Deadlift yapmassak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Barış Öztürk tarafından 8 Eylül 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar, sormak istediğim bir soru var. Yaklaşık 3 yıl önce ön çapraz bağ ameliyatı geçirdim sağ bacağımdan ve hani nolursa olsun o bacağa fazla yüklenemiyorum eskisi gibi. Deadlift hareketi ise baya riskli bir hareket hele hele yanlış yaparsak. Pek yapmak istemiyorum bazıları diyor ki yapmassan kas gelişşimin çok zor olur felan filan. SiZce yapmalımıyım hiç denemedim dizlere çok aşırı yük biniyor mu ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    zorunda değilsin tabi. deadlift dizlere çok az yük bindirir , knee flexion yani dizleri öne atma olayı daha azdır squat'a kıyasla bu yüzden sorun yaşayacağını sanmıyorum.

3. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Yani normal program dahilinde çalışsak deadlift veya squat olmadan çok aman aman bişey değişmez dimi.

4. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Gelişim açısından

5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    squat'sız herhangi bir program olmaz bence , deadlift için aynı şeyi düşünmüyorum. alt vücut için nasıl çalışma yapıyorsun ? bence 3 yıllık bir süreç yeterli iyileşme için , insanlar ne sakatlıklar yaşıyorlar bir şekilde dönülebiliyor.

6. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Şuan da leg extension, leg curl ve leg press olmak üzere toplam 12 set bacak yapıyorum. Squatta alçalınca geri kalkamıyorum yani kalkarken ister istemez sağlam bacağıma yüklenerek kalkıyorum çünkü ameliyatlı bacağımda güç bulamıyorum.

7. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    leg press'i tek bacağınla mı yapıyorsun ? eğer ikisiyle beraber yapıorsan squat yapamaman için hiçbir sebep yok. leg press dediğimiz harekette squat'ta yapabileceğinin 3-4 katı ağırlık kaldırırsın , o kadar yüksek ağırlıkta sakatlık riski çok daha fazla olur.

8. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Çok az ağırlık takıyorum leg presste. Yani anlıcağın sadece yapmak için yapıyorum birazda. Beni korkutan şu hocam; squat veya deadlift yapmasam çok sıkıntı çeker miyim ? Yani benim zaten istediğim dev gibi bacak değil örneğin lazar angelov mesela. O adamın bacakları çok ince ve hiç de sıkıntı gibi durmuyor bence. Lazar angelovuda ne biliyim deadlift felan yaparken hiç görmedim açıkcası

9. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Deadlift ve squat yapmazsan çok ciddi anabolik tetikleyicilerden uzak durmuş olursun. Sakatlığına göre değişir tabi yapıp yapmaman

mali67 bunu beğendi.
  10. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Anladım hala kararsızım açıkcası programımın bitmesine 1 ay kaldı olmassa 1 ay sonra hocama söyliyip denemeye çalışayım

11. Paşa99

Paşa99 Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    Kardeşim deadlift ve squat hiç yapmadım taş patlasın 2 3 kere hatta şunuda söylim bench pres bile yapmıyorum evet öenmli hareketler diyeceksin ama yapmıyorum. Gelişimimide bir sorun oldumu ? Hayır. Bench yapmıyorum vucudumda en çok en güzel görünen yerim bence göğüs. Squat yapmıyorum ama bacaklarım en çok gelişim gören yerim. Hatta dersenki inanmıyorum sohbet edebiliriz fotoğraf filnda atabilirim yani. Ha o hareketler gereksiz değil tabikide yapabilirsen yap ama yani yapamazsanda demek olmuyorki vucut geliştiremezsin diyede bişey yok :)

12. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18

Haklısın hocam Bende internet videoları izledim öyle bir anlatıyorlar ki deadlift yapmassan vucüt felan yapamassım gibisinden e spor salonuna bakıyorum çok iyi vucüt yapan dostlarım var soruyorum yapıyo öusun diye daha hiç yapmadım yapma tekniğinide bilmiyorum diyorlar

Paşa99 bunu beğendi.
  13. S4V4S

S4V4S Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Belirli bir seviyeden sonra zaten squat deadlift gibi hareketleri pek kullanmanın manası yok hack squat yapmak daha mantıklı deadlift yerine ise hyperextension daha iyi başlangıç seviyesinden sonra olay değişiyor örnek vermek gerekir ise başlangıç seviyesinde bir sporcu için üst alt gögüs diye bölmeye pek gerek yoktur düz pres yaparsın geçersin lakin bir seviyeden sonra üst liflere daha çok basınç alt liflere daha çok basınç olayı işin içine girer yani kısacası her kası olabildiğince izole çalışmak daha faydalıdır. Ayrıca deadlift gibi hareketler yüksek efor harcatacağı için idmanda bitkin düşmenede neden olabilir çok yüksek ağırlıklar kullanmadan yapmak daha mantıklıdır.

14. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Zaten sevmedigin bir hareketi yapman dogru degil. Dunyadaki vucut yapan butun vucut gelistiricilerin tamami deadloft yapiyor gibi bir durum elbette yok.

O yuzden bence sen de yapmamalisin. Yapmana gerek yok yani. Zaten yapmamak icin soruyorsun ve aradigin cevabi bulunca aliyorsun

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Deadliftin yuksek efor sarfetmesinin sebebi hareketin yercekimine karsi yapilan kisminin kaslarda direkt olarak statik pozisyondan daralmaya gecmesinden kaynaklanmaktadir.

Yani bu su demek. Bench pressi kaldirirsin. Bari asagaaa salarsin. Gogsunde ziplatip kaldirirsin sonra zaten "bro"n basinda bekliyordur. Birazda o kaldirir bari, sonra racke koyarsin.

Yani bench pressin negatif kismi bir enerjiyle baslarken, deadlift hareketsiz bir sekilde baslar.

Bu durumda ekstansiyondan daralmaya gecerken kaslar daha cok enerji uretme ihtiyaci duyar. Bu da daha cok kas fiberinin devreye sokulmasina sebep olur. Daha cok kas fiberinin devreye girmesinin ne anlama geldigini baska.bir baslikta konusmustuk.

O yuzden deadliftte cok yoruyor diye agirligi dusurmek yerine set sayisini dusurup agirligi yuksek tutarsin. Miyofibilar hipertrofi diyordun ya. Amac o iste.

Diger dusuncelerin hakkinda da soylenebilecek seyler var ama en degisigi bu oldugu ve konuyu daha fazla.dagitmamak icin sadce bunu yazmak istedim.

Kisacasi deadlift hilesi olmayan, kankana bi el attiramayacagin, ziplatmasiz bir harekettir. O yuzden de onemlidir. Avrupada amerikada fala cok populerdir. Macfitlere henuz gelmedi sadece.

zeo64, aslangur ve oviedo bunu beğendi.
  16. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam bugün antrenmanda deniyeceğim eğer dizime sıkıntı yaratırsa yapmayı düşünmüyorum sıkıntı olmassa 1 ay sonraki programa yazdırıcam deadlifti.

17. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Squat deadlift bunlar komplike egzersizler. Herkes yapamiyor. Hareketi tam olarak ogrenmeden yapma. Ve mumkunse salondaki hocalardan ogrenme. Kendin youtudedan ogren. Ingilizcen varsa yabanci antrenorlerin videosunu izle.

Squatta psikolojik bir korku yasiyorsun gibi anladim. Vucut ameliyat geciren bacagi korumak icin sinyaller gonderiyor. Formu oturtmadan bir sey deneme.

18. Barış Öztürk

Barış Öztürk Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler hocam

19. S4V4S

S4V4S Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Benim yorumlarımın altında neden böyle garip garip yorum yapıyorsun hiç anlam veremeyeceğim...

Bu arada ben kilomun katları deadlift giren biriyim kilomun 2.6 2.7 katları deadlift giriyorum kısacası merak etme macfitlere deadlift geldi...

20. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Geçirdiğin diz sakatlığı için diz eklemine flexion yaptıran leg extension'dan daha fazla korkmalısın.

zeo64 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş