Definasyonda Antrenman Sonrası Karbonhidrat Alımı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve srknpower tarafından 6 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. srknpower

srknpower Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Merhaba definasyonda low carb diyeti uygulayacağım ancak internette ne kadar araştırmış olsam da antrenman sonrası karbonhidrat almalı mıyım almamalı mıyum bulamadım. Sizler low carb diyeti uygulayan birine antrenman sonrası karbonhidrat tüketmesini önerir misiniz?

2. brfnbrfn

brfnbrfn Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    Benim görüşüm definasyonda eğer antrenman 6 ya kadar bitmiş oluyorsa evet 8 den sonra hayır
    Bence 200gr altı carb katabolik süreç riskini her zaman taşır(kas kaybı)
    Antrenman öncesi sonrası degil gün içinde alınan toplam makro onemlidir
    Bulk ta definasyon da bence 8 e yemekler bitmiş olsun..
    sabah 7-8 arası da kahvaltı bitmiş olsun 3 öğün isteğe göre öğle ve akşam öğünü arasına bir ara öğün ekleyin definasyonda.Hatta ben hava kararmadan ogunleri bitirmiş olurum

srknpower bunu beğendi.
  3. srknpower

srknpower Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Çok teşekkür ederim cevabınız için ama 200 gr karbonhidrat sizce biraz fazla değil mi? Bulk yapanlar neredeyse bu kadar karbonhidrat tüketiyor.

4. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Ben de şu an diyetteyim 60-60-60 gram veya 40-60-60 gram yulaf-kepekli pirinç yiyorum. Çok çok aşağı çekmeye gerek yok bu ayarlarda beslenirseniz güzel sebze ve bol proteinle yağ yakarsın güzelce. Bu sorduğun soru antrenmanı ne zaman yaptığınla alakalı biraz da ben akşam yemeğinden önce yaptığım için tüketiyorum karbonhidrat. Akşam yemeğinden sonra yaparsan da 20-30 gram protein belki biraz da karbonhidrat alabilirsin , yukarda yazdığı gibi bu iş genel olarak gün içinde nasıl beslendiğinle alakalı

srknpower ve brfnbrfn bunu beğendi.
  5. brfnbrfn

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    200 gr ortalama karb genellikle kas korumak icin yeterlidir
    Yanı kas kaybını engellemek icin
    Ve zaten hepsini bir anda tüketmeyeceksiniz. 60 yulaf 80 pirinç 60 pirinç şeklinde 3 e bölünecek örneğin. Ben Bulkta öğün basına 100 gr dan assagi düşen hiç görmedim.. bulk temiz karbonhidrata dayanır çünkü..
    Yarışma hazırlığında değilseniz diyetin sürdürülebilirliği Bir nevi bu beslenmeyi de yaşam tarzı haline kolayca getirebilmeniz açısından karbonhidratı çok düşürüp halsiz yorgun kalmaya da ağırlık düşürmeye de gerek olmadığını düşünüyorum..

srknpower bunu beğendi.
  6. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    net karbonhidrat miktarıyla , kaynağın kendisini ayrı söylemek lazım bence. 200 gram karbonhidrat farklı 200 gram pirinç farklı , ondan dolayı birine az gelen birine çok gelebiliyor.

srknpower bunu beğendi.
  7. brfnbrfn

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    Herkesin makrosu kalori ihtiyacı farklı olduğundan kimseye ayrı ayrı söylenemez bence .

Ve zaten hepsini bir anda tüketmeyeceksiniz. 60 yulaf 80 pirinç 60 pirinç şeklinde 3 e bölünecek "örneğin"

srknpower bunu beğendi.
  8. srknpower

srknpower Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    Hepinize teşekkür ederim

brfnbrfn bunu beğendi.
  9. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Low carb genelde 100 karb alti oluyor ve tum karbonhidratin antrenman oncesi surecletde tuketilmesi ongoruluyor. Antrenman sirasinda kalori yakarken antrenman sonrasinda da vucut kalori yakmaya devam ediyor. Insulin yani seker yukselince katabolizma devre disi kalip anabolizma devreye giriyor. Yani antrenman sonrasi yag yakimina devam etmek icin genelde low carb da karbonhidrat alinmaz. Low carbin genel mantiklarindan biri bu.

Bana gore sacma cunku zaten kalori dusuklugunde vucut yag yakmaya basliyor. Protein yeterince alinirsa kas kaybi kolay kolay gerceklesmiyor.

10. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    ondan bahsetmiyorum ben, sizin dediğiniz karbonhidrat kaynağıdır. 200 gram karbonhidrat yemek değildir. ortalama olarak içersinde %60 oranında karbonhidrat bulunur yulaf ve pirincin. 200 gram yulaf yerseniz 120 gram karbonhidrat almış olursunuz yani. aradaki farktan bahsettim.

brfnbrfn bunu beğendi.
  11. brfnbrfn

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    38
    Dusuk kan şekerinde yağ yakmak çok çok daha iyi seviyelerde olur
    Şeker nasıl yukseliyor peki antrenman sonrası ki bu anabolik pencereyi acıyor ? Arkadasın anabolizan kullanmadığını düşünelim.Ki muhtemelen boyle.Dyete başladığı zaman yeterli karbonhidrat doğru kaynaktan alınmazsa glikojen deposu ve kandaki şekeri düşünce kas proteinleri de yıkıma uğrar bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Yani diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.Yüksek protein DÜŞÜK Carb. içeren düşük kalorili diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için hızlı kilo kaybı sağlar gibi görünse de tartıda görülen yağ kaybı olmayıp sadece kas ve su kaybıdır.Ayni zamanda carb azaltıp yerine yüksek protein dietleri yapılırsa asiri protein alımı ile karaciğer ve böbrek yorulacağı gibi kemiklerden kalsiyum atımı da hızlanır, yetersiz ve dengesiz beslenme tahıllardan gelen b grubu vitamini eksikliği unutkanlık yorgunluk ve duygu durumu bozukluklarına kadar yol açabilir. Kısacası vücut karb bulamazsa enerji kaynağı olarak hiç çekinmeden kasları kullanacaktır .

12. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Ilk sorunuzun cevabi tukettiginiz her tur karbonhidrat sekerdir arada ufak farkliliklar vardir. Ve siz yulafta tuketseniz bunu vucut aaa glisemik indeksi dusukmus ben bunu temiz enerji olarak kullanip ihtiyacim disi olani atayim demez. Karbonhidrat karbonhidrattir. Anabolik pencere sadece kas yapimi degildir anabolizma esittir yapim asamasi. Vucut yaglanirkende anabolik pencerededir. Enerji depolar.

Ikinci olarak vucut kaslari dusundugunuz kadar yakmaz ki kas yakimi diye bir sey zaten yoktur kasin icindeki hipertrofi, yirtilmalarin tamiri skayesinde elde ettigimiz sivinin hacmini kucultur. Kas hacminin ufalmasi da bu sebepledir ki kas hacminin artmasini saglayan o girisken hucreleri vucut silmez. Aylar sonra tekrar basladiginizda eski formunuza birkac ayda kavusmanizin sebebi de budur=kas hafizasi.

Ucuncu olarak ketojen postum var incelemenizi oneriyorum. Aylarca uyguladim ve 8 pack diye tabir edilen kaslari deneyimledim. Sanirim dediginize gore ben yag tutmayan sadece vucudu su depolayan bir su sebiliyim.

Dorduncu olarak dusuk carb yuksek protein diyeti sandiginiz kadar metabolizmanizi hizlandirmaz. Hatta metabolizmaya dogrudan etkisi de yoktur. Termik etki. Duydunuz mu hic? Proteinlerin islenmesi sirasinda ne kadar enerji harcandigini, karbonhidratlarin termik enerjisini bildiginizi umuyorum. Low carb diyetlerde ilk baslarda hizli kilo kaybinin sebebi vucut karbonhidratla beraber glikojen depolarinda, deri altinda su tutmaya baslar. Carb miktari azaldiginda ise SU ATIMI BASLAR.

Vucut karb bulamazsa kas kullanacak demissiniz sanirim ilk insanlar muhtemelen jelimsi bir yapiya sahip bocekti. Sapienler olarak 10-15.000 yildir karbonhidrat aliyoruz fakat insanlik tarihi sandigimizdan cok daha eski. Ve unutmayin ki PROTEINLER GLIKOZA YANI KARBONHIDRATA DONUSEBILIRLER. Vucut mukemmel bir mekanizma. Unutmayalim.

ulaire bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş