Bu işin mantığını anlamıyorum yardım lütfen

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Phoenix35 tarafından 26 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Phoenix35

Phoenix35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle herkese merhaba size kısa ve öz olarak anlatmak istiyorum ama konu uzun :(
    Yaşım 19 boyum 1.8 bundan 2 sene önce 106 kilolara çıkmıştım(psikolojinize iyi bakın)
    Geçen sene düzensiz spor ve az yiyerek (çok az) 90lara kadar indim
    Sevindirici haberim bu sene 76 kiloyum
    1 aydir yeniden spor yapiyorum
    Beslenme düzenim genellikle haftanin 5 günü 1000-1200 kalori (yüksek protein çok düşük karbonhidrat)diger 2 fastfood :( oluyordu malesef..
    Çalişmam ise haftanin en az 3 en fazla 4 günü şeklinde ilk 2 hafta 1 saat kardiyo gücüm yettiğince full body agirlik
    Son 2 haftanin 1 haftasi gidemedim ama sonradan bölgeleri güne bölerek çalişma (yani gogus biseps vs gibi)15-20 dk kardiyo ya da hiç kardiyo yapmamak
    Uyku baykuş gibiyim geceleri uyaniğimdir ama yeterince hatta fazla uyurum tam 2.öğretim ögrenci hayati
    İlk başladiğimda 76.800 kg %17.400 yağ %60 kasa sahiptim
    1 ay sonu
    76.700 kg %18 yağ %59.500 kas oldu
    Yani
    (-0.100 kg) (+%0.600 yağ) (-%0.500 kas)
    Benim anlamadiğim az yemekten kas kaybediyorsam yağ da kaybetmem lazim
    Yada fastfood yüzünden yağlaniyorsam fastfood yedigim gunler protein yine yeterince besleniyordum bu sefer kas da kazanmalıydım diye biliyorum.
    Bilgili bir abimiz önce konu hakkında beni aydınlatırsa sevinirim. Nerede yanlıs yapıyorum ? Doğrusu nedir bilgilendirirseniz sevinirim

2. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Kas dokusu oyle kolay kazanilmiyor biraz daha zaman gerekir. Acaba uygun agirlikta calismiyormusun ya da antremanin disiplinsiz birde tavsiyem fast food u mutlaka kes

Phoenix35 bunu beğendi.
  3. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Yaptığın yanlış bu sonuçları ciddiye alman. Büyük ihtimalle tabatayla ölçüm yapılmıştır, rahatlıkla çöpe atabilirsin. Yanılma payı çok büyüktür.

Phoenix35 bunu beğendi.
  4. asilcenk

asilcenk Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    8
    Kas, yemek(protein vb.) yiyeyrek büyümez, antrenmanda ağırlık kaldırarak yaraladığın kaslar, yediğin protein sentezi sayeseinde kendisini tamir eder ve tamir ederkende büyür, yani kası antrenmanda zedelersin ve doğru beslenerek kası tamir ederken büyütürsün. Antrenman yapmaz isen ne yersen ye kasların çok ama çok az gellişir.
    Yağ ise sadece yediğin şeyler ile vücuduna girer ve herhangi bir spor ile yakmaz isen seninele yıllarca mutlu mutlu yaşar...

Phoenix35 bunu beğendi.
  5. Yunussecgen

Yunussecgen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Metabolizma ve genetiğe bağlı olarak değişir aslında ama şöyle açıklayayım sana ben.
    Örneğin haftanın 2 günü kardiyo 3 günü antrenman 2 günü dinlenme şeklinde geçiriyorsun.
    Kardiyo günlerinde 2 Kg veriyorsun o kilonun 750 gr yağ gerisi kastan gider.
    Onuda şöyle açayım : Vücut belirli bölgedeki yağları sonradan yakar. İlla heryerdeki yağı kullanmaz o yüzden belirli bölgelere özel vücut çalışırız. Örneğin göğsünde %6 yağ varsa oraya çalışır düşürürsün. Çünkü enerji için önce kalori sonra yağ kullanılır.
    Yani kilo kaybındaki kas oranın normal.. Bunuda önlemenin tek yolu antrenman'ına uykuna ve beslenmene en yüksek oranda dikkat etmen.
    Kolay gelsin.

Phoenix35 bunu beğendi.
  6. Phoenix35

Phoenix35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet ölçümler tanita marka tartıyla yapılmıştı sonuçlar bana da mantıksız geliyor.kilo vermek benim için hiç sorun olmamıştı fakat yağ yakmak ciddi bir sorun oldu.Kaç aydir şu yağlardan kurtulcam kurtulcam diyorum olmuyor :( nasil bir beslenme diyeti nasil bir antreman programi uygulasam yağ yakarım

7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Antrenman programını yağ yakımı için değiştirmene gerek yok. Gene ne yapıyorsan onu yap. Daha az yiyeceğin için enerjin düşecektir, haliyle aynı ağırlık/tekrar sayısında yapmakta zorlanabilirsin. Eğer bu olur da hafifletmen gerekirse ağırlıktan taviz verme, tekrar sayısını düşür. Ağırlığı düşürmemek kas kaybı olmaması açısından daha verimli.
    Beslenme programı için de tek yapman gereken kaori düşürmek, bu düşüşü öncelikli olarak karbonhidratlardan yapmaya çalış. Protein ve yağlara sağlığını ve kas kütleni korumak için ihtiyacın olacak, bunları mümkün olduğunca sabit tutarak karb azaltmaya bak. 2000 kalori al, 150 gr protein ve 70-80 gr yağ almaya bak, kalan kalorileri istediğin gibi doldur. 2 hafta içinde kilo kaybı başlamamış olursa 200 kalori daha düşebilirsin veya kardiyoyu arttırabilirsin. Yağ oranı düştükçe kilo kaybı yavaşlar, bu normal. Son kilolar için biraz daha sabırlı olman gerekecek, 106 kilodan düştüğün hızda düşemezsin. Eğer düşüyorsan bil ki yağın yanında sana gerekli olan bir şeyler de yanıyordur :)

Sayfayı Paylaş