Diyette protein alımı ile ilgili

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Wertizon tarafından 4 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Konu başlığı çok açık olmasada konuyu açmak gerekirse. Yağ oranımı düşürmeye çalışıyorum bir yandanda tabiri caizse “yağ yakıp kas yapma” girişimindeyim. Kalori açığı 250kcal oluşturdum fakat kas kazanabilmem için vucut ağırlığımın 2.5 katı almam gerektiğini öğrendim. Ben öğrenciyim ve protein tozu kullanmak istemiyorum. Sabah max 3 yumurta yiyebiliyorum ve sade lor peyniri yiyemiyorum. Öğlen ne yediğim değişiyor fakat her öğlen et yiyemem bu çok masraflı bir iş. Önerebileceğiniz besinler veya sebze yemekleri yüksek proteinli besinler var mı ve önerilerinizi bekliyorum.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    810
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle 2.5 hurafe. Ağırlık kadar alsan dahi gelişim olur ama bir tık daha güvenli bölgede kalmak için 1.5 civarı tavsiye ediliyor genelde.
    Lor peynirini haşlanmış yumurta ile karıştırabilirsin. Süt ve mevsim meyvesi ile shake yapabilirsin. Öğle yemeklerine baklagil, ton balığı, tavuklu/nohutlu pilav vs. Çok fazla alternatif var. Telefonuna fatsecret gibi bir kalori/makro takip programı kurup 1 hafta yediklerini kontrol et ne alemdesin. Ona göre tekrardan öneriler gelir.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Wertizon ve Coloradolu bunu beğendi.
  3. TheBreton

TheBreton Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Öğrencinin dostu , yumurta , yulaf ve lor peyniridir . Evde mi kalıyorsun yoksa yurtta mı ?

Wertizon bunu beğendi.
  4. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    28
    yumurta, lor peyniri, kırmızı ve beyaz et , balık .... bunlardır baba protein kaynakları ayrıca bazı şeyleri tadından dolayı değil ihtiyaçtan dolayı yemen lazım yapacak birşey yok :)

Wertizon bunu beğendi.
  5. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Evde kalıyorum, fat secret adlı programı indirdim şuanlık 250kcal’lık kalori açığı oluşturdum. 66.6 kilo çıktım Pazartesi tartıya çıktığımda 175 boyundayım. Lor peyniri mecbur yiyeceğiz fakat sade sade gitmiyor içine katabileceğim tarifler var mı bildiğiniz? Arada protein ihtiyacını gidermek için içim fit süt denedim kalorisi yüksek fakat 30g proteinvar ve 5TL’ye satılıyor bu bakımdan rahat. Ton balığını tüketmeye başladım. Bildiğiniz güzel shake tariflerine açığım :D sağlıklı yağ ihtiyacımı fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden karşılıyorum. Yulafıda ekleyeceğim içinde protein olduğunu bilmiyordum doğrusu önerileriniz sağolun devamını bekliyorum 1 hafta sonucunda değerlerimide paylaşacağım.

6. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    810
    Ödül Puanları:
    123
    O fit sütler ile uğraşma. Direk whey alıp iç daha ekonomik ve mantıklı olur. Lorlu tarif için de hayal gücünü kullanabilirsin. 300ml civarı süt, 50gr lor, üzerine mevsim meyvesi yada kuru meyve olabilir. Yulaflı tarifler vardı. Loru ayrıca zeytinyağı ve baharatlar ile harmanlayarak ta tüketebilirsin. Kendini belli kalıplara şartlama. Ağız tadına uygun tarifler yaratmaya çalış

Wertizon bunu beğendi.
  7. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Whey dediğimiz protein tozu mu? Protein tozlarına karşı önyargılıyım ailemde desteklemiyor. İçim fit sütünde pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum fakat arada bir alıyorum. Birkaç tarif buldum youtubede onları deneyeceğim. Ben hazır paket halinde lor peyniri kullanıyorum siz ne kullanıyorsunuz?

8. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    28
    diyelimki 90 kilo yağlı bir insansın ve diyete başladın ilk yapman gereken şekeri kesip tuzu max 3 grama düşürmek ve günlük 3-4litre su içmek bunlar ilk aşama
    kas kaybım çok olmasın hem yağ yakıyım işi zor oldugundan bunu gerçekleştirmenin en mantıklı yolu büyük kalori açıkları vermeden kilo vermek sende öyle yapıyorsun
    protein alımına gelirsek ben lor yemiyorum ama az kalori çok protein oldugundan kesinlikle iş yapıyo bu işi düzgün yapmak istiyorsanda protein tozu ögrenci için önemli
    189tl ye supplemntlerin whey ini alabilirsin alternatif protein kaynaklarıda bakliyatlar olabilir yeşil mercimek gibi zaten hayatında sporla çok ugraşmamış birinin
    kas oranı düşük oldugundan ilk spora başladıgı gibi 2.5 katı protein almasına vs gerek yok kilon kadar alsan bile sarkmayı ve kas kaybını önliyecektir.

