Erken saatte antraman, kahvaltı sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bassy_altan tarafından 13 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. bassy_altan

bassy_altan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar merhaba,
    3 yıldır düzensiz olarak( yılda 3 4 ay kadar) antraman yapıyordum. Son 4 aydır düzene sokmaya başladım ancak işim sebebiyle sabah 9 da antraman yapmak zorundayım. İşim gece geç saatte bittiği için sabah antramanından 30 dk kadar önce uyanıyorum. Antraman sonrası beslenmem güzel ama antraman önce malesef kahvaltı yapacak vaktim olmuyor. Spor öncesi hazırlanması 5 6 dk alacak bir alternatif aramaktayım. Ben enerji vermesi ve 1 saatlik antramanı kurtarabilmek için gainer almayı düşündüm. Alternatifler arasında yulafta mevcut, ama yulaf yediğimde tüm gün midemde gaz ve ağrı oluyor.
    Lütfen yardım :)

2. Rivn

Rivn Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Sabah uyandığında whey protein tozu, antremandan 30 dk önce de filtre kahve veya pre-workout işini görür diye düşünüyorum.

bassy_altan bunu beğendi.
  3. bassy_altan

bassy_altan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Protein tozunu bende düşündüm ancak spor öncesi karbonhidrat almadığımda antramanda kendimi güçsüz hissediyorum.

4. bassy_altan

bassy_altan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Benimle aynı durumu yaşayan yada Tavsiyesi olan yok sanırım.

5. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    BU kadar kısa sürede etkili olması için gainer iyidir

6. bassy_altan

bassy_altan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Banada tek alternatif geliyor ama aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa yorumunuzu beklemekteyim.

7. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    malesef bu kadar çalışma temposu hipertrofi yapmana engel olur. zaten natural olarak kas yapmak zorken bide uyku problemi geç saatlere kadar çalışmak işin içine girerse kas liflerindeki mikro yırtıkların onarımını zorlaştırır.
    bu sporda natural olarak en iyi verimin kuralları şunlar
    1- yemek
    2- idman
    3- uyku
    bunlardan herhangi birisi bozuk olursal lif büyütemezsin çünkü zaten natural biri bu kurallara uymasına rağmen milim milim ilerliyorken bunlara uymayan natural biri ne kadar gelişebilir sen düşün.
    gündelik yaşamında uyku saatlerini düzeltmeye çalış.
    gece çalışıyorsan gündüz uyu genede uyu. uyku ortamı karanlık olsun.

8. Pollysad

Pollysad Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Antalya
    .
    Bahsettigin 30 dk cok kisitli. Kati besin alsan midede sikinti cikarabilir ve hemen enerjiye donusmesi guc. Gainer evet tek çözüm fakat kesinlikle sağlıklı değil. Protein tozu kullanılabilir ama enerji konusunda çok yetersiz.
    Verebileceğim tek tavsiye; Antrenmadan 2 saat once uyan, kahvaltini yap tekrar uyu + kahve olmazsa olmaz.

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Vücutgeliştirme sporcularının ramazan ayı boyunca aç ve tok durumda uyguladıkları antrenmanların vücut kompozisyonu üzerindeki etkisini karşılaştıran bir çalışmaya göre aç veya tok antrenman yapmak vücut bileşimini(kas, su, yağ ... ) etkilemiyor.
    Ancak bunda önemli olan nokta önceki günün beslenmesi ve glikojen depolarının dolu ve toparlanma sağlamış olması. Eğer bunu sağlayabilirsen, o şekilde de antrenman yapabilirsin.

Şurdan: https://jissn.biomedcentral.com/track/pdf/10.1186/1550-2783-10-23 çalışmayı inceleyebilirsin.

Bunlara ilaveten, performans kaybı yaşama ihtimalini göz önünde bulundurursak ve süre kısıtlı olduğundan sindirimi hızlı sıvı/likit şeyleri tüketebilirsin. 5 dakikada ancak meyve suyu veya sütlü karışımlar tüketebilirsin. Ancak antrenman öncesi süt tüketimi sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Yalnızca meyve suyu yerine yanında protein kaynağı tüketmek de daha iyi olur. bu nedenle:
    2 dilim tam buğday ekmekli sandviç(beyaz peynir, kaşar peyniri veya tam yumurta ile)
    1 su bardağı meyve suyu(üzüm/portakal/elma olabilir) veya kuru üzüm, kuru kayısıyı hızlıca tüketebilirsin.(Posa düşük olduğu için egzersizi olumsuz etkilemeyecek bir öğün).

Veya 1 su bardağı kefir ile 40-50 gram kuru üzüm tüketebilirsin.

10. bassy_altan

bassy_altan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Yorumlar için teşekkür ederim, antramandan 1 2 saat kadar önce kalkıp bol karbonhidratlı kahvaltı yada gianer alarak, çözmek mantıklı geldi. Sabah kahvaltısı hariç gün boyu güzel beslendiğimi düşünüyorum Umarım ilerleme katedebilirim.

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Böyle yorumları görünce yardımcı olmamak gerektiğini daha iyi anlıyorum. Gainerin ile bol gainz sana ;)

Sayfayı Paylaş