Eskimo-Inuit vb Toplumlarda İntihar Yüksekliği ??!!!...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ercan gürgöze tarafından 11 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Ben yeni üye oldum, ancak çoktandır forumu takip ediyorum, dışardan okuyunca ; heldiç ve zeuss sanki aynı kişilermiş gibi görünüyor bana nedense :S

ercan gürgöze bunu beğendi.
  2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Şaka yapmıyorum ama bir tek oraya bağlamıyorum; o makale de eski geleneksel yaşamından kopartılmış ve kapitailst düzene entegre edilmeye çalışılan bir topluluğun Millet dramı anlatılıyor aslında...

Baştan sona okursanız farkedersiniz :)

Bulgur insülin direnci oluşturmaz!!!

Sizden faklı olarak bunu en fazla yazan anlatan bizleriz!!!

Bizim piramidinde ilk halkası Kh dedim; 2 piramidi yan yana koydum gıkınızı çıkartamadınız, bir tane bile cevap yazılamadı!

Artık yazılarımızın kendinizce sadece vurabileceğiniz kısımlarını alıp alıp ileti yazdığınız gün yüzüne çıkıyor...

Bu ithamım sadece size değil, yine birbirimizi üzmeyelim :)

Son düzenleme: 11 Ocak 2012
    Azi bunu beğendi.
  3. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    sen meyvelerin içerisindeki mikro besinleri, fitobesinleri, anti-oksidanları, vitaminleri kuyruk yağından mı alıyorsun heldic? veya tahıllardaki yüksek orandaki b-complex vitaminlerini iç yağından mı alıyorsun? şimdi diyeceksin yok tereyağı, yok maydanoz, yok dereotu ben de sana güleceğim bir güzel.

Azi bunu beğendi.
  4. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    o zaman sebze ve meyvelerin vitamin mineral oranlarini icindeki sekerleri

Sonra da

Kuruyemisler ile tahillari karsilastir

Ogrenince bir daha yaz tartisalim

Azi ve ccmssx bunu beğendi.
  5. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Kişisel olarak sen bunu yiyosun gibi eleştirmeye kalkma sakın.

Etide, yağıda, sebzeyide ölüçü yiyorum diğer arkadaşları bilemem.

Biz herşeyi yiyoruz sadece karbonhidratı seçerek sınırlı yiyoruz.

Büyük yazdım bu sefer anlarsınız umarım. :)

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Şeker c vitamini alımını engeller video koydurtmayın...

7. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    ne şimdi bu kapitalist düzen falan? komünist düzende insanların daha uzun yaşadığını mı iddia ediyorsun? bence git kuzey koreyle ilgili birkaç belgesel izle.

8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    senı her seferınde uyarmaktan usandım yaşın kaç belkı anlamıyorsun ama sana yazmadıgım yazılara cevap verip benı sinirlendirme her şeye atlıyorsun üstüne alıyorsun heldicin avukatısın dıyorum kızıyorsun madem değilsin heldice yazdığım yazıya sen neden cevap verdin :D sizde olmasanız eğlenemicez

bizde karbonhıdrat tüketiyoruz ama kompleks parta borek öneren görmedik daha siz sıfır karbonhıdrat dıyorsunuz sorunda burda başlıyor bu konuya zaten gırmıyyorum artık bor sonuça varılmıyor cunku.

9. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Sen eskimo musun burada onlardan bahsediliyor. Nasıl böyle alaka kurdun? :)

Eskimoya bulgur koyarsan önüne adam napacağını şaşırır tabi

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:05 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:01 ----------

Daha öncede seni uyardım senin bana yazmana gerek yok keyfime göre cevap veririm burası forum. Herhengi bir üyeye özellikle belirterek sorduğun bişeye ben cevap verebilirim. Anladın? :)

Biz sıfır karbonhidrat yemiyoruz. Daha önce heldicte yazdı, zeusda yazdı, bende yazdım. Ama anlayan anladı siz anlamadınız. :)

Kocaman yazdım. Artık sana kocaman yazıcam ki anla diye. :)

Yani biz herşeyi yiyoruz bazılarını seçerek "karbonhidrat, yağ, protein"

Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  10. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    heldic ve *****, (üyelere kullanıcı adlarıyla hitap edelim. - SCHWARZXXL)
    her türlü düşünceye saygım var. burada isterseniz karın mavi olduğunu, güneşin batıdan doğduğunu, 2 kere 2'nin 5 olduğunu savunun.
    ama insanların hayatları ve sağlıklarıyla ilgili çok hassas konularda tutup da böylesine yönlendirici konuşmanız ve diğer düşünceleri alaya alarak söylediklerinizi başkalarına empoze etmeye çalışmanız çok yanlış.
    dersiniz ki bizce şöyle, bizce böyle olmalı.
    siz ise fanatik bir şekilde kendi görüşlerinizi başkasına kabul ettirmeye çalışıyorsunuz ki bunları mantıktan yoksun, yalan yanlış bilgilerle yapıyorsunuz.
    insanların sağlıklarıyla ve hayatlarıyla oynamak bu kadar kolay olmamalı. yaptığınız suçtur.

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Ocak 2012
    Azi bunu beğendi.
  11. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Burdaki herkes aynı şeyleri yiyor aslında bizim bazı şeyleri kısmamız fark yaratan bu.

Tartışmalar fanatiklikten çıkıyor... Haa bu değişmez bu keyfi bir durum benim hoşuma gidiyo bazı konularda fanatik olacaksın. :)

12. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kalın ve büyük yazmak uyarı sebebidir heldicin avukatı dikkat et.

Bu arada neden lafı değiştirdiğinizi anlayamadım tepkilerden olsa gerek?

heldicin bür sürü yazısını koyarım burya sıfır karbonhidrat dıye karbonhıdrat gereksız dıyordu sıfır karbonhıdrat dıyordu

bu cümleler yüzünden her konusunda tartışma çıkıyor yoksa gıtsın yag yesın bıze ne kendi hayatı ama burda insanlara önerıde bulunuyor

foruma kucuk yaşta cocuklar gırıyor neyın dogru neyın yanlış oldugunu bılmıyorlar.

onlar dengelı beslenmelıkı gelişimlerini en dogru şekilde tamamlasınlar

karbonhıdratsız meyvesız beslenmemıs olurmuş

sizin için olurmuş onu öğrendık

ama dunyada olmaz oyle şey her zaman meyve ve saglıklı karbonhıdrat ınsan beslenmesının ayrılmaz bır prçası olmuştur ve olmaya devam edıcek istersen hayatın boyunca bu bolumde aynı yazıları alıntı yap surdur hiçbirşeyi değiştiremezsin.

gençlerin akıllarını bulandırmayalım zayıflamak uğruna tum krbonhıdratları kesıp sağlıgından olabılırler

birde unutma dıyet yaşam biçimidir zayıfladıktan sonra eskı yeme içmeye donulemez gene kılo alır birey

bu sızın önerdıgınız sıfır karbonhıdrat dıyetını kımse sürdüremez siz bile.

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    sagliksizsa sagliksiz oldugunu kanitlayin diyin ki su universite soyle bir calisma yapti su oldu :)

Bizde diyelim sagliksiz besleniyormusuz :)

Konu olgunlassin beslenme depresyon iliskisinin anlatildigi bilimsel bir sunum yayinlayacam biraz daha yazsinlar diye bekliyorum

0 karbonhidrat tuketimi yag yakmak isteyen kisilere yönelik önerimiz mantıken 0 karbonhidrat tüketimi zaten olmaz az buz herseyde karbonhidrat var

ama kisi kilo vermek istemiyorsa gunde 50 ile 100 gram arası seker icermeyen karbonhidratları rahatlıkla tüketebilir spor aktivitesi varsa daha cok seker icerigi az olan karbonhidrat tuketebilir

depresyon ve beslenme konusunda simdi isleyecez

14. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Sn. Ercan GÜRGÖZE konunun buraya geleceğinden emin gibi başlığıda güzel seçmiş "eskimolar + intihar"

15. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    siz ancak internetten link koymasını bilirsiniz o linklerin de %99'u aynı siteden zaten. tamam siz devam edin kendi küçük dünyanızda o herşeyi öğrenip taptığınız ve yakında kapatılması muhtemel olan beslenmebülteni sitenizden okuyup okuyup gaza gelin. meyve hasta yapar adamı, tahıllar manyak yapar ok. hepsini kabul ediyorum. bundan böyle sabah-öğle-akşam koyun iç yağı (yazarken bile kusasım geliyor) yiyeceğim.

"Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol" (Mevlana Hazretleri)

16. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Burada aylardır tartışıyoruz daha bize sıfır karbonhidrat yiyosunuz yiyip şaşırtıyosun. Ne yapmamı bekliyosun? Büyük yazmasam 2 ay sonra yine karşıma çıkıp sıfır karbo yediğimizi iddaa edeceksin. :)

Bana bir anlat sen bu kadar süre içinde bizim sıfır değil, sınırlı karbonhidrat yediğimizi anlayamadın mı? Demek ki bu tarz beslenme hakkında hiç araştırma yapmadın.

Hadi araştırma yapmadın diyelim. Heldic, zeus vs. kaç defa yazdık sıfır karbonhidrat yok. Biz herşeyi yiyoruz yağ,protein,karbo

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:25 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:21 ----------

Halen sıfır karbo diyor ya :)

Evet sıfır olsa sürdüremezdik :)

Heldic sıfır karbo derken eser miktarda aldıklarını saymıyor...

Ben sayıyorum mesela...

Fanatik derecede bazı şeyleri savunulması sizi rahatsız mı ediyor? Üzgünüz etmeye devam edecek. :)

17. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    şimdide sıfır karbonhıdrat yok dıyor karşındakini yalançı yerıne koyuyor ben yalancımıyım yanı

heldic kendisi sıfır karbonhidrat yazmış neyi kastettiği beni ilgilendirmez orda yazan ılgılendırır

o zaman cümlelerinize dıkkat edin.

"Et tüketen insanlar, daha bencil, daha az sosyal ve daha soğuk insanlar…" Hayır, hayır; Biz demiyoruz, son yapılan akademik çalışma böyle diyor.

Et ve et yemenin insan psikolojisi üzerine etkileri konusunda bilimsel çalışmalar yapan Tilburg ve Nijmegen Üniversiteleri’nden 3 profesörün raporu işte bu şekilde. Elde edilen bulgulara göre, vejetaryenler ve flexitaryenler etoburlara göre kendini daha mutlu ve daha az yalnız hissediyor.

Bu çalışmalar ışığında ortaya çıkan sonuca göre: "Kendine güveni olmayan insanlar daha fazla et, yumurta ve balık tercih ediyor."
    Diğer bir ilginç bulgu ise, kendilerine bir parça biftek ve bir inek resmi gösterilen katılımcıların çoktan seçmeli testlerde kendilerine ağaç resmi gösterilen katılımcılara göre daha fazla bencillik göstermeleriydi.

Araştırma, Psikolog Marcel Zeelenberg, Tüketici Uzmanı Diederik Stapel ve Psikolog Roos Vonk tarafından gerçekleştirildi.
    Psikolog Vonk’a göre, “Etoburlar, hakimiyet kurma ve patronluk taslama gibi konularda daha fazla istekli. Et yemek, başkalarının üzerinde güç göstermek ve yükselmek için bir yol.”
    Ve beklendiği gibi, bu bilimsel çalışma şöyle bir yankı uyandırdı:
    Et yiyiciler eğlenceli insanlar değiller!

Daha fazla bilgi için: http: //www.ru.nl/@821285/vleeseters/ (Flemenkçe)

18. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    BESLENME AÇISINDAN DEPRESYON NEDENLERİ

Beyin- spesifik besleyici maddeler- depresyon

Beyin 1.5 kg ağırlığında olup erişkin vücudunun %2’sini oluşturur. Buna karşılık beyin kan dolaşımındaki besleyici maddelerin yüzde %30’unu tüketir (normal dokuların 15 katı). Eğer beyin ihtiyacı olan spesifik besleyici maddeleri yeteri kadar alamazsa biyokimyası değişir ve işlevleri bozulur; başta huzursuzluk, yorgunluk ve depresyon olmak üzere çeşitli belirtilere yol açar

Omega yağ asitleri- sinir dokusu

Beyinin %60’ı yağdır. Beyinin %40’ını ya da beyin yağlarının üçte ikisini poliansatüre (çoklu doymamış) yağ asitleri oluşturur.

Beyinin %17’sini omega-3 yağ asitlerinden (dokozahekzoenoik asit), %13’ü ise omega-6 yağ asitlerinden (araşidonik asit) oluşmuştur. Sinaptik bağlantılarda ve gözün fotoreseptörlerinde dokozahekzoenoik asit kullanılır.

Depresyonlu kişilerde omega-3 yağ asitlerinin unsurları olan eikozopentoenoik asit ve dokozahekzoenoik asit düzeyleri düşük bulunmuştur(25-30).
    Eikozopentoenoik asit düzeyi azaldıkça depresyonun derecesi de artmaktadır.

Çift kör bir çalışmada manik-depresif hastalara yüksek doz (9.6 g) omega-3 yağ asidi verilmiş; depresyon skorları %48 oranında düşmüştür

Başka bir çalışmada klasik antidepresif ilaç tedavisine cevap vermeyen hastaların yarısından fazlasında omega-3 yağ asitlerinin aktif maddelerinden biri olan eikosapentaenoik asit günde 1 gram verildiğinde semptomlar bariz düzelmiştir(32). Benzer bir çalışmada da aynı sonuç elde edilmiş(33).

Omega-3 yetersizliğinde beyin dokusundaki fosfatidilserin düzeyleri düşer.

Fosfatidilserin eksikliği de depresyona neden olur(34-36).

Omega-3 yetersizliğinde serotonin ve dopamin(→norepinefrin veya norepinefrin) gibi iki önemli nörotransmitterin düzeyleri düşer. Omega-3 yetersizliğinde kan-beyin seddinin geçirgenliği artar. Bu durum istenmeyen toksik maddelerin beyin hücrelerine geçmesine neden olur(37,38).

23 ülkede 14532 kişi üzerinde yapılan çok merkezli bir çalışmaya göre Balık yağı alan ya da balık tüketen kadınlarda doğum sonu depresyon belirgin olarak daha düşük bulunmaktadır(39).

Omega-3 ya da balık tüketiminin artması demans ve Alzheimer riskini de azaltmaktadır(40,41).

Depresyon-kolesterol

Kolesterolü düşük olan kişilerde serotonin düzeyleri de düşük bulunmuştur.
    Kolesterol eksikliği serotonin metabolizmasını bozarak depresyona yol açabilir.
    Kolesterolden fakir diyetler ve kolesterol düşürücü ilaçlar (statinler) depresyonu ve intihar eğilimini artırabilir(42-44).

Depresyon-B12 vitamini

B12 vitamini yetersizliği olanlarda en az iki kat fazla depresyon riski vardır.
    B12 vitamini MAO inhibisyonu yaparak nörotransmitterleri artırır(61-64). B12 vitamini takviyesi depresyonu hızla düzeltir (1 mg/gün). B12 vitamini eksikliğine bağlı kansızlık gelişmeden önce de depresyon oluşabilir.
    (b12 sadece hayvansal gıdalarda oldugunu unutmayalım )

Rafine şeker- insülin direnci -depresyon

Stephen Gyland 1950’li yıllarda yaptığı çalışmasında 1307 hipoglisemili hastada % 86 oranında depresyon saptamıştır(86).

Yeni tanı konulmuş diyabetik hastalarda (%4.9) depresyon sıklığı normal populasyona (%3.8) göre %30 daha fazladır(87,88). Bu bulgu depresyonun tip II diyabet riskini artırdığını düşündürmektedir. Depresyonlu şahıslarda glükoz tolerans bozukluğu da sıktır. Glükoz tolerans bozukluğunun düzeltilmesinin depresyonu iyileştirip iyileştirmediği konusunda bir çalışma yapılmamıştır.

Depresyon-probiyotik

Kefir hafif bir sinir yatıştırıcı ve depresyon azaltıcıdır. Kefir hafif bir gevşeme ve uyku hali verir. Kefirin depresyonu azaltıcı etkisi triptofan, magnezyum ve kalsiyum içeriğinin yüksek olmasına bağlanmaktadır(89). Benzer özellikler yoğurtta da mevcuttur.

