DİYET PROGRAMIMIN EKSİK VEYA FAZLASI VARSA LÜTFEN YAZIN

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve karakule tarafından 7 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

1. karakule

karakule Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    şu an uyguladığım bir diyet programım var..yani yarı diyet oalabilir:)

SABAH
    2 tane haşlanmış veya yağzız tavada kızartılmış yumurta beyazı
    1büyük dilim yarım yağlı beyaz peynir
    2-3 dilim kepek ekmeği
    1tam domates
    1 bardak light süt 1ölçek whey protein ile karışık

ÖĞLEN
    pilav yağsız
    250gr tavuk göğüs
    light yoğurt
    3 dilim kepek ekmeği

AKŞAM
    öğlen ile aynı sadece meyve var muz hariç
    ve yatmadan önce 1 ölçek daha wheyprotein

bunun yanında 4set10tekrarlı orta şiddet idman
    mide haftada 3 defa bacak ve sırt harici günler
    midede iki hareket bacak çekme ve yarım mekik 4 er set dayanabildiğim kadar(ağırlıksız)
    fakat hala mide kaslarımın hala zayıf olduğunu düşündüğüm için 15 kilo ile yarım mekik yapıyorum..

işte bu benim diet ve mide stilim midemin takır takır çıkmasını istiyom değişmesi gereken yerler varsa önerilerinizi seve seve okurum saygılar... ;)

2. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    kilo durumunu bilmiyorum ama yağ yakmak için cardio şart..

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    selam karakule eger kendin hakkinda da bilgi verirsen daha iyi yardim alabilirsin...

4. karakule

karakule Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    selamlar boy 184, kilo 77 valla belim kaç bilmiyom sadece kol 39 diğerlerini ölçüp yazarım..bu dietten sonra 80 den 77ye düştüm..1.5 aydır uyguluyom bu dieti..
    Öğrenmek İSTEDİĞİM program diete uygun mu?? ve karnımda biraz yağ var kasların üzerini kapatıyo bu program yardımcı olur mu yakmama bide CARDİO demek benim bildiğim haftada 1 veya 2 kere yürümek ve egzersiz yapmak demek bana CARDİO nedemek ve nasıl yapılır kısaca yazar ve bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler..

5. player_tr

player_tr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hmm cardio yürümek diyemeyiz. cardio yaptığında vücudunu kasacak şekilde koşacaksın. 12, dakikadan sonra yağların yakılması başlar.
    ben kendim mesela 12-13 km de 20-25 dakika koşuyorum diyetle birlikte.sondada 5 dakika yürüyorum soğumak için.

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sabah

2 tane haşlanmış veya yağzız tavada kızartılmış yumurta beyazı, 1 Tam yumurta
    1büyük dilim yarım yağlı beyaz peynir (Lor Peyniri olabilir)
    2-3 dilim kepek ekmeği
    1tam domates (+ salatalık olabilir)

Ara

1 bardak light süt 1ölçek whey protein ile karışık (keten tohumu eklenebilir)
    Tasarruf etmek istersen
    150 gr. lor peyniri ve 2 dilim kepekli ekmek yiyebilirsin protein tozu ve süt yerine.

Öğlen

pilav yağsız
    200gr tavuk göğüs
    light yoğurt

Ara

3 dilim kepek ekmeği
    200gr tavuk göğüs (Sandwich yaparsın)

Akşam
    pilav yağsız
    200gr tavuk göğüs
    light yoğurt
    1 dilim kepek ekmeği

Yatmadan

1 bardak light süt 1ölçek whey protein ile karışık (Münkünse keten tohumu ile karıştır)
    Baştaki tasarruf seçeneği burada da geçerli ama 1 dilim kepek ekmeği yersen daha iyi olur.

Ben senin beslenme programının çok benzerini dağıtarak yazdım. Miktarlarda çok ufak oynama yaptım. Ayrıca bunlar hızlı kilo vermek istediğini düşünülerek yapılmış hesaplar, bence rahat rahat (temiz kaynaklardan) alacağın 500 kcal. daha fazla ile de beslenip kilo verebilirsin hem antrenman performansın daha iyi olur.
    Antrenman olan günlerde antrenman öncesine ve sonrasına 250ml. elma suyu ve lor peyniri/protein tozu/ton balığı/yumurta akı ekle derim. Hem 500kcal. kadar artırmış olursun hem de antrenmandan çok daha fazla verim alır kas kazanarak yağ yakarsın.

7. karakule

karakule Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Arkadaşlar bilgileriniz için teşekkür ederim..yeni yorumlar katmak isteyen arkadaşların yorumlarınıda seve seve okurum...

8. venom_LORD

venom_LORD Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Varna
    bence yazilan bu dietler yetersiz.protein bakiomindan ki arkadasimiz kilo vermek istiyor.onemli olan burda kilo vermek diil minimum kas kayipli kilo vermek nasil olur bu gozle bakmak gerekir olaya.
    bana gore sabah kahvaltisi cok yetersiz.en iyi sabah beslenilmesi gerekir.bence 8 yumurta beyazi 2 si sarili gerekli amino asitler icin idealdir.
    ve yatmadan bi arkadasimiz whey protein icilmesini tavsiye ediyor.bence yannis.bu proteinin whey deil sut- yumurta proteini olmasi gerekirki uyku esnasinda olabildigince ucun saatler vucudu beslesin.whey proteinin etki suresi sadece 1 saat kadardir.sadece idman sonrasi kullanimlali.5 ogun gerekli protein alimina dikkat edipte karbonhidratida azaltip biraz ve yanina da l karnitin aldimi arkadasimiz cok basit .ama bence o bu boya gore zaaten zayif biri hic gerek yok bence.tabii onun secimi
    saygilar...

9. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    bence blitzin yazmış olduğu program kesinlikle protein bakımından yetersiz değil,tam tersine protein bakımından çok zengin..eğer blitzin dieti protein bakımından eksik ise,protein bakımından yeterli program nasıl olacak onu düşünemiyorum..ben kabaca hesapladım.blitzin dieti 200 gr ın(yaklasık 220) üzerinde protein içeriyor..yardım isteyen arkadas zaten 77 kılo.yani ihtiyacı olan protein ihtiyacını fazlasıyla karşılıyor bu diet.zaten bu kiloda olupta zayıflamak isteyen bir kişinin ,çok fazla protein alması ona sadece daha fazla yağ kazandıracak...ayrıca gece kullanılan protein tozunun içeriğine gelincede..tabiki uyku öncesi yumurta ve süt proteini daha uygun bir seçimdir..ama yardım isteyen kişinin elinde zaten whey proteini mevcutken,o kişiye whey proteini kısa sürede kana karışır ,işe yaramaz ,at gitisin yada git bide yanına casein al denmez..sonuçta bu ürünlerin maddi boyutu çok yüksek..kaldıki whey proteinde sütle beraber karıştırılarak içilebilir..benim düşüncem blitzin dieti gayet güzel,hatta protein miktarı bakımından insaflı bile davranmış,ben olsam okadar bile yazmazdım ;)

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkür ederim barış, benim kendimde şu anda uyguladığım diyet de buna çok benziyor, 250gr. civarı protein alıyorum ve 2500kcal. civarı alıyorum ancak zayıflamakta biraz zorluk çekiyorum; haftada 1 kilodan az verebiliyorum ama kas kaybı bence sıfır hatta kazanca devam var sanki.

Bir de lor peynirini ben yeni keşfettim ama herkese öneriyorum Türkiye'de bulunabilecek en ucuz protein kaynağı sanırım (Yumurta akından ucuz).

11. venom_LORD

venom_LORD Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Varna
    benim dietin geneline bisii soyledigim yok zaaten,protein bakimindan iyi ama sabah es gecilmis ,ara ogunde deilde kahvaltida iyi protein almasi gerekir.kahvalti daha onemli demek istemistim.aslinda bu dietin kalorsini de hesaplamak gerek ona gore konusmak daha da dogru olur.
    su whey mevzusunda da.whey protein aslinda gece yatarken icilirse iste ozaman bosa kullanilmis olur,veya cope atmakla ayni olur.her urunu gerektigi gibi kullanilmasi gerekir.whey proteinin biolojik degeri yuksektir dierlerine gore ve idman sonrasi vucudun en cok ihtiyaci oldugu anda kullanilir,yoksa yumurta dan felan daha kaliteli bisi deil su whey.whey i yarim olcek yarim saat idmandan once su ile karistirp icmesini ,idmandan sonrada tam bi rolcek te su ile tekrar kullanmasini oneririm.su ile diyorum cunku emilimi sute gore yada meyva suyuna gore daha hizli.her markaninda bir hizli bir de yavas proteini vardir zaaten...amac farkli cunku...ayrica yavas diye tabir ettigim sut yumurta proteininde ozellikle l-lysine ,l arginine l ornitine ve glutamin aminoasitleri yuksek oranda koyulurki boylelikle GH hormonu da tetiklenir uyku sirasinda.
    saygilar arkadaslar....

12. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Benim de diyetle ilgili merak ettiğim birşey var. Genelde akşam 22:00'da 2 tam 5 tane tuzsuz haşlanmış yumurta yiyorum. Başka türlü yemem imkansız. Bu kilo aldırır mı? Aslında 1 2 aydır hep o saatte yumurta yiyorum bir sorun yaşamadım daha. Fazla kilomda yok. 1:77boy 72 kiloyum.

13. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Sabah öğünündeki büyük lor peyniri dilimi (100gr.) bize 20 gr. protein verir.
    2 beyaz + 1 tam yumurta ise 13-14 gr. protein verir.
    2-3 dilim kepek ekmeğinden de 6-7 gr. protein aldığımız hesaba katılırsa toplam protein kahvaltıda 40gr. oluyor ki daha fazlası da 77 kg. bir insan için bir öğünde anlamsız.
    Gece yatarken ise hiçbirşey kullanmamaktansa ketentohumu ve süt gibi iki yavaşlatıcı ürünle karıştırarak whey proteini içmek gayet faydalı olacaktır. Whey'i tek başına içmek de faydalı olur çünkü önemli olan 1 öğünde 30-40 gr. protein içeren porsiyonlarla beslenmek ve öğünlerin arasında en az 2-3 saat olması. Sonuçta kişi akşam yemeğini 8de yediyse ve 12de yatıyorsa, 12de whey protein içmesinin çok faydası olur. Kaldı ki ülkemizde Casein proteini bulmak oldukça zor ve Amerika'da da pahalı bir ürün zaten Casein o yüzden hele diet yapan birisi için çok gerekli değil. Onun yerine 2 kutu Whey alır, o kadar protein eksiğinden korkuyorsa gece 3-4 gibi saatini kurar 1 porsiyon da gece kalkar içer ama bu kadar kafayı takmaya gerek yok. Zaten bu programda 250gr. a yakın protein var ki bu da benim için bile (90 kg.) fazlasıyla yeterli.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Lor peyniri konusunda sana tamamen katılıyorum.. Ben de bu spora basladıgımımdan beri aksatmadan lor tüketirim..
    cunku hem süt gibi karnı şişirmiyor hem de kaliteli hayvansal proteine sahip..
    ayrıca içerdiği proteine oranla kalorisi cok cok düşük.. 100 gramı 100 kaloriyi geçmiyor ve 20 gram protein var.. bana göre supplementlere en iyi alternatif lor.. herkese öneririm..
    yalnız lordan anlayan arkadaslara bir sorum var:
    tuzsuz tatlı lorun yag oranı normal tuzlu yagsız lorla aynımı?
    tatlı lor cok daha lezzetli (kaymak gibi) ve bu nedenle acaba daha mı yaglı diye supheye dustum.

15. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    sadece sabah kahvaltısının eksik olduğunu düşündüğünü belirtmediğin için ben o şekilde anladım.çünkü yazının en başında bu dietler yetersiz demişsin.ve protein bakımından diyerekte eklemişsin.neyse sonuçta yanlış anlaşılma olmuş..
    whey konusunda ise görüşlerine katılmıyorum.gece alınan whey proteinin boşa gideceğini söylemişsin...eğer vücudun günlük alması gerekn protein sınırının dışında değilse alınan hiç bir çeşit protein boşa gitmez.ister sabah alın,ister gece,ister antremandan sonra..hangi zamanda alınmasının daha verimli olacağı tartışllır ama ayrı bir konudur..sonuçta kesinlikle boşa gitmez.gece alınan casein tabiki wheye göre daha avantajlıdır.ama bu tip uyku öncesi protein tozları sadece casein olarak değil,whey de içeren süt yumrta proteinlerinin karışımı olarakta piyasada bulunabiliyor.bu şekilde 3 lü bileim bir protein alındığında yumurta ve süt proteini kullanılıyorda whey boşamı gidiyor yani?ayrıca mevcut en kaliteli protein çeşiti whey dir.gerek biolojik açıdan gerekse içerdiği temel amınoasitler bakımından..ama yinede hepsinin içerdiği amınoasitler farklı oranlarda bulunduğundan ,o nedenle hepsini dengeli bir şekilde almakta fayda var..dediğim gibi wheyin kaliteli olmasının nedeni vücut tarafından üretilemeyen temel amınoacidleri büyük oranda ihtiva etmesindendir..senin bahsetmiş olduğun aminoasitler ise lysine hariç hepsi vücut tarafından üretilebilen amınoasitler..ama yinede dediğim gibi,bir protein çesidinin birinden üstün olduğunu düşünmemek gerekir.çünkü her amınoasitin vücuttaki işlevi ve görevi farklıdır..elzem olanlar başta olmak üzere hepsinin ihtiyaç gerekeği kadar kullanılması gerekir.

16. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    blitz ufak bir hata yapiyorsun:

2 beyaz + 1 tam yumurta da 9 gr protein vardir.
    ayrica ekmek deki protein i de hesap etmissin.vucut gelistirmeciler protein hesabi yaparken sadece hayvansal protein degerlerini toplarlar ;)

insallah moralini bozmamisimdir :oops: bunu bana eyeseeyou anlattginda cok moralim bozulmustu :?

17. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Moralimi bozmuyorum tabi ki :evil:. Onun yerine yeni laflar hazırladım :p.
    Öncelikle ben www.besinler.com un yalancısıyım ki www.besinler.com da Amerikan Sağlık Bakanlığı'nın yalancısı ;).
    Birincisi; oradan hesaplarsak 2 yumurtanın akı 7,2 gr. protein veriyor, 1 tam yumurta ise 7,3gr. protein veriyor; yani toplamda benim ilk dediğim 13-14ten de fazla ve 14,5 gr.
    İkincisi de kepek ekmeğine de aynı adreste baktım, hayvansal protein gibi olmasa da iyi bir aminoasit profiline sahip; Lycine ve Isoleucin bakımından çok zengin olmasa da Glutamic Acid (ki bu da Glutamine'in yapıtaşı) açısından çok zengin. Yine de EyeSeeYou yanlış demiyorum onun da gerekçesini duymak isterim.
    Kaldı ki Soya Proteini diye toz da olduğuna göre hayvansal olmayan kaynaklara da bakıyoruz gibi geliyor bana.
    Hala daha ikna olmadıysak lor peynirinin büyük dilimini 200gr. olarak ilan ediyorum bir itirazı olan yoksa artık sırf lordan 40gr. proteini alıyoruz, kabul etmeyen varsa lor peyniri çok ucuz valla kendi kaybeder :p.

18. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    blitz bitkisel proteinlerin hesaba katılmamasının nedeni elzem amınoacidler bakımından fakir olması..eyeseyou bu konu hakıında ki görüşünü sanırım soya proteini ile ilgili bir soruda belirtmişti,tam hatırlamıyorum..sonuçta bazı amınoacidleri aynı ama çeşitleri ve mikatrları farklı.bazı vücutçular bitkisel proteinleri hesap dahiline alırken bazılarıda dahil etmez..bununda bir sonucu olarak bazıları vücut kilo başına 2 gr bazıları 3 gr ,bazılarıda 4 gr protein önerebiliyor..ağırlıklı olarak hayvansal kaynaklı protein aldığın takdirde ,bitkiselleri istersen hesaplayabilirsin yada hiç hesabada katmayabilirsin..

19. venom_LORD

venom_LORD Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Varna
    arkadaslar tartisma haline donusmesini hic istemiyorum o niyettede diileim zaaten.sonucta fikirlerimizi belirtiyoruz...
    arkadaslar peynir le felan olmaz bu is.o sizin hesapladiginiz sadece teorik olarak.ama vucut bunu gercekten istiyormu onu konusmak gerekir.sizin bahsettiginiz kasein proteini sutte dolayisiyla peynirdede bulunur ve 7 saat kadar bi sure ile vucutta islenir.ama amac sabahlari gerekli olan amino asit eksikligini hem kolay emilebilen hem de kaliteli bi besinden yani yumurtadan alinmalidir fikrimcve.sabahlari 8 yumrta 3 u 2 si veya 3 u sarili.rahatsiz olan varsa 10 adet sadece beyaz yiyebilir bunda hicbir sakinca yoktur saglik acisindan.sadece sarilara dikkat etmek gerek.tekrar vurguluyorum amaca yanelik kullanmak gerekir.her urun sonucta ihtiyac duyuldugu icin uretilmektedir.mesela universalin milk & eggs adinda proteini var yatarkaen bu kullanilir.whey de ise yarar ama amac o diil ki.bu ayni market evinin dibindedir porshuna atlarsin oyle gidersein .gidermisin gidersin ama anlami yoktur.benzini bosuna kullanmisindir,,haksizmiyim.

20. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Lor Peynirinde bulunan protein casein proteini değil, Lor peyniri = pastörize peynir altı suyu + tuz. Peynir altı suyunun ingilizcesi de Whey. Bu yüzden sabahları için lor peyniri en hızlı birkaç kaynaktan biri, ayrıca evden hızlı çıkmak için de yumurtadan kat kat iyi bir kaynak. Okula yetişmem gerektiğinde 200 gr. peyniri ben 1 dakikada yiyebilirim ama yumurta kırmak, pişirmek veya haşlamak baya uzun sürüyor ve her sabah her sabah sıkar adamı.
    Herkes kendine rahat geleni yapsın, belli bir miktar protein alındıktan sonra gerisini çok da takmayalım ama okula gitmediğim günler benim kahvaltımda da yumurtalar daha ağırlıkta (Buraya yazdığım programa oranla). Bu kadar da kafa yormaya gerek yok zaten, benim başta önerdiğim program ve türevleri gayet yeterli.

Sayfayı Paylaş