Deadlift Form

Konusu 'Üye Videoları' forumundadır ve farti tarafından 20 Ocak 2016 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar Deadlift videosu ekledim antremandan form amaçlı olarak 90 kg kaldırıyorum son setti yaparken 5 tekrar biraz bozulmuş olabilir 105 kiloya çıkmıştım ama baya zorlandım ama ondada 3 tekrar çıkarmıştım. Sizce form nasıl.?

k.b. bunu beğendi.
  2. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    plakaların çok kısa bu yüzden deficit deadlift yapıyorsun yani mesafesi uzatılmış deadlift. bu da kalçanın yukarı tepmesine neden oluyor. plakaların altına yükselti koy.

3. freedom_54

freedom_54 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28

Bacaklarını nerdeyse hiç kırmıyorsun. Harekete başlarken bacaklarınla ağırlığı kaldırmak yerine önce kalçanı kaldırıyorsun. Hem kendi videonu hemde benim attığımı izle sende anlarsın ne demek istediğimi. Öncelikle kendini zorlamadan hafif ağırlıklarla formu düzgün oturmaya çalış. Form oturdukça ağırlıklar kendiliğinden artar zaten.

4. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Altına olmadı 2 plaka daha koyucam bakalım o zaman nasıl olcak. Veya minder var onlarıda koyarım. Ne kadar yüksekde olması lazımki?

Dediğini anladım hafif kilolarda yapıyorum ağırda olmadı dediğim gibi son set olunca kıramadım o arada hemen karın kendisini koyveriyor.

5. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    http://static1.squarespace.com/stat...5fe4b0fda5c3ddc44e/1407713166969/Powerlifting
    yukardaki linkteki yükseklikte olmalı. kalçanın tepme sebebi tamamen bu. eğer deficit yani mesafesi yükseltilmiş deadlift yapacaksan ve kalçanın tepmemesini istiyorsan barı kaval kemiklerinden bikaç cm uzakta tutacaksın. bir de touch and go yerine dead stop şeklinde yapmanı öneririm yere bırak ve tekrar başla.

Alfonso_ ve atraksiyonlu bunu beğendi.
  6. freedom_54

freedom_54 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Olması gereken plaka çapı 45 cm. Fakat spor salonlarındaki plakalar genelde daha ufak oluyo. Benim kendi çalıştığım plakaların çapı 30 cm. 7,5 cm deficit deadlift yapmış oluyorum aslında. Pink Zeppelinin dediği gibi plakaların ufak olmasından dolayı fark oluyo ama formdada sıkıntı olduğu bi gerçek.

7. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Ben zaten dead stop şeklinde yapıyorum ama burda son set diye touch and go yapmış oldum burda normalde burdan örnek aldım bende sanırım bunun gibi diyorsunuz ben bu şekilde yapıyorum.
    Normalde bu şekilde aslında daha iyi oluyor ama efor daha fazla harcanıyor gibi. Ama en azından nefes kontrolü daha iyi oluyor sanırım.
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Ocak 2016 ---
    Form zaten hafif ağırlıklarda bir sıkıntı olmuyor çok rahat yapıyorum. Burda form tam düzgün olmayabilir dediğim gibi son seti yaparken aldık o yüzden sıkıntı oldu. Şimdi biz plakaların altına bir yükselti koyunca bu olay ne olcak peki şu anda herkes defict deadlift yapmıyormu kısaca.? Benim bildiğim plaka değilde kendimizi yüksekte tutmak değilmi defict deadlift.?

Son düzenleme: 20 Ocak 2016
  8. freedom_54

freedom_54 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Ağırlıklar 45 cm çapında olsaydı kendimiz 5-10 cm bi yükseltinin üzerine çıkıp deficit deadlift yapardık varyasyon olması için ama plakalar ufak olduğundan mecburen hep deficit yapıyoruz :D

9. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    minder koymanıza izin veriyorlarsa altına katlayıp koy tekrar video çek özelden ya da burdan at muhtemelen düzelmiş olur , olmadıysa değerlendiririz.

10. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Minderi koyamam ama Plakaların altına yine 2 plaka veya 1 plaka şeklinde koyarım olmadı. O şekilde denerim.

11. Pink Zeppelin

Pink Zeppelin Üye

Beğenileri:
    2.171
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    eskişehir
    birer 20'lik plaka koyman yeterli olur ama dikkat et plakalara zarar gelmesin sonra başına dert alırsın.

12. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Plakalar vinly zaten bir şey olmaz gibi öyle yapcam dediğin gibi hem daha kolay olur. Zaten o gördüğün olimpik barıda bench sehpasından alıp yapıyorum.:)Aynı şekilde squatıda o şekilde yerden alıp yapıyorum rack olmayınca oda sıkıntı oluyor.

13. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    şimdi şöyle,plakaların etkisi büyük.fakat bundan öte bacaklarını fazla kırıyosun yani fazla çömeliyosun.senin ölçülerinde biri için kalçanın daha yukarıda olması gerek.fazla çömeldiğin için harekete başlar başlamaz vücut tepki olarak kalça pozisyonunu olması gerektiği haline getiriyor.bu da hip shoot problemini doğuruyor.bunun yanı sıra hamstringin zayıf,o hip shootun başka bir sebebi de bu.ayrıca leg drive konusunda da sıkıntın var,leg drive hissin zayıf.

önerim söylenen gibi plakaları yükselt + birkaç ay sadece stiff legged yada romanian dl yap.deadlift esnasındaki hamstring ve glute gerginliğini(stretch reflex)hissedip başlamaya çalış.

unknown00 bunu beğendi.
  14. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Zaten ayrıca stiff deadliftte yapıyorum ben hamstring bölgesi için. Düşük ağırlıklarda form bozulmadan çok rahat yapıyorum burda Birde touch and go yaptım hızlı bir şekilde yoksa bırak ve tekrar yapıyorum genel olarak olmadı ama şunu denemedim pinkin dediği gibi bir yükselti koyup denicem bakalım ne olacak sanırım o zaman daha rahat olur gibi. Önerin için teşekkürler bu arada. Olmadı bu şekilde yapıp bir video daha atarım.
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Ocak 2016 ---
    Zaten ayrıca stiff deadliftte yapıyorum ben hamstring bölgesi için. Düşük ağırlıklarda form bozulmadan çok rahat yapıyorum burda Birde touch and go yaptım hızlı bir şekilde yoksa bırak ve tekrar yapıyorum genel olarak olmadı ama şunu denemedim pinkin dediği gibi bir yükselti koyup denicem bakalım ne olacak sanırım o zaman daha rahat olur gibi. Önerin için teşekkürler bu arada. Olmadı bu şekilde yapıp bir video daha atarım.

Son düzenleme: 21 Ocak 2016
  15. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Kaldırırken ve indirirken bacaklardan yardım al
    Bacakla kaldırışa başla
    Yoksa beli sakatlarsın

Son düzenleme: 24 Ocak 2016
  16. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    burda ilk sorulmasi gereken soru senin ne tarz bir deadlift yapmak istedigin. stiff-deadlift yapiyorsan bacaklarini kirmadan barbelli asagiya dogru indirmen lazim.

bacaklarn gergin olacak ama o agirlik cok fazla olur. 10kg lik agirliklar ile dene. hamstringsdeki kasilmayi hissedeceksin. agirlik plakasi yere degmesin. hareketi yaparken ilk tekrar bittikten sonra bekleme.

17. ReturnOldSchool

ReturnOldSchool Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    38
    Bu hareketi ısınmadan ve sakın olarak normal yaptığınız deadlift hareketiyle yapmayın sakatlanma ihtimaliniz çok fazla..

18. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bu aslında çok kişinin yanlış bildiği bir şey.romanian vs stiff legged dl.bu videoda hermanın gösterdiği romanian dl,stiff legged dl değil.stiff legged deadliftin normal deadliftten tek farkı kalçanın daha yukarıda tutulması.bu şekilde quad aktivasyonu minimuma indirilip hamstringteki stretch maksimuma çıkarılır.bu sayede hamstringlere daha çok yük biner.ayrıca alt sırta da daha çok yük biner.normal deadliftten farkları bunlardır.

hermanın gösterdiği ise romanian dl.bu aslında deadlitten daha uzak bir form.öncelikle eccentric yani negatif ağırlıklıdır.normal deadliftten en büyük farkı bu.bar vücuttan hareket esnasında deadliftten daha uzak tutulur.hamstringteki stretch normal deadliftten daha fazladır.stiff leggedden farkı ise hareket esnasındaki kalçanın kaba tabirle geri atılması ve glutes kaslarının da daha fazla stretch olması daha fazla yük binmesi.romanian dl hamstringten de öte ciddi bir glute egzersizidir.

freedom_54 ve Pink Zeppelin bunu beğendi.
  19. farti

farti Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Şu anda bende bacak günü romanian deadlift yapıyorum. Çünkü haladaha sorunlar var özellikle kalçada geçen gün 100 kg deadlift yapıyım derken yine kalça yukarıya tepiyor hip shot durumu devam ediyor. Şimdilik hamstringleri romanianda daha iyi hissediyorum biraz daha kırınca daha gergin bir stretch oluyor. Sizce bu şekildemi devam ediyim acaba.?

zeo64 bunu beğendi.
  20. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    hip shoot problemi yanlış başlangıç pozisyonundan ötürü de olabilir.video alabilirsek net yorum yapabiliriz.posterior chain zayıflığından dolayı oluşan bir problem varsa romanian deadlift doğru bir seçim.

Sayfayı Paylaş