Depresif hastaların birçoğunda kabızlık ve sindirim sorunları (bağırsak flora bozukluğu, pis koku, yağlı ve açık renkli dışkı, sindirilmemiş gıdalar) sıktır. Probiyotikler sindirim sorunlarının giderilmesinde de faydalıdırlar.

Magnezyum yetersizliği -depresyon

Magnezyum yetersizliği depresyondan psikoza çeşitli psikatrik semptomlara neden olabilmektedir(85).

Magnezyum eksikliğinin-insülin direnci

İnsülin magnezyumu hücre içine sokarak orada depolar. İnsülin direnci varsa magnezyumu depolayamazsınız ve depolayamadığınız magnezyumu idrarla atarsınız. Magnezyum eksikliğinin en önemli etkisi kasları gevşetmektir.
    Magnezyum eksikliği bütün enerji oluşturan mekanizmaları bozar.

yazının tamamı yapılan calısmaların kaynakları ben bir kısmını kopyaladım uzun olsa kimse okumaz

http://www.beslenmebulteni.com/bes/file/depresyontedavisi.doc

simdi konuyu toplarsak

yagsız bir beslenme ile beynin ihtiyacı olan yag asitlerini nerden almayı dusunuyorsunuz omega 3 yag asitlerini vucud kendisi üretemiyor Tahıllardaki omega 3 ve omega 6 dengesine bakarsak omega 6 dan yana kaymıs durumda bu saglık ve beyinin kimyası icin iyi degil.

kolestrol sadece hayvansal gıdalarda bulunur bitkisel gıdalarda kolestrol bulunmaz. yagdan ve hayvansal gıdalardan kıt beslenen kisiler depresyona girmeye meyilli olabilirler .

b12 sadece hayvansal gıdalarda vardır. tahıl üzerine beslenmeleri kurulu kisilerde depresyon riski artar.

ketojenik diyetlerde seker oranı cok dusuk oldugu icin insulin direnci olmaz depresyona riskine karsı kendimizi korumus oluruz

19. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Heldic sıfır karbonhidrat yazar.

Çünkü o sebzeden, kuryemişten vs. vs. aldığımız karbonhidratı saymıyor.

Ben sayıyorum.

Heldicte biliyor aslında sıfır karbo almadığını kendiside onaylayacaktır.

20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

0 karbonhidrat diye birsey dünya yüzünde mümkün müdür :)

yedigimiz kasarda tereyagında bile eser miktarda karbonhidrat var marulda da var

bizim 0 karbonhidrat diye bahsettigimiz olay besinlerin icindeki seker oranları

mesela bademde 8gr karbonhidrat var diyelim ( atıyorum ) bunun 2 gr ı seker ise bu 2 gr olarak sayılır digeri liftir

bu kötü birsey mi :) et yiyen kisiler digerlerinin üstünde olurlar tahıl yiyip uyusturmadıkları icin kafalarını

inek ile aslana bakın :) hangisi olmak istersiniz :)

Bir beyin doktoru da bizim söyledigimizi söylüyor nedense ?

Beyin Doktoru Güclü Ildız bey

http://www.beyindoktoru.com/beslenme.htm

iş ve Eğitim Deneyimleri

2009 İstanbul'da Özel Hastanede Nöroloji Uzm.

2008 Özel Klinikte Nöroloji Uzm.

2007 Hollanda ve İngiltere’de QEEG ve nöroterapi uygulamaları

2007 Özel Merkezde Nöroloji Uzm.

2006 Elazığ Devlet H. Nöroloji Uzm.

2000 Antalya Andeva Hast Nöroloji Uzm.

1999 Marmaris Devlet Hastanesi Nöroloji Uzm.

1998 SB Ankara Hast Nöroloji Uzmanlığı

Yayınlar:
    Kitap: Beynimiz! Doğan Kitap Yayınları Mart 2009
    Uzmanlık dönemine ait 3 uluslararası toplam 18 yayın

Sayfayı Paylaş