Cardio Olmadan Sadece Body Building Yapılsa Ne Olur Sizce?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve altec tarafından 25 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. altec

altec Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    kardiyo yapmadan.yani koşmadan,bisiklete binmeden sadece ağırlık kaldırırak çalışsa bir insan ne olur sizce? kaslı. ama yağlardan kasları çok belirgin olmayan bir vücut mu ortaya çıkar?

Baslik Tasindi

Bodyforumtr.com - Despo

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel bir soru, itiraf edeyim ben hep böyle çalıştım, gerçi benim spor alt yapım vardı, ama o alt yapı bir yere kadar insana yardım ediyor.
    Bir yerden sonra, kardiyo yapmamanın bedelini ödüyorsun.
    Kısaca söyle özetlenebilir.
    Kardiyo yapmamak, sadece daha az yağ yakmak demek değil.
    Aynı zamanda,
    Kardiyo yapan bir adamla kıyaslandığında:

Kaslarına daha az oksijen taşıyan bir vücudun oluyor.
    Set aralarında daha cok nefes nefese kalıyorsun.
    İdman günleri arasında kendini toparlaman daha uzun sürüyor.
    Sert idman toleransın daha düşük oluyor.

Bunları ben söylemiyorum, bende o hatadayım ve hala devam ediyorum.
    Benim tek bir avatajım var, bacak idmanlarını çok sert yapıyorum, az dinleniyorum, cok set ve tekrar yapiyorum, bu bir miktar kondüsyon çalışması gibi oluyor, ama yeterli değil.

Haftada iki üç gün, orta tempo kardiovasküler çalışma, kişinin kas yapma ve sert idman yapma potansiyelinide arttırır.
    Yediklerinin yağa dönüşmesini zorlaştırır.

Yani aslında kardiyo, aynı zamanda hem daha define olmaya hemde daha fazla kasa giden bir yol.

Not: Bunu daha geçen gün, WABBA Dünya üçüncüsü Serdar Aktolga'da onayladı.
    Bulk zamanlarında bile kardiyo yaptığı zaman gücünün arttığını, daha iyi idman çıkardığını söyledi.

Brew Through, themertyildiz, -hitman- ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    Re: Cardio Olmadan Sadece Body Building Yapılsa Ne Olur Sizc

sorunuzun cevabı genel olarak "evet"...ama istisnaları da var elbette...daha ziyade vücut yapısı ile ilgili...

bulk döneminde...eğer zor kg alan ektomorf ağırlıklı bir yapıya sahip iseniz cardioyu minimuma indirmekte yarar var, hatta belki hiç yapmamak...kolay kg (ve yağ) alan endomorf ağırlıklı bir yapıda iseniz orta karar cardio (haftada 1-3 kez 30 dk) yağlanmanızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır...belli bir kas kütlesine ulaşmış mezamorf bir yapıda iseniz az miktarda cardio (örneğin, haftada 1 kez) size yetecektir...

yağ eritme döneminde... vücut yapınızdan bağımsız olarak zaten cardioya ihtiyaç duyacaksınız...çünkü bulk döneminde ister istemez belli bir miktar yağlanmış olacaksınız...

BB yapan biri için cardioyu gereksiz gören düşünceler de var...yağ eritme döneminde az kg-yüksek tekrar türünde çalışmanın cardio yerine geçeceğini belirtiyorlar...yani sorunuzu bu kişilere sorsanız alacağınız cevap "cardio olmadan da yağsız bir vücut olur" türünde olacaktır...ancak bu düşünceyi savunan kişilerin çoğu bilinçli veya bilinçaltında "steroid kullanıldığı" varsayımına sahip...

tüm bunlardan bağımsız olarak, unutulmaması gereken bir husus var ki, o da, kalp...kalp de bir kas...ve bu kasın da çalıştırılması gerekiyor...ve cardio da bunun için en etkin yöntem...

4. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul

EyeSeeYou nun son paragrafı çok önemli. Ağırlık altında iken kalbiniz çok ani ritm yükselmesine maruz kalıyor.
    Eğer kalbinizi ve buna bağlı dolaşım sistemi güçlendirilmemiş ise zaman içinde çok ciddi problemler oluşuyor.

