cardio yasagi ve yag yakimi

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Rodney McKay tarafından 12 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    evet arkadaslar,
    benim kucuk bi sorunum var, yag yakmam gerekiyor ama cardio yapamiyorum.

Cunku kalbimdeki agrilar nedeniyle doktora gittigimde, yiginla alete soktu, kan testleri vs yapti, bi alet takti 1 gun vucudumda tasidim falan ve sonunda doktorun koydugu teshis; daha onceki spor hayatinizdan olsa gerek kalp kaslariniz fazla gelismis ve cevresi ona uyum saglayamamis, agrilarinizin nedenide bu. Bu yuzden cardio yu mumkun oldugunca az tutarak spor yapmam onerildi. Bende zaten vucut gelistirme yapmakistiyorum ancak biraz yag problemim var, ve ne yazikki cardio antremani yapmamam gerekiyor uzunca bi sure, en azindan cevre kaslarim kalp kaslarimla uyum saglayabilecek duzeye gelene kadar.

Yag yakimi ve vucut gelistirme konusunda izlemem gereken yol olarak onerilerinizi bekliyorum arkadaslar.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tamamiyle yanlış teşhiş doktorunuzu değiştiriniz lütfen... kalp kası gelişmesi hemen hemen her sporcuda mevcuttur. öyle olsa bile özel enzim verilerek plazma düzeyinde durumun gözlenmesi gerekmektedir. sizde daha bilinçli olarak nedenleri üzerinde durabilir yakın çevrenizden bilgi alabilirdiniz sonuçta türkiyede 160,000 kisi kalp sorunu nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

bu durmla ilgili bir efor testine daha girmenizde fayda var. artı eğer kalple ilgili bir sorununuz varsa bunda kalp kasının ani kasılmasıyla ilgili yırtık yada hasarı mevcutttur. ani yaptığınız alışık olmadığınız sporlar sizi bu yönde etkiler. kas hasarı mevcutsa kanımca çeşitli ilaç tedavileriyle bu hasarın öneüne geçebilir ve 2-3 aylık zaman diliminde eski sağlığınıza kavuşacağınızdan hiç süphem yoktur. bu zaman zarfında calsium alımınızı biraz yükseltmeniz için emilimi yüksek olan incir ve özellikle glutamin oranı yüksek yumurta ve et tüketmenizde fayda var.

eğer doktora gidecekseniz durumu anlatın ve ona ck enziminde eksiklik olbileceğini söyleyiniz gerekli testler sonucu plazma düzeyi incelensin. isterseniz. bunu hiç söylemeyin zaten aynı teşhis konursa ben yanılıyorumdur. farklı koyarsa doktorunuz..

Son düzenleme: 12 Eylül 2008
    Rodney McKay bunu beğendi.
  3. whammers

whammers Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Yapman gereken şey basit 2 günde bir günde 5-6 kilometre hızlı tempo yürüyüş yapacaksın.1 ayda yağ fln kalmaz.

4. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    cok tesekkurler,
    ama birsey daha eklemek istiyorum, 2 farkli hastaneye gittim, once bir universite hastanesine gittim, sorunum duzelmeyince ozel bir hastanede -bayagi para bayilarak- yaptirdigim komple bir arastirma yaptirdim. Universite hastanesinin doktoru bir teshis koyamadi, eskiden yaptiginiz spor agir bir spormus, onu aniden biraktiginiz icin olabilir diyebildi anca. Bu kalp kaslarinin cevresine gore daha gelismis oldugunu soyleyen ise o gittigim ve beni bayagi bi alete, kosu bantlarina, kan testlerine vs sokup birde 1gun boyunca kolye gibi bi alet -adini tam hatirlamiyorum, holder miydi neydi- takan hastaneydi.

2 Hastanede spor yapmami onerdi gerci, ozel hastanedeki doktor cardio yu 2.planda birakmami onerdi bi surelik ama.

Simdi ne yapmami onerirsiniz? Bir doktora daha gitmeme gerek var midir?
    Ve en son kalpciye gittigimden beri 1 seneye yakin zaman oldu sanirim. Sizce ben bir degisiklik hissetmiyor olmama ragmen bir degisme olabilir mi?

Son birsey daha, spor yaptigim donemlerde bu agrilarim neredeyse hic olmuyor, bu yuzdende dedikleri gibi sporla ilgili olabilecegini dusundum. Sizce baska bir nedeni olabilir mi?

Yuruyus ve kosu cardio calismasi degil midir?

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    SAYIN wharmens lütfen yanlış yönlendirme yapmayınız özellikle konu kalp olduğu zaman var sayınlarla hipotezlerle inş. maşallahla bu işler yürümez karşınızdaki insan konu mankeni değil oöyle yap böyle yap demek benim bile harcım değil. bu büyük bir sorumluluk belki size güvenip yapacak..

sayın rodney üviversite hastanesi dediniz hangisine gittiniz.?

rockybalboa7 bunu beğendi.
  6. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    gazi hastanesi, yaklasik 1,5-2 sene oldu sanirim,
    ardindan ataturk hastanesine gittim 5-6 ay sonra

7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hımm ankaradasınız siz. dediğim gibi bence devlet hastanesine güvenin kalbinizde bir sorun yok artı özel hastanenin doktoru size yanlış bilgi vermiş kanımca sizde değiği bir doğru ani hareketli sporlarla uğraşmanızdır. bu nedenle kalp kası hasarı mevut olabilir fakat ağrı özellikle heyecan sırasındamı oluşmakta.

benim valla bugüne kadar 3 kişiye sözüm var. istanbulda olsaydınız söz veremezdim. sonuçta kardiyoloji şakaya gelmez ve çok yoğun ve ciddi bir sorunda mevcut değil. kanımca fakat ağrı nezamandır mevcut ve ağrısı nasıl olmakta neyinizi aksatmakta sırf ağrımı yoksa ağrı esnasında göz kapaklarınız büyüyormu nefesiniz daralıyormu?

bence özellikle bir anjiografi yapsak kesin tanı koyulur fakat biraz pahalı bir yöntem son teknoloji. gittiğin yerde sana hangi testleri yaptılar.

8. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    acikcasiisimlerini bilmiyorum ve cokfazla test yapildi hepsini hatirlamiyorum, bazilarinin ne ise yaradigini hatirliyorum sadece,

kan degerlerimi bayagi incelemisler,

kalbi besleyen damarlari ve diger damarlari incelemisler,

renkli doblermiydi, oyle birseyle incelediler, emin olmamakla birlikte sanirim temiz kan kirli kan karisma problemi varmi yokmu gibisinden birseydi,

ekg mi ne cekildi,

efor testleri yapildi ki bi tanesinde pestilimi cikartiyorlardiaz daha kosu bandinda:D yukari kalkiyordu falan kosarken

uzerime bu sivi surduler bi aletle baktilar, ki az daha gogus killarimi kesmem gerekecekti :D

bazi olcumler vs yaptilar,

kapakciklarami ne baktilar,

kalp ritmine falan baktilar, tansiyon vs olctuler,

bi gun uzerimde bi alet tasidim, sanirim gun icindeki kalp ritmine baktilar, ve agrinin oldugu zamanlarida incelediler,

himm baskaa...

inanin bayagi bi test yapildi ama digerlerini hatirlamiyorum su an.

Agrilara gelince, sporu biraktiktan 1 sene sonra falan basladi, herhangi bir spor yapmaya baslarsam 1-2 ayda neredeyse tamamen kesiliyor agrilarim.

Agri goguste tam kalbin ustunden sikisma olarak oluyor, aslinda nefes alis verisimde bi sorun cok cok sukur ama nedense o agri basladiginda nefes almaya korkuyorum. Bunun disinda birsey yok, tek bir noktada, tam kalbin ustunde bi agri oluyor, ve nefes almaya korkuyorum o zaman,

himm, baskada birsey yok sanirim, baska sorunuz var mi?

birde doktor musunuz acaba?

9. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    doktor değilim. daha olamadık. fakat klinik uygulamalarında 1.ciyim çokta alçak gönüllüyüm. megolomanmıyım nedir. hehe. neyse konumuza dönelim.

koltuk altı yada kol altınızda bir toplar damar vardır büyükçene ondan sıvı enjekte eden bir makinaya girdinizmi ? damarınıza enjecte edilen.?

10. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    hayir damardan hicbirsey girilmedi kan almak disinda?

bu arada bilgili olmak, ve bunu dogru yonde kullanmak gayet ovunulebilecek bir basaridir bence :)

11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mesala ağrınız nasıl gün içinde akut halinde ne sıklıkla görülmekte size muhakkak yardımcı olacağım enazından sağlıklı olduğunuzu yada rahatsızlığınızın ne olduğunu anlayacağız. ağrınız deşında başka belirtiler mevcutmudur.

nefes darlığı olsa idi kesinleşecekti. ALLAH korusun kalp damarlarında bir tıkanıklık yda kireçlenme diyecem fakat çok kesitli tomografi ve ekokardiografi belli olurdu. acaba anjiografi yapıldımı?

bence yapılmamıştır zaten tüm rahatzılıklarda beyin ve kalpte hayat kurtarıyor. size bahsettiğim gibi o halde yapılmadı . ben bide arkadaşlarımın görüşünü alacağım size bilgi vereceğim .a.hast. size tanı koyamadılar dediniz. sırf bu nedenle sorgulayacağım fakat sizi görmeden tam bir tanı koyamam sadece varsayımlarda bulunabilirim fakat daha tecrübeli arkadaşlar illaki sizin gibi bir hasta ile karşılaşmışlardır.

12. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    tomografi ve ekokardiografi adlarini hatirliyor gibiyim, bu ikiside yapildi sanirim. Ama ekokardiyografi olarak degilde eko cektirelim birde gibi bisey dedigini hatirliyorum, ikisi farkli olabilir mi?

Ayrica bunu soylemem bi etki yaparmi bilemiyorum ama, mesela annemde rahatsiz ve gazi hastaesine gidiyor, ve, bende biraz gobek olmasina ragmen ister inanin ister inanmayin 9.kata kosarak cikarim, hic ara vermeden 9 kat kosarak cikabiliyorum cok sukur, ve kalbimde en ufak bi agri bile olmuyor cok sukur. (Ayrica alkol, sigara, kola vs kullanmiyorum, alkol sigara falan hayatimda hic kullanmadimda, genelde sigranin oldugu ortamlarda da bulunmamaya calisirim elimden geldigince. Kan olcumlerimdede kanim 17 mi ne cikmisti ayrica.)

Agrilarim hicbir spor yapmadigim donemlerde oluyor, sporu biraktiktan 1-2 ay sonra basliyor, bunu ozellikle denedim bir kere, zaman yalan olmasin tam hatirlamiyorum ama 2-3 ay kadar body yaptim kendimce, bu forumdaki hareketleri yapmaya calistim ozellikle, agrim neredeyse hic olmamaya basladi, ama sonra sprou birakmak zorunda kaldim maddi nedenlerden dolayi, ve 1-2 ay sonra yine basladi.

Acikcasi benim sinir oldugum konu su;
    Hic antreman yapmasam bile 9 kat kosarak cikabiliyorum cok sukur, zaten genelde asansor kullanan biri sayilmam, pek hosuma gitmiyor cunku biraz fazla yavas geliyor bana. Ama yinede kalbimden korkar oldum.
    Simdi iki hastanede spora baslamami onerdi+gobekten kurtulmak istiyorum simdi, ama nasil kurtulucam bilemiyorum, cardio yu 2.plana birakmami soylemisti ozel hastanedeki doktorum, o zaman cardio olmadan nasil gobegi eriticem? Agirlik calissam hicbirsey yokmus gibi acaba gobek kendiliginden gidermi?

+belki isinize yarayacak bir bilgi olabilir, ilk gittigim body salonunda cok zayiftim ve kilo almaya calisiyordum, emin degilim ama 2005-2006 senesi falandi sanirim, o zamanlar antrenor bana gece yatmadan yiyebildigin kadar makarna veya pilav, ozellikle yagli makarna ye demisti yiyebildigim kadar, gece yatmadan 1 ortaboy tencere falan makarna yiyordum. Bu agrilarim siklasti ve o zamanda doktora gittim, emin olmamakla birlikte sanirim yine gaziye gitmistim, gece yemek yemenin kalbi yoracagini soylemis ustune birde firca atmisti sagolsun :D O zamanlarda vardi agrilarim gerci, ama ondan oncede vardi, ben profesyonel spor hayatimi biraktiktan kis bir sure sonra basladi bu agrilar, hala var..

Simdi sizle konustum bende korkmaya basladim ayrica, yirtik falan dediniz :S ne yapsam bilemedim, ne dusunuyorsunuz?
    +yirtik gibi birsey olsa 9 kat cikabilir miyim bir agri falan hissetmeden?

13. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    pardon mesaja ekleyemiyorum ama birsey daha eklemek istiyorum, dediginiz gibi damardan bisey vermislerdi, ve tam hatirlamiyorum ama onun damarlardanb kalbe gecisini mi ne islemislerdi, acaba sizin dediginiz bu olabilirmi? Tam hatirlamiyorum ama damarlardan bi sivinin gecisinimi ne izlediklerini hatirliyor gibiyim?

14. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tamamdır evet peki bu damardan sıvı enjecte edildiğinde nefesinizi tutmanız söylendimi?. eğer bu testten de geçmişiseniz hiç bir sorununuz yoktur. sadece demek istediğim kalp kası aşınması mevcuttur bu da ni spor bırakmalarında ve ani spor başlangıçlarında oluşmaktadır. fakat tam net bilgi aldığım zaman yardımcı olacağım size.

15. Rodney McKay

Rodney McKay Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    gercekten hatirlamiyorum, tek hatirladigim damardan bi sivi verilip onu kalbe giderken falan izlemeleriydi,

ilginiz ve yardimlariniz icin cok tesekkurler :)

atakan_irresistable bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş