Daha Fazla Protein, Daha Fazla Yağ Kaybı

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve vinternatt tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
 1. vinternatt
  Offline

  vinternatt Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  385
  Ödül Puanları:
  73
  Daha Fazla Protein, Daha Fazla Yağ Kaybı
  [​IMG]


  Diyet ve egzersiz birlikte yapıldığında vücut görünümünüze etki etse de, son yapılan çalışmalar bu fitness bulmacasıyla ilgili çözülmesi gereken daha çok şeyin olabileceğini gösteriyor. Bu yeni araştırmaya göre, yiyecek seçimleriniz aslında egzersizlerinizin verimliliğini arttırabiliyor. Ve fark yaratan şey tüketilen kalori seviyesi değil, makrobesin miktarları...

  Physiology & Behaviour'da yayınlanan yeni araştırmada 3 aylık bir dönem için rejim değişiklikleri incelendi. Araştırmacılar, bir yanda günlük protein alımını arttıran bir gruba, diğer tarafta günlük normal beslenme miktarını tüketen bir kontrol grubuna sahiptiler.


  Başlangıçta ve çalışmanın sonunda, iki grup da, katılımcıların vücutlarındaki yağın nasıl oksitlendiğini veya başka bir deyişle yakıldığını değerlendirmek için kardiyo çalışmaları yaptılar. Sonuçlara göre, 3 ay boyunca yüksek protein diyeti uygulayan grubun egzersizler sırasında önemli ölçüde daha fazla yağ yaktığı belirlendi.


  Yağ oksidasyonundaki artışın sebebinin kas kütlesindeki gelişmelerden kaynaklandığını düşünebilirsiniz - yüksek protein grubu yağsız vücut kütlesinde çok daha yüksek artış sağladı – ancak araştırmacılar artan yağ oksidasyonunun vücut bileşimindeki değişikliklerden bağımsız olarak gerçekleştiğini belirttiler.  Kaynak: Physiology & Behavior. Protein intake induced an increase in exercise stimulated fat oxidation during stable body weight. S Soenen et al. December 2010
  Orijinal Makale: blog.bodybuilding.com/StudiesAndResearch/2010/11/09/can_diet_affect_exercise_efficacy/
  Fotoğraf: Suat Eman, freedigitalphotos.net, royalty free license.
  Çeviren: vinternatt
   
  realscorpion, diez, residente_calle ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
 2. 007EMRE
  Offline

  007EMRE Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  132
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  İstanbul
  Yani bu konu kardiyo yapmadan, sadece yüksek protein alıp bi yandan da ağırlık kaldırarak yağ yakılabilir mi demek isteniyo ?
   
 3. vinternatt
  Offline

  vinternatt Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  385
  Ödül Puanları:
  73
  Yapılan araştırmada ağırlık kaldırma söz konusu değil ancak mantık doğru.

  Direkt makaleyi çevirmiştim ancak yapılan araştırmadan da birkaç teknik bilgi vereyim;

  1- Katılımcılar (25 ± 8 yaşında, BMI 22 ± 2 kg/m) gün boyunca yaptıkları fiziksel aktivite seviyesini değiştirmediler. Yani herhangi bir spor söz konusu değil. Sadece araştırmanın öncesinde ve sonrasında, katılımcıların vücutlarındaki maximal yağ oksitlenmesinin görülmesi amacıyla kardiyo oturumları yapılmış. Araştırma boyunca normal, günlük fiziksel aktivite söz konusu.
  2- Birinci grup protein yüksek diyet yaparken, ikinci grup isocaloric yani her makrobesin miktarının birbirine eşit olduğu (%33 pro, %33 yağ, %33 karb) diyetini uyguladı.
  3- Katılımcılar aynı kiloda kaldılar.
  4- Ancak protein yüksek beslenme uygulayan grupta yağsız vücut kütlesinde artış olurken, vücuttaki yağ kütlesi ve yağ oranında azalma sağlandı.
  5- Maximal Yağ yakımını uyaran nedenin daha yüksek proteinli beslenme olduğu görüldü.

  Kaynak: ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20826169

  Yani kısacası, spor yapmasanız dahi günlük beslenmenizde yapacağınız değişiklikler ile bir süre sonra vücut yağ oranınızda azalma sağlayabileceğinizi gösteriyor.

  Ancak spor destekli bir program bu süreci hızlandırabileceği gibi vücudunuzun gücünü ve ortalama sağlık durumunuzu da arttıracaktır.

  Beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle birlikte ağırlık çalışarak vücut geliştirme, sıkılaşma ve ek yağ yakımı sağlayabileceğiniz gibi kardiyo ile vücut dayanıklılığı, performans artışı (özellikle kalp performansındaki artıştan söz ediyorum.) ve yine ek yağ yakımı sağlanabilir diye düşünüyorum.
   
  Son düzenleme: 3 Şubat 2011
  jimraynor bunu beğendi.
 4. 007EMRE
  Offline

  007EMRE Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2010
  Mesajlar:
  347
  Beğenileri:
  132
  Ödül Puanları:
  53
  Yer:
  İstanbul
  Yani aslında banada mantıklı geldi ama çoğu kişi diyo ya hacim kazanırken yağlanma da kaçınılmazdır.O yüzden sordum.Demekki hacim kazanırken aynı zamanda yağlananlar beslenmede yanlış yapıyor.
   
 5. Bodysoft
  Offline

  Bodysoft Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  462
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Bilgisayar Programcısı
  Yer:
  İstanbul
  Bu protein diyeti bir dönem tıp dünyasında çok fırtınalar yarattı... Varılan tüm sonuçlar şimdiye kadar bilinenin aksine yüksek protein'in (belirli ölçüde) kilo verdirdiği yönünde...

  Bu konu aslında çok önemli vinternatt... Vaktin varsa çeşitli kaynaklardan çok daha ayrıntılı bir makale hazırlaman bb haricinde derdi sadece zayıflamak olan kişiler için de büyük destek olabilir. Çünkü insanların aklında "protein'den uzak durmalıyım, kilo aldırır" imajı oldukça yaygın.

  Makale seçimlerin oldukça güzel ve okuması keyifli, emeklerin için teşekkürler...
   

Sayfayı Paylaş