Düşük Karbonhidrat Beslenmek Doğru Mu ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ertndrsn tarafından 4 Mart 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar ben 4 aydır günlük 100 gramın altında karbonhidrat almaya çalışıyorum. Yalnız buna rağmen çok fazla kilo veremedim. Aslında 18 kilo verdim fakat çok fazla kilo veremedim dememin sebebi diyete başlarken 138 kilo olmam. 106 kilodan bir buçuk ayda 96 kiloya düşen insanlar görüyorum. Bir ayda 100 kilodan 90 kiloya düşen insanlar görüyorum. Sizce bendeki sıkıntı nedir ? Ben neden bu kadar yavaş kilo veriyorum ? Bir de düşük karbonhidratla beslenmek doğru mudur ? Kilo vermenin tek mantığı kalori açığı çıkartmak mıdır, makroların bir önemi yok mudur ?

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ağırlık kaybı için makroların etkisi çok az. Ancak diyetin protein yüzdesi değiştiğinde, makroların etkisi artıyor(sebebi termojenez). Genel sağlık durumu için makro dağılımlarının önemi var. Yakın zamanda yayınlanan bir meta analize göre düşük karbonhidrat tüketimi ölüm oranını(mortalite) artırıyor.

Düşük karbonhidrat ve ağırlık kaybı için: 1 yıllık ağırlık kaybı etkilerinin karşılaştırdığı çalışmalara göre başlangıçta düşük karbonhidrat ile ağırlık kaybının daha fazla olduğu ancak 1 ve 2 yıl gibi süreçlerde geleneksel bir diyete göre daha fazla ağırlık kaybı sağlamadığı pek çok çalışmada gösterilmiş.

ertndrsn bunu beğendi.
  3. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam peki 1 ayda 10 kilo kaybeden insanlar nasıl başarıyor bunu?

4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Eğer önemli olan kayıp ise bir ayda 15 kg kaybeden insanları bile görebilirsin ki. Yüksek protein(kg başına 2-3 g), çok düşük karbonhidrat, düşük kalorili bir diyet ile fiziksel aktivite birleşince aylık 10-15 kg verilebilir. Ancak ne kadar sağlıklı olur, ne kadar kas kaybedilir tartışılır.

5. fizyo_spor

fizyo_spor Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Bence ketojenik diyet bu sporda eziyettir .sağlıklımı değilmi çok tartışılıyor ben bu konuda fikir soylemeyecem ama benim bildiğim birsey varsa buda sporda karbonhidratı dogru zamanlamada alırsak mükemmel olur. Bunun üzerine çok kafa patlattım instagram sayfamda girer girmez dairesel bir şema var benim düşunceme göre karbonhidrat zamanlamasi nasil olmalıdır orda anlatıyorum. (fizyo_spor_alifirat)

berk1905 bunu beğendi.
  6. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam bu sporda eziyet olabilir belki doğru ama ben tam olarak bu sporu uygulayamıyorum ne yazık ki. Özelden size ağırlık programımı yolluyorum.
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Mart 2019 ---
    Sağlıklı olarak obezite hastası olan birisi ayda kaç kilo kaybetmelidir hocam ?

fizyo_spor bunu beğendi.
  7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ayda 4 kg ideal ancak mevcut koşullara göre artabilir/azalabilir.

8. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam ben 1000 kalori aldığım bir günde mesela kraker de yedim. Kilo veremiyor muyum bu sebeple? Bunun bir mantığı var mı
    ?

9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Farklı diyetlerin ağırlık kaybı sağlama mekanizmalarını anlatan şablonların hepsinde sebep olarak "energy deficit" yani kalori açığı yazar. Kalori açığı sağladığın sürece, ağırlık kaybedersin. Besin tercihleri, makro öğeler, kalori açığının miktarı ise genel olarak ağırlık kaybının "sağlıklı" veya "sağlıksız" olarak adlandırılmasını sağlar :)

ertndrsn bunu beğendi.
  10. ertndrsn

ertndrsn Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkürler hocam.

Sayfayı Paylaş