Sağlıcakla kalın

5. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul

http://img137.imageshack.us/my.php?image=cephe0yf.jpg

boyle bisey oluyor iste, 10 aydır daha bi kere cardio yapmadım .. yaptıgım 2-3 halısaha macını saymazsanız...
    vucudunun yapısı neyse, yaglanmaya en musait bolgelerinde bana bi yag tabakası olusuyo, dogal olarak kasın belirgilnliginide örtüyor

6. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    valla ben yapmıyorum, hep yapayım diyorum ama sonradan vazgeçiyorum.

7. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba

Cardio yapın, hatta çok yoğun yapın.
    Mesela 30-45 dakikada 800- 1000 Kcal harcayacak kadar.

Bu sizin kaslarnızın daha da gelişmesini sağlayacak. Sprinter lara bakın.

100 metre koşucularının çoğu acayip kaslıdır. Bunların çalışma şekilleri ağır cardio gibi oluyor.

Sağlıcakla kalın.

hkatar bunu beğendi.
  8. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Flexor bir söz var...
    cardio ile antreman gunlerini mutlaka ayırın, üstsüte yapmak ytıkıma dawetiye cıkarır ancak ayrı gunlerde ve belirli zaman aralıgı vermis sekilde yaparsanız, hem yag yakımı hem bazal metobolizma hızlanacagı icin, kas yapımı icinde uygun ortamı hazırlamaya yardım edecektir

Saygılar

Mchvqimd4s, hkatar ve 307KD bunu beğendi.
  9. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bahadir, 100 m. kosucularinin durumu farkli, onların kas gelisimi agirlik antrenmanı, ve 100 m. kosusu sirasinda salgilanan büyüme hormonu sayesinde oluyor.
    100 m. kosu, hemen hemen tamamıyla anaerobik bir spor bransı, yani oksijen değil, ATP enerji olarak kullanılıyor.
    100 m. tamamen güce dayalı bir spor, muazzam bir kas ve tendon kuvveti istiyor.
    Bazıları, bacak idmanından sonra, sprint koşmayı önerir, ama Türkiyede pek mümkün değil bu, salondan çıkıp sokakta deliler gibi koşmamız zor, World GYM gibi okyanus kenarında değilki salonumuz :D

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Ben bodye başlamadan evvel çok koşardım. Hatta neredeyse koşucu olmayı düşünüyordum ve kalp atışlarım dinlenme zamanı 50-55 civarıydı. Bunun üzerinden yaklaşık 7 ay geçti, cardio çok az yaptım ve 20 kiloya yakın çoğunluğu kas olan kütle aldım. Şimdi kalp atışım dinlenme zamanı 70-75 civarı. Definisyon döneminde cardio zaten zorunlu gibi olduğu için, kendimi çok üzmüyorum ama dinlenme kalp atış hızım bu hızla yükselirse ileride sorun yaşayabilirim.

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor'un dediği gibi, bu kadar takma Blitz, yani 21 yasindasin, tamam saglikli yasam ve kalbi calistirmak önemli, ama yani 100 kilo olup, kalp atisini dinlenme esnasinda 60'ta tutmak cok olacak bir sey değil (istisnalar olabilir)
    Sonucta hersey bir tercih meselesi, ben daha oncede yazdim, sanki maratoncular 100 yıl mı yaşıyor, bir coğu 80'den fazla yaşamıyorlar.
    Hem eklemleri ayvayı yiyor, hemde cok uzun süre tempolu kosmak kimi durumlarda kalp dokusuna zarar veriyor, her türlü iddialı spor, insanı yıpratır, bunun miktarını oranlamak insanın kendi ellerinde.
    Bence kalp atısın dinlenme esnasında 80'e cikarsa bu cok büyütülecek bir sey olmamalı.

12. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Blitz, su andaki kalbin kas miktarı ve gücü olarak 20 kilo onceki halindeki kalbinden hem daha büyük hem daha kaslı hem de guclu.. Kanı bir pompalamada cok daha fazla alana yayabiliyor.. Damarlarında aynı sekilde agırlık calısmasından dolayı eski haline gore cok daha genis bi durumda.. Gögüs kafesinde buyudugu icin, kalbinin büyümesi dezavantaj deil aksine avantaj...
    Ailende ciddi bi kalp sorunu yoksa, yuksek dozda steroid ve benzeri doping ürünü kullanmıosan, cok yaglı bir vucut yapısına sahip deilsen ki deilsin... kafanı takacak hicbisey yok...

