Bulk mı definasyon mu ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Enerji tarafından 15 Şubat 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Enerji

Enerji Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar merhaba.

Ben foruma uzun zamandır üyeyim ve olabildiğince çok konuyu okuyup takip ediyorum ancak herhangi bir şey yazmamıştım bu zamana kadar.Şimdi bir sorum olucak.Ben üniversitenin ilk yıllarında yaklaşık 3 yıldır kadar çok düzenli olmasa da vg yaptım.Bulk dönemi definasyon dönemi falan derken az çok bir vücut oturtmuştum.Ancak yaklaşık 2.5 yıldır tek bir antreman bile yapamadım spordan çok uzak kaldım.Beslenmeme de dikkat etmediğim için göbek ve göğüs bölgemde aşırı yağlanma oluştu.Ölçüm yaptırmadım fakat tahminim %25 civarı bir yağ oranım var.Bununla birlikte kas kaybı yaşayıp yağ aldığım için kilom da fazla artmış değil şuan 76-77 kiloyum.

Şimdi soru şu ki ben bu yağ ile bulk mı yapmalıyım yoksa definasyon mu yapmalıyım?

Definasyon yaparsam eğer kilom çok fazla olmadığı için yağ oranımı düşüreyim derken çok düşük bir kilo değerine düşmekten korkuyorum.Bulk yaparsam da iyice geri döndürülemez bir vücut elde eder miyim diye şüphe ediyorum. İlk olarak nasıl hareket etmeliyim önerilerinizi paylaşır mısınız?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. George foreman

George foreman Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    definasyon yap %10 A DÜŞ BELKİ SISKA KALACAN AMA SABRET SONRA BULK YAPABİLİRSİN.

3. Enerji

Enerji Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevap için teşekkür ederim hocam. Yalnız diğer seçeneği yapsam nasıl olur acaba bir fikrin var mı? Çok sıska kalmadan güzel bir programla 90 kiloya kadar bulk yaparak sonra definasyon yapsam yağlardan kurtulamaz mıyım ?

4. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Boy nedir ?

5. Enerji

Enerji Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Boy 1.79 hocam.

6. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    77 kilo ile %25 yağ oranına sahip olduğuna emin misin hocam . Ölçülerin nedir ?

7. George foreman

George foreman Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Eğer bulk yaparsan göbekliyken kas koyarsın evet ama çok daha yağlanırsında eğer ikisinide aynı anda yapmak istiyorsan ağırsağlamın intermitin fasting videolarını biraz araştırman gerekiyor ama unutma kas kazanmsk yağlanmak veya yağ yakmaktan daha yavaş olan bir durum ayrıca ercan demirin bit sözü olarak 6 ayda gelen yağ 2-3 ayda gitmez gider ama kasda gider umarım biraz yardımım dokunmuşdur.

8. Enerji

Enerji Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Selamlar hocam.
    Bugün hastaneye gittim ve yağ oranımı ölçtürdüm.Yağ oranım %19 çıktı.Benim tahminim biraz fazla olmuş.
    Toplamda 76.6 kg geldim.Bunun 35.1 kg'ı kas ağırlığı ve 14.8 kg'ı yağ ağırlığı olarak ölçüldü.
    Önümüzdeki 4-5 ay boyunca temiz beslenerek kilo almayı planlıyorum.4-5 ay gibi bir sürede yağ oranımı aşağı yukarı sabit tutarak 10-12 kilo alabilirsem daha sonra definasyon ile yağ oranımı düşürerek istediğim seviyelere gelebilirim diye düşünüyorum.Sizin bir öneriniz var mı yardımcı olursanız sevinirim.

9. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yağ oranınız öyle fazla değil , maalesef 4-5 ay için 10-12 kilo çok fazla hocam , spora yeni başlayan birinin 1 sene içinde alacağı en fazla kas miktarı 12-15 kg arası diye hatırlıyorum , 4-5 ay içinde 10-12 kilo almaya çalışırsanız fazlasıyla yağlanırsınız hocam , size tavsiyem 5 ay içinde maksimum 6-7 kilo alıp sonra definasyon yapın .

10. Enerji

Enerji Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Aslında yeni başlamıyorum fakat uzun süredir ara verdiğim için yeni başlıyormuş gibi de kabul edilebilirim.Elimde temiz bir beslenme programı var onu uygulamayı planlıyorum.O halde dediğiniz gibi yapıp yağlanmadan kilo almaya çalışayım ben.Teşekkür ederim tavsiye için hocam. İyi forumlar.

Sayfayı Paylaş