Diyabet Fitenss

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Snorlaxx tarafından 30 Kasım 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Snorlaxx

Snorlaxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim foruma yeni üye oldum ve siz değerli üyelerin önerilerine ihtiyacım olan bir konu var .
    Yaşım 24 boyum 1.84 kilom 75, yaklaşık 14 yaşımdan beri aktif bir spor geçmişim var amatör düzeyde muay thai, kick boks ve fitness sporlarıyla senelerimi geçirdim.
    Bundan yaklaşık 3 ay önce çok 85 kiloyken ani bir kilo kaybı ve sık sık susama dudak kuruluğu şikayetleriyle hastaneye başvurduğumda yapılan testler sonucunda kan şekerim 400 seviyelerinde çıktı ve tip 1 diyabet tanısı konuldu. Endokrin profesörü doktorum bu hastalığın çocukluk yaşlarımdan beri genetik olarak benimle olduğunu ancak aktif spor yaşantım olduğu için insülin direncimi düşürebildiğimden ortaya çıkmadığını ancak bu yaşta ortaya çıkmış olabileceğini söyledi. İnsülin başlangıcı oldu ve bir ömür kullanıcağımı öğrendim. Ancak bu durum beni demorilize etmedi. İlk günlerde yoğun insülin tedavisiyle düşmeyen şekerim şimdi pes etmeden yapmaya çalıştığım antremanlarımla maximum 130 seviyelerine endekslendi. Ancak sorunum şu ki tip 1 diyabet sebebiyle kaybettiğim 10 kilonun büyük çoğunluğu kaslarımdan eksilmiş. Çok değil kısa süreler önce toplamda 70 kilo ile yapabildiğim bench press bu günlerde 40 kiloyla bile beni çok zorluyor. Ayrıca diyabet hastası olduğum için karbonhidrat tüketimimi sınırlandırmam gerekti her öğün protein ağırlıklı besleniyorum bu durum antremanlarda enerji eksikliği yaşamama sebep oluyor. Spora verdiğim üç aylık ara sebebiyle full body antrenmalarıyla işe başlamak istedim ama enerjim kalmadığı ve kendimi çok zorladığım için olsa gerek antreman sonlarına doğru kan şekerim 60 70 seviyelerine geliyor ve baş dönmesi yaşayabiliyorum. Sporla bu hastalıkla başa çıkabileceğimi biliyorum ki şu an bunu kan değerlerim gösteriyor ve doktorum bu kadar hızlı tedaviye cevap veren ilk hastası olduğumu söyledi. Bunu fitnessa borçluyum. Ancak nasıl antreman yapmam gerektiğini kaybettiğim gücümü nasıl kazanabileceğimi veya bu güç kaybını kabullenmem gerekip gerekmediğini bilmiyorum. Asla pes etmek istemiyorum. Spor öncesi belli sınırlamalar ölçüsünde karbonhidrat alabiliyorum kaç dakika spor yapmalıyım nasıl çalışmalıyım önerileriniz olursa çok mutlu olurum.

2. Snorlaxx

Snorlaxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cevap verirseniz çok mutlu olurum.

3. Ömer Alken

Ömer Alken Üye

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Tip-1 bildiğim kadarıyla sadece kontrol altına alınabiliyor,geçmiş olsun dileyeyim.Kendim konu hakkında bilgi sahibi değilim,tecrübeli olan uzman üyeler varsa yardımcı olurlar umarım

Snorlaxx bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Öncelikle karbonhidratı sınırlamanız gerekebilir ancak bu ciddi bir kısıtlama şeklinde olmamalı. Amerikan Diyabet Birliği güncel önerisinde karbonhidrat yüzdesini düşürerek %45-60 şeklinde belirtti. Ortalama olarak %45-50 karbonhidrat alabilirsiniz. Karbonhidratı çok sınırlandırırsanız diyabetik ketoasidoz yaşayabilirsiniz. Yağ yüzdesini %35-40(kaynaklar daha çok 35 olarak belirtiyor)'a yükseltebilirsiniz. Her öğünde protein tüketmeniz ise yüksek miktara ulaştığında sakıncalı olabilir. Diyabet, böbrek fonksiyonlarını bozabilecek özelliklere sahip progresif bir hastalık. Yüksek protein tüketimi, kontrolsüz kan şekeri ile diyabetik nefropati gelişebilir. Bu yüzden uygun ve makul ölçülerde protein tüketmeniz gerekiyor.
    Egzersiz konusunda ise şunu söyleyebilirim. Egzersiz sürenizi, şiddetini ve insülin dozunu(besin tüketimini artırıp insülin dozunda değişiklik yapmayın) iyi ayarlayın. Eğer bunlar artarsa hipoglisemi yaşayabilir hatta bilinç kaybı yaşayıp glukagona ihtiyaç dahi duyabilirsiniz.

Bu alanda çalışan bir beslenme uzmanı ile görüşmeniz çok iyi olacaktır. Geçmiş olsun.

Snorlaxx bunu beğendi.
  5. Snorlaxx

Snorlaxx Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Değerli zamanlarınızı ayırıp cevap verdiğiniz için ikinize de çok teşekkür ederim, çok bilgilendirici oldu cevabınız çok teşekkürler.

respect2us.23 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş