Diyet Programlarındaki çelişki

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve darcraiden tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. darcraiden

darcraiden Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Herkeze Kolay Gelsin

BB sporunu yapanlar için genel olarak kilo başına alınması gereken protein miktarı 1.5gr olarak verilir.Ancak incelediğim birçok önerilen diyet programlarında mesela 70kg biri için verilen bir listede 160gr a kadar çıkan bir liste verilmiş.Diğer bir listede 82kg biri için 220gr lara varan protein değerleri hesaplıyorum burdaki çelişkinin sebebi nedir?

Yukarıdaki sorum üzerine kendi rutin diyetimi hesaplayınca çıkan sonuç şaşırtıcı oldu
    Kilo :82.5
    Alınan protein : 235gr
    Karbo : 283gr
    Kalori : 3500
    günde yarım kilo tavuk ve ortalama 6 yumurta 1 litreden fazla süt içiyorum bu da toplam 126gr ptotein yapıyor(tavuk 250 gr :38 gr pro, süt 1 litre : 30gr pro, 6 yumurta : 20 gr pro) bunlarla bile almam gereken 82.5 x 1.5 = 123gr proteini geçiyorum
    Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz...

Not : 9 aydır bu sporu yapıyorum boyum 186 kilo 82.5 kullandığım suplementler protein tozu ve beef amino

2. CowardGuy

CowardGuy Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    kimisi kilo başına 1.2,kimisi kilo başına 1.5 kimisi ise kilo başına 2 alıyor her yerde farklı farklı anlatımları var ben artık doğaçlama gidiyorum

3. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    İkiside uyar fark etmez

Tanrı Türk'ü korusun.

4. darcraiden

darcraiden Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Hemen Hemen her diyette günde iki kere et/balık yada tavuk ürünü yazılıyor.Zaten bunların toplamı 500gr protein tabanlı üründen 70- 80 gr protein yapıyor üzerine çok az yumurta desteği ile 70 - 80 kg lık bir sporcu çok çok rahat geçiyor istediği protein düzeyini.Bakınız benim diyetimde 2 kat fazla aldığım gözüküyor çok zorlamadan.Kullanılan supelementleri saymıyorum bile.Daha sonrada "protein fazlalığı yağ olarak depolanır deniyor" ama verilen her diyet programında hertürlü geçiyor istenilen limiti anlamadım açıkçası bu olayı...

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Çünkü protein hesabının aslında vücut ağırlığı üzerinden değil, kas miktarı üzerinden yapılması gerekiyor fakat herkesin vücut yağ oranını bilmek zor olduğundan vücut ağırlığı x2 denilip geçiliyor. Bu hemen hemen herkese yetecek bir miktar. Genel olarak başlangıçta fazla kas kütlesi olmadığı için va x 1.5 gr yeterli olur, bu arttıkça va x 2 gr'a doğru arttırılabilir. Bulkta daha düşük protein miktarı yeterli olur çünkü proteinden maksimum verim alınır. Yağ yakımında vücudun enerjsi kaldığı durumlarda yenilen proteinin de bir kısmı enerjiye çevrileceği için daha yüksek protein alımı gerekebilir. Yağ yakımında gereken protein miktarının ayrıntılı hesabını Alan Aragorn yapmıştı, buna göre kas kütlesi x 2.3-3.1 gr protein gerekiyordu. Oradan hesapla işte, bulktayken daha düşük protein alabilirsin.

Dergilerde vs verilen programlarda bu dergiler supplement firmaları tarafından desteklendikleri için genellikle ulaşması çok zor olan, çok yüksek protein değerleri verilir. Bunları direkt olarak göz ardıo etmende hiçbir sorun yok. Senin için gerekli protein miktarını da zamanla deneme-yanılmayla bulabilirsin. 123 gr yeterliyse, kullandığın ağırlıklar artıyorsa aynen devam. Eğer kullandığın ağırlıklar artmıyorsa öncelikle antrenman programına bak. Genellikle gerekenden çok daha uzun zaman önce split programlara geçildiğinden bunlar fayda etmemeye başlamış olabilir. 9 ayda gelebileceğin en iyi noktada bile olsan yapman gereken ya fullbody ya da alt vücut/üst vücut, itme/çekme gibi kas gruplarını haftada 2 veya 3 defa çalıştıran programlardır. Eğer programın doğruysa ve ağırlıklar artmıyorsa gene ilk yapman gereken günlük kalori alımını 200 arttırıp 1-2 hafta daha çalışırsın. Hala artmıyorsa en son proteini arttırmak gerekebilir. Sorun genellikle programda veye kalori miktarında olur.

koseus, CowardGuy, darcraiden ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. darcraiden

darcraiden Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    @doxux gayet açıklayıcı olmuş, "kas kütlesi x 2.3-3.1 gr protein" oranı günlük aldığım protein oranına yaklaşıyor.Dediğin gibi ağırlık arttırmada sıkıntım olmadığından dolayı protein alım düzeyim normal gözüküyor, teşekkürler

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş