DİYET PROGRAMI: Her kafadan bir ses çıkıyor! Yok mu bunun güvenilir bir kaynağı???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve fet tarafından 3 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. fet

fet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Forumda pek çok konuyu okudum internette baya zaman harcadım. Özetle dili olan konuşuyor. Herkes birşey diyor. Bu denilenleri tartacak kıyaslayacak bilgim de yok. O yüzden güvenilir bir kaynak arıyorum. Lütfen yardımcı olun. Bana güvenilir bir kaç kaynak veya program önerirseniz çok memnun olucam.

Not: 100KG, yaş 20, yağ oranı +25%, erkek.
    Kendim forumdan araştırdığım kadarıyla diyet yapıyorum 1 aydır ama çok yavaş kilo veriyorum. 1 aydır da cardio yapıyorum hafif strength training ile birlikte.
    Hedefim haftada 1.5-2KG vermek. Ama şuanda 0.5KG veriyorum.

2. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Haftada 0.5 kilo veriyorsan ortalama haftalık kalori açığın 3500 kaloridir, yani günde 500 kalori. Bu düşük yağ oranları için yi bir rakam ama senin yağ oranın yüksek olduğu için biraz daha hızlı gidebilirsin. Her gün ne yiyorsan 300-500 kalori daha düşük ye, proteini 150 gr'ın üzerinde tut. Programı besinlerin kalori değerlerine göre istediğin gibi çıkartırsın, senin için kaç öğün iyi oluyorsa o kadar ye, basit şeker yeme vs...Bu işte kafa karıştıracak bir şey yok, ayrıntılara takılma. Tahminen 2000 kalori civarı yersen iyi olacaktır. fatsecret gibi bir site ve 40-50 liralık bir mutfak terazisi işi bitirir.

3. fet

fet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkür ederim. Fatsecretı okumaya başlıyorum hemen. Bir endişem var onu da sormak istiyorum.

Bendeki göğüs yağı oranı baya fazla. Sanırım cips vb. çok yediğim ve hiç spor yapmadığım için.

Benim durumumda olup da kilo veren bazı kişiler göğüs yağından kurtulmamış, düzgün beslenmediği için. Böyle bişey olacaksa hiç kilo vermeyim daha iyi.
    Bu yüzden acaba bir diyetisyene gitmem gerekir mi? Yoksa diyeti tavsiyenize göre yapsam da olur mu?

4. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yağlar vücudun her yerinden aynı anda gider, vücutta yağ dağılımı da genetiktir. Yani bir insanda genetik yapısından ötürü göğüste çok yağ birikiyorsa ama sonrasında kalıyorsa bunun tek sebebi hala yeterince yağ yakmamış olmasıdır. Yağ yakımına devam edecek herkes göğüs yağının da gittiğini görür. Sen sadece yak yani eninde sonunda gider. Sende en son göğüste kalır, bende alt karında kalır, başkasının kolları sarkık kalır ama yağ yakımı devam ettikçe kalanlar da gidecektir.

Şuna dikkat, yeterli protein alımı ve ağırlık kaldırmak ve çok hızlı kilo vermemek önemli. Bunların üçü de kas kütlesinin korunmasını sağlar, bunlara dikkat etmeyen kişide kas kütlesi de azalacağından yağ yakımı olsa bile görüntü iyi olmayacaktır. Protein alımı ve ağırlık konusu açık, hız konusunda şöyle söyleyeyim, senin için şu anda yağ oranın yüksek olduğu için haftada 1 kilo civarı verebilirsin, belki biraz daha fazla. Yağ oranı azaldıkça yağ yakım hızı azalacağından bu önce 0.7-0.8 kg civarına düşecektir, sonlara doğru haftada 0.5 kiloya düşebilir. Çok hızlı kilo kaybı kas kaybı anlamına gelir ve bu da derinin altından yağlar giderken bir yandan kasların da gitmesi, yani sarkık görüntü anlamına gelir. Buna dikkat edip sabırlı olduktan sonra sorun olmaz.

5. fet

fet Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Tamam çok teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş