bodyciler göründükleri kadar güçlümüdür ?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 9 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 29 üye.
  1. vandeta2006

vandeta2006 Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    İZMİR
    bluesbrothers benchte 1000 kg yapan bi insan yok. eğer gördüysen linkle paylaşırsan seviniriz.benim gördüğüm benchte 1010 lps yapan bir eleman vardı ve vücudu çok kötü şişman ama genetik işte ronnie coleman bu dediğim adamdan çok daha fazla basar diyebiliris ama ronnie 225 kg la 5 tekrar yapabilio. burdan bakabilirsiniz https://www.youtube.com/watch?v=rMEgKgZOJi8
    bodycilerden iyi kilo basanları sorarsanız bana göre kevin levrone ve dorian yatesin girdiği kilolar oldukça iyi ama insan o cüsselere daha iyi şeler beklio:D

2. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    1.80'lik halterciler de var.İsim veremem ama olimpiyatlarda izlemiştim.

3. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Peki strongman ler neden 1.90 -dan büyük?:D

4. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    yani hacim olarakta düşünürsek:confused:

5. emirturk

emirturk Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Denemesi bedava.O kadar antrenman yapıyoruz o ağırlıklarla.Ellerim nasır bağlamış durumda 42-43cm kolum var benim yarım kadar adamlar arkamdan ahkam kesiyor neden? Neymiş efendim sadece görüntüymüş bunlar hurafe. Birde şöyle bir saçmalık var neymiş body ile uğraşanlar cinsel yönden başarısız olurlarmış .Bunlar komik şeyler kanmamak lazım.Yoksa başınıza iş alırsınız . :)

6. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    emirtürk malesef bu önyargılar ülkemizde hiç değişmeyecek
    ama bu sporun yavaş yavaş benimsendiğini görüyorum

7. ciara

ciara Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    yani aslında sormak istediğim bir powerlifter neden hacim olarak ufak
    kas yapısı olarak ne fark var, boy konusu tartışılabilir tabi ancak
    merak ettiğim kasları hacimli değil
    onlar okuduğum kadarı ile tek tekrar çalışıyolarmış sadece belirli 3-4 harekette
    ama işte bunun açıklaması ne oluyor. siz çok tekrar ediyorsunuz hacim kazaıyor kaslarınız. bu adam ne yapıyor uzatıp şıkıştıryormu
    açıklama ihtiyacı duydum
    burda sormak istediğim bodycilerden güçlümü değilmi bu değil arkadaşlar yanlış anlamayın
    konuyu dağıttımmı ancak onlarda bodyci değilmi ???

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    powerlifting ve bodybuilding sporları arasındaki ortak unsur, ikisininde yogun bir antrenman düzeni gerektirmesidir..ancak, iş antrenman kısmına geldi mi farklılıklar ortaya çıkar..powerlifter ler bench press, deadlift, squat gibi hareketlerde maksimum agırlık ve maksimum zorlama için çalışırlar, yani 1 tekrarla en fazla kaldırabilecekleri agırlıkların altına girerler..

powerlifter spocuları, definasyon gibi kavramlara önem vermezler, ama bodybuilder ler için bu şarttır..bodybuilderlar kalori alımına dikkat eder, ve yılın kış-bahar aylarınnı bulk(hacim) dönemi olarak geçiririler daha fazla kas kütlesi kazanmak için, oysa powerlifter ler definasyon dönemlerini önemsemeyen, bir bodybuilder gibi katı bir diyet çizelgesini uygulamayan, ama yine bir bodybuilder gibi bol protein ve karbonhidrat tüketen, ancak yag,tuz ve kalori alımına dikkat etmeyen sporculardır..bu yüzden, powerlifterlar hep bulk gibi durur..

powerlifterlar, gerçekten cok güçlü omuzlara, göğüslere ve kollara sahiptirler..bunu bir bodybuilder ile kıyaslayamazsınız bile..çünkü kardiyovaskuler çalışma sistemini benimsemezler,antrenman şekillerinden dolayı, cok agır kilolar ve düişük tekrarlı çalışma prensiblerini seçtikleri için, kasları lif lif pek olmaz.

kısacası, powerlifterlar maksimum kütle ve güç kazanmak için antrenman şekillerini düzenlerler, ama bodybuilder ler maksimum kütle ve olabildigince en güzel smiteriyi yakalamak için çalışırlar..

Son düzenleme: 12 Aralık 2008
    dexterrr ve ciara bunu beğendi.
  9. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kuvvet antrenmanlarının doğası izole body egzersizlerinden daha farklıdır.

Kuvvet farklı, görünüş farklıdır. Kuvvet konusu benim özellikle ilgilendiğim bir konu.

Konuyla ilgili çok olmasa da sanal ortama aktarılmış bazı bilgileri bu başlıkta paylaşmıştım. Okuyarak konuyu biraz öğrenebilirsiniz.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kuvvet-koordinasyon-dayan-kl-l-t14803.html?t=14803

10. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    seductive: Bence guc kontrol ve bilinctir. Elinizdeki gucun bilincinde degilseniz ve kontrol edemezseniz gucsuzsunuz. Veya tam tersi. Bir nevi denge meselesi

aynen katılıyorum ve ekliyorum bir jet li bir emin boztepe yada bir scott adkinsin tek başına 2 tane arnold gibi adamı devirebiliceğini söyliyim çünkü gücü nasıl kullanıcaklarını biliyorlar.mesela jet li adamdaki fizik şuraya yazan bir çok kişide ondan daha fazlası var jet li çocuk gibi fiziğiyle neler neler yapıyor bir videoalrını izleyin

kontrolsüz güç güç değildir:D:p

Son düzenleme: 19 Aralık 2008
  11. LEGYRON

LEGYRON Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    benim söyleyebileceğim şöyle birşey var bence güç fizik dersindeki gibi kuvveti ne kadar hızlı ve iyi uygulama birimidir . yani BB yapmayan ama sürekli aşırı hareketli işler yapan ve bu işlerde ağırlık ta olan tüm vucudu çalıştıran biri ,BB yapan ama o kişi kadar hareket edemeyen ve çabuk yorulan birinden daha güçlüdür ama BB ci Ondan daha kuvvetlidir. kişi kuvvetini daha iyi uygulayabildiğinden güç olarak BB cinin önüne geçebilir. bence kişiler daha da hareket ederlerse ve aktif olurlarsa bence gücünü büyük oranla arttırır

12. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    greg kovacs ın kaldırdığı kilolara bakarsan, güçlü olup olmadıklarını görebilirsin.

13. yabanci

yabanci Yeni Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Güç anlamının nerde kullanıldığı önemli. Body-ci ağırlık kaldırma açısıdan güçlü, her hangi bir sporcuysa kendi dalında.

14. dizzyhero

dizzyhero Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    Aydin
    kimi insanlar vardir zayiftir ama çelik gibidirler kimi insanlar vardir kaslidir ama güclü degildir.aslina bakarsaniz bu kondisyon ile alakali bisey.yani biraz karisik bir mevzu.cok kasli birini cok güclü görmek yanlis bir kani.sadece o kilosu bakimindan avantajli oldugu icin daha güclü gibi görünür.cünkü ben güreste cok kisi gördüm ne balon gibi gögüsleri var nede karin kaslari sayiliyor.ayni kiloda kasli birisini yenebliyor celik gibi sert cünkü.ayni sey boks icin de gecerli.mesela sinan şamil sam görüntü olarak göbekli ama nice kasli ve estetik insanin karsisinda yikilmadan güclü bi sekilde kendini savundu hele hele kasli birisini 2-3 raunt sonra yikmisti bikeresinde.onun icin bu olaylar bizi aşar...

15. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    bence hiç kimse göründüğü kadar güçlü değildir
    kimisi olduğundan fazla güçlü görünür kimisi olduğundan az ...
    bunu anca birebir de anlayabiliriz :D

16. dexterrr

dexterrr Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    73
    vücut geliştirme işini ciddi anlamda yapanların spor yapmayan insanlardan cok daha guclu oldukları kesin.. ancak powerlifter ile karşılaştırılsa powerlifterlar daha güçlüdür.. bir de öyle bir olay var: adam dogustan iri yapılıdır boyu filanda uzundur 5-6 sene fazla zorlamadan beslenmesine dikkat etmeden antremanlar yapar az bir hacim daha katar vucuduna (kolu baslarken 39 ise 43-44 yapar) millet de abi sen body mi yaptın muhabetlerine girer o da kasıla kasıla evet 6 sene body yaptım der.. sonra kısa boylu, genetik olarak iri olmayan fakat 6 sene bu işi antreman ve beslenme anlamında hardcore olarak yapmış birisi gelir.. (baslarken kolu 34 cm dir 44-45 e gelmiştir) kısa boylu olan, uzun boylu olandan daha kaslıdır daha güclüdür ama hacim olarak ufak gözükür belki uzun boylu adam kadar dikkatte çekmez fakat güç olayına gelindiği zaman ak koyun kara koyun belli olur.. o yüzden kim büyükse o daha güçlüdür mantığı işlemiyor bazen.. bu olaydan sonrada adam bak 6 sene body yapmıs dev gibi ama ufak birisi ondan daha güçlü demekki bodyciler gorundukleri kadar güçlü değiller deniliyor.. **bahsedilen kısa boylu adamın illa bodyci olması gerekmez genetik olarak cok güçlü birisi olabilir.. burada anlatılmak istenen kalıpla gücün her zaman doğru orantılı olmayacağıdır..

not: strongest bodybuilder, Johnnie O. Jackson hakkında bilgi --- http://www.bodybuildingpro.com/johnniejacksoninfo.html

linkteki sayfanın altındaki şu yazıya dikkat: (ronnie coleman ile johnnie jackson'nın birlikte bir resmi var ronnie devasa kalıyor..)

*The size difference is quite dramatic. What is interesting is that despite the 60+ pounds that Ronnie has over Johnnie in contest shape, they both share similar strength levels in powerlifting. In Ronnie Coleman's new video "The Cost of Redemption" he squats 800 pounds for two reps. If you put those numbers in the one rep max calculator, you see that works out to about 840 pounds, although some have argued that Ronnie could have done a few more reps and quit too early, which would make big Ron's one rep max higher than that. In any case, whether Ronnie could beat Johnnie in a powerlifting meet is debatable. Johnnie also deadlifted 805 pounds in a powerlifting contest

Son düzenleme: 29 Mart 2009
  17. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    hafif kiloları küçümsemeyelim... Bruce Lee amcamı en fazla 15-20kg'lık apğırlıklarla çalışırmış...

18. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Vücut geliştirme güçlü olmak için yapılmaz. Mümkün olduğunca az yağ ve su tutarak maksimum kas kütlesi elde etmek için yapılır. Yani bir vücutçuyu güç olarak başka bir spor dalındaki atletle karşılaştırmak saçmadır.

Aslında bütün spor dallarını karşılaştırmak direk elmalarla armutlarla karşılaştırmak oluyor.

Yani kimse bir basketçi mi daha iyi basketbol oynar yoksa futbolcu mu diye saçmasapan bir soru sormayı nasıl düşünmüyorsa, bir vücutçu mu daha güçlüdür ya da bir strongman mı diye sormamalı. Ya da bir vücutçu mu daha iyi dövüşür yoksa bir boksör mü diye..

Elbette çoğu kişi hibrid antremanlar yapıyor. Misal ben antremanlarımda her bölge için en az bir patlamalı güç çalışması yapıyorum. Bazen de bunu kondisyona yönelik bir hareketle de destekliyorum. Ama asla bir powerlifter kadar ağır squat giremem ya da pro bir boksör kadar seri yumruk atamam. Profesyonel bir bilek güreşçisini de yenemem. Ama bunların hiçbiri de benim kadar iyi kas kütlesi geliştiremez.

Zaten gücün net bir tanımı yok. Çoğu kişi gücün karşındakini dövebilmek olduğunu zannediyor. Güç üzerinde konuştuğunuz konu üzerinden tanımlanır. Bir powerlifter için squat+deadlift+bench press iken bir boksör için attığı yumruğun momentumu ve atma sıklığı yani frekansıdır. bu iki farklı sporu yapan insanı da güç anlamında karşılaştıramazsınız.

Karşılaştırmalar aynı kulvardaki insanlar arasında yapılır.

19. Sezginho

Sezginho Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yalova
    Bodyci elbette güçlüdür. fakat gerçek amacı güç değil Şekildir. örneğin bilek güreşi sporu yapan biri en kral bodyciyi 3 snyede indirir..

20. smltncr

smltncr Yeni Üye

Beğenileri:
    214
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Denizli
    schwarzxxl vücut geliştirme az yağ ve su tutarak maksimum kas kütlesi elde etmek için yapılır. burda haklısın fakat professional bir bodyci hayatını ağır kiloların altında geçirmiş birisi ve o vücut o kiloların altında ister istemez güçlenir çünkü bodycinin işi bu ağır kaldırmak ne kadar kaslarını ister istemez insanların önünde sergilemek için yapsalarda adamlar sadece şişme kas yığını değil ben kevın levronenin 320 kg bench press girdiği bi videosunu izledim yani ne kadar güçlü olduklarını sen tahmin et tabi bi bodyciyle bi strongman i karşılaştırmak doğru olmaz ikisi çok farklı şeyler tabiki

Sayfayı Paylaş