Duruş bozukluğu düzeltmek için sadece belli bölgeleri çalışmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sarp ziyagil tarafından 1 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. sarp ziyagil

sarp ziyagil Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar ben duruş bozukluğu var ben onu düzeltmeden hacim almak istemiyorum bende kifoz ve lordoz bazı bölgeleri çalışmamak doğru olur mu göğüs gibi

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    doğru değil , yapman gereken geri kalan yere daha fazla volume ekleyip , orantısız kısımdan volume düşürmek. tabi en önemli faktör esnetmeler. squat ve deadlift yap yanında da günde 2-3 defa uygulayacağın güzel bir esnetme rutini bul 6 aya iyi sonuç alırsın.

3. erenburak01

erenburak01 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar ben de aynı duruş bozukluklarına sahipdim ancak düzenli esnetme rutinleri ile 3-4 ay gibi bir surede postürümü toparladım. Ancak bu duruş bozuklukları düzeltilse bile vücudunuz bunlara meyilli olmaya devam eder, yani düzenli esnetme ve zıt kas gruplarını güçlendirme antrenmanları yapmazsanız aynı sorunlar tekrar ortaya çıkar, sizin de bildiğiniz üzere esnetme rutinleri hayatımızın parçası haline gelmeli.

Bu rutinleri düzenli olarak yaptığınız taktirde diğer bölgeleri pekala çalışabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey; bozukluğa sebep olan kas grubunun, bozukluğu düzeltecek kas grubundan daha hacimli ve gergin olmamasıdır. Zıt kas grupları arasındaki dengeyi korumalısınız. Örneğin bench press'de 5 tekrar yaptığınız ağırlığın %20 fazlası ile 5 barfiks yapabilmelisiniz.

Vücudunuzu analiz edin, yukarıda bahsettigim dengeyi yakalayana kadar bozukluğa duzeltecek olan kas gruplarını digerlerine oranla yüksek volume'de çalısmaya özen gösterin. Hangi hareketler ile Nasıl antrenman yaptığınızı yazarsanız yardımcı olabiliriz.

Ayrıca @Pink Zeppelin 'e deadlift konusunda katılmıyorum, deadlift harmstringleri aktif etmekte çok iyi olsa da lordoz duruş bozukluğunun ana sebebi olan "bel gerginliğinin" daha da artmasına sebep olacaktır ki postürü bozuk olan birinin bu hareketi doğru formda yapması da oldukça zordur. Her ne kadar yapmayı ve onermeyi hiç sevmesem de Leg curl harmstringleri aktif etmede daha iyi bir alternatif olabilir

Şu videoları da izlemeni tavsiye ederim:

cem.81 ve chainsaw1 bunu beğendi.
  4. sarp ziyagil

sarp ziyagil Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    çok sağol antremanım split tarzı daha once squat ve deadlift yapmadım

5. sarp ziyagil

sarp ziyagil Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    bide ben dik durduğum zaman bel çukuru oluşuyor baya ilk önce hangisini düzeltmem lazım sizce

6. erenburak01

erenburak01 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Bir öncelik sırası yok, bu iki duruş bozukluğunun esnetme ve güçlendirmelerini birlikte yapmalısınız

Sayfayı Paylaş