Elma Sirkesi

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Juramento tarafından 5 Haziran 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 98 üye.
  1. polcechn

polcechn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Bugün itibariyle 56. Günüm her sabah aç karnıma bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı organik elma sirkesi ve bir tatli kaşığı çiçek bali karışımını içmeye devam ediyorum. İki ay önceki vücut yag oranim 23 iken 20 ye karın yağı oranim 7.0 den 5.5 a kadar geriledi. Tabii bunun yanında egzersiz ve sporumuda yapmakatayim. Faydalarinin bununla sinirli olmadigina da şahit olmaktayim. İki ay önce aşiri derecede saçlarım dökülmekteydi, sık sık diş etlerim kanardi, idrar yaparken yanma hissederdim, gün içinde kendimi çok halsiz hissederdim bu ve buna benzer şikayetlerim kalmadi çok şükür. Şunu özellikle vurgulamak isterim bakkaldan marketen 3~5 liraya alınan asitik asitten oluşan ve fabrikada 1 günde üretilen sözde sirke ile şifa aramayın. Elma sirkesini araştırın ve organik olanını içerisinde sadece elma olanını bulun ve kullanın. Vesellam...

U8816 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

misafir bunu beğendi.
  2. Devil Dream

Devil Dream Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    O zaman kullanmakta fayda var demektir.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    hangi marka elma sirkesi kullanıyorsunuz?
    ve organik olanı nerden alıyorsunuz ben bikaç markete baktım hem ucuz sirkeler vardı-2-3 tl lik

4. sthammer

sthammer Guest

o 2-3 tl liklerde en fazla %5 oranında elma sirkesi var.. bendeki.. [​IMG]

boksbody bunu beğendi.
  5. polcechn

polcechn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Organik elma sirkesini bende cok arastirdim. İnternet uzerinden siparis verebileceginiz gibi Metro marketin organik urunler reyonunda da bulabilirsiniz. Yakin zamanda. 2. Siseyi aldim. 500 ml. Kemal kukrer marka fiyati 15.00 tl.

boksbody bunu beğendi.
  6. polcechn

polcechn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3

boksbody bunu beğendi.
  7. polcechn

polcechn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3

Bekci ve sthammer bunu beğendi.
  8. sthammer

sthammer Guest

organik ile %100 elma sirkesi arasında ne gibi farklar var.. rengi biraz daha koyu gibi.. daha mı saf oluyor bu.. yoksa benzer mi.. daha mı az işlenmiş oluyor..

Bekci bunu beğendi.
  9. sthammer

sthammer Guest

Şişeye şimdi dikkat ettim, organik elmadan üretilmiştir diyor sanırım..
    Geleneksel tarım ve organik tarım arasındaki farklar devreye giriyor bu durumda..

polcechn ve Bekci bunu beğendi.
  10. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    organik sirke ile saf sirkenin ayni anlama geldigini sanmiyorum,Dr.sendeki daha iyi diye düsünüyorum ben burdan ne nasil bisey bulucam bulunca paylasirim.Biraz öncede bir arkadas baska bir sayfada elma sirkesinin etleri cok yumusattigindan bahsetmis,yemeklerde kullanilinca,bunu birde yemekde denemek lazim capit gibi tavugu nasil yapicak:)

sthammer bunu beğendi.
  11. hyd

hyd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İstanbul
    arkadaşlar kühne elma sirkesi var bende 1 bardak soğuk suya 2 kaşık atıp cardiodan önce içmeye çalışıyorum fakat acayip zorlanarak içiyorum sizde de bu durum var mı?

12. Juiceles

Juiceles Üye

Beğenileri:
    838
    Ödül Puanları:
    103
    Ben sabahlari kahvaltidan once gercek elma sirkesine limon ekleyip ilik 1bardak su iciyorum detox olarak yarari cok fazla netde arastirabilirsiniz.

LG-P725 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Teyzem köyden gelen çürük çarık elmalardan(ilac kullanilmamis organik ;) ) yapmıştı. Anladigim kadariyla marketten alinanlarin icmesi zor ama evde yapilani 1 bardak sade olarak icebilirsiniz.tadi rahatsiz edici degil. Bir daha yapmasini istiycem ve deniycem,bakalim evde yapilanla yag yakilabiliyor mu :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

14. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Arkadaslar yeni ögrendigim birseyi burdan paylasmak isterim,belki daha önce bilenlerinizde vardir,yukarida @sthammer ilede konusmustuk bu organik yada saf elma sirkesi olayini,arastirmalarima göre,organik ile saf elma sirkesini birbirine karistirmamak gerekiyor,organik elma sirkesi organik hammaddelerden üretilmis elma sirkesi fakat normal elma sirkesi ile ayni islemlere tabi tutuluyor,simdi asil önemli olan saf elma sirkesi olayina,saf elma sirkesinin farki tamamen annelerimizin,aneannelerimizin yaptigi sekilde üretilen (burasi cok önemli)HIC BIR DESTILASYON ISLEMINDEN GECMEMIS olan elma sirkesi oluyor ve diyet icin lazim olan elma sirkeside bu,cünki destilasyon isleminden gecmedigi icin icersinde cok daha fazla vücut icin gerekli vitamin mineral v.s bulunduruyor.Yukarida @sthammer ve @polcechn nin paylastiklari resimlerde görüldügü gibi saf olan daha koyu ve dogal bir elma suyu renginde,destilasyon isleminden gecen ise daha acik ve berrak bir görüntüde.
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Haziran 2014 ---
    Ha unutmadan ekliyim diger elma sirkelerinin bir zarari yok kulanildigi taktirde,yada faydasiz da degil fakat Saf elma sirkesinin bu amca daha uygun oldugu ve amacimiz icin daha cok fayda sagladigi kesin.

15. Brksnmz

Brksnmz Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Merhabalar,
    Daha önce kullanmadım sadece salatada çok severim forumda gördüm ve internette biraz araştırdım. Sızıntı dergisinde faydalı olacağını düşündüğüm bir yazı buldum sizlerle paylaşmak istedim. Ve en kısa sürede bende deneyeceğim ve sonucu sizlerle paylaşacağım.

Mucizevî bir içecek: elma sirkesi
    Sık sık üşütür müsünüz? Veya kendinizi yorgun ve bitkin hisseder misiniz?

Bir de elma sirkesi tedavisini deneyiniz!

Peygamber Efendimiz (sas) birkaç hadîs-i şeriflerinde sirke hakkında (üzüm veya elma ayrımı yapmadan) oldukça iltifatkâr ifadelerde bulunarak, sirkeye dikkatleri çekmiş ve; "Sirke ne güzel katıktır. Allahım! Sirkeyi bereketlendir. Çünkü sirke benden önceki peygamberlerin katığı idi. İçinde sirke bulunan ev fakirleşmez." buyurmuşlardır. Nitekim daha sonra gelişen İslâm tıbbına dev eserler veren başta İbn-i Sînâ olmak üzere, birçok ilim adamı sirkenin özelliklerinden bahsederler.

Ancak, modern tıbbın ve eczacılığın abartılı baskısı sebebiyle uzun süre elma sirkesi ile yapılan tedavi unutulmaya yüz tutmuştu. Şifa kaynağı olarak tekrar keşfedilmesini öncelikle Amerikalı tabib Dr. De Forest Clinton Jorvis'e (1881-1945) borçluyuz. Bu işe gönül vermiş olan Amerikalı doktor, hastalarının yaptığı sirke mayalama işlemlerini notlarına kaydetmiştir. Eseri ancak ölümünden sonra yayınlanmış ve yüksek miktarda satılmıştır.

Günümüzde elma sirkesi, şifa kaynağı olarak gerçek bir rönesans devri geçirmektedir. İster dahilî, isterse haricî kullanımda, vücudumuzun her bir parçası, sirkenin içindeki değerli maddelerden, hayatımız için önem arz eden çok sayıda mineral ve vitaminlerden yararlanmaktadır.

Akut ve kronik sağlık problemlerin elma sirkesiyle tedavisinde püf noktası sayılabilecek hususlar üzerinde durmak gerekir. Cilt rahatsızlıkları, yaralanma ve güneş yanığında olduğu kadar baş ağrısı, mide rahatsızlığı ve kadın hastalıklarında kişiye hem güç-kuvvet verir, hem de kişiyi dinlendirebilir. Mucizevî tesirini soğuk algınlığı ve ateşli durumlarda da gösterir.

Günümüzde yürütülen araştırmalar sonunda elma sirkesinde; vitaminler, mineraller ve tabiî asitler başta olmak üzere birtakım değerli maddelerin bulunduğu keşfedilmiştir.

Böylelikle eski devirlere ait, elmadan elde edilen sirkenin sadece yemeklerin hazırlanması ve konserve yapımında kullanılmadığına dair bilgiler teyit edilmiş oluyor. Eski Mısır'da kadınlar, elma sirkesini güzellik bakımında kullanırlardı. Asurluların kulak ağrılarını, sirkeli bandajlarla tedavi ettikleri rivayet edilmektedir. Antik devirde tıbbî ilâç olarak kullanılmış ve hararet kesici içecek olarak kabul edilmiştir. Orta Çağ'da Hildegard von Bingen (1098-1179) elma sirkesinin şifalı tesirine dayanan ve bugün tekrar keşfedilen birçok reçete ve tedavi metotları hazırlamıştı.

Elma sirkesi nasıl yapılıyor?
    Gözümüzle görmediğimiz sirke bakterileri, Allah'ın kendilerine verdiği mükemmel fermantasyon mekânizması ve enzimleriyle, tatlı olan her meyveyi sirkeye dönüştürme hususiyetine sahip kimya fabrikalarıdır. Her tatlı meyve, sirkeye dönüşebileceği halde en çok kullanılanlar üzüm ve elmadır. Elma, ne zaman mayalanırsa, o zaman sirke meydana gelir. Mayalanma esnasında şekerli sıvı oksijensiz durumda alkole dönüşür. Eğer sıvının üstü örtülüp kapatılmaz, açık hava ile teması sağlanırsa elma sirkesi oluşur. Sıvı az miktarda alkol kalırsa da havalandırma yapılarak bu süreç hızlandırılabilir. Sirkenin mayalanması kendi haline bırakılırsa haftalar, hattâ aylar sürebilir. Bu işlemi hızlandırmak için profesyonel sirke üreticileri sıvı haldeki meyveye, özel sirke bakteri kültürü enjekte ederler.

Satın alırken dikkat etmeli
    Hakiki elma sirkesi bütün haldeki meyvelerden üretilmektedir. Buna meyvenin leziz etli kısmı ile pek çok kıymetli maddeleri ihtiva eden kabuğu ve çekirdek yuvası da dahildir. Dibinde posası olan ve bulanık gözüken bir şişe sirke ilk anda itici olabilir, ancak esas faydalı olan maddeler tabiî haldeki bu bulanık sirkede kalabilmektedir. Sirke istenirse filtreleme ve buharlaştırma suretiyle berraklaşır. Ne var ki bu işlemlerde birçok vitamin, mineral ve iz elementler yok olmaktadır; yüksek ısıda çok sayıda biyolojik maddeler kaybolmaktadır. Bu sebeple sürekli tabiî halde bulanık olan elma sirkesini tercih ediniz. Hafifçe çalkaladıktan sonra üzerinde köpük meydana geliyor veya dibinde koyu posası varsa, bu sirkenin kaliteli olduğuna işarettir.

Elmaların kaynağı
    Sirkenin kalitesi bunun için kullanılan elmaların kalitesine bağlıdır. Meyve ne kadar çok kimyevî maddelere maruz kalırsa, bu meyveden üretilmiş sirkede o kadar çok zararlı madde görülür. Şişedeki etiket elmanın kaynağı üzerine bilgi verebilir. Ziraî ilâç, sunî gübre, hormon vs kullanmadan üretilen elmalardan yapılan sirke en kaliteli sirkedir. Tamamen eski usul ziraatle üretilmiş temiz elmalardan yapılan sirkede daha az çevre zehiri görülecektir.

İhtiva ettiği birçok maddeler elma sirkesini sağlıklı kılıyor
    Elma sirkesinin ihtiva ettiği çok sayıda maddelerden, meselâ, sirke asidi veya pektinin vücudumuzdaki tesirleri tam olarak bilinmektedir.

Asitler genelde, yakan ve dağlayan sıvılar olarak bilinir. Temizlik ilâcı ve lâboratuar asiti için doğru olan bu bilgiler, elma sirkesindeki asetik asit için geçerli değildir. Vücudumuzun metabolizması için bu meyve asitleri (malikasit, pirüvikasit, sitrikasit) enerji ve yapıtaşı sağlamaktadır. Bağırsaklarda emilen bu asitler, hücrelerde yakılmakta veya diğer maddelere dönüştürülmektedir.

1.Sirke asidi: Metabolizmanın çalışmasını sağlayan yakıt olan sirke asidi, metabolizmada bir yan ürün olarak meydana gelir. Gıdalarla bünyemize aldığımız yağ ve karbonhidratların, sirke asidinin yardımı olmaksızın sindirilmesi hemen hemen mümkün olmayacaktı denilebilir. İnsan metabolizmasının mükemmel çalışabilmesi için yaklaşık 100 gram gereklidir. Kim muntazaman elma sirkesi tüketirse, sindirimi kolaylaştırmış ve metabolizmasını harekete geçirmiş demektir.

2. Kanser ve yaşlanmaya karşı radikaller avcısı
    Solunum ve gıda vasıtasıyla bünyemize sürekli "serbest radikaller" almaktayız. Bunlar hücreye zarar verici maddeler olup, metabolizmayı bozarak kansere bile yol açabilirler. A vitaminin ön maddesi olan beta-karoten ve E-vitamini, elma sirkesinde bulunan çok önemli maddeler olup, bu zararlı serbest radikalleri yok etmektedirler.

3. Pektin, kan damarların kireçlenmesinden korur
    Elma gibi birçok meyvenin sindirilmeyen selülozlu posa kısmında bulunan pektin maddesi, vücudumuzda bulunan kolesterolden meydana gelen safra asidini bağlar. Ne kadar çok safra asidi pektin vasıtasıyla yok edilirse, o kadar çok kolesterolü kandan çekilerek safra asidine dönüştürülür. Böylece kandaki zararlı olabilecek kolesterol azaltıldığından kalb ve damar hastalıklarına karşı korunmuş olursunuz.

4. Osteoporoza karşı kalsiyum kaynağı

Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani insan vücudunun (kemik ve dişler başta olmak üzere) en temel mineralinden birini ihtiva etmektedir. Organizmamız, gıdalarımızda kalsiyum azaldığı takdirde metabolik reaksiyonlar için gerekli kalsiyumu sahip olduğu kaynaklardan çekmeye başlar. Bu yüzden kemikler mineral bakımından fakirleşir ve osteoporoz (kemik erimesi) ortaya çıkabilir.

Bundan başka elma sirkesi, bağırsak cidarından kalsiyumun geçişini kolaylaştıran sitrik asit (limon asidi) de ihtiva eder.

ofis bunu beğendi.
  16. nevrotik

nevrotik Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar, elma sirkesi ile ilgili birkaç şey yazmak istedim, benim midem çok sağlamdır hayatım boyunca mide ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım, fakat elma sirkesini sabahları aç karnına ve aksamlar yatmadan önce, 1 bardak suya 2 yemek kaşığı 10 gün falan içtim, sonuç olarak midem error vermeye başladı, mideniz çok sağlam dahi olsa cok fazla süre ile içmeyin, ya da mide şikayetleriniz varsa yemeklerden sonra içilmesi tavsiye ediliyor, aç karnına içmek yemekten sonra içmekten daha etkili fakat bu tok olarak içmenin faydasız olacağı anlamına gelmiyor, ayrıca bence bu sirke süreklilik arz ederek içilmemeli kür olarak uygulanmalı 4-6 hafta içip sonra ara vermek gerektiğini düşünüyorum yılda 2 kez yapılması bence yeterli, bunlar sirkenin faydaları ve çok tüketildiğinde zararlarını dikkate alarak yaptığım kişisel yorumumdur. ben 10 günlük bir kullanımda bile sindirimde gayet olumlu etkiler hissettim, ayrıca spordan önce alınmasında da cok fazla ter atmayı sağladığını söyleyebilirim, ödem giderdiği ve zinde tutttuğunu da gözlemledim, tekrar başlayıp 4-6 hafta kadar kullanmayı düşünüyorum herkese sağlıklı günler..

17. ofis

ofis Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    muhasebe
    Yer:
    istanbul
    içtiğiniz elma sirkesinin üretim şeklide önemli.
    içilebilir elme sirkesi adı altında satılanları var bunlarda sert gelebilir ama en azından sulandırınca sıkıntı olacağını sanmıyorum.
    ev yapımı olanı bulabilirseniz oda güzel sulandırınca hiç bir sertliği kalmıyor.
    bende gastrit ve ileri derece reflü var ağrım olunca ev yapımından içtiğimde olumsuz bir şey yaşamıyorum.
    organik adı altında satılan bir türünü denemedim.

18. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    kardeşim elma sirkesi mideni deler kaş yapayım derken göz çıkarma mideni bağırsağını eline verirler aman diyim .

19. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    cilt te de kullanılabilir mi?

Sayfayı Paylaş