Endomorf program önerisi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sirKamali tarafından 17 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. sirKamali

sirKamali Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar ben endomorf vucut tipine daha yakin bir insanim, cabuk yaglaniyorum, ust vucudum yeterince genis ve boyum da cok uzun degil. Bu yuzden ben artik daha fazla irislesmek istemiyorum, irilik ve genislikten daha cok daha estetik ve sekilli bir vucudum olsun istiyorum. Bunun icin bir program oneriniz var mi, nasil bir yol izlemeliyim, yardimci olabilir misiniz?

2. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    İri olmak ile estetik olmak arasında iki önemli değişkenden bahsedebiliriz.
    -Genetik yapı
    -Yağ oranı
    Yağ oranı düştüğü anda zaten bulky denen iri görüntü kaybolmaya başlıyor.
    Bunun dışında istenilen vücut tipine göre de bazı çalışmalara yapılabilir.Geniş omuz ince bel görüntüsü isteniyorsa obliq ve bel kaslarını çok geliştirmemek,omuz ve sırt kaslarına odaklanmak gerek.
    Ayrıca vücut tiplerine göre(endo-ekto-mezo) çok farklı antrenmanlar yapmak birçok kişi için önemli değildir.Önemli olanın yağ oranını korumak olduğunu düşünüyorum iyi görüntü için(doğru şekilde antrenman yapıldığı sürece.)
    Sonuca gelirsek tavsiye olarak
    -Yağ oranı düşürmek
    -Drop-super-giant setler yapmak
    -Campound hareketler yapmak
    -HIIT cardio yapmak
    -Clean bulk yapmak

Zaten burada hemen her şey yağ oranını düşürmeye çıkıyor.Doğal olarak bu sporu yapan birinin %10-12 yağ oranlarında aşırı iri görünebileceğini düşünmüyorum.(istisnalar hariç)

Sayfayı Paylaş