Deadlift bu şekilde nasıl olur?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve egebartok tarafından 27 Şubat 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaşlar merhaba, Deadlift yaptığım zaman yere sağ ve sol tarafa ağırlık plakası koyup öyle yapıyorum. Bir sorun oluşturur mu? Yani rack pull gibi diyeceğim ama barbel o kadar yükseklikte olmuyor.

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Sıkıntı yok. Bar yüksekliği formu bozmayacak seviyede olmalı bu da ilk başlarken genelde 5/10kg takıldığı için zor oluyor. Bu arada ilk öğrenirken romanian deadlift ile başlamak daha mantıklı olabilir.

Bu videoda tekniği çok temiz bir şekilde anlatıyor. Tavsiye ederim.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Romanian deadlift daha zor ve tehlikeli gibi duruyor sanki

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında evet 1 tık daha zor çünkü conventional da olduğu gibi yükü yere bırakmıyorsun sürekli bir stress var. Ama tekniği doğru bir şekilde öğrenme açısından daha faydalı gibi. Boş barla çalış birde yeni öğrenirken mutlaka vidyo kaydı al. Sağda solda aynadan bakmaya çalışma boynuna zarar verebilirsin. Yaparken birine rica et çeksin. Kaydı burada paylaş bizde yardımcı olalım. Doğru formda başlamak çok önemli çünkü form yanlış bir şekilde oturursa sonradan düzeltmek daha zor olur. O yüzden ilk belki 1 ay boş bar ile çalışmakta fayda var. Biraz abartılı oldu belki ama gerçekten önemli bir süreç

egebartok bunu beğendi.
  5. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    1.5 senedir spor yapıyorum, bugün 60kg yaptım deadlift'i. Önceden hiç yapmamıştım. Boş barla denedim ilk ısınırken baya hafif geldi. Ayrıca sanırım boyun aşağı doğru bakması lazım değil mi?

6. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    egebartok bunu beğendi.
  7. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim ama İngilizce anlamıyorum :D Orada kısaca ne diyor siz biliyor musunuz?

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Hiç bilmediğin hareketi hafif geldi diye 60 girmek ilginç bir tercih olmuş. Sonra belini ağrıtıp suçu harekete atma sakın :)
    Boyun konusunda farklı yorumlar var. Aşağı, karşıya, yukarıya, önde sabit bir noktaya bakmak gibi. Bana en mantıklı gelen boynun omurga ile paralel olması. Yani sırtına dik bir şekilde sopa koyduğunda kalça, sırt ve kafada temas olacak şekilde.
    Birde şunu unutmadan ekliyeyim. Herkesin vücut yapısı farklı olduğu için tek bir doğru form da yok. Vücuduna uygun formu zamanla kendin bulman gerekiyor.

Son düzenleme: 27 Şubat 2019
  9. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Önceden bir kaç set ısındım tabii bir de hareketin formunu biliyordum, ya bence deadlift zor bir hareket değil sadece dikkat etmezsen tehlikeli. Tabii ki ağır girmeye de gerek yok.

10. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Geçen sene başladığımda 30 kilo ile başlamıştım sanırım. Şimdi 135x5 çıkıyor :) Hareket formuna bir de egona dikkat et. Farkına varmadan sıkıntı çıkarabilen bir hareket çünkü. Kazasız deadliftler seninle olsun :)

egebartok bunu beğendi.
  11. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    bardaki plaka çapı ne kadar geniş olursa hereketi tam indiremezsin çünkü plaka çapi buyuk olduğu için yerle erken temas eder. kuçuk olursa gereğinden fazla zorlanmana sebep olur. t nation da bir sporcu bu plakanın 8.75" boyutlarında olması gerektiğini söylemiş aynı zamanda kişinin uzubluğuna göre eğer baya uzunsa bu oranın değişebileceğine değinmiş. buda dev bi yemek tabağı kadar çap yapar. eğer bu boyutlarda değilse altına bi plaka koyarak bu sorunun önüne geçmiş olursun.

12. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Yani yere 20Kg değilde, mesela 10kg plaka koymam mı gerek

13. heraxles

heraxles Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    20 kg lik bar var 20 kg lik bar var. modeli malzemesi neyse ona göre çapı olur plakanın modelinden nete bakarak çapını bulursun. kaldiki bu senin için çokta önemli değil gireceğin ağırlık belli zaten. bu ciddi derecede ağırlığa girenlerde önemli bi fark yaratır.

egebartok bunu beğendi.
  14. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Buradan ölçüm olmaz tabii ama plakalar bu şekilde bizim :)

Ekli Dosyalar:

15. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    O plakalara ve senin formuna bağlı. Düzgün form olduğu sürece gerisi boş. Zamanla harekete alışınca alta plaka koymadan yapmaya başlarsın. Mobilite çalışmalarını da unutma.

16. egebartok

egebartok Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Mobilite neler mesela? Bir de ben fizyoterapist bir doktorla konuştuğumda haftanın iki günü core egzersizi yap demişti.

17. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Bende genelde şurdakileri yapıyorum. Tüm eklemler çalışıyor. Hatta bunları her sabah kalkınca ve antreman öncesi yapıyorum. Belki psikolojiktir ama daha rahat hissediyorum. Daha farklı çalışmalarda var ama bu hem tüm vücut hemde türkçe kaynak olduğu için attım. Bundan daha iyileri de olabilir.
    --- Mesaj birleştirildi, 27 Şubat 2019 ---
    Bu arada orada senin skolyozun için sıkıntılı olabilecek prone cobra var onu fizyoterapistine sormanda fayda var.

Son düzenleme: 27 Şubat 2019
    egebartok bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş