Dr. John Berardi : "Öğün Frekansı konusunda yanıldık mı ?"

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve nitrococuk tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Kmdv

Kmdv Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    bişey sormak istiyorum ben 6 öğün yiyenlerdenim ve vücudumun buna iyi yanıt verdiğini düşündüğüm için uygulamaya devam edeceğim ancak aklıma takılan bir soru var:

saat 18:00'da yüksek proteinli(250gr tavuk göğsü) ve bol miktarda yeşillik salatalık domates yiyorum genelde bu benim akşam yemeğim haftanın5 yada 6 günü.sonra saat 20 gibi bir tane light yoğurt yiyorum veya 1 paket light süt içiyorum.eğer antrenman günüm değilse light süt+1 ölçek whey içiyorum.sorum şu saat 20den sabah 7 ye kadar bişey yemiyorum sizce bu ara öğünü yatmadan önceye mi çekmeliyim yoksa böyle devam mı etmeliyim?(kilo problemim yok ama yağ oranımı düşürmeye çalışıyorum)

2. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Konuyu hortlatayım.

Yaklaşık 1 yıl kadar VG’ye ara vermek durumunda kalmıştım. VG yaparken çok düzenli beslenmeme rağmen, ara verdiğim dönemlerde yediklerimi kontrol etmede çok güçlük çekiyorum, ya hep ya hiççi bir yapım var. Bu 1 yıllık süreçte 95 kilodan 115 kiloya kadar çıktım (boyum 190 civarı).

VG’ye yeniden başlayıp beslenmemi de düzenleme aşamasına geldikten sonra internette gezinirken 'intermittent fasting' yani fasılalı açlık denen bu sistemle karşılaştım. Klasik diyetlerden nefret eden biri olarak, tesadüf eseri karşılaştığım bu sistem ilgimi çekti ve bi süre araştırma yaptıktan sonra denemeye karar verdim.

Önce 16/8 sistemi denilen Martin Berkhan’ın sistemiyle (sitesi: leangains.com) başladım (16 saat açlık, 8 saat yeme). İlk birkaç gün klasik açlık belirtileri ve baş ağrısı yaşadım. Sonrasında her şey normale dönmeye başladı. Benim gibi tatlı bağımlısı birini tatlıdan kurtardı diyebilirim bu sistem. Ne açlık krizi, ne tatlı krizi, ne de şeker dalgalanmalarından eser kalmadı.

Bu sisteme tamamiyle adapte olduktan sonra Brad Pilon’un (bradpilon.com) 2/24 sistemini dahil etmeye başladım rutinime (haftanın 2 günü 24 saat bir şey yememe).

Totalde 3 aydır 16/8 intermittent fasting yapıyorum, son 1 aydır da 2/24 sistemini de dahil ettim. Başladığımdan beridir yaklaşık 15 kilo verdim, ilk haftayı saymazsak abartısız söylüyorum hiç zorlanmadan. (Makinenin ölçümüne göre 0.5 kilo civarı kas kaybı var)

Henüz bu sistemi kas yapımı için kullanmadım, yalnızca yağ yakımı için kullandım şu ana kadar. Yağ yakımının yanında hayatıma da baya bi kolaylık getirdi diyebilirim. Mesela sosyal faaliyetlere vs katıldığımda ne yedim ne kadar yedim gibi bi sıkıntım yok, istediğim kadar yiyorum, sonrasında dengelemek çok zor olmuyor. Eskiden başıma ağrılar saplatan açlık, şu anda zevk vermeye bile başladı diyebilirim.

Karın kaslarını görene kadar yağ yakımına yönelik kullanacağım bu sistemi, sonrasında ise yağsız kas kütlesi kazanmaya yönelik yediğim miktarlarda ayarlama yapacağım. SCHWARZXXL’in dediği gibi; düşük karbonhidrat diyetiyle kombine ederseniz yağ yakım etkisi inanılmaz artıyor.

Başlamadan önce baya bi yabancı kaynak taradım, Türkçe pek fazla kaynak yok. Fırsat bulsam konuyla ilgili Türkçe’ye makaleler çevirmek istiyorum. İlk başta ben de herkes gibi çok önyargılıydım fakat okuduğum kaynaklar, ve bizzat kendi üstümde aldığım sonuçlar önyargılarımı çabuk kırdı.

Size de tavsiyem eğer yağ yakımı söz konusuysa, bu sistemi en az 1 ay önyargısız bi şekilde deneyin.

Jacklifter ve SCHWARZXXL bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş