Ev Yemekleri ve VG hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Teguero tarafından 21 Ocak 2021 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Teguero

Teguero Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle iyi forumlar herkese.

Arkadaşlar beslenme hakkında kafa karıştıran bir konu var. Malum pandemi süreci öğrenciler olarak aile evlerimize döndük ve neredeyse her öğünü evde ne pişerse usulüyle devam ettiriyoruz. İnternetten bakındığım kadarıyla genelde şu yaklaşım mevcut: profesyonel ve bana göre realist olmayan yaklaşım: ince eleyip sık dokuyanlar. Yani beslenme programında her şey o kadar kitaba uygun ki gerçek hayatta o programı benim gibi sağlıklı ve biraz da fit görünmek için spor yapan adam uygulayamaz. Bakıyorum kişinin talebi fitleşmek ve vücudunu çalıştırmak ancak tavsiye edilen beslenme programı sanki yarışmaya girecekmiş gibi. Tabi ki bu işe gönül vermiş hem maddi imkanlara sahip hem de profesyonelleşmiş arkadaşlar buna uyacaklar. Ancak benim gibi insanlar için pek bilgi yok. Abur cubur, şeker vesaireyi hayatından çıkarmış kahvaltıda peynirini yumurtasını, öğlen ve akşam ev yemeğini yiyen adamın ekstradan protein tozu gibi supplementlere ihtiyacı ne kadar olur ? Bu beslenme şekli vgye ne kadar engel teşkil eder? Supplementler ile bu açık kapatılabilir mi ? Gibi soruların cevabını bulamadım. Konu hakkında bilgisini paylaşanlara şimdiden teşekkür ederim.

2. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul
    Bol tereyağlı margarinli yapılan ev yemekleriyle fit bir görünüme ulaşmak bana göre çok zor.

Tavsiyem kendi yemeğinizi kendi yapmanızı öğrenmeniz.Yağsız pilav ve tavuk yapmak dunyanın en kolay işi olabilir inanın, hiç mutfak bilgisi olmayan biri bile yarım saat içinde öğrenir.

Tabiki arada ev yemeğinden de yenilebilir robot değiliz ama haftanın 7 günü dediğim gibi bol margarinli tereyağlı yemeklerle fit bir vucut bence hayal.Ama güzel bulk olur bak :)

Zaten bu iş zor olduğundan sokakta fit vucutlu insan görmek çok zor.Ya antreman doğru yapılıyor yemek sallanıyor ya yemek tam yapılıyor antreman ağır girilmiyor kardiyo yapılmıyor vs...

Son düzenleme: 22 Ocak 2021
    Hesher, Teguero ve Skinnyfat bunu beğendi.
  3. Teguero

Teguero Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Katılıyorum yemek yapmak basit bir iş ve ayıptır söylemesi yemek yapma konusunda iyiyimdir . Ancak ben Egeliyim yani pilav ve hamur işi hariç tereyağı veya margarinin girdiği yemek pek yemiyoruz. Kızartma bile zeytinyağı ile yapılıyor. Araştırdığım kadarıyla zeytinyağı katı yağlara nazaran çok daha masum. Yani tabi ki yağ neticesinde ama katı yağlar kadar sorun oluşturacağını düşünmemiştim. Günlük karbonhidrat ve yağ ihtiyaçlarını zaten rutin beslenmemde karşılıyorum tabi fazlası oluyor. Ancak her antreman sonrası 20 dk hiit antremanı veya 3km 10km/h ile koşu yapıyorum. Dediklerinizi dikkate alarak tereyağlı margarinli yemekleri olabildiğince keseceğim. Sanıyorum tam olmasa da bu şekilde bir düzen etki gösterebilir. Protein açığımı da whey protein ile absorbe etmeyi düşünüyorum. İyi forumlar.

4. hermit

hermit Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Genelde ev yemeği ile beslenince protein açığı ve yağ fazlası oluşur. Bu açıdan kilo vermek ve yağ yakmak için uygun değildir.
    Bu yüzden bizim gibi evli barklı adamlar için diyet hep tatlı bir hayal olarak kalır. :) Temiz beslenme adına yapabildiğim tek şey haftada bir iki sefer yapabildiğim yulaflı yumurta. :)

Teguero bunu beğendi.
  5. Teguero

Teguero Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Katılıyorum diyet evli olmasam da benim için de bir hayal :). Bu yazıyı açtıktan sonra araştırmalarımı biraz daha genişlettim size de naçizane kendi programımı söylemek istiyorum. Bir app var diyetkolik.com isminde bir sitenin. O appi indirdim her besinin tüm değerleri var öğünlerde aldığınız besinleri gram, çorba kaşığı, su bardağı vs. gibi bir çok farklı ölçüyle giriyorsunuz. Öğünlük ve günlük olarak alınan kcal, protein, yağ gibi değerleri gösteriyor. Ben öğünlerimden ekmeği bir dilim olacak şekilde kıstım şeker çikolata kola gibi gıdaları komple hayatımdan çıkardım. Günlük 1300 1500 kcal alıyorum ve ortalama 60 70 gr protein alıyorum. Tüm bunlar aç kalmadan günlük rutinde ufak değişiklikler yaratarak oldu. Sadece yulaf ezmesini hayatıma soktum gündüz süt ile lapa şekilinde üç kaşık akşam ise yoğurt ile üç kaşık şeklinde yiyiyorum ve gerçekten inanılmaz tok tutuyor. Size tavsiye ederim ve hardline 3 matrix protein tozu ile de günlük 30 60 gr alarak protein açığımı kapatmayı hedefliyorum. Umarım doğru yoldayımdır. Teşekkür ederim cevabınız için.

hermit bunu beğendi.
  6. gkhngs

gkhngs Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mali işler
    Yer:
    istanbul
    Sanırım ben bu konuda şanslıyım benim hatun akşamdan hazırlar ertesi gunumun öğle yemeğini ve akşam yemeğimi :)

hermit ve Teguero bunu beğendi.
  7. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Çok takılmaya profesyonel olmadıkça veya ciddi bir gelişim hedeflemedikçe gerek yok bence. Yaklaşık 10 yıla yakındır sporu yaparım. Arada uzun süre bıraktığım dönemler de oldu, ancak beslenmenin antrenman şiddeti ile orantılı olması gerektiğini gördüm. Yani antrenman şiddetiniz çok yoğun değilse günlük ev yemekleri ile vücudunuz belli bir noktaya taşıyabilirsiniz. Ki ben bazı dönemler bu şekilde başarı kattettim. Dediğim dikkatli antrenman şiddeti. Ne kadar şiddetli girerseniz antrenmana o kadar beslenme yapmanız gerekir. Burada fitlikten ne anladığımız devreye giriyor. İyi hazırlanmış bir antrenman ile aile evi beslenmesi ile bence gayet makul bir seviye elde edilebilir. Çok kafaya takarsanız, ki ben de halen daha takabiliyorum, bu sporu yürütemezsiniz. Özellikle günümüzde bu fiyatlarla zaten hergünü dolu dolu geçirmek neredeyse imkansız. O yüzden aşırı boşlamamak kaydıyla bence aile yemekleri de iş görür, ben bizzat kendimde bunu gördüm çünkü.

Teguero bunu beğendi.
  8. Teguero

Teguero Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Ben de buna katılıyorum. Bu şekilde besleniyorum sadece günde bir miktar proteini arttırarak ilk aylık ölçülerim istediğim gibi oldu. Tabi başlangıçta çok kolay bunlar ama ben işe yaradığını düşünüyorum ve bu şekilde devam edeceğim.

9. UZİKONİGRASSE

UZİKONİGRASSE Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    53
    tereyağin neyini begenmiyorsunuz cok kaliteli bir yag 10senedir kullanirim ancak köyden dogal aliyorum market tereyag bende onermem

Sayfayı Paylaş