Cardio Antrenmandan Önce Mi? Yoksa Sonramı Yapılmalı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Neo tarafından 10 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 20 üye.
  1. cey__cey

cey__cey Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    yağ yakımı hakkında 12 dakikadan bahsedilir.kardio sırasında 12. dakikada yağların yakılmaya başlandığı söyleniyor.peki biz antremandan önce koşu ile bu 12 dakikayı sağlarsak ve devamında ağırlık çalışmlarımıza girersek yağ yakımı devam etmezmi antreman sırasınca.çünki metabolizmayı hızlandırmış ve tempomuzuda antremanda korumuş oluyoruz.
    bu antremanlar boyunca protein alımı e karbo alımımızıda düzenleyerek hem büyüme hemde yağ yakımı sağlanabilir gibi.

ebulfeth bunu beğendi.
  2. eraksoy

eraksoy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul

Ben antremandan önce ve antreman sonrası 1 ölçek whey alıyorum. öncelikle ağırlık çalışması sonrasında cardiyo yapıyorum. Ağırlık çalışmam 45 dakika cardio çalışmam 1 saat kadar sürüyo eve gidince whey alıyorum. Whey almak için geç mi kalıyorum acaba

3. Journey

Journey Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Çok değerli bi hocam antremandan öncede kardio yapmamı ama eğer o gün karın çalıştıysam antremandan sonrada yapmamı söylemişti. Karın için iyi geliyo, deriyi inceltir kardiyo demişti

4. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    yani o zzaman agirlik antremani sonrasi salonda whey icip 5-10 dakika dinlenip kardio yapmak dahami mantikli...cünkü agirlik idmanindan sonra kardio yapinca zaman uzuyor kaslar uzun süre proteinsiz kaliyor.....
    gerci proteini icip pesine hemen kardio yapmak kosmakta biraz migde ister

5. vigNerd

vigNerd Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Antremandan sonra meyve suyu içip sonra cardio ya başlamayı düşünüyorum.Nasıl olur?

6. SystemHasFailed

SystemHasFailed Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Eskişehir - Merkez
    Merhabalar
    Benimde birkaç sorum olucaktı.
    Sizce nasıl yapmam uygun olur.
    Antreman öncesi 1 ölçek whey. ısınmadan sonra ağırlık çalışması, ağırlık çalışması bittikten sonra 10dk koşma, 5dk yürüyüş(dinlenme amaçlı), aynı şekilde 10dk koşma 5dk dinlenme, yani toplam 30dk koşu bandını kullandıktan sonra mı karın egzersizlerini yapmalıyım?
    Yoksa önce karın egzersizleri daha sonra cardio mu ?
    Son olarak ağırlık çalışmasından sonra küçük bir meyve suyu içsem sonra cardio başlasam, cardio bitiminde de 1 ölçek whey kullansam iyi olur mu ?
    Teşekkürler.

7. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    bende böyle düşünüyorum kas kaybını indirmek için. ant sonra amino+whey sonra 20 dk cardio , ondan sonra yemek fln.

8. theneablood

theneablood Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Ben şimdiye kadar hep antreman öncesi kardiyo yaptım 20 ile 30 dakika arası sonra ağırlıklara geçtim.
    Bu şekilde 98 kg dan 91 kg indim.
    Eğer kardiyomu ağırlık çalışmasından sonra yaparsam daha fazla yağ yakacağım doğru mudur?Hani yağ yakayım derken kasdan verme durumu benim içinde geçerli olur mu bilemiyorum?Boy 185 cm bu arada.
    Değerli bilgileriniz için teşekkürler arkadaşlar

9. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Bende bu soruyu merak ediyorum cevaplayacak varsa teşekkürler şimdiden.

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    konu eğer "definisyon ,daha az yağ ve su ise " tabi ki bunun yolu kardiyo vb yani "aerobik , düşük yoğunluklu, uzun süreli performanstan" ve bunun yanı sıra "beslenme "den geçer...

ancak bu durumda "yapılacak aerobik egzersizin " süresinin ayarı çok önemlidir...

eğer sağlam "diyet yapmıyorsanız" , yapılacak "aerobik egzersizin" süresinin , örneğin " jogging -orta şiddet tempolu "bi koşunun uzun süreli olması gerekir...bu bağlamda 30 dakikalık jogging vb ler , vg idmanı üzerine de yapılsa dahi yeterli olmaz ...zira harcanan enerji miktarı yeterli olmaz...yaklaşık kısa bi örnekle :

" 1 saat vg idmanı 250-275 kcal / saat + 175 ıkcal (koşu 1/2 saat)= 425-450 kcal

ki bu belki ancak ve ancak çok sıkı ,diyetle kümülatif "enerji açığı "oluşturulduğu taktirde "hipotalamus "da öemli mesaj oluşumuna yol açacak açığı yakalayabilir...

**** sporun türü ne olursa olsun "anerobik idmanları" (yüksek enerjili ) , aerobik dimanlarla (düşük yoğunluk,uzun süre idmanları) ile takiplendirmek her açıdan avantajlıdır...)

11. kzlyarasa

kzlyarasa Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ankara ~
    Neden Ağırlık Çalışması Cardio’dan Önce Yapılmalıdır?

Kassal Çalışmanın 2 amacı olabilir.

1- Kasları Büyütmek
    2- Diyet döneminde dengeli ve ‘yetersiz’ beslenirken kas kaybını önlemek ya da azaltmak

Birçok antrenörün, hatta bilimsel kaynağın dahi gözden kaçırdığı nokta buradadır.
    ‘Kassal Çalışmamı yoksa Cardio mu ilk yapılmalıdır?’ sorusunu ister Türkçe ister yabancı dilde aratın, karşınıza çıkacak kaynaklarda ‘amacınıza göre değişir’ ibaresi çıkar.
    Ancak, farkına varılamayan durum şudur ki, ‘öncelikli’ amacımız yağ yakımı da olsa, kas yapımı da olsa kas tonusu ve kütlesi uzun vadede metabolizma açısından belirleyici faktördür. Bir başka deyişle sağlıklı kilo vermek ve indiğiniz (kilo değil) yağ oranında sabit kalmak istiyorsanız, kas kaybı isteyeceğiniz son şey olmalıdır.

Bkz: Ağırlık Çalışması Zayıflama İlişkisi

Kassal Antrenman Zayıflamaya İçin Engel Değil, Olmazsa Olmazdır!

İdeal Çalışma Sıralaması
    6-10 dakikalık Cardio ile ısınmak
    Ağırlık İdmanı
    Cardio
    Esneme (Stretching)
    şeklindedir.

Ağırlık Antrenmanını Önce Yapmanın Avantajları:

Güç ve enerji gerektiren Kassal Antrenmandır. Bu yüzden enerji yüksekken kassal çalışmayı daha verimli yapabilirsiniz.
    Kassal çalışma esnasında nabız yükselerek kandaki yağ asitlerinin seviyesini (çok fazla olmasa da) artırır. Bu sayede kassal çalışma sonrası cardio’ya geçtiğimizde yağ yakımına daha erken başlarsınız.
    Cardioyu ilk yaparsanız kandaki şekeri (glikoz) yakmak için daha uzun süre çabalar ve yağ yakımına daha geç başlarsınız.
    Cardio’da eğer yağ yakmak istiyorsanız ihtiyacınız olan şey güç ya da dayanıklılıktan ziyade sabırdır. Çünkü yağ yakmak için yüksek tempolu kardiyovasküler çalıma yapmanız gerekmez. Hatta tersine, yüksek şiddetli, anaerob çalışmalar yağ yakımı açısından olumsuz sonuç verirler. Yağ yakımı orta şiddetli ve uzun süreli (35-50 dakika) koşu-bisiklet-yüzme gibi cardio çalışmaları ile sağlanır.

Cardio’yu ağırlıklardan önce yapmanızı gerektirecek tek bir durum vardır. O da Kondisyon geliştirme odaklı çalışmadır. Öncelikli amacınız vücudun oksijen kullanabilme yeteneğini güçlendirmek ise, yağ yakımını ve kas yapımını umursamıyorsanız, cardio’ları daha önce yapabilirsiniz. Özellikle orta-uzun mesafe atletlerinin bu şekilde çalışmaları daha doğru olacaktır.

Enjyu ve OvO bunu beğendi.
  12. Enjyu

Enjyu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Student
    Yer:
    İstanbul
    sorularım var;

1- Çok ağır bir diyetin içerisindeyim karın kası yapmak istiyorum bu yüzden karbonhidrat'ı en aza indirip protein alımını arttırdım günde 3 öğün yemek yiyorum öğlen yemeğinden 1,5 saat sonra antreman yapıyorum (cardio + fitness).. sublementte kullanmıyorum.. gece yatmadan önce protein alımı kas yakımını engelliyor diye birşey okudum gece yatmadan ne yiyebilirim sizce?

2- yaptığımız kardiyonun süresi mi önemli yoksa makineden yazan kalori miktarı mı ?

3- antremandan sonra kardiyo yapmayı düşünüyorum direk yağ yakımı oluyor yazmış bir arkadaş ama normalde kardiyo sonrasında antreman sonra eve gidip tavuk göğsü falan yiyordum.. nasıl yapıyim sizce ?

(not: fazla şişman değilim yağ oranım %15 boy:1.68 kilo:78)

13. AtknUludag

AtknUludag Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yazılım
    Yer:
    İstanbul
    Konuyu hortlattım ama :)
    Kilom 69 boy 1.72 bel 86,5
    Amacım hacim almak ama bu boya daha hacim alamabilirmiyim ?
    Ayrıca hacim alim derken yağlanmakda çok istemiyorum cardio yapmalımıyım ? veya az mı yapmalımıyım ?

Sayfayı Paylaş