Evde Egzersiz ile İlgili

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve lprof03 tarafından 6 Ocak 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. lprof03

lprof03 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba, ben 16 yaşımdayım, boyum 169, kilom 54. Kilo almaya devam ediyorum. Sorum şu; kilo alırken aynı zamanda spor da yapmak istiyorum hem vücudum şekillensin vb. diye ancak spor salonuna ayıracak vaktim yok. Evde çalışmak durumundayım çalışırsam da. Bazıları evde çalışmanın bir işe yaramayacağını söylüyor ancak benim de ana amacım vücut yapmak değil. Yağ oranım düşük olduğundan yaptığım sporun faydasının olabileceğini düşünmekteyim. Yanlış mı düşünüyorum, beni yönlendirir misiniz? Evde spor yaparsam en fazla ne gibi değişimler olabilir?

2. Goat35

Goat35 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Evde spor yapınca elindeki fonksiyonların ne kadar az olduğunu anlaman fazla sürmeyecektir. Mesele sadece zamansa, evde ayıracağın zamanın yarısını salona ayırsan bile daha fazla sonuç alırsın. Tabii ki bunları evini salona benzetebilecek birçok ekipmanı alamayacak kişiler için söylüyorum. Evimde boş ve kullanışlı odam olsa 1 yıllık spor salonu parasıyla çok güzel şeyler yapabilirdim. Senin için ise örneğin bir çift 5 kiloluk bir çift 10 kiloluk dumbell ile nereye kadar? Ekipmanları ne kadar temin edebileceksin? Şınavla barfiksle ağırlıksız squatla nereye kadar? Spora uygun boş odan var mı?

Artı şu var benim gibi çekiş hareketlerini dumbell veya barbell ile yapmayı sevmiyorsan, lat pulldown cable row makinelerine çokça ihtiyaç duyarsın. Evime ekipman almama sebeplerimden biri de bu mesela.

Yaşına daha çok genç. Her şeyden öte sağlıklı beslenmek bence senin için ilk hedef olmalı. Dengeyi yakalarsan boyun da uzar. Genetik olarak yağsız biriysen çok şanslısın. Vücut geliştirmede en iyi kas kazanma yöntemi kalori fazlası oluşturmaktır. Sen de kilo almaya çalıştığına göre kalori fazlası oluşturuyorsun. Yani vücut yapmak için beslenmen uygun. (Tabii makro sayman lazım) Sadece düzgün bir programa ihtiyacın var ve bu programı uygulayabileceğin ortama/ekipmana ihtiyacın var.

En basitinden gidip senin aklına yatabilecek bodybulding programlarına bak, ne kadarını evde uygulanabileceksin? Bu soruya vereceğin cevap, konuda sorduğun sorunun cevabı.

Sayfayı Paylaş