Boyun fıtığı ile fitness başlamak

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Orfee tarafından 22 Temmuz 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Orfee

Orfee Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    İyi geceler yardimci olursaniz cok sevinirim 28 yasimdayim boyun fitiklarim var salona yazildim 2 gundur kardiyo yapiyorum hocam program hazirlicak durumumuda biliyor lakin pek bilgisi yok gibi cunki bana yarim mekik onerdi 1.81 boy kilom 100 benim gibi yeni baslayan biri icin nasil bir program onerirsiniz internetten bakiyorum lakin cok kaynak yok bilgisi olan lutfen yazabilirmi cok azimliyim lakin bilgim yok

2. walldonthitback

walldonthitback Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Bel fıtığı(hatta fıtıkları) olup ta b.b. yapan birçok arkadaş tanıdım gittiğim salonlarda.Hatta aralarında 2 bel fıtığı + boyun düzleşmesi ile b.building'e başlayıp 4–5 ayda sağlığına kavuşanlar oldu.Amaaaaa:

Malumunuz bel fıtığı eski haline hiçbir zaman gelmiyor;bu bir(Disk içindeki maddenin fışkıran diş macunu misali yerinden dışarı çıkmasıymış doktorumun anlattığına göre)

Bu arkadaşların fıtıklarının derecesi nedir tabiki sormadım ayrıntılı olarak bu da iki.

Şimdi bende de on sene önce 2 bel fıtığı ve bir de boyun düzleşmesi vardı.Ancak boyun düzenleşmem hayat düzenimi değiştirip bb.ye başladıktan sonra 5–6 ay kadar sonra tekrar mr.a girdikten doktorumun gördüğü kadarıyla iyileşmişti.

Yani demek istediğim belli derecedeki fıtıklarla bu spor kontrollü olduktan sonra yapılır.Diğer spor dallarında da fıtığı olduğu spor(futbol diyelim örneğin) yapan insanlar var..Örnek volkan demirel(hiç sevmem :laughing: )
    Yalnız boyun fıtığı hakkında bilgim yok.Yani boyun düzleşmesinin bir sonraki evresi olduğunu duymuştum ama şikayetlerin nasıl,antrenamana rağmen ağrın ya da krampın oluyor mu?

Bunu bilmek gerek.
    Ben yine de uzman bir doktor.dan öneri dinlemeni düşünüyorum.

Saygılar.

Orfee bunu beğendi.
  3. Orfee

Orfee Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Oncelikle sorumu cevapladigin icin cok sagol yorum yapan olmuyormus sitede pek onu gordum bende boyun duzlesmesi 2 ufak fitik 1 tane orta seviye fitik var cok iyi bir cerrahla konustum hatta 2 bana spor yapabilirsin dediler zorundayim zaten dejeneratif degisimler baslamis cunki sporda agri olmuyor bas ustune hareketlerden ve boynu one dogru egen hareketlerden kacinmam gerekiyor sadece bugun salona gidicem program alicam lakin tedbir amacli bugunde kardiyo yapicam bana yardimci olup benim tehlike arz eden hareketlerimin alternatiflerini sunabilirmisin zaman ayirip cok mutlu olurum cunki istekliyim lakin bilgim yok

walldonthitback bunu beğendi.
  4. Güç aşkı

Güç aşkı Üye

Beğenileri:
    165
    Ödül Puanları:
    43
    lat pull down enseye çekerek yapmamalısın. Ayrıca shoulder press i de enseye çekerek yapmamalısın. İkisini de göğse doğru çekmen lazım.

Bu alttaki lat pull down. iki versiyonunu da gösteriyor. Öne çekiş doğru.

Bu alttaki de shoulder press. Oturarak da yapılabilir ki sen bence oturarak yap daha sağlıklı
    .

Aşağıdaki de deadlift. Vücutta her yeri çalıştırıyor. Bunu yapma.

Deadlift ile ilgili çeşitli videolar: Genelde sakat olanlara önerilmiyor:

https://www.youtube.com/watch?v=E2XgBi9WqfU

walldonthitback ve Orfee bunu beğendi.
  5. Orfee

Orfee Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Cok tesekkur ederim cok yardimci oldu bu benim icin birazdan gidicem salona ve programimi yazicam yorumlarsan cok sevinirim :)

6. walldonthitback

walldonthitback Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Güç aşkı rumuzlu arkadaşım detaylı anlatmış,o yüzden ekstra bir egzersiz söylememe gerek kalmadı sanırım.

Bu arada deadlift hareketi en sağlam sporcular için bile riskli bir harekettir,sanırım Bruce Lee bunu ısınmadan yapıp çok ciddi sakatlanmıştı.(O nedenle bir türlü sevemedim dedlift'i) .

Sayfayı Paylaş