Bu Yaşta Hala Kas Gelişimi Sağlıyabilirmiyim?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve BADCAT tarafından 3 Şubat 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. BADCAT

BADCAT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,Ben bugün üye oldum ve sormak istediklerim var.178cm boyunda ,77kg ağırlığında ve 34 yaşındayım.Uzun zamandır spor yapamıyordum ve yeniden başladım.Bu yaştan sonra kas gelişimi olup olmayacağını ,yani boşa kürek çekip çekmiyeceğimi öğrenmek istiyorum.orta yaş sayılabilecek biri için ve oluyorsa kas gelişimi için nasıl bir antrenman programı uygulamalıyım.Bu arada işimden dolayı çok hareketli sayılmam.Sadece haftada max 3 gün spor yapabileceğim.
    Bu konularda bana bilgi verirseniz çok sevinirim.

2. Bahadir

Bahadir Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar programcısı
    Yer:
    İstanbul
    Kesinlikle kas üstüne kas koyabilirsin, beslenmene dikkat et, dinlenmene dikkat et, iyi antreman yap.

3. Massivend

Massivend Guest

Tabiki gelistirebilirsin. ama bence kas gelistirmekten cok spor yapmak da onemli yani, gelissende gelismesende bence bosa kurek cekmis olmazsin.

bol sans!

4. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    salondaki ağırlıkları biryerden başka bir yere taşısan bile gelişme gösterirsin ;) ve massivend de katılıyorum enazından spor yapmış sağlıklı bir insan olabilirsin

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Vucut gelistirme tarihinde otuzundan sonra buyuk gelisim gosteren bir suru sporcu var.
    Turk sporculardanda buna bir suru ornek var, isimleri hatirlamasamda, 40'indan sonra musabik sporculuga baslayip sampiyon olan vucutcularimiz var.
    Albert Beckles asil gelisimini kirkindan sonra yasadi, hatta olypmia iki kere ust uste ikincilik yasadiginda amcam 54-55 yaslarindaydi.
    Arnold'in has adami, idman arkadasi Ed Corney, 30'undan sonra vg.'ye baslayip, 38 yasinda Mr. Universe olmustur mesela.
    Eski master mr. olympia'lardan Don Youngblood ayni sekilde kirkindan sonra pro oldu.

Bir suru ornek var, sen merak etme, bu yasa gelmisim benden gecmis diye dusunme, cayir cayir gelisirsin, benim hic suphem yok!

6. BADCAT

BADCAT Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi ve motivasyon için ancak şunu öğrenmek istiyorum ben kas gelişiminin yaş ilerledikçe yavaşladığını biliyorum fakat yinede en azından düzgün ve yağsız bir vücut yapmak istiyorum ve tabii orantılı.Bunun için senelik bir salona üye oldum ve çok da kararlıyım.Acaba ek besinler(protein tozları gibi)kullanmalımıyım?Mesela 20 yaşındaki bir sporcunun uyguladığı program benim için uygun olurmu.Sağlık açısından ne öneriyorsunuz bana.Yoksa burada okuduklarımdan anladığım kadarıyla zorlıyayımmı kaslarımı zorlayabildiğim kadar.
    Yardımlarınızı bekliyorum ...

7. adrenalinshot

adrenalinshot Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bursa
    dostum buradan bu programı yap demek doğru olmaz bence...Salonun hocası sana uygun programı kesinlikle yazar.Ama bence ilk bir ay kasları adaptasyonu açısından fazla zorlama.ve antremana başlamadan önce kısa bir cardio hareket yapabilirsin ve iyi ısınmalısın.Sakatlanmaları önlemek açısından önemlidir ısınmak.Ama ilk bir ay fazla zorlamamalısın kendini..Daha sonra antremanı bikaçgüne bölüp çalışabilirsin.Haftada 3gün hiç de az deil..

8. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    supplamentler doğal ürünlerdir ama benim görüşüm şimdilik sadece spor ve beslenmeni yemeklerini düzenle gelişimin yavaşladığı dönemlerde supplamente başlayabilirsin zaten ilk etapta vücut çok çabuk gelişme kaydedecektir ilk 3 ay diyebiliriz sora yavaşlama başlar takviyelere o zaman devam

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    İki şeyin yaşı bulunamamış spor ve aşk
    birde buna senin hayatla mucadele deneyimini ve tecrubenide koyarsak sporda gelişimin hızlı ve kopman zor olacaktır..
    eskiden insanlar 80 90 yaşına kadar yaşarlardı gerek teknoloji gerek gıdalardaki yapaylık yaş cıtasını 65 kadar dusurdu aradaki cıtayı sadece sporla yukseltebiliriz bence sağlığımız için yanetkisi olmayan tek ilaç spordur

10. Dreamfx

Dreamfx Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Bu mesajlar uzun zaman önce yazılmış ama yine de yanlış bilgilerin burada kalmasının doğru olmadığını düşündüğüm için bu mesaja yanıt yazdım.
    Birincisi arkadaşımız bu yaş ilerledikçe kas gelişiminin yavaşladığından bahsetmiş!!
    Evet bu yaştan sonra boyun uzamaz! Ama kas geliştirmekten bahsediyorsun! Hormonlar ve özellikle Testesteron'un ne kadar etkili olduğunu bilmen gerekir..
    Ve bu da senin yaşlarında daha fazla salgılandığını bilmen gerekirdi. Yani Aksine Senin 22-25 yaşlarında birine göre çok daha avantajlı olduğunu da bilmen gerekir.
    Kendimden örnek veriyim. Ben 24-28 yaşlarım arasında hiçbir besin takviyesi yapmadan (Çünkü o zamanlarda body-building bu kadar gelişmemişti) 4 senede 28 cm pazumu 38 santim geliştirebildim. ve askerlik,iş güç evlilik derken tam 11 sene ara verdim. şimdi 39 yaşımdayım ve 11 sene aradan ve kas kaybından sonra 36 cm kolla başladım. 6 ay geçti ve şimdi 44 cm pazuya sahibim. Arkadaşıma bir örnek işte!! 39 yaşımda 6 ayda steroidsiz 8 cm artırmak ne demek! 25 li yaşımda 4 senede 10 cm ve 39 yaşımda 6 ayda 8 santim. Hocam bile bravo diyor. 1.24 cm omuz oldu 1.36 cm. besin takviyesi olarak sabahları yumurta akı 6-7 adet, antreman 2 saat öncesi creatin, sonrası whey protein ve gece uyumadan önce 2000mg arginin kullanıyorum (gece uyurken büyüme hormonu daha fazla salgılandığı için uyumadan önce kullanıyorum.bunuda yine araştırarak öğrendim.) Benim metodum bu. Ama Arkadaşım erkeklik homonunun şu anda daha fazla salgılandığı için avantajlı olduğunu bilseydi böyle eksikleri varmış gibi konuşmazdı..
    50 yaşına kadar kas gelişiminin yavaşlamanın aksine hızlandığını.. bu açıdan avantajlı olduğunu bilmesi gerekirdi. Benim şimdi 25-30 arası kişilerden avantajım olduğunu kendime kanıtladım. Kemik gelişimi deseydi bu arkadaş haa o zaman iş değişirdi. Çünkü 1 insan vücudu sadece 30 yaşına kadar kalsium depolayabiliyor. gelişimi duruyor. 30 dan sonra sadece günlük ihtiyacını karşılaman gerekiyor. fazlasının bir faydası yok.
    Ve ben 25 yaşımdayken bir amino asit tablet alıcam diye almanyadaki arkadaşıma sipariş vermiştim. 1 ay kullanıp 3 ay hiçbir takviye kullanamıyordum. YOktu çünkü şimdilerde ise her köşe başında satılıyor.. o yıllarda pilavla birşeyler yapmaya çalışıyorduk. kas yapıyım derken göbek de çıkıyordu. yani çok bilinçsizdik.

Sayfayı Paylaş