EMDR olan var mı?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve mavericktr tarafından 16 Mayıs 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. mavericktr

mavericktr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Merhaba arkadaşlar ben 1.80 boyunda 78 kgyim.Geçmişteki kötü anılardan dolayı özgüven sorunum ve sosyal fobim var.Emdr etkili bir tedavi yöntemi diyorlar.Gerçi spora da başladım ama sorunlarım tam çözülmüş değil.Yağ oranım %24.4 kas oranı %37.4 sosyalleşme problemim var.Ayrıca kavga etmekten de korkuyorum ama aslında dalmak sinirimi boşaltmak istiyorum

2. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    ben de psikolojik tedavi görüyorum. yaklaşık 10 senedir. hatta yakın zamanda kısmetse bipolardan sıyrılan nadir insanlardan biri olacağım. emdr yöntemini çok duydum. sende nasıl olur bilmem ama bende bir işe yaramadı. aslında iş psikoloji olduğu zaman öyle birisine dalayım rahatlayayım diye bir şey olmaz. adam sana bir dalar görürsün o zaman dünya kaç bucakmış. kendine hobiler edin, spora başla zaten hayatında biraz olumlu bir şeyler oldukça senin özgüvenin yerine gelecektir. hobi edin, çık dolaş bir parkta kitap oku, müzik dinleyerek yürüyüş yap. senin elinde her şey.

3. Agent47

Agent47 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yumruk atmak seni rahatlatacaksa kum torbasında biraz calısabilirsin. Sorduğun konu hakkında bilgim yok

4. Kağan09

Kağan09 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    Her ne olursa olsun kavgayı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Mecbur kaldığımdan dolayı geçen hafta ettim günlerce kollarım, omuzlarım ağrıdı. Elde kalan sadece bu inan bir faydası olmaz. He korku nasıl geçer diyosan eğer, kavga ettikçe dövdükçe dayak yedikçe daha korkuya dair birşey kalmaz içinde. Banada oluyordu başlarda, kalbimin hızlı atması, bacağımın titremesi, ağzımın kuruması gibi şeyler oluyordu artık olmuyor.

Constance bunu beğendi.
  5. mavericktr

mavericktr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Peki kendimi sosyal gruplara kabul ettiremiyorum tabiri caizse kitlenip kalıyorum insanlarla konuşurken özgüvenimde ayrı bir sorun sporla uğraşıyorum ama olumsuz düşünceler halen beynimi kemirmeye devam ediyor.Sosyal fobiden Emdr gören varsa yeşillendirsin lütfen

6. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    EMDR hakkında bilgi sahibi birisi değildim. Ancak şu an senin konun üzerine ne olduğu araştırdığımda tedavi yönteminin "EMDR terapisinde 8 aşamalı, üç yönlü (geçmiş, şimdi, gelecek) bir protokol uygulanır. Hedef, geçmişte yaşanan anıların yeniden işlenerek duyarsızlaşmanın sağlanması, bugünkü semptomların tedavisi, danışanın gelecekte karşılaşacağı benzer sorunlar karşısında, kazandığı olumlu inanç ve duyguların geliştirdiği yeni bakış açısının yönlendirdiği davranışları gösterebilmesidir." olduğunu öğrendim. Ki bence, mantıklı da. Çünkü; geçmişte yaşadığın travmatik olayları yeniden yaşar gibi olarak bir yerden sonra duyarsızlaşabilirsin. Eminim, bu da geçmiş ile ilgili sorunlarının üzerine perde örtecektir. Özgüven konusu başlı başına bir piskolojik sorundur. Kimse kendinden dolayı ben her konuda özgüven birisiyim diyemez. Kimisi kızlar konusunda özgüvensizdir. Kimisi kavga konusunda. Kimisi sosyallik konusunda. Bu örnekler böyle sıralanıp gidebilir. Ayrıca spora başladım demişsin de şu an ki yağ kütlene bakılırsa geçmişini bilemem de şu an ki yağ kütlen sana özgüven kazandırabilecek bir kütle değil. %12 falan olsa belki karın kasları falan çıktıkça düşüncen değişebilir. Sosyalleşme problemi ise bu zamana kadar ki geri kalmışlığın verdiği bir dezavantajdır. Kendini ortamdan ortamlara atman gerekiyor. İyi insan kötü insan ayrımını yapabilmen için bunu yaşaman gerekiyor. Kavga konusuna gelince ise bu durum adrenalin fazlalığından meydana gelen bir durum. Karşındaki kişiden dayak yediğin zaman kendini daha da kötü hissedeceğinden kavga etmekten korkuyorsundur. Faydası olacak mı bilmiyorum, ama kavga ile karşı karşıya kaldığında bu son kavgan olmayacağını bil. Yani, bugün dayak yersin, belki yarın da yersin. Ancak, bu böyle devam etmez. Korkunu yenebilirsin.

