Doğru Yolda Mıyım ?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve ozgetz tarafından 16 Ocak 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ozgetz

ozgetz Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese iyi günler dilerim. Yaklaşık 7aydır düzenli olarak spor salonunda fitness yapıyorum. Ondan önce de her gün spor yapmaya çalışan biriydim. 2senedir de beslenmeme dikkat ediyorum. Paketlenmiş ürünlerden olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Soruma gelecek olursak temmuz ayında başlamadan önce 43 44kg idim. Boyum 157. Yaşım 24. Spor ile beraber hem iştahım hem de kilom arttı. Şu an 47 kg ağırlığındayım. Kilomun artması neyse ama bacak kalınlığım başladığımda 48cmden şu an 51cm. Kalçam 85cmden şu an 88cm. Omuzlarım da 3cm genişleyerek 89cm. Omuzlarımın genişlemesi istediğim bir durumdu fakat bacaklarımın genişlemesini istemiyordum. Bunun önüne nasıl geçebilirim ? Spor programım genel itibariyle şu şekildeydi haftada 6gün giderken 5e düşürdüm. İlk aylar cardiyo+full body çalışırken son 3ay ağırlıklarımı arttırıp full bodyi 2 güne böldüm. Her gün cardiyo yapıyorum. 3 ay kadar cardiyoyu spining ile uzun süreli splitler atarak yaptım. Sanırım bacağımın kalınlaşmasında bu etkilidir diye düşünüyorum o yüzden onu bıraktım. Squat egzersizini de ağırlık ile yapmayı bıraktım belki kalınlaşma sebebi odur diye. Bu arada günde 1500 kalori alıyorum. (çok nadir doymadıgımda kendimi kaybedip max 2000oluyor)Makrolar %%30-35i protein %%40-35 carb %30 yağ. Sizin öneri ve tavsiyleriniz nelerdir ? Bu işe epey vaktimi ayırıyorum yanlış bir şeyler yapmak değil doğrusunu öğrenmek istiyorum.

Winches919 bunu beğendi.
  2. uzay demiralp

uzay demiralp Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Kadınların en büyük sorunu bi yer kalınlaştığı zaman hemen aşırı kaslandıklarını sanıyorlar hiçbir hareketi yapmamazlık yapmayın lütfen 7 aylık süreçte gelişiminiz çok az bu demektir ki yanlış yaptığınız bir şeyler var ya antreman programınız yada beslenmeniz yanlış bunlara özen gösterin squat kadınlar için temel hareketlerden bunu yapmaya devam ediniz kilo aldığınıza göre ölçülerinizin büyümesi zaten normal değilmi ? İşte bunun cevabıda bacağınızın kalınlaşmasıyla alakalı

3. ozgetz

ozgetz Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    Hayır aşırı kaslandığımı düşünmüyorum ağırlıkları da bırakmakmadım. Sadece ne yapmam gerek bu kalori yeterli mi- spor düzenim doğru mu, ne yapmam gerek onu öğrenmek istiyorum. Ayrıca gelişiminiz az tespitini neye dayanarak yaptınız acaba ? Kilo artışı ölçülerin artması ise bunlar zaten arttırmaya çalıştığım şeyler değil. Arttırmak istesem kalorimi de arttırırdım. Amacım genişlemeden kaslı ve sıkı bir vücuda sahip olabilmek.

4. enthe45

enthe45 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Hacimden ziyade fit olmaksa amacınız, vücut ağırlığı ile çalışmanız daha faydalı olur. Beslenmeyle alakalı ise kalori ihtiyacınızı belirleyip bunun en fazla %25 altına düşün (örneğin 2000 gerekiyorsa en az 1500 alın). Ekstradan da şunu söyleyeyim eğer ölçüleri önemsiyorsanız beli daraltmak için karın vakumu yapabilirsiniz.

5. ozgetz

ozgetz Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    Vücut ağırlığı ile de yaptığım hareketler var fakat pek yormuyor bi ağrı bi yıkım hissedemiyorum. Ağırlık çalışmaktan şikayetçi değilim :) Dediğiniz hareketi pilates yaparken benzerini yapıyordum. Gerçekten çok etkili tekrar yapmaya başlıyım iyi oldu hatırlattığınız :)

Winches919 bunu beğendi.
  6. Egeden

Egeden Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Vakum hareketi nedir acaba?beli inceltmedeki etkisi nedir bilgilendirir misiniz? :):oops:

7. uzay demiralp

uzay demiralp Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Ben size özet geçeyim karnını içeri çekip sıkılaştırma hareketleri vakum hareketleridir , yapılan araştırmalarda düzenli olarak yapılırsa ayda 1inc inceltme yaptığı söyleniyor. İnternetten araştırarak konuyla ilgili daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Egeden

Egeden Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkür ederim,bel inceltme tamda yapamadıgım şeydi,vakumu araştırıp deneyeyim belki bi sonuç alırım :)

9. enthe45

enthe45 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Meşhur baklavalardan ziyade iç karın kaslarıdır beli ince tutan ve bu kaslar sağlıklı bir insanda neredeyse her zaman aktiftir ama aktifliği kişiden kişiye göre değişir. Kimilerinin gerçekten aktiftir ve belleri ince görünür çünkü kasların dinlenme tonları (kendimizi rahat bıraktığımız, kasmadığımız anlarda) bile gayet yüksektir. Düzenli şekilde vakum ve plank türü sadece 6lı karın kaslarından ziyade tüm karın kaslarını çalıştıran egzersizler yaparsanız bu kas günlük hayatta daha aktif hale gelir bu da belinizi inceltebilir (yağ yakmaz). Ama en önemlisi düzenli ve sıklıkla çalışmak, kas yapmıyoruz sonuçta kasın aktifliğini artırıyoruz.

Sayfayı Paylaş