CrossFit

Konusu 'CrossFit ve Dayanıklılık Sporları' forumundadır ve Jacklifter tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 55 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tatmin etmez bu örnek de ...

daha da var talebem , malum yerlerde takılan ...ama , hepisnin dereceleri eski dönemlere göre çok aşağılara düştü...

crossfit bir modadır , bekleyin ve görün dediklerimi ...insanlar yeni olan şeylere her zaman ilgi gösterirler , ama " performans sporlarında " eğer derece vb bekleyecekseniz crossfit 'in hiçbir faydası olmaz...

zira, her sporun " cross training" ihtiyaçları farklı , prototip reçete olmaz...

bana garip gelen bi konu ise , nedense bütün bizdeki yerli "crossfit merekzleri" nedense konu "halter olunca " hep gavurların resim ya da filmlerini koyuyolar ...herhalde , daha " halter fazına " mı geçemediler ?!...

gördüğüm şeyler ise fena ...mazallah sakat kalırlar ...stil , teknik vb hak getire ...
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Temmuz 2014 ---
    bu arada 400 metre koşamayan halterci ve/ veya kendi kilosunda squat yapmayan maratoncu olduğunu sanıyosanız , bence çok ama çok yanılırsınız !...:)
    --- Mesaj birleştirildi, 9 Temmuz 2014 ---
    halter içinde atletizm ve gerkse atletizm içinde olimpik halter metodlojileriiç içedir !...

Son düzenleme: 9 Temmuz 2014
  2. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    " zımba gibi güçlü kuvvetli bi bayan sporcumuz vardı , bi heves crossfite gitti , 3 ay sonra geldiğinde "hocam , çok kondüsyonlandım " dedi ...ama , kondüsyonu " nerdeyse yarıya düşmüştü....:)

Zımba gibi güçlü kuvvetli olan bu bayan sporcunun branşı ne idi? Zımba gibi bir sporcu en kötü ihtimalle bile dandik bir antreman yaptı diye 3 ayda kondüsyonu yarıya düşer mi?, Hocam çok kondüsyonlandım diye ilkokul seviyesinde cümle kuran zımba gibi sporcu olabilir mi? Neredeyse yarıya düştüğünü hangi testleri ve rutinleri uygulayarak farkettiniz? Bu 3 ay boyunca kendi branşında hiç mi antreman yapmadı? Nasıl beslendi ve nasıl dinlendi? Herhangi bir insanın 3 ay gibi bir sürede bir antreman sisteminin köklü değişiminin etkilerini sübvanse edip, kar ve zarar grafiği çizebilmek için gerekli bir metod var mı? Bunları sizin o cümlenizden sabaha kadar sıralayabilirim ama vereceğiniz mantıklı bir cevap olamaz maalesef.

Crossfit de her spor gibi bazılarının daha fayda gördüğü, bazısına sıradan gelen, bazısına negatif etki edebilecek bir spordur. Hedef @Jacklifter ın da dediği gibi zaten uzmanlaşmak üzerine değildir ve tam tersi vücut fonksiyonlarının her farklı etapta zorlanması üzerine kurulur. Sadece ağırlık antremanları değil, yüzme, koşu, cardio, weightlift vs. birsürü branşın içine dahil olduğu komple bir antreman mantığı güder. Amacı toplam değişkenlikler içeren parkurları veya wodları belli bir volume ve süre içinde tamamlayabilmeye yeteneğidir. Amacı kas hypertrophy si bile olmayan, sadece performans olan bir spordan 3 ay içinde %50 kondüsyon kaybıyla ayrılmak için, 3 ay günde 500 kcal alıp, dinlenmemiş olmak lazım. Eğer zımba gibi sporcunuz bunu yaptıysa haklı olabilirsiniz. Lakin macrolara ve recovery sürelerine dikkat eden bir sporcunun crossfitten verim alamaması mümkün değildir.

" gördüğüm şeyler ise fena ...mazallah sakat kalırlar ...stil , teknik vb hak getire ..." bu söylediğinize harfi harfine katılıyorum ama bu da bir gerçek. Crossfit başlangıç ve amatörler için çok çok ciddi riskler içerir. Hareketlerin formları ve teknikleri elzem derecede önemlidir. Tutupta ilk haftadan silkme, koparma gibi kaldırışlara girişenler veya onlara bunu gösteren antrenörlere ağızınıza geleni söylesiniz sizi haklı bulurum. Ama kişisel yapılan hatalar bir antreman sistemine mal edilemez. Ayrıca her branşın crosstraining ihtiyacı farklıdır demişsiniz. Evet ama zaten crossfit in mecbur olan bir antreman sıralaması yokki. Pozisyona göre isterseniz hiç yüzmez, istersenez her antreman yüzersiniz örneğin. Anlayamadığınız crossfit 3x8 bench press gibi standart programlar yapmaz. İhtilyaca ve tamemen zorlanmaya göre şiddeti ve antremanın yönünü kaydırmanızı sağlar. Bence sizin önyargınız konuya yeterince değer vermediğiniz için incelememenizden kaynaklı. Yoksa inceleseniz siz de hak vereceksiniz

Son düzenleme: 9 Temmuz 2014
  3. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Anlamadığınız nokta şu, kimse diğer sporlarda daha başarılı olmak için CrossFit yapın demiyor. Herkes kendi sporunun antrenmanını yapsın. CrossFit ayrı bir spor dalı. Prototip bir reçete yok. CrossFit hayatınız boyunca yapabileceğiniz bir spor ve bu yüzden modadan çok daha fazlası bence.

Bizdeki CrossFit'çiler "gavurların" resimlerini ve filmleri koyuyorlar çünkü bizimkilerin resimleri ve filmleri yok. Ben 6 ay Türkiye'nin en iyi halter kulüplerinden birinde o sporcular ve antrenörler ile birlikte çalıştım, bizde haltere ilgi yok ve bu yüzden dışarı kapalı bir durumda. CrossFit Amerika'da haltere olan ilgiyi arttırdı, Türkiye'de de aynısı olsun istiyorum ve bunun için çalışıyoruz. Halter ve CrossFit camiası birbirini tanımalı ve yardımlaşmalı, ancak bu şekilde daha ileri gidebiliriz.

Verdiğim örnekleri kendi gözlerimle gördüm.

Ruslar ve Çinliler dışında atletizm ve cimnastik elementlerini antrenmanlarına dahil eden halterci pek yok, ülkemiz de buna dahil.

frodobagins000 ve Akhilleus bunu beğendi.
  4. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    1) jacklifter :

görünen o ki halter konusu uzmanı yok !...halteciler , atletizm yaparlar hem de en babasından ....örnek olarak çalıştığım zamanlarda "dolmabahçe stadında " " 100 mtr , 200 mtr , 400 mtr , engelli atlama , 1.000 metre koşular ya antrenman başında ya da sonda yapılırdı ( hava durumuna göre bağlı olarak ) ...aynı zamanda tabi gerekli jimnastk , esnetme hareketleri vb ile... kısaca , halter o kadar basit göründüğü üzere ağırlık kaldır babam sporu değildir ...halterci esnek olmak da zaorundadır , seri de ..:)

aynı zamanda atletler de braşlarıa göre ş iddetli şekilde " olimpik halter metodojsi ile " patlayc güç , kuvvttee dayabnıklılık , kuvvette serilik antrenmanları gerekleştirirler ...maratoncular da dahil ...merak edenler " burhan felek atletizm halter salonuna gelsin diycem , ama yıkıldı tesisi...

2) aşil :
    kondisyon değil 3 ay , 1 haftada bile düşer ...antrenörseniz bunu gayet iyi bilirsiniz ...ayrıca, sürekli çok iyi beslenme bile kondüsyonu düşürebilir ( antrenörler bu konuları bilirler )

kondisyon düşüklüğünü ölçmek için fazla öyle kompleks yönteme falan gerek de olmaz....örneğin 5 x 3 min dövüşü rahat çıkaran birisi , branş kondüsyon metodlojisini bırakıp onun yerine gidip "crossfit" yapar ve 2 x 3 min de bitap düşerse durum açıktır ...veya , rakibi kaldırıp kaldırıp patates gibi yere çarparsa bu da iyi bi gösterge olur ...
    atletizm değerlendirmeleri tabi çok daha kolay olur , halter de ....)

bu arada
    -----------
    Amacı kas hypertrophy si bile olmayan, sadece performans olan bir spordan 3 ay içinde %50.......
    -----------------
    demişsniz ????!!!!...bu ne demek ?!...

perofrmans spprları ağırlıklı olarak "miyofibriler hipertofi " ile ilintiliidir ....kaldı ki ksımi olarak minimal "sarcoplasmik hipetrofi "oluşumları bile söz konsudur, ...kısaca , hipertrofi olmadan asla performans sporu veya performans odaklı olunamaz !...:)

Son düzenleme: 10 Temmuz 2014
  6. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bu arada

--------Amacı kas hypertrophy si bile olmayan, sadece performans olan bir spordan 3 ay içinde %50 kondüsyon kaybıyla ayrılmak için, 3 ay günde 500 kcal alıp, dinlenmemiş olmak lazım
    -----------------

???!!!..

sırf bazal metaboliznaın bile .1200-1.500 kcal civarında gezindiği göz önüne alınırsa, ve her 7-8.000 kcal enerji açığı oluşması halinde "hipotalamus un ön bölümü" 1 kgs ver dedğine göre , bu 51 kgs sporcumuz 3 ay süre içinde 42 kgs ye falan düşmesi gerekir di ...ve keza üstüne bi de spor falan da yaparsa " ölmesi "gerekir !....)

7. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Tamam işte üstadım bende diyorum ki performans düşüşü olur, kondüsyon düşebilir, fakat bunu tek başına crossfit e bağlayacak kanıtlarımız neler? Yani mesela crossfit de olan hangi durum bir dövüşçünün kondüsyon ve performansını bu kadar dramatik olarak düşürüyor? Yani kastım şu. Vücut geliştirme bütün sporlar için taban sağlayan, temel bir yaklaşımdır. Futbolcusundan, dövüşçüsüne neredeyse hepsi düzenli olarak ağırlık çalışması yaparlar. Standart bir ağırlık antremanından farklı olarak crossfit in amacı myofibral hypertroph dir. Sizin bahsettiğiniz o 2 hiprtrofi şeklini tam olarak zaten bağımsız düşünemeyiz. Lakin benim kastettiğim çok çok daha basit bir mantık. Tabiki standart amatör bir insanın sadece spor olması açısından crossfit yapması ile, profesyonel bir sporcunun branş harici crossfit ile uğraşması aynı şey değildir. Haklı olduğunuz kısımlar olduğunu belirttim zaten. Benim kabul etmediğim tek şey sizin performans düşüşünü direkt crossfit e bağlamanız ve bir sebep sunmamanızdır. Ayrıca Türkiye 10-15 yıl geriden takip ediyor o yüzden crossfit moda oldu yaklaşımı inanın konuya ne kadar uzak olduğunuzu göstermek açısından çok yeterli bir cümle. Şuan crossfit yurtdışında neredeyse olimpiyat haline gelerek, kendi yıllık müsabakalarını her sene hem izleyici kitlesi, hem katılımcı kitlesi olarak arttırırken. Bunun Türkiye ye yeni gelmiş bir moda olduğunu söylemek ne kadar mantıklı?

Her sporcunun crossfit yapmaması gerektiğine katılıyorum. Crossfit in olmazsa olmaz bir sistem olmadığına katılıyorum, crossfit in yaptıkların 1 ise bir marka olarak havasının 3 olarak gösterildiğine katılıyorum, olimpik hareketlere amatörlerin sanki makinada göğüs giriyor gibi hadi diye başlatılmaması gerektiğine katılıyorum, vs vs. Dediğim gibi size katıldığım ve abartıldığını düşündüğüm çok husus var. Lakin Crossfit veya marka adını bırakırsak dediğiniz gibi cross traning tarzı antermanlar doğru yapılırsa inanın faydaları muazzam olur, bunu benden daha iyi bildiğinize de eminim.

He burada amacı hypertropny olmayan derker sarkoplazmik hipertrofiyi kastetmiştim. Ama zaten devamında performans amaçlı olduğunu belirttiğim için myofibral hipertrophy den bahsetmedin. Bu benim hatam onun için kusura bakmayın.
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2014 ---
    Bu organizasyonu seyredebileceğimiz bir online durum olacak mı? Bu konuda çok bir bilgim yok şuan maalesef.

Son düzenleme: 10 Temmuz 2014
    Jacklifter bunu beğendi.
  8. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Bu adresten canlı olarak yayınlanacak 25 Temmuz'dan itibaren.

Ercan Bey ile tartışmanın anlamı yok, ben genel örnekler vermeme rağmen kendisi münferit örneklerde ısrar ediyor. Kendisi antrenör ve bu konuları iyi biliyor, o yüzden biz kendi işimize bakalım.

9. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Üstad bişey sormak istiyorum. Senin profilinde Ankara yazıyor. Orada bildiğim kadarı ile bir resmi salon yok. Antremanlarını crossfit mantığı ile mi yoksa standart bodybuilding üzerinden bi devam ettiriyorsun. Yok eğer kendin devam ettiriyor veya salona gidiyorsan senden öğrenmek istediğim bazı şeyler olacak

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tarışılacak bi konu yok ki ?!...eskilerin dediği üzere " münazara ve teati " yapıyoduk ...:)

ama , tabi ki branş anternörleri " crosstraining " trendine gülümser geçerler !...

neyse , size hayırlı işler !...:)

11. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Evet şuan Ankara'da resmi bir salon yok. Ama yeni sezona yetiştirmeye çalışıyoruz ve ilk salonu açacağız bir aksilik olmazsa.

Yaklaşık iki senedir vücut geliştirme antrenmanı yapmıyorum. Bir süre halter tekniğimi geliştirmek için ASKİ spor kulübünde sadece halter antrenmanı yaptım, tekrar CrossFit'e başladım ama bazı sıkıntılar oldu ve şuan sadece güç kısımlarını yapıyorum, kondisyon kısmını programlıyorum ama arkadaşlar yapıyor. İmkanlar tabii ki kısıtlı normal bir salon olduğu için, ama bir şekilde çözüm buluyoruz ve yapıyoruz. Aşağıda facebook grubumuz var.

Facebook

12. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Sormamın sebebi İstanbul da birsürü salon var, lakin benim bulunduğum lokasyonda bir tane yok maalesef saat olarak özellikle. Ara ara standart antremanlarıma katmak istiyorum aslında ama öncelikle halter tekniği öğrenmem gerekilor mecburen. Nsıl yapsam, nasıl etsem bilemiyorum bende. Aylardır kalistenik tarzda vücut ağırlığı ile çalışıyorum, ondan önce uzun bir kilo alma evrem oldu evlilik filan derken spordan uzak kaldım. Şimdi kilo kısmının çoğunu hallettim, lakin bir salon ihtiyacım var. Çok yakınımda Macfit açılıyor. Standart bir salon lakin halter tekniği çalışabileceğim boş alanım bol olacak ne tavsiye edersin?

13. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Tekniği kendi başına öğrenmek çok ama çok zor. Ben o açıdan çok şanslı olduğumu düşünüyorum, milli seviyede sporcular ve antrenörler ile çalıştım, kısa bir süre olmasına rağmen beni başlangıçtan çok ileri götürdü bu çalışma. İstanbul'da bu imkan ne yazık ki kısıtlı, Ankara'daki kadar kulüp, antrenör ve sporcu yok. Ama yinede bir çoğu bilinçli halter konusunda, en azından kendinize zarar verecek bir şey yapmanızı engellerler.

O tür salonlarda ekipman genellikle olimpik olmuyor, barlar dönmüyor, ağırlıklar standart çapta olmuyor, ağırlığı yere atamazsınız vs. Bu yüzden en iyi çözüm resmi bir salona kaydolmak. Şunu da belirtmek istiyorum, ben ilk CrossFit ile tanıştığımda vücut geliştirme ile beraber yapıyordum, ama ilerlemek istiyorsanız birini seçmek lazım, ikisi birden olmuyor. İstanbul'da 9 salon oldu ve ulaşım da kolaylaştı aslında CrossFit'e, bence en iyi seçim bir salona kaydolmak.

Official CrossFit Affiliate Gym Locator

14. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Onun bende farkındayım ama iş durumu da bunda bir sıkıntı. Bulduklarımdan gitme ihtimaline en yakını crossfit pars dı. Lakin onlar da 9 da kapanıyor ki benim ofisten çıkıp oraya varmam bu saati bulur istanbul trafiğinde. O sebeple bence şimdilik eğer yakın bir yere açılmaz ise bu sevdadan vazgeçip, normal vücut geliştirme antremanlarına devam etmek. Çünkü dediğim gibi hem o kaldırışların teknikleri için etrafımda kimse yok, hem de bir crossfite kayıt olma şansım yok.

15. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Salon sayısı daha da artacak, mutlaka size yakın bir yere açılır ilerleyen zamanlarda. Ankara'ya yolunuz düşerse bekleriz ve yardımcı olmaya çalışırız. :)

16. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    Ondan eminim zaten. O sebeple gerekirse bir süre bu şekilde compound egzersizler ile devam edeceğim. Pull up, bench press, incline press, dips, deadlift, squat, military gibi ana bir serbest hareket yanına bir uzak izole hareket gibi. 6-8 aralığında 3 hafta, 2-5 aralığında güç için 1 hafta sonra 1 hafta off gideceğim. Upper-lower olarak haftada 4 idman + kalistenik olarak 5. antreman. Bu ara yakın biryer açılırsa her türlü silkme koparmaya varım bilginiz olsun :D

Jacklifter bunu beğendi.
  17. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    CrossFit'in bu kadar hızlı yayılması ve benimsenmesindeki en önemli pay, Greg Glassman'ın bu işi paradan daha önemli bir motivasyon ile kurması ve yapması sanırım. Her şeyi kendi yapmaya ve satmaya çalışmadı, tekel olmak istemedi ve bu yüzden spor şu an bu durumda ve gelişmeye devam ediyor.

National Pro Grid League, Amerika'da bu sene kurulan NBA gibi bir fitness ligi. 16 takım bugün ilk kez draftlarını (atlet seçimi) yapıyor. Aşağıdaki linkten canlı izlenebilir;

NPGL

NPGL spora yeni bir soluk ve tarz getirecek. 2007 yılında bir çiftlik bahçesinde ilk yarışması yapılan sporun kısa sürede geldiği nokta inanılmaz. Çok güzel tez konusu olur. :)

18. Akhilleus

Akhilleus Üye

Beğenileri:
    1.294
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Grafik tasarım
    Yer:
    İstanbul
    izliyorum şuan valla allahtan modayı Türkiye de 10-15 sene geçmişten takip ediyoruz. Yoksa bu zevkten mahrum kalacaktık.

19. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Oncelikle selamlar daha once bu konuya 1 mesaj atmistim belki hatirlayan vardir her neyse ben sorumu sorayim karar degistirdim crossfite yavasdan baslamayi dusunuyorum full + full olan bir salona uyeyim bana en azindan ilk 1 aylik isinma antreman programi yazabilecek varmi acaba

20. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Ek bilgi olarak 2 haftadir tatilde oldugum icin crossfit hakkinda bilgide toplayamadim antrenman gunlugume bile yazamadim vg antrenmanlarimi sonuc olarak crossfit hakkinda her turli bilgiye + antrenman ve beslenme programina ihtiyacim var

Sayfayı Paylaş