında ve çok çabuk bitiyor. Gold'da şeker oranı maalesef çok fazla, o yüzden tercih etmiyorum. Eskiden Gold'un da tamamen şekersiz olan versiyonu vardı, özellikle BİM'lerde çok ucuza bulunurdu. Ama artık üretmiyorlar..

Piyasadaki kalan tüm fıstık ezmeleri (marketlerin kendi markalı olanları vs.) bol şekerli, bize uymaz..

9. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    bende calve tüketiyorum ama tadı çok yavan hiç gerek yok bence yer fıstıgının kendisini tüketmek cok daha iyi kanımca...

10. denizgnr97

denizgnr97 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Powerline Sport Center
    yer fıstığı tüketebilirsin gereksiz bence ama istersen evde kendinde yapabilirsin forumda tarifler vardı sanırım

11. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Öyle aman aman bir aniam ifade etmiyormuş demekki. bazı yazılarda çok abartılı şekilde değerlendirilmişte merak ettim.
    Zaten akşamları 1 çay bardağı karışık kuruyemiş tüketiyorum. sanırım aynı görevi görüyordur.

Sayfayı Paylaş