birazda kitap tavsiye edelim birbirimize

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve sehzadecelik tarafından 20 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 108 üye.
  1. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Paulo Coelho - Portobello Cadısı, yeni kitabı Coelho'nun, ilk başlarda pek ilginizi çekmeyebilir, süper bir kitap da değil, ancak bitirdikten sonra iyi ki okumuşum diyorsunuz.

2. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    goethe nın faust adlı kitabını her arkadasın okumasını ısterım.ınsanların nefsıyle nasıl celıstıgını ve nefsın ınsana neler yaptırabılecegını cok ıyı orneklıyor.kıtabın sonundada goethenın Kuranı Kerımı ıncelemesı ve burdan ayetlerı acıklamalarınıda goreceksınız.

saygılar dılerım

Azi, muho444 ve glorious1907 bunu beğendi.
  3. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Irvin yalom un tüm kitaplarını şiddetle tavsiye ediyorum, ama psikoloji / psikiyatri sevenlere yalnızca :)

Ayrıca Sevgili FleXoR, neden foruma kitap başlığı açmıyoruz?

4. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Kitap basliklarimiz var aslinda, ornegin

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/sizi-en-cok-etkileyen-kitaplar-t13186.html

Yeterince ilgi gormuyor maalesef bu basliklar. Ama kitaba da gercekten ilgi duyanlarin bu zevklerini doyurabilecekleri sosyal aglar eminim mevcuttur. Ne de olsa artik Web 2.0 doneminde yasiyoruz.

Ben bugun masumiyet muzesini bitirmeye calisiyorum. Sabah nisanlima kucuk cocuk gibi hasta numarasi yapip evde kaldim sirf bu kitabi bitirebilmek icin. Orhan Pamuk'un butun kitaplarini buyuk bir zevkle okudum ama masumiyet muzesinin bazi bolumlerinde gereginden uzun cekilmis bir aksiyon filmi tadi aldim. Psikanaliz/ introspective bunlar guzel seyler ama 600 kusur sayfa "Fusun da Fusun" diye inleyince karakterimiz acikcasi biraz baydim. Bir de bazi bolumleri okurken sanki adam kitabi ingilizce yazmis da turkceye cevrilmis hissi uyandi bende, muhtemelen sacmaliyorum :). Boyle dememin sebebi bizim bildigimiz bazi konseptlerin yabanci okurlarca daha iyi anlasilmasi bakimindan uzun ve detayli aciklamalara yer verilmesi. Haliyle, avrupa kupasi macinda kendini gostermeye calisan ve Turkiye'den kacmak isteyen yabanci oyuncu havasi sezdim bu romaninda. Ihtiyaci olsa anlayacagim, almissin Nobel'i daha niye tribunlere oynuyorsun? :D

Azi, Setenay, bonatschi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Evet, haklısınız.
    Masumiyet Müzesi gereğinden fazla uzun ve oldukça sıkıcı bir kitap.
    Hatta bir arkadaşım bu kitabı, okuduktan sonra, kütüphanede ansiklopedilerinin yanına koymaya karar verdi...
    Tasvirler çok sıkıcı, Victor Hugo'nun "Sefiller"ini okurken bir bu denli sıkılmıştım.

Bunun dışında, Orhan Pamuk'un Kar ve Yeni Hayat kitaplarını öneriyorum.
    Çok beğendim, tavsiye ediyorum.
    Sevgiler...

Azi ve aneximandros bunu beğendi.
  6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    En son okuduğum kitap Adam fawer'ın olasılıksız kitabıydı. Bir insanın miğdesinin bulanması ve bayılmaya ramak kalan hali ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Ben de yazarla beraber sara nöbetlerine giriyordum. Şiddetle tavsiye ederim. 2 günde su gibi okunabilen bir kitap...
    Aynı yazarın Zar Adam kitabı için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Elbet aynı üslup, aynı betimleme gücü; ama kurgu Olasılıksız kadar güçlü değil...

Amin Malouf'un Semerkant, tanios Kayası, 100. Ad kitaplarını da tavsiye ederim. Amin Malouf'un kötü kitabına denk gelemedim ben.

Polisiye, bilim kurgu sevenlere ilk olarak Dan Brown'un kitaplarını tavsiye ederim. Hepsi de kolay okunan kitaplar. Ve okuduktan sonra ısrarla polisiye/gerilim kitapları okumak isteyeceksiniz...

Jean Christophe Grange'in Leyleklerin Uçuşu adlı kitabını okumuştum. Şimdi Kızıl Nehirleri okuyorum. Yazar romanın zemini oluştururken okuyucu boğuyor biraz. Ama sabredersen ileri doğru taşlar yerine oturuyor. Daha bitiremedim; ama iyi gidiyor şimdilik...

Yakın Tarih sevenlere, Erol Manisalı'nın Bekleme Odasında İgfal, Ömer Lütfi Mete'nin Derin devlet kitaplarını tavsiye ederim.
    Liste böyle uzar gider. En son aklımda kalanları yazmaya çalıştım.
    Son olarak İrwin D. Yalom'un terapi kitapları var. En son grup terapisi okudum. Psikolojiye ilginiz varsa İrwin D. Yalom okumanızı tavsiye ederim...
    Elif Şafak'ın da özellikle Baba ve ***, Siyah Süt, mahrem kitaplarını tavsiye ederim. Baba ve ***'de ermeni soykırımına dair asılsız iddialar var. Bunu bilerek de okumanızda yarar var...

Son düzenleme: 4 Ağustos 2009
  7. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Uzun süre seni aramızda göremedik kimodedim. Ben Hasan Sabbah'ı Semerkant kitabından tanıdım biraz. Bu konuda seninle de konuşmuştuk. Sen de okumuştun bu kitabı. Semerkant'da Hasan Sabbah pek sevilen, umursanılacak bir tip değil. Ömer hayyamla çatışma halinde olan birisi. Gerçi fatura Nizamülmülk'e kesiliyor. Lakin Fedailerin Kalesi'nde Hasan Sabbah gayet karizmatik, hayran olunası bir şekilde anlatılmış. Semerkant'ın etkisiyle ben yine pek güvenmiyorum hasan Sabbah'a ;)

8. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Gündüz Vassaf - Cehenneme Övgü

Az önce bitirdim; süperötesi tek kelimeyle ... ;)

9. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bunların hepsini okudum.
    Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.
    Çok keyifli kitaplar.

Özellikle Amin Malouf'un kitaplarının tadına bakmadan bu dünyadan gidilmemeli. :)

Bunlar dışında Hermann Hesse'nin Bozkırkurdu'nu, Steinbeck'in Fareler ve İnsanları'nı, İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası'nı ve Coelho'nun Simyacı'sını okumadan da bu dünyadan gitmemek lazım kesinlikle...

Hesse'nin Bozkırkurdu'nu özellikle Setenay sana öneriyorum.
    Daha önce yalnız kalmak ve sosyalleşmek ile ilgili açtığın başlığa istinaden.

Azi, Setenay ve salvadore_xp bunu beğendi.
  10. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Adam Fawer'ın Olasılıksız'ını okuduktan sonra kesinlikle Empati kitabını deneyim, Olasılıksız'dan kat kat daha iyi.
    Simyacı ise gerçekten çok iyi bir kişisel gelişim kitabı aslında, güzel mesajlar var.
    Kişisel Menkıbe üzerine konuşuyordu yanılmıyorsam.

Azi ve Setenay bunu beğendi.
  11. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Angelanın Külleri çok hoşuma gitmişti.Özellikle 2.kitaptaki amerikadaki hayatı.
    IRVIN yalom'un Schoppenheur Kürü kitabı dışındaki kitapları güzeldir.Ancak bu kitapta schopenheur'un felsefesini aklınca aştığını sanıyor.

12. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    "Bugunu Yaşama Arzusu" isimli kitabı mı söylüyorsunuz :confused:

13. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Dun yeni bir kitaba basladim, bugun itibari ile de bitirdim. Yazarini unuttum (dalai lama'nin fransizca cevirmeni, molekule biyoliji profesorlugunu birakip kendini budaya tibete vermis biri bu bakimdan ilginc bir karakter), kitabin adi Kar Manastiri. Cem Yilmaz'in tabiri ile "sevgi icimizde" tarzi konulara ilgi duyuyorsaniz ilginizi cekebilir. Beni cok acmadi, yeni bir sey katmadi bana acikcasi. Belki ileride bir daha okurum.

Azi, Setenay ve salvadore_xp bunu beğendi.
  14. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Parapsikolojik mi ?

15. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Budist ogretiler hakkinda. Parapsikolojik bir kac hikaye var kitabin sonuna dogru ama cok ilgimi cekmedi o kisimlar. Ne oldugunu anlatmayayim, tadi kacar. ;)

16. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Mesaj alındı thums:
    Ben de bugun kuzenimden Aslı Erdoğan'ın "Kırmızı Pelerinli Kent" isimli kitabını aldım; yalnızlık üzerineymiş; merakla başlamayı bekliyorum işte !

Bi de "Tanrı'nın Doğumgünü" ne başlıycam bu gece ...
    Gece uyumamak bilgi edinmek için en güzel zamanlar ve en dingin ...

Seviorum aslında uykusuzluğumu :p

17. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    --------------------------------------------------------------------------------

William Golding-Sineklerin Tanrısı
    Herkesin inandığı-en azından diline doladığı- etik değerlerin yapaylığı ve insan psikolojisi üzerine yazılmış bir kitap.Nietzche okuyup sevenler bunu da kesin okumalı derim.

Christen Jacq- Ramses serisi ve Osman Necmi Gürmen-Mühtedi.Tarihi roman olarak en beğendiklerim.

R.A. salvatore-Kara elf üçlemesi ve Sislerin Vampiri ise fantastik edebiyatta kesinlikle önereceğim kitaplardır.

Azi ve Doqukan bunu beğendi.
  18. arespoem

arespoem Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Tam ismi Schopenhauer Tedavisi:Bugünü Yaşama Arzusu diye geçiyor.Gerçi Kitabın ingilizce adı "The Schopenhauer Cure"

Azi, Doqukan ve Setenay bunu beğendi.
  19. Setenay

Setenay Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

Bu kitabı yıllar evvel okumuştum; ve gayet haz almıştım...
    Yalom'a laf söyletmem !
    Benim Yazarım o thums:,

Siz çok olumlu bakmamışsınız... nedenini öğrenebilir miyim ?

20. kujum

kujum Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Hakan Günday hayranı olarak tüm eserlerinizi okumanızı
    ama özellikle "Kinyas ve Kayra"yı tavsiye ediyorum..

Sayfayı Paylaş