Deadlift Grip Strength

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Sam Öztürk tarafından 28 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. another

another Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Low bar'ı daha önce denedim, cidden alışmadığım için zor geldi. High bar'da şuan ilerliyoruz sıkıntı yok ama bi powerlifter kesinlikle low bar'ı da öğrenmeli.

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aslında high bar ve low bar arasında abartılacak bir fark yok.teknik olarak tek fark barı yerleştirdiğiniz nokta.bu da leverage hip/quad kullanımı konusunda ufak farklar oluşturuyor.burdan sonrasında dikkat edilmesi gerekenler hb-lb ikisinde de aynı.en önemli kural ağırlık midfootta kalmalı.bar path (kısmen,kişiden kişiye ufak tefek değişkenlikler gösterebilir)her repde aynı olmalı,mümkün olabildiğince düz ve yere dik olmalı.dipten çıkarken(hole)omuz ve kalça seviyesi aynı anda yükselmeli(hip shoot olmamalı).bunun dışındaki hemen her şey kişiden kişiye değişebilir.önce dizlerin mi yoksa kalçanın mı kırılacağı gibi.ayrıca omuz mobiltysini low bar için bahane de etmeye gerek yok.evet dar tutuş üst sırt/trapez stabiltysi için önemli fakat şart değil.geniş tutup da o stabiliteyi sağlamak mümkün.genişden başlayıp omuzlara dirseklere zarar vermeyecek şekilde adım adım daraltılabilir.

bence grip gücü için gene en önemli çalışma şekli daha çok deadlift/deadliftin türevleri.ve ne yaparsanız yapın o konuda da progressive overloada önem vermek.özellikle şunu söyleyebiliirim,ilk başlarda ağırlığa takılmadan barbell hold,zaman geçtikçe o ağırlığı tutuş süreniz arttıkça,ağırlığı artırıp süreyi belli bir seviyeye yükseltmeye çalışmak.yani önce düşük ağırlık uzun tutuş,sonra da ağırlığı gittikçe yükseltip o ağırlıkta hedeflenen süreye ulaşmaya çalışmak.kısaca barbell holdda basit bir lineer gelişim.

Son düzenleme: 29 Ağustos 2016
    hardtrainer ve Pink Zeppelin bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş