Boy uzamasını hangi hareketler etkiler?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve NORTHS tarafından 22 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. NORTHS

NORTHS Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba arkadaşlar aralıklarla toplam 5-6 aydır büyük bir ilgi ile vücudumu geliştiriyorum yaşım 17 boyum 1.82 kilom 78-79 omuzlarım geniş belim ince atletik bir yapıya sahibim ama kafama takılan bir soru var deadlift, squat, hack squat, leg extension gibi hareketler boy uzamasını pozitif veya negatif yönden etkiler mi ?

2. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Ağırlık ile çalıştığın hareketlerin uzatmak bir kenara , boyu kısalttığına dair rivayetler var. Bilmiyorum tabi ne kadar doğru. Genel kanı da etkilemiyor yönünde , işi bilen birkaç kişiden bu şekilde duymuştum.

3. NORTHS

NORTHS Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    evet haklısın bende kısalttığını duydum ama sanırım o sadece halter ile çalışanlar için geçerli

4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    Basketbol oynamak boy uzatmadığı gibi, halter kaldırmak da boyu kısaltmaz.

Anne ve babandan aldığın genetik mirasta maksimum kaç cm olacağın bellidir. Eğer gelişim çağında (bu erkekler için ortalama maksimum 20-21 yaşlarına kadar demek) iyi beslenirsen bu genetik sınıra en yakın noktaya ulaşabilirsin, beslenmen iyi değilse bu sınırdan uzak noktada bir yerde takılı kalırsın.

KISACA; boy uzunluğuna etki eden faktörler genetik ve gelişim çağındaki beslenme şeklidir.

5. NORTHS

NORTHS Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkür ederim beslenmeme daha çok dikkat edicem

6. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Genel olarak doğru olsa da sporun boya ve gelişime faydası var.

O zaman body builidng de faydası yok diye yapmayalım.

Şöyle anlatayım senin genetiğin normal halde boyunun 180cm olmasına elverişli ise bunu uygun sporlarla max 183cm e taşıyabilirsin. ama tutup da 190 tabii ki olamazsın.
    Tıpkı genetiğin normal halde sana 36cm biceps vermişken bunu vg ile 40 lı cm çıkarabileceğim ama 50cm lere çıkamayacağın gibi.

KEmik gelişimi ve boy uzaması için kıkırdak aralarında belirli bir mesefa vardır. Sen ağırlık altında (özellikle squat vb ) bunlara yük bindirdiğin sürece uzamanı yavaşlatıcı etkisi olabilir. Ama tabii bunun için deli gibi ağırlıklarla yine deli gibi squat çalışıyor olman lazım

7. tosyali00

tosyali00 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    Bende viperking'e katılıyorum bu hareketlerin senin boy uzamanı yavaşlatabilmesi yada durdurabilmesi için kendi ağırlığının en az 4 5 katıyla yapman gerek zaten bunuda yapabilen çok az sayıda insan var yani korkma sonuna kadar git :)

8. alvel

alvel Üye

Beğenileri:
    207
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sporcu-Öğrenci
    normal halde 36 cm kol varken 50 lere çıkaramamak derken buna nerden varıyorsunuz acaba ?

boy konusuna gelirsek bilimsel bilgim yok.. duyduklarımı yazacam
    2 kişi tanıdım biri yarışmalara hazırlanan küçük yaştan beri vücut çalışıyorum ailedeki en kısa benim dedi
    diğeride müsabık bi sporcu türkiye şampiyonluğu var ayakta hareketleri yapmamaya çalış dedi boy için endişe ediyorsan
    barbell curl onu bile ayakta yapma dedi ayakta press hareketleride etkiliyormuş

Sayfayı Paylaş