Calf antremanı programın neresinde olmalı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve kfks tarafından 25 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. kfks

kfks Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    leg extension , leg curl ve leg press hareketlerini bacak antremanı olarak hocamın verdiği program dahilinde uyguluyorum..

ancak kalflarım zayıf ve geliştirmek isityorum..ancak bunun antremanın hangi bölümüne yerleştirmeliyim..ve nasıl bi program uygulamalıyım..

bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim...

2. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle Calf diye bi kas yoktur.Değerli Hocalarımızdan da bunu yanlış bilenler varsa düzeltin lütfen. Sizin Calf die bahsettiğiniz bölgenin türkçe bilimindeki adı bacaktır. yani dizden ayak bileğine kadar olan kısım. AAA bacak dediğiniz kalçadan başlayıp ayağa kadar olan yer değil midir? diyosanız. Hayır değildir. Oda Halk arasında kullanılan şeklidir. Kalçadan dize kadar olan kısım uyluk dizden ayak bileğine kadar olan kısım da bacaktır. Şimdi bahsettiğiniz bacak kaslara gelelim. Kaba olarak Arkada Musculus Gastrocnemius ve musculus soleus, önde tibialis anterior kasları bulunur. Nasıl kol,arka kol,bacak gibi bölgelere ayırıp çalışıyorsan burayı da bir bölge olarak çalışmalısın. Programının neresine koyacağına antrenörün karar vermeli. Bu bölge vücuttaki en kuvvetli bölgedir. bunun sebebi de anatomik yasıdır. eklem, kemik ve kaldıraç yapısı. yükün büyük bir kısmı obsorve ediliyor. Bu bölgeyi inanılmaz kilolarla çalışabilirsiniz. Bahsettiğim kilolar iyimser olarak 200 250kg civarı. Standing veya seated calf raise hareketinden bahsediyorum.İddaa ediyorum çok zayıf diyen sen bile 150kg ile 10tekrar yapabilirsin. 50 60kg lerle zorlandığınızı sanıyorsanız bu sadece psikolojik . Daha fazla detaya girmeyim yazdıkça detay detay detay bitiremiyeceğim yoksa cevabı. Kısacası zaten gün içinde çok fazla kullanıyoruz bu kaslarımızı, Çok yüksek kilolarla bu kaslarınızı şoka uğratmazsanız gelişim pek gözlenemez. (bir squat hareketini ayakları içe çevirerek veya dışa çevirerek yapamazsınız. 7derece dıştan sonrası tehlikelidir. Ama calf raise hareketini değişik açılarla içe dışa doğru yapabilirsiniz. bunda bi sakınca yoktur). başarılar dilerim

kfks, enwer-34 ve LoRD oF THe SHeLPe bunu beğendi.
  3. cemddd

cemddd Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul

Bence bahsettiğiniz iyimser kilolar bünyeden bünyeye değişebilir(200-250 veya 150). Benim de bacaklarım/kalflarım zayıf ancak su anda max 110-120 kg ile calve raise yapabiliyorum.

4. Maesta

Maesta Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    muscle and fitness dergisinde okumuştum calf front arm ve mekik her antremanın sonunda bu 3 kas grubundan birini mutlaka çalıştırın çünkü vücudun dayanak noktası bu kaslardır diodu..muscle and fitnessın yalancısıyım walla...:)

5. kfks

kfks Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    peki bu kilolar ile çalışırken tekrar sayısı nasıl olmalıdır? az kilo çok tekrar daha bu kas için daha faydalı değil midir?

6. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bodybuilding.com da bir elemanın bloguna girmiştim. Yaptığı şey ne kadar doğru bilmiyorum ama calfları her antreman sonunda yapıyordu. Vücudu sağlamdı ama calflar kendide dediği gibi yapısal olarka zayıftı. Ama standart bir antreman programında calflar bacak programının sonundadır. Kendim hep öyle yaptım şimdiye kadar.

7. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    90-100-110 arası kaldırıyorum hep
    bu kilolarla
    20-25 tekrar
    kaslar yanana kadar
    bende hergün kalf çalışırım hatta günde 2 defa bile oluyor bazen

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    kasıın dinlenerek geliştiğini hele bu yürümek ve bacağın her aktivitesinde çalışan bir gurupsa kesin dinlenerek çalışılmasını hatırlatırım

Sayfayı Paylaş