Boks vs Muay Thai

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve yp140 tarafından 23 Haziran 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. yp140

yp140 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar ben eylül gibi bu iki spordan birine başlamak istiyorum. Amacım sokakta kendimi korumak, özgüven kazanmak. Üni okuyorum. Bu yüzden de en az 1 yıl gitmeyi düşünüyorum sonrasında muhtemelen sadece vücut geliştirmeye odaklanırım. 2 aylık Boks eğitimim var. Ektomorfum. Kilo alamayan biriyim üstüne de Boks'a gidince iyice zayıfladım. Kendimi çok güçsüz hissediyorum. Boks bence ağır sikletler için ideal bir spor. Teknik + Güç birleşince yer yerinden oynuyor ama bende güç yok. Hem bacaklarım vücuduma göre bir az uzun. Vücudumun MT, Kick Boks gibi daha esnek ve haraketli sporlara yatkın olduğunu düşünüyorum. Boks'tan yana bir sıkıntım yok aslında 1 yılda kendimi koruyacak kıvama geleceğimi biliyorum. Gerçi iri yapılı olsam Boks'tan şaşmam çünkü çok zevkli bir spor. Karizması yeter. Ama umduğumla değil bulduğumla yetinmek zorundayım.
    Sorum şu ki, Muay Thai de Boks gibi kısa sürede öğrenilir mi? 1 senelik Muay Thai çalışsam sokakta kendimi koruyacak kıvama gelebilir miyim?

2. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    muay thaidada kick boxtada güç çok gerekli ayrıca teknik +Güç demişsin floyd mayweatherı izlemeni tavsiye ederim adam dünyanın gelmiş geçmiş en iyi boksörü ama güçsüz bir adam adama eldiven değdiremeden kaybedenler var sokaktaki 1-2 serseriyi dövmek için muay thai da olur boksta ama boks daha iyi nedenide sokakta genelde pantolanla olursun tekme çıkartamassın ve tekmeyi yakalattırırsan kurtuluşun olmaz ama boks öyle deil bende kickboksörüm sokak kavgalarında tekme atmıyorum boksör gibi giriyorum genelde duvara yapıştırıp orda yumruklarım diz attığımda oldu ama daha çok boksör gibi dövüştüm ancak muay thai bokstan daha kolaydır boksu öğrenmeye bir ömür bile yetmeyebilir bazen muay thai çalışsanda kendini çok rahat korursun çok gelişirsen bir lowkickle bile adam indirirsin ama önce güçlenip sonra dövüş sporlarına başlasan bence daha iyi

3. yp140

yp140 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    hocam ne floydu ya. ben ringe çıkmayacam tamam eğer profosyonel olsaydım kabul ederdim ama ben kendimi korumak için yapmak istiyorum bu sporları. yani floyd yenilmez ama rakipleri de onun gibi bir boksör. ne güreşçi ne de başka dövüş sporlarıyla ilgilenen rakipler degil. sokakta da karşımdaki güreşe geçip beni yere çakarsa hakemlerin gelip ayırmasını beklemeyecem herhalde. sokakta yumruk yoğunlu kavga olduğuna katılıyorum ama işte o yumruklar da sert olmalı ki rakibin canını yakmalı. bende kuvvet fazla olmadıgı için bokstan ayrıldım. öyle rakibin dibine girip yumruk sallarsam kaldırıp atarlar beni yani ben bunlar düşünüyorum. Sokakta kendimi koruma amaçlı gitmek istedigim için şimdilik Boks + arada sırada dirsek, tekme veya takla atmaya yönelik haraketlere çalışmak istiyorum. yani istedigim boksör gibi yumruk sallamak + boksör gibi sadece üst bedene yogunlaşmamak. gerekirse güreşmek vs.

4. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    brazilian jiu jitsuya bir göz at derim ama türkiyede yeni geldiği için aidatları yüksektir tahminim sen önce ağırlık çalışmalarına başla ağırlık yoksa mekik şınav burpee gibi hareketler yap mesela ben okul çantama bir kaç tane kitap atarım çantayı sırtıma geçiririm öyle şınav çekerim sende bunu yapabilirsin calisthenics çalıştır kilo al biraz güçlen sonra mma git bence hem güreş öğrenirsin hemde ayakta dövüşmeyi brazilian jiu jitsuda güzel dediğim gibi ben il şampiyonu kickboksörüm kuzenim brazilian jiu jitsucu beni çok rahat alıor sokakta çünkü yumruk mesafesine girince direk yere geçirior dövüşü bende bu yaz güreşe gidip 2 sene civarı güreş + kickboks sonrasında mma geçmeyi düşünüyorum mma de hem ayakta dövüşmeyi öğrenirsin hemde güreş ya da wushu olabilir wushuda kick box + güreş diyebilirim takla çoğu sporda yok capoeiracılar bilior genelde

5. yp140

yp140 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    hocam kickboks + güreş yap ondan sonra mma ya gitmektense direkt mma ya gitmek dogru olmaz mı? hem zamandan kazanırsın. valla şu an aklıma soktun mma yı:)) haklısın rakibin menziline girdin mi ne yumruk işliyor ne tekme. iş direkt güreşe geçiyor veya kitlemeye. şimdi ben mma ya gitsem orda da bjj ogrtirler mi bana? mma eğitimi digerlerine göre pahalı mı?

6. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    yaşadığın şehre bağlı mesela istanbulda kazganlar var onlar pahalı ama bursada mma 100 tl oluor genelde aidat güreşede bedavaya giderim güreş+ kickbox yapmamın sebebi jon jones cody gardbrant cain valesquez gibi isimler hem boks yapmışlar hemde güreş amerikada bu iki spor yaygın olduğu için çoğu gençte yapmış zaten ondan sonra mma gitmişler ve hepside ufcde şampiyonluk yaşamış bence bu yüzden 2 sinide ayrı ayrı gidip sonra mma gitmek daha iyi ancak şunada dikkat etmek gerek türkiyede karate tekvando hocaları kick box salonu kick box muay thai hocaları mma salonu açabiliyor mma de bjj öğretirler ama iyi bir salona gidersen ayrıca bazı salonlar haftada 1 gün crossfit eğitimi verior benim kuzenin gittiği yer öyleydi mesela 3 gün mma antremanı vardı mmacilere 4. gün de crossfit antremanı yaptırıolardı kasların gelişmesi için .

Sayfayı Paylaş