doğru beslenip spor yaptığımdan emin değilim, yardımcı olur musunuz?

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve injupiter tarafından 7 Mart 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. injupiter

injupiter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar. Ben geçen hafta itibarı ile spora başladım. (Ve vücudum biraz hipoglisemik. Ara öğünlerde meyve yemezsem başım dönüyor ve gözüm kararıyor)Amacım vücudumdaki yağlardan kurtulup kaslarımı desteklemek ve belirginleştirmek. Doğuda görev yapan bir öğretmen olduğum için bilgi alışverişi yapabileceğim birileri pek olmuyor o yüzden buraya yazmak istedim. 48.5 kilo ve 1.60 boyundayım.
    Kilo vermek gibi bir isteğim yok fakat yağlarımdan kurtulmak istiyorum. Gün içinde proteinimi haşlanmış tavuk göğüs, haşlanmış yumurta,yoğurt ve sütten almaya çalışıyorum. Burada Balık bulmak sıkıntılı olduğu için haftada 1 kez fırında balık yapma imkanım var. Kahvaltıda da yulaf süt ve haşlanmış yumurta tüketiyorum.
    Ama konu şu ki kahvaltıdan sonra ve öğle yemeğinden sonra 3 te gittiğim spor için şekerimin düşmemesi ve dengelenmesi açısından meyve tüketiyorum. Kahvaltı sonrası elma, spor öncesi ara öğünde de ya bir porsiyon muz, ya bir portakal ya da 1 kuru incir ve kuru yemiş yiyorum. Bu şekilde meyve yemem olumsuz bir sonuç doğurur mu?
    Spordan sonra bulgur salata yoğurt tarzı beslenmeye çalışıyorum.
    Spor olarak da yarım saat yürüyüş bandında 6,5-7 hızla yürüyüp 10 dk 1. Seviyede airwalker ardından kol bacak kaslarımı çalıştıran aletler ve en son minderde karın çalışmaları yapıyorum ve artı olarak haftada 2 gün step yapıyorum. Sizce yetersiz olan ya da bunlara eklemem gereken bir kısım var mı ? Yardımcı olabilirseniz çok sevnirim. Herkese iyi günler.

2. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle beslenme programınıza bir göz atalım, antrenman öncesi meyve olarak bir besin tüketecekseniz bu yeşil elma gibi bir meyve olabilir. Şekerinizin ani düşüş ve yükselişini dengede tutmak için kompleks karbonhidrat tüketmelisiniz bunlar, bulgur,yulaf ezmesi, makarna, kepekli ve tam buğday ürünleri olabilir. Ara öğünlerde de genel olarak meyve ve kuru yemiş tüketebilirsiniz.Sağlıklı yağ ihtiyacınızı kuru yemişlerden gönül rahatalığıyla karşılayabilrsiniz.Protein ihtiyacınız tavuk göğsü,yumurta ve süt ürünlerinden karşılayabilirsiniz, illa balık olması şart değil tabikide.
    Antrenman tarzına gelince, kas için ağırlık çalışmanız şart.Programınıza ekleyeceğiniz bir kaç hareket yeterli olacaktır ,mesela bacak için squat, kalça için lunge gibi birkaç hareket ekleyebilirsiniz.Karın kasları için ise crunch ve leg raise crunch hareketleri yeterli olabilir. Tabi kasları ortaya çıkarmanın yolu yağ yakımıdır ve aynı zamanda da kas yapmaya önem vermelisiniz.Aksi takdirde yağ yakımından sonra çok cılız kalma ihtimali yüksek olur.

3. injupiter

injupiter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Cevabını için çok teşekkür ederim. Söylediğiniz hareketleri de öğrenip ekleyeceğim. İçim rahatladı, sağolun.

4. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Tabikide uygulamanızda fayda var , yardımcı olabildiğime sevindim :)
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Mart 2016 ---
    Ayrıca eklemeyi unuttum muz gibi bir meyveyi antrenman sonrası ve kahvaltıda tüketmeniz toparlanmanızı hızlandıracaktır.Normal antrenman yapmadığınız günler basit şeker içeren gıdalardan kaçınmalısınız,gereksiz insülin dalgalanmalarını önlemek açısından.

5. injupiter

injupiter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    çok teşekkür ederim :) ben spor yapmadığım günlerde de tüketiyordum ara öğünde meyve, kuru incir vs. bundan sonra dikkat edicem bu duruma.

6. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    --- Mesaj birleştirildi, 7 Mart 2016 ---
    Rica ederim :) meyve tüketin tabikide gün içinde ama akşam saatlerinden sonra kesilmeli.Ara öğünlerde kuru yemiş çok iyi bir tercih olabilir.

injupiter bunu beğendi.
  7. injupiter

injupiter Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    mesela kuru yemiş derken incir de onlardan biri sayılıyor değil mi :D meyveyi bi kahvaltı sonrası ara öğünde bi de eğer o gün gideceksem spor sonrası ara öğünde yiyorum.
    spor yaparken saçma sapan kilo alan tanıdıklarım olduğu için beslenme olayını kafaya taktım sanırım biraz. herşeyin kalorisini saymaya çalışıyorum. şeker, karbonhidrat, protein, yağ biraz kafam allak bullak oldu :)

8. stefan35

stefan35 Üye

Beğenileri:
    1.066
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Kuru yemiş derken badem,fıstık,ceviz,kaju gibi sağlıklı yağ içeren gıdalardan bahsediyorum:) kuru ve yaş meyveleri dediğiniz gibi tüketebilirsiniz.Şekeri hayatınızdan çıkarın ,basit şeker içeren gıdaları da azaltın .Günlük kalori alımına dikkat ettiğiniz sürece yağlanma gibi bir sıkıntı yaşamazsınız:) bol bol sebze tüketin , bunların kalorisi yüksektir.Protein almına dikkat edin , hele ki kas için öğretmen hanım ;)

Sayfayı Paylaş