Wertizon bunu beğendi.
  9. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yorumun için teşekkür ederim öncelikle. Su tüketimim iyi günde 2.5 - 3 litre içerim en az şeker ve tuzu kesmeyi deneyebilirim iyide olabilir benim için çok şeker kullanan birisi değilim zaten, aslında ilk defa spora başlayan birisi değilim. Geçen sene salonda 3 ay çalışabildim öncesinde lise düzeyinde basketbol ve futbol oynadım. Sınav senesi olduğundan dolayı evde boş vakitler açarak spor yapmaya çalışıyorum şuanlık. Protein tozu biraz sıkıntılı iş benim için. Protein eksiğimi yulaf yumurta lor peyniri ve yapılan yorumlardaki besinlerle kapatmaya çalışıcam şuan için eksikliğini hissedersem onuda değerlendiriceğim zamanla.

10. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Ben de benzer durumdayım. Ama benim protein tozuna ön yargım yok, bu yüzden diyette kullanıyorum.
    Proteini kilo başına 1.2 gibi almak daha mı iyi acaba...Ben kiloya denk alıyorum ama son tahlilimde vücutta protein, alt sınırın biraz altında kalmıştı. Belki 1 değil de, 1,2 ile bunu tam karşılayabiliriz.

11. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar yulafı nerden temin edebilirim.

12. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    28
    Yulaf ezmesini tüm marketler satıyor. Eti lifalif markası güzel. Yulaf unu bile var artık. Aktarda bile bulabilirsin.

Wertizon bunu beğendi.
  13. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    BB90B74E-9E63-4371-A093-B827163F394E.png Beyler bu verilere göre kilo vermem gerekiyor. Fakat daha veremedim bir şeyleri eksik mi yapıyorum her şeyi girdim buraya acaba yanlış mı saydı.

14. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    810
    Ödül Puanları:
    123
    Böyle beslenerek elde edeceğin tek şey bozuk metabolizma olur gibi gözüküyor. % olarak alman gerekenin oldukça altındasın gerçi programa nasıl girdin onu da bilmek lazım ama bu haliyle 3000 kalori belirlemiş. Kilo vermek içinde yemek yemek gerekiyor. Bu derece azaltarak sonuç bekleme, en azından düzgün sonuç bekleme.

Wertizon bunu beğendi.
  15. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ben daha çok verilerde hata olduğunu düşünüyorum. Öğün atlamıyorum aç kalmadım üstüne üstlük. Kase porsiyon yazıyorum. Günlük kalori ihtiyacım 2250 açta bırakmadım kendimi. Bazen kahvaltıyı unutuyorum onun dışında yiyorum yani.

16. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    810
    Ödül Puanları:
    123
    o 2250 toplam mı bmr mı? Senin ölçülerinde sıkıntı olabilir. Kalori/makro takibi yapıyorsan tartı kullanmanda fayda var. Porsiyon yade kase oldukça göreceli oluyor.

Wertizon bunu beğendi.
  17. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    1.75 67 kiloyum şuan tartıya çıktığımda

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    810
    Ödül Puanları:
    123
    Senin durumun için hem kas yapayım hem yakayım zor. Aşırı kilo durumunda bir derece mümkün oluyor. O yüzden önce hangisini yapmak istediğine karar verip ona göre beslen.
    Her halükarda 100gr civari protein, 60gr civarı sağlıklı yağ tüketsen kalori açığı yada fazlasını da karbonhidrat ile doldurursun.
    Kalori takibi içinde mutlaka bir mutfak tartısı edin. Kase yerine tam gramaj gir.

19. Wertizon

Wertizon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1

Yol haritamı bu videoya göre çizdim. Direk diyete başlamak isterdim fakat olan kaslarıda yakmak istemiyorum. O yüzden amacım sadece yağ oranını düşürmekti yağ oranını kas kayıpsız yapamayacağımı düşünüp az kalori açığı yaparak uzun vadeli bir çalışmaya girmeyi deniyorum şuan için.

Sayfayı Paylaş