Birleşik hareketler VS İzole hareketler

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve elite35 tarafından 17 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Kası farklı açılardan izole hareketlerle çalışan biri ile, kası çok yönlü çalıştıran biri arasında ne farklar olacaktır ?

Örneğin; triceps kasının her başı için 1 egzersiz (pushdown, kickback gibi) koyan biri, ve çok yönlü çalıştıran hareketler (close grip bench, lying ez triceps ex. gibi) koyan birinin tricepsinde ne farklılıklar olur ? (Beslenme vs. her şey eşit baz alalım)

2. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Bilesik egzersizler, hormon profili acisindan daha etkilidir bu nedenle daha fazla kalori harcatir, koordinasyonu gelistirir, eklem sagligini korudugu ve gelistirdigi icin sakatlik riskini azaltir ve daha fazla kuvvet aciga cikartir

Izole, genel olarak tek bir bolgeyi hedefledigi icin bu bolgeyi digerlerinden ayirmak icin kullanilir, sakatlik sonrasi donuslerde tedavi amacli kullanilabilir

Kisacasi genel kutle ve kuvvet artisinin yolu bilesiklerden gecer ama tabiki izoleler gereksizdir denilemez...

Sic Semper Tyrannis

rednose7, Mert0505, Yaver27 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    umarım konu biraz daha açılır da ben de şu bileşik - izole egzersiz farkını bir güzel anlarım. :) created çok güzel anlatmış ama ben hala omuz için hangi hareket bileşik hangisi izole onu bilmiyorum :)

4. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Flylarin hemen hepsi izoledir Yaver Bey, omuz icinde gecerli ayni sey hatta bazilari bilesik bazilari izole

Sic Semper Tyrannis

Son düzenleme: 17 Aralık 2014
    mgb1 ve Yaver27 bunu beğendi.
  5. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    bileşik egzersizlerin en belirgin farkı birden fazla kas grubunu etkilemesi. Mesela omuz için military press hareketi bileşik, etkilenen ana bölge omuz kasları, 2. sırada ise triseps kasları geliyor ve daha az etkilen kısımları da barındırıyor. Lateral Raise hareketi ise sadece omuz bölgesine etki eden bir hareket ve izole. İzole etmenin kelime anlamına da bakınca ayrım daha net anlaşılıyor.

Yaver27 bunu beğendi.
  6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Aslında şu daha doğru tanım gibi, bileşik hareketlerde birden fazla eklem çalışıyor, izolasyon hareketlerinde tek eklem çalışıyor. Konuya çünkü sadece çalışan kas olarak bakarsak harekete katılan kaslardan stabilize edici olanları çalışmıyor kabul etmemiz gerekir. Oysa örneğin triceps pushdownda karın kasları da çalışır, barbell curlde yukarı sırt kasları, hatta calfler bile çalışır. Ayakta calf raise yaparken örneğin neredeyse squattaki gibi karın ve bel kaslarını sıkı tutmak gerekir çünkü omurganın üzerine epey bir yük biner vs...Tamam bunlar asıl hareketi yaptıran kaslar değildir ama bir şekilde izolasyon hareketlerinde çalışmış olurlar. O yüzden çalışan eklem sayısına göre ayırmak bana daha geçerli geliyor. Yabancı kaynaklarda gördüğüm ayrım da hep bu şekilde, yani temel hareketlere multi-joint exercises diyorlar, izolasyon hareketleri single-joint...

Omuz için, presslerde dirsek ve omuz eklemleri birlikte çalıştığı için bileşik hareketlerdir. Lateral raise, front raise, rear delt rise vs'de sadece omuz çalıştığı için (en azından hareket doğru yapılınca :) ) izolasyon hareketleridir.

Lorethlorien, elite35, Yaver27 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Yaver27

Yaver27 Üye

Beğenileri:
    1.404
    Ödül Puanları:
    113
    hacim kazanmak isteyen bir kişinin, örneğin bir kas grubu için 3 set bileşik, 12 set izole hareket çalışması yanlış oluyor, yanılıyormuyum? hacim sürecinde izole hareketleri ikinci plana mı atmak gerekiyor? şunun için soruyorum, omuz için haftada 4 set press, 12 set açma hareketi yaparken, şu anda haftada 8 set press, 8 set açma hareketi yapıyorum. konuyu umarım saçma bir noktaya götürmüyorumdur :) bulk döneminde bileşik egzersizlere , definasyon döneminde izole hareketlere mi ağırlık vermek gerek?
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Aralık 2014 ---
    tabi yoğun uğraşlar ve tavsiyeler ışığında yaptığım kendi programımdan memnunum, onu değiştirme amaçlı sormuyorum, sadece genel mantığı kavramaya çalışıyorum. o yüzden bazı arkadaşlarmız lan öteki başlıkta programını bize sordun cevap verdik, burda niye bir daha soruyorsun gibi bişey aklına getirmesin :)
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Aralık 2014 ---
    pardon hesabı yanlış yaptım, omuz için 9 set press, 6 set açma var.

Son düzenleme: 17 Aralık 2014
  8. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kabaca ozetlersek izoleler daha cok aynada tamam ben oldum ama hani surasi biraz daha soylemi olsa durumunda tercih edilmeli, bakin kullanilmamali demiyorum.

Sic Semper Tyrannis

Yaver27 bunu beğendi.
  9. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    bana kalırsa hacim amaçlayan birisi izole hareketlerle vakit kaybetmemeli, belli bir hacim kazandığında izole hareketler de eklenebilir. Bulk için compound, definisyon için izolasyon diyince aklıma bulk için yüksek ağırlık az tekrar; define için ise düşük ağırlık çok tekrar söylemi geldi, onu andırdı biraz. Bu düşük ağırlık çok tekrarın kas kazanımı için bir espirisi yok, bazı vgciler ağır diyet dönemlerinde güç kaybı yaşadıklarından ve ağırlıkları düşürüp tekrarı arttırdıklarından ötürü bu şekilde anlaşılmış. O nedenle definisyon için ağırlığı azaltıp izole çalışayım demek çok anlamlı olmaz. Belki de gereksiz şekilde konuyu buraya bağladım neyse. Belli bir hacim kazandıktan sonra created by loss un da dediği gibi detaylandırmak için seçilebilir. Omuz için özellikle ben izole hareketleri ilk aşamada mantıklı bulmuyorum, hareketlerden en çok etkilenen eklem, kas grubu. Bench Press in dahi hatrı sayılır bir etkisi var mesela, temelde söylenenler doğru, belki doxux daha detaylı ve bilimsel açıklayabilir, benim fikrim bu.

elite35 ve Yaver27 bunu beğendi.
  10. d.t.m.

d.t.m. Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    VÜCUT GELİŞTİRME ANTRENÖRÜ -MİLLİ SPORCU
    izole hareketleri çok yanlış anlamışsınız siz izole hareketler neredeyse önemsizdir deme noktasına getirmişsiniz olayı sonra derece yanlış bir sığ düşünce,temel hareketlerde daha ağır kaldırdığın için bu hareketlerin diğer hareketlerin çok fazla üzerinde olduğunu zannediyorsunuz ağır kilo kaldırma psikolojisi sizi yanıltıyor,100 kg bench press basabiliyorken 50 kg pullover yapabiliyormusun yapamadığına kesin eminim o zaman kalkıpta izole hareketler gereksizdir deme noktasına getirmek saçmadır,izole çalışmayı hakkıyla yapan insanlar genelliklede temel hareket çalışanlardan daha güçlüdür

11. Salih Tufan

Salih Tufan Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    28
    BEİMDE MERAK ETTIGIM ONEMLI KONULARDAN BIRI AMA BANA KALIRSA BİLEŞİK ÇALIŞANLAR İZOLE ÇALIŞANLARA GÖRE ADELE YAPISI FARKLI OLUR

12. ohnofor

ohnofor Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    kol izole çalışılmalıdır. zaten omuz press bench press hatta dips gibi bileşik egzersizleri yaparken triceps ide bileşik olarak çalıştırmış oluyorsun. senin de dediğin gibi pushdown ile kickback tüm triceps kaslarına nokta atışı yapmak için yeterli olacaktır.

13. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    çevremdekileri ve kendi tecrübelerimi aktarayım.full b ve birleşik egzersiz şarttır ve en iyisidir.ama şu var ki latpull down yaparak biceps yapamazsın.anca close grip latpulldown ile biceps hemde sırt yaparsın.ben mesela her bölgeye bir hareket yapıyorum.bazende süper set drop set.örneğin overheadp basıp ardından letraise yapıyorum.çünkü birleşik hareketler büyümedeki en güzel araç iken izoleler ise şekil vermedi iyiler

14. skinnyboy

skinnyboy Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    3
    Bileşke egzersizler her zaman daha iyidir. Bacak harici tüm üst vücudu haftada 2 kere bileşke hareketlerle çalıştırıyorum ve izole çalışmaktan öyle aman aman bir farkı yok.

15. afka9

afka9 Üye

Beğenileri:
    792
    Ödül Puanları:
    123
    Kol dominant ve gövde dominant tipler oluyor. Kol dominant tiplerin omuz ve kol kaslari gövdedeki kaslara göre daha gelişmiş. Bunlar sadece temel hareketlerle baya güzel belirgin omuz başları ve güzel kol kasları elde edebiliyor. Ancak gövde dominant tiplerde temel hareketler koldan çok göğüs ve sırt gibi gövde kaslarını etkileyince kol küçük kalıyor. Bence bu tipteki kişiler ara sıra izole kol ve lateral raise gibi izole omuz hareketleri eklerse iyi olur.

Sayfayı Paylaş