Deadlift Nasıl Yapılır? (Kısa Videolu Özet Anlatım)

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve wrestler tarafından 26 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT

Deadlift;
    genel güç ve hacim kazanmak, sağlıklı postür için en temel ve gerekli bir kaç egzersizden biridir.
    Yukarıdaki videoda bu egzersizi uygularken dikkat edilmesi gereken püf noktalar belirtilmiştir.

İyi seyirler...​

zeo64, HG! ve zzzxxz bunu beğendi.
  2. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Eline saglik gayet guzel olmus,ancak kalkarken nefes verilmesi zaruridir,agirlik kaldirirken hep nefes veriyoruz burdan neden istisna yapalim,kalbi ciddi zorlar nefes tutup kaldirmak ve tekrar indirene kadar nefesi birakmamak

wrestler bunu beğendi.
  3. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Araştırmalar zorlanılan tekrarlarda nefes tutmanın sağlık açısından zararının olmadığını söylüyor.

Evet bir miktar kan basıncı artıyor, nabız hızlanıyor ancak bunların zorlamanın ardından bırakıldığı için yani kısa süreli olduğu için sakıncalı olmadığı söyleniyor.

Buna valsalva manevrası denilir. Nefesi karında tutarsin. Bu karın iç basıncını artırır. Böylece omurgaya destek olur. Hem omurga sakatlıklarınin önüne geçilir hem de daha ağır kaldırmaya imkan tanır.

İleride inşallah nasip olursa daha detaylı deadlift videosu çekeceğim. Bir yazi da hazırladım. Orada daha detaylı anlatılacak.

abseto ve zeus66 bunu beğendi.
  4. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    hafif ağırlıkta nefes tutulabilir ancak yüksek ağırlıkta istensede tutulamaz
    vücut kendiliğinden reaksiyon gösteriyor bazı insanlar doğal şekilde bağırır hatta kaldırırken
    genede faydalı bir video olduğunu düşünüyorum paylaşım için teşekkürler

wrestler bunu beğendi.
  5. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    ne çok ince ayrıntılı ne de üstünkörü.tüm önemli bilgiler verilmiş,tam olması gerektiği gibi.eline sağlık wrestler.

wrestler bunu beğendi.
  6. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Kısa, öz, ilk defa deadlift yapanın tam da ihtiyacı olan bilgiler.

Avea inTouch 4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

wrestler bunu beğendi.
  7. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Aslında ağır kilolarda nefes tutmak daha mantıklı görünüyor. Çünkü dediğim gibi iç basıncı artırıp, omurgaya destek veriyor. Bunu kemer takmak gibi düşünebiliriz. Zaten mantık aynı. Kemeri sıkarız ki mideyi sıkıştırsın ve iç basıncı artırsın. Bu da destek görevi görecek ve daha ağır kaldırmaya imkan tanıyacak. En azından yerden kesme anında ve kaldırışın ilk bölümlerinde bu yapılmalı. Yukarı yaklaştıkça dudaklar büzüşük halde, ıslık çalar gibi, birden değil ama kontrollü nefes çıkışı yapılabilir.

Pink Zeppelin bunu beğendi.
  8. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    Nefesi tutmak daha guvenlidir wrestler'in yazdigi gibi, daha yuksek agirlikla calismaniza da izin verir. Tabi bunun bir teknigi var. Core bracing denir bu olaya.

9. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    nefes tutmak daha ağır kaldırılmasına yardımcı olabilir ancak kesinlikle sağlıklı değil ölüme kadar götürebilir

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  10. wrestler

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Savaş Cebecinin bu videoda anlattıkları da benim okuyup, duyup, tecrübe ettiklerimle aynı.
    Senin belirttiğin gibi ölümcül olduğundan bahsetmiyor. Hayati tehlikenin olmadığını, anlık olduğunu söylemiş.

Aslında egzersizde nefes kullanımı ile ilgili görüş farklılıkları var. O ayrı konu.

Valsalva manevrası ile ilgili bir araştırma hatırlıyorum. Ama bulamadım. Tam bu konuyla alakalı. İç basıncı, kalp atım hızını etkilediğinden ama bunun geçici olduğundan vs vs..
    Kesin sağlığa zararlıdır diyemiyor benim okuduğum araştırmalar. Ama ağır kaldırmak ve omurga sağlığı için faydalı olduğu kesin.

Tabi uygulama önemli. Bu nefes tutmalar 15-20 sn. değil. 1-2 sn. lik işler. Günlük hayatta da vücut zorlandığında istemsizce, refleks halinde bu nefes tutmaları yapıyor. Bunu engellemek istesek de çok kolay değil.

Sayfayı Paylaş