Dikkat Protein ve Amino acid kullanımının zararı!!

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve N-aim tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. wather45

wather45 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilkten çok teşekkür ediyorum ilgilendin için karbonhidrat derken örnek verebilirmisin ? spor yapıcam tabiki şu ramazan ayı geçsin tekrar başlicam bodye şu anda elimde 1 tane protein tozu var SUPERMASS 2100 500 gr lık protein tozu olarak iyi markalardan ne önerebilirsin isim olarak bide yanında BİRENA MAYA adlı bi witamin aldım bulgaristandan ordaki arkadaşlarıma sorduma kadarıyla dediler bunla kilo alıcaksın ve bu protein tozuyla ilgili kısırlık felan ihtimali varmı ilerde bnm bildim kısırlık bi iğne yapılıyomuş çok etkiliymiş onda var diye biliyorum ama ailem tutturduda böle bişi olmasın :) tekrar saol kafamdaki soruları çözdüğün için..

2. coombo5

coombo5 Guest

Bir de şu bakış açısından bakın;
    Biri var alkol uyuşturucu sigara düzensiz beslenme düzensiz uyku vs hepsi var
    biri var düzenli spor yapan düzenli beslenen uyuyan, bu kişi üsttekilerinin hiçbirini yapmayıp, nefsine çoğu zaman hakim olup, protein tozu ya da supplement kullansa ne olcak ? hangisini tercih edersiniz ?

3. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz

zoparrat arkadaşım öncelikle senin inancına kimse karışamaz ama ALLAH ile ilgili cümle kurarken beş harfide büyük yapmasanda baş harfini büyük yazabilirdin. Konuya yorum getiren doktor inançlı biri belliki ama doktorlar genelde o organların ahengini ve birbirine uyumunu canlı olarak gördüğü için ve tıpla açıklanamayan birçok olaya tanık oldukları için genelde inançlıdırlar.

Bu apayrı bir konu herneyse gelelim böbrek taşı olayına burada ne bu rahatsızlanan arkadaşımızı suçlamak doğru nede supplementleri, bi kere şunu bilelim yüzlerce kişinin supplement kullandığı bi yerde kimse sana kalkıpta aaa evet ondan olmuştur senin böbrek taşın demez.

Bende geçmişte ciddi böbrek rahatsızlığı yaşadığım için bir çok hastane gezdim. Prof, doç,pratisyen hekim,tıp öğrencisi v.s. bi çok sağlıkçıya muayene oldum. Söylediklerine göre senin böbreklerin taş yapmaya meyilliyse o böbrek ömür boyu uğraştırır ve bol bol su içmek, kalsiyumu ve proteini abartmamak, konserve değilde taze meyve sebzeyi mevsiminde bol bol tüketmek senin alacağın başlıca önlemlerdendir.

Bir de senin amino acid ve protein kullanmanın nedeni kas kitleni arttırmak olduğuna göre kendi sınırlarını bilip daha bilinçli tüketerek yanındada bol bol su içerek kullanmalıydın.Bizim toplumumuzda bi şeyi aşırı kullanma hastalığı vardır.Eğer abartırsan gece gündüz protein işeyip lağımdaki kurbağaları beslemekten ve sağlığını kaybetmekten başka bişey yapmazsın..

4. wather45

wather45 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    (bnmki konu ile alakalı deil) uzmanlardan ve kullananlardan yardım bekliyorum bnm sorunum zayıflık 1 ay oldu başladım bodye sonra bi işim çıktı bıraktım yurt dışına çıkmak zorunda kaldım ramazandan sonra yine başlicam gelelim sorunuma bn çok zayıfım yaşım 18 kilom 57 boyum 1.77 nasıl kilo alabilirim neler önerebilirsiniz siz az çok başınızdan geçirmiş kişilersiniz ve bu protein tozunda sarkmalar oluyo diolar ilerde bn bu sarkma olayını anlamış deilim 35 37 yaşında braktım diyelim bu sporu yaşlı dedeler nineler gibimi olucak yani :D ve bu protein tozunda ileride kısırlık gibi tehlikeler varmı .. şimdiden teşekkür ediyorum yardımlarınız için benim bildiğim bi igne yaptırılıyomuş çok etkiliymiş onda var diye biliyorum kısırlık ihtimali ilerde ama bi emin olayım dedim ailem 1 tane aldım şimdi ramazandan sonra kullanıcam protein tozu SUPERMASS 2100 500 g ve bana kilo almak için önerebileceiniz ilaç vitamin yada besin varsa ilgilenirseniz çok sevinirim ...

5. 3rd5m

3rd5m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkdaslar merhabalar. ben aranıza yenı katıldım bır konu hakkında sahıt oldugum bıseyı paylasmak ıstedım. maksadım aramızda kı bılgı bırıkımı artsın.. arkdaslardan bazıları dogal yollardan sporun faydalı olacagını soylemıstır gayet dogru bı yaklasımdır ama yedıgımız besınler ne kadar dogal bılemeyız.. bızım bır akrabanın tavuk cıftlıgı var baya bı. sunu belırtmek ısterım kı 40 gunde bır tavuk 5 6 kılo gelebılıosa bu ıste bırsey vardır.. ben gıdıp gordum cıftlıgı tavukların dunyadan haberı yok onlerınde hormonlu yıyecekler pıslık ıcınde o kadar hormon verıolar kı kendı agırlıgını bacaklarını tasıyamayıp olen gunde yuzlerce pılıc oluo benımde topladgm oluodu olu tavukları. resmen pıslık bı ıs zaten kokudan yaklasılmıo. o tavuktan aldgımız tadı sularına kattıkları kaya tozundan saglıolardı :(. zaten kesıme gonderılen tavukların hıc bıseyı zıyan edılmeyıp kafası ayakları yıne kımyasal yollarla tavuklara yem yapılıp yedırılıodu :( hanı ınsan bu durumu gorunce gercekten cok uzuluo ınsanlar yıyıo bunları bunda kı proteın karbonhıdrat yag ne kadar saglıklı. artık bu ısın dogalı kalmadı arkadaslar yanı proteın tozu kullanmayıp tavuk yıyım dıyenler ıcın cok vahım bı durum.. zaten oranın sahıplerı ayda 40 mılyar kazandıgı tavuklardan bırını kesıp veya alıp asla yememıstır.. koyden kumeste bag da bahcede yetısen tavugu gıdıp alıp yıyolar.. durum bu arkadaslar edındıgım gozlemlerı soylıyeyım dedım..

azil_zinde bunu beğendi.
  6. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    selam,

3rd5m çok doğru NTV de "Food inc" belgeselinde aynen dediklerini gösterdi.
    Pislik içinde kümesler, hayvanlar kendi dışkılarıyla besleniyor...
    hastalanmasın diye antibiyotik veriyorlar...
    Hiç güneş yüzü görmüyor tavuk..
    çünkü geceleri tünüyorlar ve bu şekilde hayvan devam oturuyor...
    Kısa sürede vücudu büyüyor...özellikle göğüs kısmı..çünkü daha çok talep olduğundan.
    şimdi tüketim alışkanlıklarımız günde 2 öğün et üzerine...
    Doğal gıda alabilmemiz için et fiyatları artması gerek...
    veya et tüketimi 2 günde bir şeklinde olmalı...
    Supplement, protein tabletlerini sağlıklı bulmuyorum...
    insan üretimi olduğundan herşeyine şüpheyle bakmak gerek...
    Bu maddelerin etkisini arttırmak için biraz hormon düzenleyeci katmaları mümkün...
    az önce gıdalar konusunda anlatığım gibi bilim her zaman insanın yararına çalışmıyor...

hoşçakalın

7. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    İnsan tahmin ediyor ama bu kadar da vahimini bilmiyordum.Bu devirde zaten taze/bayat/GDO lu falan kafaya takmamalık lazım akıl sağlığı açısından :)

8. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    aşırı protein vucutta asidik bir ortam oluşturur,vucudumuz bunu dengelemek için kalsiyum atar.idrarda kalsiyumu zamanla taş oluşumuna sebep olabilir.ancak bu herkes için geçerli değil.taş oluşumuna karşı genetik yatkınlık olması lazım.yani ailede taş hikayesi varsa daha dikkatli olmak lazım.normal proteinli besinlerle protein tozu bu konuda farklıdır.örneğin 100 gr tavuk yediniz.bunun 20-25 gr ı proteindir.aldığınız oran 100 de 25 tir. ve bu protein tavuğun sindirilmesi ve özümsenmesi yoluyla kana yavaş geçer.ancak protein tozu öyle değildir.bir ölçek protein tozu alırsınz.25 gr ın yaklaşık 24 gr yani yüzde doksan doksan beş oranında bir protein alırsınız.bir nevi vucudu bir protein bombardımanına taabi tutarsınız.buda vucuttaki asidik ortam oluşumunu artırır.bunu dengelemek içinde ca ++ atılımı olur bu ise taş olşumuna neden olabilir.bunun önüne geçmek için vitamin takviyesi -b12- ve bol su içme tavsiye edilir.böbrek problemi olanların zaten bol su içmesi lazım.protein tozu içenlerede bol su içilmesinin tavsiye edilmesi bundandır.(böbrekleri koruma amaçlı)---
    bol su içmek,idrar ihtiyacı geldiğinde beklemeden wc ye gitmek(uzun süre sıkışık beklemek idrardaki çökelmeyi artırarak taş oluşumuna neden olabilir),biliçli beslenmek önemlidir.maden suyu içilmeside tavsiye edilir.başlığı açan arkadaşa geçmiş olsun.bu arada bende protein tozu kullanıyorum.yazdıklarımdan yola çıkılarak karşı olduğum düşünülmesin.
    aşağıdaki kaynağıın epidemiyoloji başığı altındaki sayfalar bu konu hakkında aydınlatıcı olabilir.
    http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/tez/pdf/uroloji/dr_fatih_altunrende.pdf
    http://www.odevim.info/38374/proje-bobrek-tasi-odevi-nedir.html
    http://eng.ege.edu.tr/~otles/Ageing/tez/sunumlar/osteoporoz.ppt#256,1,KALSİYUM
    http://www.ahmetnayir.net/documents/Idiopatik_Hiperkalsiuri.ppt
    http://library.cu.edu.tr/tezler/7566.pdf 7.sayfa
    sonuç olarak:aşırı protein kalsiyum atılmasına sebep olabilir,kalsiyum atılımı kemik erimesi ve böbrek taşı olşumuna neden olabilir.(ancak bunlara sadece aşırı proteinli beslenme sebep olmaz.bilinçsiz beslenme ,az su tüketimi,aşırı tuz,aşırı kafein ,hareketsiz yaşam,genetik vs gibi birçok faktörde etkilidir.)
    peki ozaman ne yapacağız protein almayalımmı?alalım ama yanında vitaminimizide alalım,bol su içelim. arada bir tahlil yaptırıp kendimizi kontrol edelim...vs vs vs ...

emregunes bunu beğendi.
  9. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    yanlız şunuda söylemek gerek...
    sudaki mineraller aslında böbrekte taş oluşmasına sebebtir... :)
    bol su derken, taş oluşmuşsa ağrıyı azaltıyor...
    Bizim içtiğimiz sular çok serttir...çok mineral vardır...
    yurtdışında sular nispeten daha yumuşaktır...içine kabaran ilaç atarsınız erimez bile...
    sabun çözünmez...
    Tabiki vucüt saf su tüketmez...
    Su içmek yerine karpuz yerseniz daha iyi çözüm olabilir...
    Aman deyim! sadece karpuz yemeğe kalkmayın...
    bir ara her gün gibi karpuz yiyiyordum eve su falan almaya gerek kalmıyordu...
    Kanı sulandırıyormuydu neydi...böbrekleri ve beyni hafif dumur ediyordu...
    hemen bıraktım bu alışkanlılığı...uzun bir süre karpuz yemedim anında dokunuyordu...

10. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    konuyla alakalı olduğu için buraya yazıyorum lütfen acil cevap... son bir aydır düzen li protein tozu kullanıyorum. enteresan bir olay şudur. egzersizden 45 dk. once ve egzersizden hemen sonra alıyorum. egzersizden hemen sonra aldıktan birbuçuk saat sonrada yemek yiyorum. bu şekilde problem yok. ama gece yatmadan once süt ile aldığımda veya su ile farketmez yaklaşık yarım saat suren bir çarpıntı hafif halsizlik ve uyku haline neden oluyor. yada sabah kalkar kalkmaz aldığımda yine aynı olay gercekleşiyor. durum budur sorularımda sunlar olacak..
    1. acaba sindirim sisteminde, yada bobrekustu,hipofiz,yada tiroid bezlerini uyaran maddeler içeriyor ve bu yuzden hormonal nedenli bir çarpıntı(hipertiroidi) mı yapıyor.
    2. tozdan hemen sonra yemek yersemde aynı olay oluyor ki buda sindirim sisteminde bir etkisi oldugunu dusunduruyor bana. bu da baska bir soru.
    NOT: bunu kullanmadan bu sporu 1-2 ay kadar yapıcam(cunku bunu kullanmadan once boyle bir problemim yoktu) ve eğer problemlerim düzelirse buraya ekliycem. arkadaslar tahminimce bunu kullanan bir cok kişiye boyle şeyler olmamıstır. ancak her bunye aynı deildir. bu sorunu umarım asarım. ancak merak ettiğim en onemli konu ant. oncesi ve sonrası kullanımlarında problem yasanmaması oldu. ant. dısı kullanımda ; kullandıktan 30 dk sonra yemek yediğimde falan boyle şeyler yasıyorum. konuyla ilgisi ve bilgisi olanların bu konuda yardımlarını bekliyorum. buyuk ihtimalle bazı hormonal fonksiyonları olumsuz etkilemesiyle bunların olusması muhtemel . mesela insulin salgısı problemine yol acması ve seker dengesini bozması ihtimaller arasında. bir ark. sımda bunlardan benzer sekilde etkilenmişti. hatta tamamen aynı ve bırakınca şikayetide bitti. umarım bendede oyle olur. yardımlarınızı ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. son olarakta ozer baysaling adlı yazarımızın herkes için spor adlı kitabının amino asitler bolumunde yaptığı bir yorum var anlatıyorum : l-tyrothpan (yanluıs yazmıs olabilirim) adlı aminop asitin fazla alınması damarların fizyolojik yapılarında deişmelere neden olur. sentetiği beyin iltihaplarına bile neden olur. buda son sorum olsun : acaba damar genişlemesi ve buna bağlı kan basıoncının dusmesine baglı bir çarpıntı olusuyor olabilirmi. bilhassa kollarımdaki butun damarlarım bu tozdan sonra iyi ce belirginleşti. alın çevresinde bir suru damarımda oyle. bu konuda suphelendim ve bir norologa gittim şikayetlerim uzerine beyin mr ı cektirdim mve tertemiz cıktı. yani vucutun dengesini bununla bozdum gibi bir suphe var içimde eger 1-2 aya bu sorunu adsarsam buraya aktarıcam. sizinde acil yorumlarınız bekliyorum. ilgilenen herkesecok teşekkürler ....

11. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    sadece yazdıklarına dayanarak bişey söylemek bir doktor için bile çok zor muayene tahlil v.b. gerekebilir ki bir doktorun yanında ben sıradan bir insanım ama bi kan değerlerine baktır ve bi idrar tahlili yaptır özellikle idrarda protein eser yada daha fazla çıkıyorsa dediğin rahaztıslık olabilir..

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Öncelikle, protein tüketimi gunluk ihtiyac tablosuna göre yapılmalıdır. Genellikle taş oluşumuna uğramış kişilerin vücutlarına ve kilolarına oranla çok fazla protein alımı yaptıkları gözlenmiştir.

Şahsen 1 senelik bir sporcuya gunluk kiloX1.3 protein yeterli gelmektedir. Kalite bakımından yumurta öncelikli olmalı sabah amino asit idman sonrası bol üzüm suyu yada şekerli suyla whey protein alımı yapılmalıdır.

özellikle yapılan en buyuk hataları sayalım.

1. Beslenme alıskanlığı olmayan kişiler ihtiyaçlarını gainer ve whey protein gibi kaynaklardan sağlamaktadırlar.

Aslında olması gereken besinler yüzde70+yüzde30 suplementtir.

Öncelikli hedef beslenme yoluyla vücudu beslemektir.

Spor salonunda bir arkadasımızın başına böbrek taşı oluşumu geldi ancak bu arkadaşımız

Tam yumurta nedir bilmez, et ve süt tüketimi yapmaz, çok fazla su tüketimi yapmaz, genellikle karbohidrat alımını dahi dogru duzgun yapmaz c vitamini ve diğer vitamin ihtiyacları bakımından zayıf aldığı proteinin büyük kısmı amino asit ve whey protein ağırlıklıdır. Lor peyniri tüketimi yok.

yani vücut geliştirme sporunda aslında suplementleri çok fazla kullanmak iyi değildir.

vücut geliştirme doğru beslenme sporudur.

Burada protein zararlıymış gibi gozukuyor ancak önemli olan gunluk alımınızdan fazlasını yapmamanız. Cunku fazla alınan protein idrar olarak vücuttan atılır.

Bazı diyetlerde böbrekleri aşırı zorlar. Mesela atkins diyeti.

her şeyin bir limiti vardır tabiki doktor kontrolleride 3-4 ayda bir yapılırsa daha sağlıklı olur.

Son düzenleme: 5 Eylül 2010
  13. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar yorumlarınız için teşekkürler ve ilgilendiğiniz için ancak bugun sadece üçüncü gün ve benim sorunum bitti. muhtemeleniçinde bazı uyarıcı maddeler barındırıyorlar ve bunlarınyan etkisi olarak görüyorum. Sadece3 gun oldu ve soru bitti çok enteresan... yani alerji yada benzeri bişiy diyecem ama onunlada alakası yok bence cunku mide bulantısı akne vb.. problemler yok alerjik bulgulardan biride ateştir ama bende oda yok. yani tozun içinde bulunan bazı uyaranların bana yapmış olduğu olumsuz etkiden başka bişiy deil. çünkü daha ciddi bişiy olsaydı şayet bu sadece 3 gunde bitmezdi diye düşünüyorum. Neyse sanırım supplement hayatımız başlamadan bitti. şimdiki sorunum ise 2.3 kg. bir optimum nutririon %100 gold standard whey kutusunun elimde olması ve onu kullanamamam. Ne diyelim sağlık olsun. yada bir kaç ay sonra oldukça azaltılmış bir şekilde bunu kullanmaya dewam edicem şayet benzeri etkileri bu azaltmalara rağmen yaşarsam artık yapacak bişiyde yok. bir makalede supplementlerin gunluk ihtiyacın %10 şeklinde kullanılması gerektiğini okumuştum. ancak buda cok kucuk bir miktar gibi geldi bana ve etkisi nasıl olacak oda tartışılır. neyse ilgilenen , yorum yazıp yardımcı olan ve olacak olann herkese çok teşekkür ederim.

14. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    protein tozundan öyle ahım şahım bir etkide beklenmemeli zaten.kullanamadım diye üzülme yani.etini yumurtanı sütünü al arkana bakma

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuda haklısınız, bahsettiğim konu işte buydu. Aslında doğal beslenerekte ilerlemek mumkun ancak suplementler birer yardımcı. Belkide etkisi yüzde10-15 falandır.

ancak şunu söylemem gerekiyorki, her zamanda yemek yenmiyor yani insan bazı zamanlar aradıgı yemekleri bulamayabiliyor.

Böyle durumlarda supplementler işe yarar durumdadır.,

Gün içerisinde yapılan hatalardan bazısıda whey protein kullanımıdır. Gun içerisinde EGG ve Kasein protein kullanımı her zaman whey kullanımından daha önemli.

en önemlisi bilinçli olmaktir.

16. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Selam,

Çok hakklısınız...
    Herkes hapur küpür c vitamini, b vitamini diye ilaçları içiyor...
    sanki kıtlık var...ülkede narenciye yok...
    alın limonu sıkın, koyun şekerini suyunu, en kalitelisinden c vitamini...
    en ufak nezle, gripte hemen hap, efervesan şu bu...palavradan şeylere başvuruluyor...
    çoğu kişi bilinçsiz...kimsede birşey söyleyemiyor...
    sektör olduğu için...satışlara müdahale olur diye...

hoşçakalın

17. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    bunca geçen zaman zarfında gerekli uyarılarda bulunmuştum.

18. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Çok haklısınız beyler adı üstünde ek besin yani ana ve temel olan senin ev ortamında ve dışarıda tükettiğin gıdalar. Keşke herşey dört dörtlük olsa kaliteli ve yeterli proteini doğal yoldan alsak da toz hap vs gerek kalmasa ama maalesef..

19. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar şu anda sadece kullanma talimatında belirtildiği uzere ant. sonrasında sut ile beraber sadece bir olcek almaktayım. ve hemen 30 dk sonrada yemek yemekteyim. bir haftadır kullanıyorum ve hiç bir sorun yok. sanırım daha once biraz abarttım. yatmadan once sabah kalkar kalkmaz ant oncesi ant. sonrası falan 4olcek alıyordum. şimdiyse sadece calıstıgım gunlewr bir olcek alıyorum . off gunlerde elimi dahi surmuyorum. ve hiç bir yan etki gostermiyor. sonuc olarak adı uzerinde ek besin ve ogun yerine gecmez. sanırım asırı kullanımının diğer besinlerden alınan enerji dengesini bozması soz konusu. sizlerede tavsiyem calıstıgınız gunler bir olcek off gunlerde elinizi bile surmeyin ve hatta ayda bir olmak uzere bir ikik haftada ara verin. su anda epeydir kullanıyorum problem sıfır. tecrübeyle sabit resmen. bunu kullanıptabenzeri sorun yasayan arkadaslarada tavsiye edicem. ancak ne hikmetse gunde neredeyse 5-6 olcek içipte hiç bir problem yasamayanlarda var. oda enteresandır. supplementler olculu ve dengeli kullanılmlıdır . saygılarımla ......

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:42 ----------

ayrıcada bir doktor arkadasımla konustum. sanıldığının aksine bunun ant. sonrası hızlı sindirilmesi amacıyla suyla alınması falan bir itten ote deil. aksine sutle alınması bazı zararlı etkilerini tolore edebiliyor. ayrıca sutunde yuzde 20 si wheydir. yani 300 ml sutle alınan proteinin degeri yaklasık olarak. 42.5 gram proteindirki vucut bunun en azından 27-30 gr. arasındaki degerleri hızlı bir sekilde kullanır (whey oldugu için) kalan 10-12 gr. lıkkısımda kasein içerikli oldugundan yavas yavas sindirilewcek vede uzun vadede bir tamirat saglayacaktır. olay aslında vucutta bu proteinin sindirimi cok hızlı oluyor. ve sindirim esnasında salgılanan enzimlerden bazılarını tembelleştirebiliyor. bundan dogacak problemler yasanmaması için. tozu içtikten 30-45 dk sonra yemek yenmeli. en iyisi tozu sut gibi bir gıda maddesiyle beraber alarak en azından bu enzimlerim tembelleşmesi engellenebilir. yorumlar dokt. arkadasıma aittir. dogru yada yanlıs yoruma acıktır. sonucta bunlarda onun kişisel yorumlşarı. benzeri bir problem yasayan arkadaslarım vardır diye. burada paylastım . umarım bir faydası olur. saygılarimla ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 11:53 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:51 ----------

yukarıda bir mitten ote deil yazacaktım. hata oluşmuş :D tekrardan saygilarimla ...

20. mrgrowth

mrgrowth Yeni Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    akademisyen
    antreman günleri haricinde bir besinle birlikte alabilirsin.yoğurda falan karıştırabilirsin.önceden gerçektan aşırıya kaçmışsın.4 er ölçek baya fazla.toplam 8 ölçeği 2 seferde değilde 4 -5 seferde alsaydın yine sıkıntı yaşamayabilirdin.

Sayfayı Paylaş