Deadlift kemersiz yapılır mı ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jac0B0 tarafından 22 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sorunuzun cevabı forumda mevcut biraz geri giderseniz stiff legged adlı başlıkta hangi deadlift hangi gün yapılmalı yazıyor. yani bir tane deadlift yok 5 tane çeşidi var, yaygın olanı 2 tane.

Coyote bunu beğendi.
  2. feitosa_33

feitosa_33 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Hocam dizlerin kitlenmesi sakıncalıdır demişsiniz. Ağırlığı basarken tam konumda dikleşmek suretiyle mi kitlemek sakıncalıdır, yoksa oturuş esnasında kalça yerde açı yapar vaziyetteyken mi kitlemek sakıncılıdır ? ( ki tam çömelme gerçekleşmediğinde hareketin formuda çıkmamış oluyor )

Bu soruyu sormamın sebebi: 1 - 1.5 aylık verdiğim bir aradan sonra antreman partnerimle 2- 3 kere bacak antremanı yaptık ve squatı 80 kilolyla yapmamıza rağmen ( normal de 110 - 120 kiloyla rahat çalışıyorduk ) diz kapaklarımızda ağrılar ve kütürtüler meydana geldi ki çalıştığım partnerimde fizik tedavi uzmanı bir doktor, o da bu duruma bir anlam veremedi yaptığınız uyarı ile bir bağlantısı olabileceğini düşündüm de.

Ayrıca son olarak size sormak istediğim bel bölgemden 1-2 kere rahatsızlık geçirdim (lomber disk fakat kronik değil) Good Morning egzersizini yapıyorum hafif kilolarla bir sakıncası var mıdır ? doktor partnerim kesinlikle yapma diyor ama kemerle herhangi bir ağrı olmadan çalışabiliyorum ve sırt-bel bölgesini çok güçlendirici bir egzersiz olduğunu duyduğum için yapıyorum... bu hareketin bir özelliği var mıdır yani , yoksa kesmeli miyim sizce de ?

Son düzenleme: 16 Nisan 2010
  3. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    coyote "kalçanız tamamen yere değecek derken" topuklarımızın biraz üstüne değmesinden bahsediyorsun değil mi ? yoksa bildiğimiz betondan mı bahsediyorsun :)

bende şu şekilde çalışıyorum ;

full squat
    deadlift
    leg curl

4. TurTaa

TurTaa Yeni Üye

Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    0
    kemersiz her ikiside belimi ağrıtıyor.kemerli yapınca sorun olmuyor bende.deadliftte özellikle bele binmesini engelleyemiyorsun ağırlığın,ztn bel hareketi o :) ağrıtıyor yani.

5. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    beline yük bindiren stiff legged deadlift tir. eğer klasik deadlift yapıyorsan beline falza yük binmemeli , eğer belin zorlanıyorsa kiloyu düşürmende fayda var. bir de bu hareketin doğru yapılış şeklinin videolarını defalarca seyredip iyice kavramak gerekiyor. vücudun pek alışamadığı bir hareket. ancak alışıp da kilolar artmaya başlayınca da tadından yenmez :)

6. alpztrk

alpztrk Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    yükseklik korkusu olan kişiler yüksekte duran birine bakınca nasıl rahatsız olursa bende kemersiz diedlift yapan birini görünce psikolojik olarak belim ağırıyor :)

7. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    problemin cevabını vermişsin tamamen psikolojik :)

8. pac89

pac89 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    Ben deadlift hareketine son 3 aydır kemersiz giriyorum fakat düşük ağırlıklarla.Eğer ağırlığımın iki katıysa kemer kullanıyorum belimi riske atamam.

9. JohnnyB

JohnnyB Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    28
    Bel bu sporda omuzla beraber en önemli kas grubudur bence, her 2 kas grubundan herhangi birinin sakatlanması halinde spor yasantınız son bulabilir, bu yüzden kemer kolaylaştırır veya kasın tam şişmez tarzı yorumlar sakatlıklara davetiye çıkartmakta.Siz siz olun belinizi sakatlamayın, risk almaya da hiç gerek yok.

zoparrat bunu beğendi.
  10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift de kemer takilmalidir veya takilmamalidir diye kesin kurala baglamak doğru değil.
    kemer olayi girdiğiniz kilo ve tekrara göre değişir.,

diyelim 75 kilosunuz ve iyi kötü bir vg tecrübeniz var.
    eger kilonuzun 2 kati olan 140-150 lere cıkıyorsanız son sette ve 4-6 gibi tekrarlara iniyorsaniz son tekrarda takın. bunlar riskli kilolar. hele 2 tekrar denemeleri yapıyorsanız kilo x 2 nin üzerine o zaman gerekli. ama 75 kilo birisi icin 90-100 civari kilolarda kemer takmasi kendisini güvene almaz, risklerden sakatlıklardan korumaz. hatta yeni sakatliklara davetiye çıkartır. siz kemere alıştıkça belinizdeki stabilizorler ve diger kaslar buna alışır uyum sağlar ve hep kemer varmış gibi davranir, tembelleşir ve güçsüz kalır. deadlift tüm vücudu güçlendirir ama beli özellikle güçlendirir. siz işi kemere yıkınca beliniz çalışmaz ve gerekli faydayı da alamazsınız. bel yeterince gelişmeyince deadlift de olmasa bile (deadlift i ömürbillah kemerle yapıyorsunuz diyelim) başka zaman yerden dambıl alırken, bar alırken beliniz zayıf kaldığı için hiç ummadığınız bir anda sakatlanırsınız. o yüzden aman belim sakatlanmasın diye deadliftten kaçmanın veya deadlift i sürekli kemerle yapmanın mantığı yok.

75 kilo iseniz, 100-120 gibi kiloları belinizde ağrı duymadan ve form bozulmadan yapabiliyor olmanız lazım. yapamıyorsanız ya hareketi yanlış yapıyorsunuzdur, ya da zayıf bir bölgeniz mesela bel, sırt veya kollar engelliyordur, onları güçlendirmeye gerek vardır. doğru pozisyonda yapılan bir deadlift vg için çok önemlidir ve birçok izole hareketin de önündedir.

ama son sette deneme için veya ağır girmek anlamında 4-6 gibi sayılara inip 140 ları görüyorsanız kemer takılabilir sadece 1 set. ama hep kemere alışmak güvenlik sağlamaz aksine ilerisi için uzun vadede belinizin zayıf kalmasına neden olur.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:34 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:29 ----------

ayrıca deadlift den sonra yapılan hyperextension un da önemi büyüktür.
    yeni başlayan biri iseniz belinizden çekiniyorsanız kemerle yerine düşük kilolarla kemersiz yapın.

draft, spudd webb, zoparrat ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. orhanyılmaz

orhanyılmaz Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    body building - fitness @ welness
    Yer:
    istanbul
    kemer bel kaslarının desteklenemsi noktasında çok faydalı...

yeni başlayanları bel kasları oldukça güçsüzdür... bu nedenle güçlenmesi için bir dönem takılmaması taraftarıyım...

kemerin zor olan antrenmanlara saklanması ... daha prof antrenmanlarda takılması daha doğru olacaktır!!! kanaatimce...

birde takıp çıkartmayanlar var... zor!! :)

12. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    konuya yeterince bilgilendirici mesaj yazılmış ama ufakta olsa kendi görüşümü belirteyim:
    deadliftleri programa dahil etmeden önce bir kaç ay düzenli şekilde ters mekik çekmek mümkünse elde 3-5 kg ağırlık ile ters mekik çekmek, imkan varsa ayrıca beli makinede çalışmak belinizi deadlifte hazırlayacaktır.daha sonra ısınma amacıyla deadlifte girmek sakatlığı önleyecektir.
    kemer ise beli fizyolojik olarak korumasının yanında psikolojik olarakta koruyup,mental oalrak gücünüzü arttıryor. (kemer takılıyken ronnie modunua geçebilirsiniz :) )

baştan sona bütün deadlift çalışması yerine son sette kilo zorlarken takılması ,kemerin beli tembelleştirip güçsüzleşmesinin önüne geçecektir

13. beton

beton Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Ustalara çok teşekkürler. bunlar gerçekten çok faydalı oldu benim için. ve bu arada benim bacak programımı sormak istiyorum. salona gitme şansım olmadığı için evde bar ve dambıllarla çalışıyorum. benim bacak günü programım şöyle:

önce 3 hareketli karın çalışması, sonra:

1. Squat: 12-10-8-6-6
    2. Barble Lunge: 3x8
    3. Dambıl Sumo Squat: 3x8
    4. Stiff Deadlift: 4x8
    5. omuza insan alarak kalf çalışması 4x25

makine olmadığı için tamamı serbest ağırlık. bunlardan dambıl sumo squatı çıkarark yerine normal deadlift koymak istiyorum. nasıl olur acab?

14. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    squat yapamıyorum...nedenine gelince bu hareketi yaparken sol dizim cok agrıyor.Normalde yururken kosarken futbol ya da basketbol oynarken bi sorun yok ama squat leg press gibi hareketlerde dizimden dolayı yapamıyorum

Sayfayı Paylaş