Saygılar

13. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Pump ve Karasan, güven verdiğiniz için sağolun. Bu konudaki genetik mirasım da oldukça iyi. Zaten kalp krizi geçirmek gibi bir korkum yok ama halı sahalarda; bu kaslı vücudumla, devamlı eli belinde nefes nefese oyunu seyreden adam imajı vermek beni rahatsız ediyor. Bunun çözümü de cardio ve gereksiz yağlardan (az da olsa) kurtulmak heralde.

14. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    kas yoğunluğu arttıkça vucut daha fazla oksijen tüketir bu yüzden vucut daha çabuk yorulur
    o yüzden kimse senden (üzerinde özellikle çalışmadığın sürece yani profesyonel basketbolcu,koşucu,vb olmadığıni için)halı sahada bu vucutla alex gibi top oynamayı beklemesin çünkü maşallah sağlam yapılı bir vucudun var
    sen halı sahada sergen ol abi boşver koşma at 2 gol yat;)

15. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Arkadaşlar.

Benim yaşım 35, v.g. yi sağlık için yapmaya çalışıyorum.Tartılar beni 67 okka (86 Kg.) gösteriyor.

Haftada iki kez mutlaka birer saatten sıkı bir cardio yaparım.(3 de gün ağırlık).
    Cuma akşamları 8-9 arası halı sahaya çıkarım.
    Fırtına gibi eserim. İyi top oynarım.
    Yani v.g. ile uğraşan lar bence arada bir futbol oynamalı ki vücudun hantallığı olmasın.

Koca YUSUF u bilirsiniz. Onun vücudunun kocamnalığı dillere destandır. Peki onun zamanında İngilizlerin dünyaca ünlü
    atletini koşuda nasıl geçtiğini bilirmisiniz? Bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Kalın sağlıcakla

16. SMILADON

SMILADON Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Bodybuilding in tek başına çok da iyi olmadığı kanısındayım.
    1. si esneme hareketleri ile beraber yapılmalıdır.
    2. si kardiovasküler olan çalışmalarla beraber yürütülürlerse (doğru ayarlanmış bir programla) çok daha iyi sonuç vereceği kesindir.
    Sadece vücut geliştirmek kondisyon sağlamaz nefesinizi kapatır.
    Blitz in de dediği gibi eliniz belinizde dolaşırsınız. Bu yüzden bir kondisyon antremanı da yapılmalıdır.
    Bu hem kasları açar, hem nefesinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlar, hem de daha iyi esnek ve maksimal oksijen tüketimi artmış olan bir kasla daha da güçlü olmanızı sağlar.
    Aynı zamanda bü tür çalışmalarla kas koordinasyonunuz da artacaktır.

S3R0XaT bunu beğendi.
  17. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    body nefesımızı kapatmasa da cokta acmadıgı bır gercek, cunku uzun surelı bır calısma sayılmaz, ancak sıgara ıcılmıyorsa suda bır gercek,
    uzun sure 10-12 tekrarlarla ve set arası kısa dınlenme surelerıyle calısan bır bodycı bıgun bırısı hadı baba kosalım bakalım gorelım boyunun olcusunu dendıgı zaman hıc sorun yasamadan 5 kılometre kosup gelebılır. Ben 19 yaslarımdayken -15 sene olmus bea-boyle bı olay yasamıstım.

Sımdı ıse en gıcık oldugum sey su kosmak hıkayesı, o yuzden bı yerlerde okuyup onunda kolayını buldum, cardıo yerıne cok dusuk agırlıklarla 20 tekrarlı
    kısa set arası dınlenme surelı bır bacak programının cardıo yerıne gececegı yazıyordu benımde ısıme geldı oyle yapıyorum.

[Zafer] bunu beğendi.
  18. pitbull2621

pitbull2621 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    slm zayıf insanlarında cardio yapması yani koşması gereklimidir sizce?

19. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Ne acidan?
    Kilo alma dönemindeysen, kardio yapmamalisin. (Kalori yakimi nedeniyle)

20. melek

melek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    bende kilo alma programındayım fakat hareketlerden önce eğitmenim en az 20-25 dk cardio verdi.sebebini sordum tabii ki,sanırım kas yapmak için ve düzgün bi şekilde kilo alabilmek için en az o kadar süre cardio yapılması gerekiyomuş vücudun ısınması için.vücut ısınmazsa gelişme olmuyomuş.bunu bana açıklayabilirmisiniz?ne yapmam gerekiyor kafam karıştı şimdi..

Sayfayı Paylaş