Evde gym ball pilates çalışması Yeni başlayanlar (Resimli)

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve FleXoR tarafından 21 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Flex-Pointe katkılarından dolayı çok teşk ediyoruz. maddi ve manevi anlamda salona gitme imkanı bulamayanlar için iyi bir çalışma gerçekleştirmiş . bu çalışma gym ball pilates e yeni başlayanlar içindir. İlerki günlerde ileri düzey çalışmaları yine flex-point hocamızdan bekliyoruz.

Konuyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler ve inceliklerini flex-point sizlere bu başlıkta açıklayacaktır.

kolay gelsin sevgili bftr üyelerithums:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18 (Esnetme)

19 (Esnetme)

Chilek, undencem, daydreamer ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    1. hareket pilatesin temel hareketidir.omurgaya yön vermek ve kalça pozisyonunu dengelenemek içindir.
    kalçayı öne doğru kaydırırken başınızı göbek deliğinizi görmek için öne alın.sırtınız c şeklinde yuvarlak konuma gelsin

2.harekette vücudunuzu belden aşağı ve belden yukarı olarak ayrı ayrı düşünün. belden alt bölgeniz oynamadan
    (özellikle kalçanız hareket etmesin) belden üst bölgeyi tamamiyle kullanarak nefes vererek yanlara dönün.

3.hareket bildiğiniz squat hareketi yalnız tek bacakla denge biraz daha hat safhada. tek ayak üzerinde çökerken topu geriye itin.
    aşağıda nefes alıp yukarıda nefes verin.

4.harekette omurga düz pozisyonda.omuzları rahat bırakın ve sırtın düzlüğünü bozmadan ortada nefes alıp yana tüm vücutla giderken nefes verin.
    sağ ve sol olarak değiştirerek yapın.

5. dizler mideye 90 deracelik açıda.yukarı kalkarken nfes verin nefes verirken göbek deliğinizi sırtınıza doğru çekin.

6. kalça ve bel bölgesi üzerindeyken başınız karşıya doğru baksın.nefes verirken dizinizi kendinize doğru çekin
    ve diğer bacakla tekrarlayın.

7. öne kapanırken tüm nefesinizi boşaltmaya çalışın.

8. işte en dikkat edilmesi gereken hareketlerden biri. doğru yapmak çok önemli. omurgayı yuvarlayarak yukarı kalkıp tekrar
    yuvarlayarak yere iniyoruz. bunu omurları tek tek sıra sıra kullanmamız gerek. herbir omuru yavaşça yukarı dizip tekrar yavaşça tek tek yere dizicez.
    omurga yuvarlamak öğrenilmesi gereken en temel pilates hareketidir.bacaklar top üzerinde biraz zor gelebilir.
    bu durumda ayaklar yerde aynı şekilde tekrarlayabilirsiniz.

9. ayak bileği gergin.sanki parmakucunuz ile tavana değmek ister gibi nefes verirken kalçayı yukarı itin. dikkat edilecek nokta:
    bacağınız aynı çizgide yukarı gidip aşağı inmeli.

10. kalça yukarıda iken topu nefes vererek itin. müthiç bir kalça ve arka bacak hareketidir.

13. vücut mümkün olduğunca gergin.nefes alırken bacakları aç ve nefes verirken kapat.

14. dirsekler vücudun yanına gelecek şekilde nefes vererek çekin.nefes alıp ileri uzatın.

15. bu harekette çok dikkat edilmesi gereken hareketlerden biridir. en çok yanlış yapılan hareketlerden de biridir ayrıca. vücudu uygun pozisyonda tutmak çok önemli
    ( diğer tüm pilates hareketlerinde oduğu gibi) belden üst bölgeyi tamamen aynı anda hereket ettirin. nefes verirken
    yana doğru dönün.sağ ve sol değiştirerek yapın.

16. bildiğiniz şınav. fakat burda bel boşlukta olduğundan çok iyi konsantre olup sıkı tutmak gerek.eğer belde aşağı
    çukurlaşma meydana geliyorsa hareketiniz yanlış olacaktır.dikkat edin.

17. tüm vucudu sıkı ve gergin kullanın özellikle bel bölgesine dikkat. nefes vererek bacak yukarı itilecek.

Hareketlere 8 tekrarla başlanabilir. sayıdan çok doğru pozisyonda yapabilmek önemlidir. 12 yada 15 tekrara kadar çıkılabilir. hareketten harekete geçerken akıcı bir şekilde tüm hareketleri bir bütün olarak düşünerek uygulanması gerek. yani fitnessteki gibi set şeklinde bir çalışma yapılmaz.

Genel olarak dikkat edilmesi gereken noktaları yazdım. yine de aklınızda bir sorunuz olursa buradan sorun ki hareketleri doğru pozisyonda uygulayalım. çünkü pilatesi
    diğer spor branşlarından ayıran en önemli özellik nefes ve doğru vücut pozisyonunda uygulayabilmektir.

daydreamer, zakkum, gwen494 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    FLEX-POINT ve FleXor harika bir calisma olmus yine. Emeginize saglik.
    Bu konuyu sitenin ana sayfasinda da yayimladim.

daydreamer bunu beğendi.
  4. reafact

reafact Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Gerçekten de muhteşem bir çalışma olmuş çok teşekkür ederim. Bende evde spor yapan biriyim ve elimde mekik sehpası, dambıll seti, twister gibi ekipmanlar mevcut ve son 1 aydır bunlarla çalışıyorum. Bel bölgesi ve daha çok kalça bölgesinden son 1 yılda çok kilo aldım ve vermeye çalışıyorum. Elbet en başta yediklerime dikkat etmeye çalışıyorum. Pilates hareketleri bahsettiğim bölgelerim deki yağları eritmeme yardımcı olur mu? Ya da kardiyo ve ekipmanlarla çalışmam dahamı doğru olur? Ya da nasıl bir şey yapmalıyım? Bir kaç haftadır pilates'e başlayıp başlamama konusunda tereddütteyim yardımcı olursanız sevinirim.

daydreamer bunu beğendi.
  5. smaug

smaug Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba bisey sormak ıstiyorum lütfen yardımci olun :( boyum 160 iki ay önce çok hizli kilo kaybim oldy 45 kilodan yaklaşık yirmi gunde 34 kiloyya düştüm diyetisyene gidip kilo aldım smfi 42 kiloyum fakat gobegim cikti kilo vermeden gobegimi nasil eritebilirim ?
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Mayıs 2014 ---
    Ayrıca 6 7 aydır evde pilates yapiyorum ebru şallı videolari ile. Pilates setim de mevcut

6. nurcan9191

nurcan9191 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    benim toplarim yok yav evde lastik ve temel hareketleri yapiom 1saat mecbur :/

Sayfayı Paylaş