mavericktr ve emrezgnn bunu beğendi.
  7. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    psikolojik sorunlarım var .... lisanslı olarak kickboks-wushu yapıyorum derecelerimde var .... yani ben antrenmanlarda sürekli dövüşen biri olarak ve dışardaki 3-5 soytarıyı zorlanmadan dövücek biri olarak söyliyim birini dövmek psikolojini iyi yapmicak psikolojini nasıl düzeltirsin bilemem(kelin ilacı olsa başına sürerdi)ama kavgayla çözemezsin

8. mavericktr

mavericktr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    10
    Baslangicta kas oranim 34.8 yag oranim 29.2 idi.22 yasindayim.Istiyorum aslinda kendimi zorlamak ama beynim adeta kitleniyor bu esnada ve bu bana sosyal olsun duygusal olarak zarar veriyor.Aslinda niyetim kavga etmek degildir.Kendimi karsi tarafa kabul ettirmek.Ne yaptim ne ettiysem bunu aşamadım.Yardimlarin icin eyvallah spora biraz daha asılmaya çalışacağım.Sosyal olarak da ciddi anlamda sorunlarım var ayni kitlenme sorunu özellikle karşı cinsle konuşurken beynim o esnada "hıyarın tekisin o kız seni sevmez" diyor resmen.Konu bulamıyorum.

9. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Başlangıca göre o zaman gelişme var demektir. Ancak dediğim gibi şu an sana özgüven kazandırabilecek bir kas kütlesi değil. Yani görüntü olarak yeterli estetiğe sahip değilsindir. O yüzden ne kadar süredir yapıyorsun bilmiyorum. ama, şu an ki durumuna bakılırsa bir an önce kendini gerekirse zorla ve daha da iyi bir vücuda sahip olmak için çalış. Senin başkalarından farkın, onların zamanı geniş ise seninkisi değil. Aslında eline geçen her fırsatta kavga etmelisin. Tabii, öyle saçma sapan şeyler için değil de seni rahatsız eden durumlar. Yoksa niye baktın kavgası etmemelisin. Asosyal insanların en büyük sorunu; kendilerini sosyal ortama koyabilmek için karşısındaki insanlara kabul ettirebilmek. Karşı cinsle konuşmada sorun yaşaman normal, senle zaten muhtemelen bu konuyu yüz yüze konuşuyor olsaydık, şu an kendini ifade edemiyor olurdun. Çünkü; bazı şeyler yazıldığı gibi konuşulmaz. Aslında karşısındaki insanların düşüncelerini okumaya çalışma yeteneğimizi kaybetsek daha iyi insanlar olabiliriz. Anı yaşamak yerine düşüncelerimizin arasında boğulup gidiyoruz. Karşımızda birisi varken konuşurken "acaba sıkıyor muyum" düşüncesi muhabbetin önüne geçen düşüncelerin başında gelenlerdendir. Ayrıca, senin için çok önemli mi bilmiyorum ama kızlara kendini beğendirmek zorunda değilsin. "İnsan önce kendini sevmeli" sözü kadar doğru birşey yok. Şu an kendinle barışık bir insan olsan bu konuyu açma gereksinimi duymazdın. Ve bende, sana bunları yazma gereksinimi duymazdım.

10. Şevvallll

Şevvallll Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba ben yakın zamanda bir terapist buldum. Bana çok fazla travmam olduğunu geçmişten gelen. Travmalar için en iyi yöntemin emdr olduğunu söylemişti. Bana şimdilik hemen başlayamacağımızı öncelikle mutlaka bir psikiyatristtende destek almam gerektiğini söylemişti. Yakın zamanda başlamayı düşünyorum. Travmalar için sanırım en etkili terapi araştırdığım kadarı ile

11. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    Bu tür sorun yaşayan arkadaşlar için Sam Horn'un "30 Adımda Özgüven" isimli kitabını öneririm. Kitabı bir an da bitirmek yerine her gün 1 bölümünü okuyun. Kitaptan okuduklarınızdan kendinize 1 cümle oluşturun ve o gün boyunca o cümleye göre kendinize dikkat edin. Mesela kitabın bir bölümünde huzursuz olduğun konuda susma şeklinde çıkarımda bulunmuştum o gün tüm memnuniyetsizliklerimi dile getirdim. Yani dediğim gibi günde 1 bölüm okuyun.

Daha sonra Haluk TATAR'ın "Zafer Sızlanarak Kazanılmaz" kitabına da odaklanın bunun yanı sırada kendisinin youtube kanalıda vardır. Kitap ile birlikte işinize gelen videoları da izleyebilirsiniz.

Sayfayı Paylaş